Linux'ta KBluelock la Güvenlik Sistemi Oluşturmak

Digg‘de gördüğüm oldukça hoş bir anlatımı paylaşmak istedim, orijinal kaynak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer Linux’unuzda KDE kullanıyorsanız, bilgisayarınıza ufak bir güvenlik eklemesi yapmak, hoş olabilir. Güvenlikten kastım Linux’un sanal güvenliği değil, sisteminizi meraklı gözlerden koruyacak bir tür önlem, üstelik bunu oldukça hoş bir yöntemle yapıyor.

Kubuntu 7.10 ile birlikte de gelecek olan KBluelock ile, bilgisayarınızı bir bluetooth cihazına göre kilitlenmeye ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin, cep telefonunuzu bilgisayarınıza tanıtıyor, KBluelock ayarlarını yapıyorsunuz, telefonunuz Bluetooth alanından çıkınca bilgisayarınız hemen kendini kilitliyor, telefon tekrar Bluetooth alanına girince ise, otomatik olarak kilit açılıyor. Böylece siz orada değilken, bilgisayarınız fiziksel temaslardan korunmuş oluyor.

Gelelim yapılışına,

  1. Aracı kbluelock komutuyla veya KDEBluetooth’a sağ tıklayıp çıkan menüden aracı seçerek başlatıyorsunuz,
  2. Çıkan listede cep telefonunuzu(veya atamak istediğiniz bluetooth cihazı her neyse onu) seçiyorsunuz.
  3. Telefon Bluetooth alanından çıkında sistemin kilitlenmesi için Lock the screen if the selected device disappears ı seçiyorsunuz, eğer cihaz alana yeniden girdiğinde kilidin açılmasını istiyorsanız, alttaki Unlock the screen if the selected device appears again‘e de bir tik koyuyorsunuz.
  4. Bu kadar! Artık bilgisayarınız, cihaz alandan çıkınca oturumu kilitleyecek, cihaz tekrar alana girince kilidi açacaktır. (elbette şifrenizi girerek elle de açabilirsiniz) Tek yapmanız gereken 2 cihazın Bluetooth’unu açık tutmak.

2 yorum yapılmış

  1. İşine yaradığına sevindim :)

  2. merhaba, yazı için teşekkürler.

Yorum Yazın