Kubuntu 7.10 Deneyimleri

Geçtiğimiz gün çıkan Kubuntu 7.10‘u denemek için ileri atıldım, elbette çıkabilecek bilimum sorunları göze alarak. İşte 7.10 deneyimlerim ;

2 aşamaya ayırarak anlatacağım :

1.Kurulum Aşaması

Oldukça can sıkıcı bir aşamaydı diyebilirim. Zirâ, yükleme nedense kağnı hızındaydı, ve 3 buçuk saatlik indirme aşaması yaklaşık 1 gün boyunca devam etti. Ardından, %85 deyken Ubuntu sunucusu cevap vermeyi kesince, bu sefer tekrar deneme evresi başlamış oldu.

Bunun dışında, dist-upgrade aşamasını önce GUI ile yaptım, fakat %10 da bilinmeyen bir sebeple takılıp kalınca, en iyi dostum konsolu hatırladım ve işlemi oradan devam ettirdim. Elbette indirdiğim paketler de boşa gitmemişti, Kubuntu güzelce bir işaretledi onları :)

Kurulum esnasında bir ara pek sallamadığım bir hata yüzünden bir anda kurulum iptal oldu, fakat bunu da apt-get install -f ve apt-get dist-upgrade -fix–missing ile çözdüm.

Yavaşlık ve kurulum esnasında yaşanan bir kaç ufak sıkıntıyı saymazsak, başarılı bir yükseltme yapabildim.

2. Kurulum Sonrası

Beklediğim kadar sorunlu geçmedi, şu an en çok karşılaşılan sorunlardan biri Kopete‘nin MSN‘e girince çökmesi, sanırım artık bir tür “bilinen bug” oldu bu, ve herkesin başına geliyor. kdelibs4c2a_3.5.8-0ubuntu3_i386 paketini yükleyerek giderebiliyorsunuz, fakat bu paketin stabil olarak işaretlenmediği de bir gerçek :) Sorumluluk sizin.

Bunun  dışında, bir başka “bug” , Dolphindi. Bence kendisi başlı başına bir bug ! :) Hiç sevemedim, konqueror üzerinden Ayarlar > Konqueror programını yapılandır > Dosya İlişkileri > inode / directory yolunu kullanıp, oradaki Dolphin girdisini bir alta almanız veya silmeniz, bu sevimsiz yazılımdan kurtulmak için yeterli.

Bunun dışında farkettiğim bir kaç ufak sorun arasında;

  • Adept Notifier‘in güncelleme sayısını gösterememesi(düzgün çeviri yapılmamış sanırım, yeni bir güncellemeyle yakında çözülür)
  • Konversation‘un simge çubuğuna inmeyi reddetmesi (Seçeneklerini ayarlarsanız düzeliyor)
  •  KDESudo paketinin tümüyle ingilizce olması(girip bir kısmını bizzat çevirdim, Launchpad den :) sanırım yakında Türkçe’ye uyarlanır)
  • KDESudo paketinin artık “şifreni hatırlayayım mı” tadında sorular yöneltmeden direkt hatırlamaya karar vermesi. (“sudo visudo” ile girip, bazı düzenlemeler yapmalısınız)

Beklentilerimi çok karşıladı diyemeyeceğim, sonuçta bir tür “bakım sürümü” gibi bir şeydi Gutsy Gibbon. KDE3.5.8 kullanması gibi sevimli yönleri de var, ilk günlerinde olduğu için bir kısım bugları var, ama hızla gideriliyordur eminim ki. Hız ve stabilite bekliyordum bir de, ama çok bir özellik göremedim, fakat sanki bellek kullanımı biraz düşmüş gibi geldi.

Güncellemek konusunda çekinmeyin, yukarıda verdiğim hatalar dışında, kubuntuforums’da Adept’in düzgün çalışmaması, Firefox’un ağırlaşması gibi bir kaç bug daha belirtilmiş, şahsen Firefox adına bir sorun yaşamadım, Adept konusunda tam yorum yapamayacağım, çok kurcalamadım çünkü. Güncelleyin, ama çok beklenti içinde olmayın ve mutlaka uygun bir mirror sunucu ve zaman aralığı deneyin, yoksa saç baş yoldurucu bir yavaşlık krizinin ortasına düşebilirsiniz.

Yorum Yazın