Kadim Topraklar

Uzak Diyarlar kapandıktan sonra, yenilikçi , hızlı ve geniş özellikleri olan bir MUDun eksikliği hissedilmeye başlandı, hem de çok :) Bu sebeple  4 Ölümsüz (Yönetici) olarak Kadim Topraklar projesine başladık, şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.kadimtopraklar.org

“MUD Nedir?” derseniz, çok basit anlamda çok oyunculu metin tabanlı oyun, fakat metin tabanlı olması sizi aldatmasın, MUDlar son derece karmaşık ve gelişkin yapılı yazılımlar aslında. MUDları, diğer “Role Playing Game” lerden ayıran asıl şey ise, gerçekten “Role Playing” olabilmesi. Tamamen text tabanlı olduğu için, rol kesmekte sınır tanımıyorsunuz.

Eskilerden birilerinin(Randalin Gamwood muydu o? :) ) dediği gibi : “MUD oyuncuları trendleri değil düşlerini izleyenlerden çıkar.”

Oyuna ulaşmak için, basit bir TELNET istemcisi yeterli olacaktır, fakat karakter kodlamalarında sorun çıkartabilir bunlar. Bu açıdan, kapsamlı bir istemci tercih edebilirsiniz, Windows için MUSHClient , Linux için KildClient oldukça iyi yazılımlar, ikiside sitede var. Sadece alışmaya çalışın, ve önyargılı olmayın. Son olarak ; Bağımlılık yapıcıdır, dikkatli olun! :)

2 yorum yapılmış

  1. Gel tabii bekliyoruz bak :)

  2. yakında bende başlıcam oynamaya :)

Yorum Yazın