Linux'ta Doom 3 Oynamak

Son günlerde uğraştığım bir diğer konu ise Linux üzerindeki en popüler Windows oyunlarından biri olan Doom 3 idi. Linux için kullandığım installer tam anlamıyla çalışmayınca, sorun giderme olaylarına girdim, benimle aynı sorunu yaşayanlar için referans olması açısından da, bir makale olarak ekleyeyim dedim, hem Doom 3 kurulumunu öğrenmek, hem de bilinen sorunları gidermek amacıyla bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Öncelikle, bu makaledeki hiç bir şey işe yaramasa bile, en azından Doom 3 DEMO sunu oynayabilirsiniz, gördüğüm kadarıyla sorunsuz çalışmakta. Edinmek için ; http://zerowing.idsoftware.com/linux/doom/

Gelelim Doom 3 orijinaline.. Doom 3’ü ID Software’ın resmi sitesinden edinebiliyorsunuz, elbette “uygun” bir fiyat karşılığında. Elinizde Windows sürümü varsa, tekrar alışverişe gerek yok, Doom 3 Demo için verdiğim adresten, orijinali için kurucu da indirebiliyorsunuz.

Gelelim kuruluma,

Kurulum Aşaması

Kurulum oldukça basit, gerekli verilerin ilgili klasörde (oyun dataları base de bulunur, Eğer Ressurection of Evil oynayacaksanız, d3xp , PunkBuster kullanacaksanız pb klasörü bulunmalı) bulunması genelde yeterli olacaktır.

Kurulum aşamasında, eğer veriler doğru yüklendiyse, ciddi bir sorun oluşturmayacaktır. Bilmeniz gereken, kurucuyu direkt açarsanız, istediğiniz kadar uğraşın, inatla size “yönetici şifresi” ni soracaktır, cevaplasanız da yine sorar. Bu sebeple kurucuyu sudo ./kurucu olarak açmanız gerekiyor.

Oyun Aşaması

Olayın asıl koptuğu yer burası, öncelikle belirtmeliyim ki, Doom 3, her ne kadar profesyonelce port edilmiş olsa da, performans kaybı yaratıyor, Windows’da Ultra Quality de oynuyorsanız, Linux üzerinde bunu High Quality e indirmek zorunda kalabilirsiniz.

Oyun kurulduktan sonra, doom3 komutuyla, veya /usr/local/games/doom3 üzerinden oyuna başlayabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazıları ;

GL Problemi

oyunu konsoldan açtığınızda, bir çok GL tabanlı problem dikkatinizi çekiyorsa, ya oyun kartınızla uyumsuzdur(düşük ihtimal), ya da OpenGL kurulumunuzda bir sorun vardır.

Default CFG Problemi

Son derece basit bir problem olan default.cfg nin bulunmaması durumu, tüm gereksizliğine rağmen, oyunun açılmaması için fazlasıyla yeterlidir. Bu veriyi indirip base klasörüne atmanız yeterli ; Tıklayın

“Sys_Error: _default material not found” Hatası

Çok bilinen bir hata değil ama yine de karşınıza çıkabiliyor, pak000.pk4 ve game00.pk4 dosyalarını Windows CD/DVD niz üzerinden base klasörüne kopyalamanız gerekecek.

Çok basitçe kurulumu açıkladım, makaleyi yazmamın asıl sebebiyse, kolayca çözülebilen bu problemlerin, Google’da bulunmasının rahatsız edici derecede zor, ve sizi yaklaşık 4 dil bilmek zorunda bırakıyor olmasıydı. Sanıyorum ki artık sorun yaşayan çoğu kişinin sorunu çözülecektir. Halen sorun yaşıyorsanız yorum bırakabilirsiniz, mutlaka çözmeye çalışırım :)

4 yorum yapılmış

  1. Tam çıktıyı yazarsanız ve detay verebilirseniz yardımcı olabilirim :)

  2. ben cd leri kaydettim oyunu kurdum ama son bi işlem yapılıyor onu anlamadım. oyunu açıyorum başlamadan cd 1 and ok resstar gibi birşeyler diyor. kısaca nasıl çalıştıracağım ben bu oyunu yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Rica ederim, umuyorum ki çalışır :) İyi şanslar.

  4. Abi süpersin yaw “Sys_Error: _default material not found” Hatası alıorum deniycem bakalım inş calişir

Yorum Yazın