Regnum Online !

Geçen gün Internet’te gezerken, Linux için MMORPG oyunları arasında ismini gördüm Regnum‘un, merak böyle bir şey tabii, hemen Linux Launcherini indirip kurdum. Oyunu http://www.regnumonline.com.ar’dan ücretsiz indirebilir ve kayıt yaptırabilirsiniz, tabii “premium” seçeneği de var.

Öncelikle belirteyim, Regnum Online, gayet kaliteli bir MMORPG ve aslen Linux değil Windows oyunu, LOKI ekibi tarafından Linux’a uyarlanmış, harika da olmuş. WINE ile Guild Wars, World of Warcraft oynayan kitlenin dışındaysanız, büyük ihtimalle MMORPG kurtarıcınız da olacaktır aynı zamanda.

Geçen hafta bir kaç MMORPG yi inceledim, açıkçası, WINE’ye el sürmeksizin yaptığım bu araştırmalar çok parlak geçmedi, bir Sourceforge projesi olan The Mana World, 2D ve özensiz bir oyundu, DOFUS, Flash olmasının yanında, biraz bunaltıcı bir oyundu ve “3D istiyorum!” diye bağıran bünyemi tatmin etmedi. Neyse ki Regnum Online var!

Oyunu sitesinden indirdiğinizde göreceksiniz ki, sadece tek bir dosyadan oluşuyor, adı “rolauncher” , o sizin için tamamen grafik ortamda gerekli verileri çekecek, ve oyun boyunca da gerektikçe sol üst köşede “Downloading” ibaresi çıkıp gerekli verileri yükleyecek, yani tüm diyarı bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmayacaksınız.

Eğer olurda oyun size “Core Dumped” deme cüretini gösterirse-kimi distrolarda diyor haylaz- , MALLOC_CHECK_=0 ./rolauncher komutunu deneyebilirsiniz.

Oyun içinde bazı eksikler halen devam ediyor, mesela Questlerin haritada işaretlenememesi çok can sıkıcı, bunu yanında, oyunu oynayanların çoğu İspanyol, ve nedense İngilizce bilmeyen bir kitleden oluşuyorlar genelde, bu genel anlamda sorun yaratmasa da, zaman zaman clanınızdakileri öldürmek isteyebiliyorsunuz sırf bu sebepten.

Aslında oynanış açısından, ülkemizin ünlü RYO’su Knight Online’dan çok farklı değil Regnum, oynadıkça görüyorsunuz, ama Level alması biraz zor, onu söyleyeyim, questlere önem vermelisiniz mutlaka. Bir de etrafınızda dolaşıp “500 altın verir misin?” diyen çakallarla uğraşmayın, parayı alınca teşekkür etme nezaketini bile göstermeyeceklerdir.

3 farklı gruptan birini ve ırkınızı seçerek oyuna başlıyorsunuz, başlar başlamaz “11** kaynak yükleniyor” diyerekten 150mb veriyi çakıyor kafanıza kafanıza. Ardından sınıf seçip, karakter puanlarınızı verip oyuna dalıyorsunuz, burada şaşırmamanız açısından söyleyeyim, Elfler, okçu değil, büyücü ve savaşçı bir ırk olarak öne çıkıyor genelde. Karakter puanlarınızı da sadece bir kereliğine vereceğinizden, iyi düşünmenizi öneririm, zirâ oyunun devamında, karakter puanlarınız, sınıfınıza göre otomatik verilecek. Siz sadece yetenek puanlarını vereceksiniz(Bunda da mümkünse tek bir yeteneğe abanmasanız derim, Tactics de fena değil mesela.).

Nihayet oyuna girdiğinizde, ilk questinizi alıp bu diyara dalış gerçekleştirebilirsiniz, mekan biraz karanlık olabiliyor bazen, Gamma ayarıyla oynarsınız artık kafanıza göre.

Çok uzatmayayım, sonuca gelirsem, Linux ortamındaki en iyi MMORPGlerden biri, üstelik klasik stilde olduğundan fazla alışma problemi çekmeyeceksiniz.

Benim karakterim, International sunucuda, Ignis > Warrior Seviye 10, oyun içi ismim Aranel, oynayan varsa beklerim :) -noobum biraz, evet-

Oyun içi galeri: http://regnumonline.com.ar/index.php?l=1&sec=10

16 yorum yapılmış

 1. Hayır bıraktım, World of Warcraft oynadım bir süre. Şimdi Perfect World ve Voyage Online oynuyorum, Linux’ta çalışmıyor ama onlar.

 2. Hakkaten de gerek grafik olarak gerek oynanış olarak çok güzel bir oyun. Ben ki oyun oynamayı pek sevmem ama bu oyunun başına ilk oturduğumda saatlerimi harcadım. Gerçi siz hala oynuyor musunuz bilmiyorum :)

 3. yardımcı olabildiysem ne mutlu :) İyi oyunlar.

 4. Ve nihayet oyunu çalıştırmayı başardım.Bunda en büyük pay senin Aranel.Şimdi İgnis’te 11 level okçum var.

 5. Root yetkileriyle denerseniz silecektir diye düşünüyorum.

 6. Neyse yapacak her hangi bir şey kalmadı.Yardımların için teşekkür ederim.Fakat bu seferde oyunu silmeye kalktığımda “/home/halit/Desktop/regnum online/regnum/rolauncher adresine erişim engellendi.” diyor.Neden bu kadar şansızım!

 7. Oyunun ayar dosyalarını kurcala diyeceğim ama, hiç başıma böyle bir şey gelmemişti. Başka bir distro üzerinde dene istersen, mesela ben oyunu Kubuntu 7.10 ile oynuyorum, gayet iyi çalışıyor. Kullandığın dağıtımın paketleri eski veya sorunlu olabilir.

 8. Ekran kartı sürücülerini yüklemiştim.Ama sorunum hala devam etmekte.

 9. FX 5200 ile yakın zamana kadar bu oyunu oynamıştım, kartla ilgili bir sorun olmamalı. Sürücü sorunu olabilir diye düşünüyorum.

 10. O sorunda halloldu fakat bu seferde o üç ırkın bayrakları geldiğinde grafikler gayet normaldi sonra karakter yaratma ekranına geldiğimde beyaz beyaz çizgiler geldi oyun oynanamayacak derecede bozuldu ekran kartım 128 Mb NV34 [GeForce FX 5200] o kadar Mb boşuna mı gitti? :( Yapılacak bir şey yok mu?

 11. Galiba biraz fazla oluyorum.
  Öncelikle ilgilendiğin için teşekkürler…
  Dediklerini yaparak oyuna girdim sayılır Ra(international) serverine tıkladığımda 29 Mb lık bir veri indiriyor.Oyuna girer girmez hiç bir şey göremeden “Cannot establish connection with server. diyor.Bu sıralar serverlerde bir sorun mu var yoksa bende mi bir sorun var? Anlayamadım.

 12. Pardus’a özel bir sorun bu diye hatırlıyorum, şu komutu deneyin:

  ln -s /usr/lib/libexpat.so /usr/lib/libexpat.so.1

  ardından

  MALLOC_CHECK_=0 ./rolauncher

  ile oyunu başlatın. :)
  Kota olaylarını pek bilemiyorum, sınırsız kullanıcıyım hiç dikkat etmedim açıkçası, ama MMORPG oyunu sonuçta, mutlaka kemirecektir.

 13. pardus regnum online # ./rolauncher
  4467: impossible error – can’t find ‘librt.so.1’
  4467: impossible error – can’t find ‘libpangocairo-1.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXfixes.so.3’
  4467: impossible error – can’t find ‘libatk-1.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libgmodule-2.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libcairo.so.2’
  4467: impossible error – can’t find ‘libpangocairo-1.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libcairo.so.2’
  4467: impossible error – can’t find ‘libgmodule-2.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libfontconfig.so.1’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXrender.so.1’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXi.so.6’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXrandr.so.2’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXcursor.so.1’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXfixes.so.3’
  4467: impossible error – can’t find ‘libXau.so.6’
  4467: impossible error – can’t find ‘libpcre.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libgmodule-2.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libgmodule-2.0.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libxcb-xlib.so.0’
  4467: impossible error – can’t find ‘libxcb.so.1’
  4467: impossible error – can’t find ‘libICE.so.6’
  ./rolauncher: error while loading shared libraries: libexpat.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

  İşte bunlar.Bu arada biraz abes kaçacak ama kotalı bir kullanıcıyım.Oyun çok fazla kotayı kemiriyor mu?

 14. Önünüze çıkan bağımlılıkların ne olduğunu yazmamışsınız, fakat sanıyorum ki çok uyduruk bir distro kullanmıyorsanız paket deponuzda hepsi mevcuttur.

  Ben bir bağımlılık sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum, kendi adıma.

 15. Selam, Oyunu sitesinden 1.7 Mb indirdim tar.gz den çıkardım rolaucheri çalıştırılabilir yaptım.Konsoldan ./rolauncher dedim ama bağımlılıklarını listeledi bunları nerden bulabilirim?

 16. Merhaba, bende linuxta çalıştığı için tercih ettim bu oyunu. Başlayalı 4-5 gün oldu. Ama ne yazık ki ben ve arkadaşlarım Syrtis’teyiz. Ben Ragnoril (ragnor’u biri almış :( ), artık belki bi ara warzone’da görüşürüz :).

Yorum Yazın