Benzer problem, farklı bakış açısı.. :)

Bu sıralar Cedega ile oyun oynamaya iyice merak saldım. Bu gece de, periyodik DOTA atma işlemime devam ederken, o da nesi , bilgisayar dondu!

Yapım böyle, ben beklemeye dayanamıyorum. Linux da şımartmış iyice, herşey illa saniyede çözülecek.

Direkt ALT + SYSRQ + REISUB. Sistem yeniden başlıyor, ve o da nesi, periyodik FSCK (Filesystem Check) bizi “höyt, nereye!” durduruyor, ve hatalar buluyor, sonra sizi maintenance moduna alıp, sorunları çözüp, sistemi reboot ediyor.

Şimdi farklı bakış açısı nereden geldi diyeceksiniz, açıklayayım ; Bu sorun bende ilk defa olmuş değil, Windows dönemimde de az yapmadım bunu ben, donan bilgisayar görünce kuduruyorum arkadaş. Sizin evinizdeki tost makineniz, bir televizyonunuz falan donuyor mu? donmuyor. Bu niye donuyor? (Tost makinesi ile PC aynı şey midir konusuna yanıt vermeksizin geçiyorum elbette :) )

Bu gün bu olayı yaşayıp, fsck ile sistemin kolayca çalışır hale geldiğini görünce, aklıma Windows dönemim geldi. Az çökmemiştir bu yüzden. İşin ilginç yanı, benzer sorunu 2 ayrı sistemde yaşıyorsunuz, biri sizi açılışta 45 dakika bekletiyor(3 mountta bi’ kerecik.. ) , diğeri.. diğeri.. açılmıyor o zaten, at çöpe!

Şimdi ister istemez insan kendine soruyor ; neden Windows da böyle, Linux da böyle? cevap ne, bakalım bulabilecek misiniz :)

P.S: Cevap stabiliyet bu arada :)

Yorum Yazın