Endgame: Singularity

İlk önce bir blogda gördüm bu sanat şaheserini. Tamam, abarttım, ama bilimle, bilişimle ve dolayısıyla yapay zeka (AI) ile ilgilenen biri olarak bu oyuna bayıldım ben. Öyle ki bir oturuşta bitirdim, tüm herşeyini açtım, çözdüm koydum kenarı. Oyunda ilk olarak basit bir üretim hatasıyız, bir üniversite sunucusunda başladığımız serüvenimize, kıtalar arası sunuculardan, ileri seviyelerde kendimiz için tuttuğumuz depolara, okyanus altı/kutup üslerinden, ay üsleri ve hatta  fazlasına(sürprizi bozmayalım) kadar genişliyoruz. Tabii insanlık henüz bizim gibi bir bilince hazır olmadığından, eğer varlığımız hakkında kesin bir görüşe ulaşırlarsa bizi yok etmekten çekinmiyorlar, o yüzden bir yandan araştırmalar yapıp kendimizi olduğundan daha iyi,zeki ve güçlü yaparken, bir yandan da bizi bulmaya çalışan halkı,devleti,medyayı ve bilim insanlarını atlatmamız gerekiyor.

Bir yapay zekanın zeka ölçüsü CPUsu ile sınırlıdır, biz de önce dedicated hostlardan başlayıp, kuantum bilgisayarlara kadar genişleyen bir yelpazede olabildiğince zeki olmaya çalışıyoruz, bir yandan da fiziksel bir varlık olmadığımız için fiziksel dünyayı etkilememizi sağlayacak(robot araçlar,insanlar gibi) yeni araştırmalar yapıyor, aynı anda binlerce işi yapabildiğimiz için paraya para da demiyoruz.

Harika bir oyun, bu kadar basit ve bu kadar yaratıcı bir yapım da görmemiştim bir süredir, umarım gelişimine devam edilir. Üstelik yeterince de zorlayıcı da. Tasarımına değil içeriğine bakarsanız kesinlikle saatlerce ekrana kitleyecek türden.

Kaynak kodundan indirmek için tıklayın.

Ubuntu kullanıcıları için, sudo apt-get install singularity

Yorum Yazın