256k'da Mutlu Sona Yaklaşıyor muyuz?

Türk Telekom’un Temmuz ayının 1’i itibariyle 256kbps kullanıcılarını aynı fiyata 1Mbps bağlantıya ulaştıracağı haberi, son 6 saate bakarsak, yalan çıktı.

TTNet’in web sitesinden de görebileceğiniz gibi, tarifelerde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Bunun yanında, kimi kişilerse söz konusu arttırımın Temmuz ayı içerisinde veya Ağustos’ta olacağını iddia ediyor.

Türk Telekom cephesinden ise tabii ki resmi bir açıklama yapılmadı. Türk Telekom sadece “Yaz Fırtınası” kampanyasıyla mağdur olan eski abonelerin gönüllerini alacaklarını söylemişlerdi. Fakat bu konuda ne yazık ki yine laf var, icraatı göremiyoruz.

256kbps‘lerin 1Mbps olacağı iddiaları 2006 sonlarından beri var. Yılbaşında sürpriz olacak denildi, Şubat veya Mart denildi , Nisan sonunda kesin diyenler oldu. Sonuçta Temmuz‘a girdiğimiz şu saatlerde hızımız halen 256kbps.

Bunun yanında 256kbps‘e yapılacak ani artışın “kotalı kullanıcılara” haksızlık olacağını düşünen bir kesim de mevcut. Fakat aslına bakarsanız, yıllardır 256kbps ile sürünen kotasız kullanıcılar, şu an 5Mbps bile yapılsalar bunun gayet de haklı olacağı görüşünü paylaşıyorum. Toptan bir indirim tabii ki kullanıcıları sevindirecektir, ama TT’den bu konuda bir atılım sinyali göremiyoruz. Bir grup kullanıcı ise “isyan çıkar” şeklinde durumu gözlese de, abonelerin %90 ının koyun olduğu bir ülkede bu pek inandırıcı bir bakış açısı değil, kaldı ki 256kbps kullanıcıları yıllardır imza topluyor,kampanyalar düzenliyor ama bir değişim gözleyebilmiş değiliz.

Türk Telekom, bir kez daha kullanıcılarını mağdur etmeyi başardı. Biz 256kbps kullanıcıların ise sanırım Ağustos‘u beklemesi gerekecek. Ama 2006‘dan beri bunları dinlediğimizi düşünürseniz bu bile inandırıcılıktan uzak.

P.S: Bir de ADSL2+ modemlerin elimizde patlaması, Wimax’ın halen gelmemesi var tabii, ama onlar ayrı bir dosyanın konusu.

Ekleme: Biraz eğlenmek isterim derseniz, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=256kbps+adsl+in+kalkmasi&i=6825502 başlığındaki entryleri ve özellikle bunların tarihlerini okumaktan zevk alacağınıza eminim, hatta durun ilk tarihi ben söyleyeyim ; 24 Ocak 2005. Evet, bir gün kalkacak, kesin kesin.

Yorum Yazın