APT-GET in Windows daki kardeşi ; WIN-GET.

Kuşkusuz Linux dağıtımı kullanmanın avantajlarından biri de yazılım depolarıdır. MS Windows da “her şeyi” elle yüklemek zorunlu iken, Linux kullanıcıları binlerce açık kaynak yazılıma her zaman en kolay yoldan ulaşır, Depolar.

Linux’un bu avantajını kıskandığını düşündüğüm bir geliştirici, Windows için tüm ücretsiz(Windows’un yazılımlarının %90 ı ücretlidir ya, neyse.) yazılımların kolay yoldan edinilebileceği bir tür depo sistemi tasarlamış. Aslında mantığı oldukça basit, siz win-get ‘e komutu veriyorsunuz, o da depoyla bağlantıya geçip veriyi indiriyor.

Henüz emekleme aşamasında olan win-get , Windows un çoğu yazılımının ücretli olması ve lisans sorunları yaratması sebebiyle, pek rağbet görmeyeceğini düşünsem de, 1.01 versiyonuyla bu linkten indirilebiliyor. Henüz ismini olduğu gibi “esinlendiği” Linux daki APT-GET in %1 i oranında bile başarım sergileyemediği de göz önünde bulundurulması gereken bir etken.

Depolarında ise henüz sadece 189 yazılım bulunmakta. Bunların sadece 43 ü silent. Yani sadece 43 yazılımda yükle dedikten sonra başından ayrılabiliyorsunuz, diğerleri ise silent kurulum içermediklerinden dolayı kurulum pencereleri açıp sizden komut bekliyorlar. En çok indirilenlerde ise, Firefox 2.0.0.6 , 7Zip , SpyBot , WinRAR , Ad-Aware , AVG Antivirus , Audacity ve Winamp gibi en bilinen ücretsiz yazılımlar bulunuyor.

Yorum Yazın