WordPress 2.7.0

WordPress 2.7.0 çıktı, yeni sürüm bir çok güncelleme ve hata düzeltmesi içeriyor. Fakat tahmin ediyorum ki eğer WordPress gelişimiyle yakından ilgili değilseniz WordPress’iniz size zaten yeteri kadar hızlı ve stabil geliyordur, o yüzden altyapıdaki değişiklikler çok da ilgi çekmiyordur.

O zaman hemen asıl önemli konuya gelelim, WordPress ekibi yeni sürümde yönetici arayüzünü tamamen yenilemiş,  aslında önceki sürümlerde de(yanılmıyorsam 2.6) paneli yenilemişlerdi ama memnun kalmamış olacaklar ki, bir defa daha yenilemişler bu hali kesinlikle şimdiye kadar yaptıkları en iyi panel.


Panelde önceden çok yer kaplayan her şey minimize edilmiş,  eski sürümlerde üst tarafı olduğu gibi kaplayan menüler sola alınmış ve açılır kapanır şekle getirilmiş. Öyle ki, üst taraf hiç görmediğiniz kadar temiz artık. Yazı yazma penceresinde de gerekli bölümler sağ tarafa alınmış, bunları tabii kolayca değiştirebiliyorsunuz. Bütün butonlar yenilenip daha çekici hale getirilmiş,  renk paleti ağırlıklı olarak siyah,gri ve mavi. Yani WordPress’in en sık kullandığı tonlar. Üst kısıma paralel olan Screen Options butonu sayesinde o an gezmekte olduğunuz sayfayı-mesela  yazı yazma sayfası- kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Ana ekran(Dashboard) yine oldukça  bilgilendirici ve eskisinden çok daha çekici. Eski eklentilerinizi de destekliyor-yeni sürümde düzgün çalışmayan herhangi bir eklentim olmadı-  ,yani tek bir ekrandan tüm bilgileri alabildiğiniz gibi kendi istediğiniz bilgileri(o gün en çok gezilen sayfalar, kırık linkler gibi) ekleyebiliyorsunuz. Bu bölüme eklenen yeni bir fonksiyon ise QuickPress. Yazı yazma sayfasına gitmeye gerek kalmaksızın yazı yayınlayabilmenizi sağlayan ufak bir bölüm bu, ince eleyip sıkı dokuyanları tatmin etmeyecektir, ayrıca burada yazdığınız yazılara kategori seçemiyorsunuz.

Kısaca yeni arayüz çok daha estetik, kullanışlı. Çok fazla yeni özellikle karşılaşmayacaksınız ama insana yazma şevki kazandıran bir tasarımı var, sırf bunun için güncellemeye değer.

Yeni arayüzün dışında çok fazla yenilikle karşılaşmadım henüz 2.7.0’da, olanlar da zaten altyapı değişiklikleri. Sürümün en güzel yanı bence eklentileri bozmuyor oluşu, kolayca güncelleyip yolunuza devam ediyorsunuz.

WordPress 2.7.0 güncellemesi için tıklayın. (Türkçe- WordPress-tr)

Yorum Yazın