Datron RTA1320 – Plug Bağlantı Sorunu için Fix

Eğer benim gibi Fiyatına ve Özelliklerine kanıp, Datron RTA1320 aldıysanız, birlikte gelen tüm sorunlarını da satın almış oluyorsunuz. En fazla 1 sene içerisinde, parça parça sorunlarla nihai sona ulaşıyorsunuz ; Plug esnasında yeniden başlatma. Neyse ki; Dünya’nın en çok bilişim sorunuyla uğraşan insanı Aranel, sizin için çözümü getiriyor.

Belirtiler:
Belirtisi gayet açık. Eğer modemi açtıktan sonra belli bir süre mekanik bir ses duyuyorsanız, kırmızı ışık kolay kolay sönmüyorsa, tam ilk ışıklar sönüp bağlantı başlayacakken, tüm ışıklar yanıp yeniden başlıyorsa, Ta da! Ünlü plug sorununu yaşıyorsunuz demektir.

Zararlar:
İstediğiniz an Internet’e ulaşamamak. Kimi zaman 15 dakika, kimi zaman 4 saat bile bekleyebiliyorsunuz, aslında plugun tamamlanması şansınıza kalan bir olay. Mutlaka tamamlanıyor, ama siz bunu beklemek istermiydiniz?

Arasıra Internet kopmaları, yeniden başlamalar. Yeniden başlayınca, bu bağlanma işkencesini yeniden yaşayacaksınız demek. Düşünün ; çok önemli bir iş veya yükleme yapıyorsunuz, ve Internet kesiliyor! Üstelik saatlerce gelmeyecek şekilde.

Çözüm:

Çözüme ulaşmanın en kolay yolu Firmware güncellemesi.

 1. Öncelikle RTA1320 için en yeni firmware olan V3.30e yi yüklemeniz gerekiyor. (1.71 MB)
 2. Web panele ulaşın(192.168.1.1) , şifre eğer değiştirmediyseniz ; kullanıcı adı admin ve şifre admin dir.
 3. Panelde Management sekmesine gelin.
 4. Sol menüden “Update Firmware” bölümüne girin.
 5. Gelen bölümde, Gözat deyip Firmware’nin yerini gösterin.
 6. Firmware dosyası önce upload edilecek, sonrada yüklenecektir. Bu sırada modemde Power sekmesinde kırmızı bir ışık yanıp sönecektir. Bu sırada modemi kullanmayın ve sakın kapatmayın.
 7. Firmware güncel olarak yüklenince bağlantınız yeniden başlayacaktır, ardından sayfaları dolaşıp modeminize eklenen yeni özellikleri görebilirsiniz. Ve bu arada, Sorun çözüldü.

Çözümün Efektifliği:

Sorun çözümüyle ilgili bazı problemler halen mevcut :

 •  Bağlantınız halen ara sıra kendisini yeniden başlatabilir, ama en azından sizi 4 saat bekletmez.
 •  Loglarda da görebileceğiniz üzere, “Kernel İhlali” hataları aynen duruyor.
 •  Firmware güncellemesinden sonra, Telnetten girilen menü çok çirkin duruyor, ama Web Paneli varken ihtiyacınız da yok. Tam bir sorun sayılmıyor aslında.

Düzenleme [25.Ekim.2008]: Firmware’in linki kırılmış. Google dostunuzdur!

7 yorum yapılmış

 1. Maalesef yararı olmadı,birazdan çıkıp yeni bir router alıcam.

 2. Evet yeni sürüm çıkmış o yüzden bağlantıları değiştirmişler. Sanırsam sürümler değiştikçe şuradan alabilirsiniz:
  http://surucu.ufodestek.com/datron/Modem-Network/firmware/RTA1320/

  Ben değiştirdim bu routerı, tavsiye ederim, biraz can sıkıcı alışkanlıkları vardı.

 3. Teşekkürler dostum, sayende şuan güncellenmiş temiz modemle bu mesajı yazıyorum, firmware dosyası aşağıda,
  http://surucu.ufodestek.com/datron/Modem-Network/firmware/RTA1320/cfe-rta1320_datron-v330r_a2pb021g.dat

 4. @frix

  Eğer çözülmediyse sana servis yolu gözükmüş demek ki :) Routerın içindeki parçalardan birinin elektrik akımındaki dengesizlik yüzünden yanmasıyla da bu durum oluşabiliyor, eğer durum buysa servise gönderip parçayı değiştirtmen gerekiyor.

 5. Selam;tesadüfen bu sayfayla karşılastım,, boyle bir problem bende yasıyordum update yı bende yapmıstım sorunum hala cozulmedıgınden ve artık modemi hep acık bırakarak cozdugumden bu firmware update olayının bir faydasını gormediğimi belirtmek isterim

 6. Bilgiler sıfırlanmış olabilir. En temizi modeminin üstünde bulunan küçük bir delik olmalı, orayı sivri uçlu bir şeyle zorlarsan modem tüm bilgi ve ayarları silecektir, sonra varsayılan kullanıcı hesabınla giriş yapabilirsin.

  Modemin yüklemeden sonra reset atması normal bir durumdur ayrıca. Oradaki ingilizce metinde de belirtildiği gibi, firmware yüklemesinden sonra modem yeniden boot edilecek, ve firmware kurulumu tamamlanana kadar kırmızı ışık yanacaktır.

  Ayrıca bu sorun firmware ile çözülemeyebiliyor, modemin üzerindeki bir akım elemanının devreyi bozmasından dolayı oluşmasıda mümkün. Bu açıdan, gerek modemin garantisini zorlamamak, gerekse sorunu kolayca çözüme ulaştırmak için cihazı yetkili bir servise götürmeniz en iyi sonucu verecektir.

  P.S: Eğer uğraşırım derseniz, Google da iyice bir ararsanız, bu olayın donanımsal tamirini anlatan bir makale de vardı, lakin modemin ismi RTA1320 değildi, ama aynı cihazdı.

 7. kardes burası yerı degıl sanırım ama bulamadım ama acıl lutfen yardım et plss.. bnm de aynı sorunum vardı ve yazılım yuklemeyı denedım ve yukleme sırasında nolduysa bılmıom modem res attı ve bi daha admın paneline giremedim. halledersin diye umuyorum. şimdiden saoll…

Yorum Yazın