Tamamen kilitlenmiş bir GNU Linux nasıl güvenle kapatılır?

Özellikle Beryl kullanıcısıysanız, ara ara GNU Linux’unuzun arlanmazca donduğuna şahit olmanız mümkün. Diyelim ki, hayatında Linux gibi bir sistemin donduğunu görebilecek şanslı azınlığa mensupsunuz. Sisteminiz cevap vermiyor, peki şimdi ne olacak? Kasadaki küçük tuşla yapılan “güvensiz” bir Reboot? Hayır, bu diyarda değil.

Bir iş yapıyordunuz, ve amanın o da ne, Linux dondu? Ama bu “imkansız”? Peki şimdi ne yapacağız? Hayat kurtaran kısayol tuşlarıyla işimiz aslında çok çok kolay, 5 tane tuşu aklında tutabilen herkes için, sisteme zararlı olabilecek bir “yeniden başlatma” son tercih.

Donduğunda ilk sarıldığımız şey nedir? CTRL + ESC kombinasyonu. Windows’dan fazlaca âşina olduğumuz CTRL + ALT + DEL benzeri bu kısayolun hayatımızı kurtarmasını bekliyorsanız, üzgünüm ama bekleyişiniz uzun bir süre devam edecek. CTRL + ESC yemedi. O zaman.. CTRL + ALT + F1 ! Evet, hemen konsola dalarız, reboot yazarız, güvenli kapanır değil mi? Aaa o da ne öyle, sistemi öyle bir hale getirdik ki, klavye ve mouse cevap vermiyor! Eh o zaman, açma/kapama tuşu da “force” olarak olsa da güvenli kapatabilir sistemi. Peki bunu kısayollarla yapsak?

Farklı amaçlara hizmet eden bazı SysRQ tuşumuz var.SysRQ, zaten bildiğimiz Print Screen ile aynı tuş, Windows kullanımınız boyunca büyük ihtimalle bir kez olsun bile kullanmamış olduğunuz bu tuş(çoğu klavyede Print Screen – SysRQ şeklinde yazar, nedense biz SysRQ ye pek dikkat etmeyiz.), Linux ta kimi görevlerde işimize yarıyor. Genel olarak bir önem ve güç sıralamasına sahipler. Uygun durumlarda uygun kombinasyonları kullanmak iyi sonuç verir.

Alt + SysRq + B

Eğer önemli bir şey yapmıyorsanız, bu kombinasyon işinize yarayabilir. Bu tuşla sistem, diskler sync ve unmount  edilmeden kapatılır.

Alt + SysRq + R

Eğer CTRL + ALT + F2 kombinasyonuyla terminale girilemiyorsa, bu kombinasyonu kullanın, bu kombinasyon çökmüş/donmuş X oturumunuzda klavyeyi yeniden hizmete sokacaktır. Sonra CTRL + ALT + F2 yi deneyin, olmuyorsa başka bir opsiyon deneyeceksiniz.

Alt + SysRq + S

Bu klavye kombinasyonu, baş harfinde verilen (S)ync görevini yerine getiriyor. Tüm dosya sistemleri sync edilerek, veri kaybı ihtimali önleniyor ve açılışta fsck ya da dolaylı olarak gerek kalmıyor.

Alt + SysRq + U

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu komutla diskler önce unmount edilip, sonra okunabilir olarak tekrar mount ediliyor. Lazım olabilir.

Alt + SysRq + O

Bu komut, sync veya unmount yapmaksızın, direkt olarak sistemi kapatıyor. (Reboot değil, direkt kapatma.)

2 yorum yapılmış

  1. Evet, bunu yapmak için pratik bir yol olarak, root olarak kök klasörde (/) “touch forcefsck” yapın, ve sistemi yeniden başlatın, açılırken tüm disklere fsck uygulanacaktır.

  2. Flash player yüzünden sistemim şimdiye kadar 3-4 kere dondu.En sonunda Chromium tarayıcıma flash player kurmadım sadece Firefox’ta var ama sisteminizi bu yöntemlerle değilde uzun basarak kapatırsanız “fsck” komutunu iyi bilin.Açılışta muhtemeler hatalar olacaktır ve unix sistemlerde fsck komutu hayat kurtarıyor.Bilgisayarınız beklenmedik şekilde kapanması sonucu disklerle ilgili hata verirse “fsck” komutunu vermeniz gerekiyor.

Yorum Yazın