Çıldırtan DPKG Hatası

Gecenin bir köründe, merak ettiğiniz bir yazılımın .deb paketini kurdunuz,  ama o da nesi? paket bozuk, ve şuna benzer bir hata çıktısını yapıştırdı :

 subprocess post-removal script returned error exit status 1

Tabii başta önemsemediniz, ama sonra farkettiniz ki paketi silemiyorsunuz da! Yeniden kurulması da mümkün değil. Bozuk kurulduğundan başka paketler kurulurken de oyunbozanlık yapıyor! Çıldırtıcı.

Sorunun çözümünü kısa bir arayıştan sonra buldum neyseki, hatayı çözmeden önce, paketi yapan kişiye, ve gidip resmi olmayan paketi kurduğunuz için kendinize kuvvetli bir küfür patlatabilirsiniz, motive edici olabiliyor :) -genelde bu sorun %90 kullanıcı/paketleyici hatasıdır-

Hemen olaya atılıyoruz ; öncelikle bozuk paketin ne olduğunun bilinmesi lazım, ama bu kolay, nasıl olsa “dpkg error proccesing ‘x'” şeklinde paket ismini size verecektir dpkg. Sorunlu paketin ismini aldığımıza göre, /var/lib/dpkg/info ya gidiyoruz, burada paketle ilgili künye bilgileri olacaktır, paketismi.list gibi. Bunların içinden bizim için önemli olan sonu .postinst, .prerm, .postrm ile bitenler olacak.

Öncelikle bu dosyalara tek tek giriyoruz, burada genelde bir ön bilgi vardır , “set -e” gibi. Bu bilgiyi siliyoruz, dosyayı kaydediyoruz. Silme işlemini tekrarladığımızda paket silinmiş olmalı. Eğer halen aynı hatayı vermekte ısrarcıysa, çok sağlıklı bir çözüm olmayabilir ama, bu 3 dosyayı silin, ardından paketi silmeye kalkıştığınızda paket kolayca veritabanından kalkacak, bundan sonra bir daha size engel olamayacaktır. Yok illa oluyorsa halen, bu sefer, dosya hakkında info klasöründe bulduğunuz tüm künye bilgilerini uçurun, mutlaka hallolmuş olmalı.

Ha bir de sosyal mesaj ; Bilmediğiniz paketleri kurmayın.

Bir yorum yapılmış

  1. Dostum sagol apt-get hataları yuzunden kac kez bastan kurdum sıtemı cıldırtmıstı benı ellerine saglık

Yorum Yazın