GeForce 9600GT artık Linux destekli!

Yeni kartım 9600GT‘ye en sonunda NVIDIA sürücü desteği eklemiş, eğer sizde bu kartı kullanıyorsanız, 171.06 (Beta) sürücüsüyle 9600GT‘nizin 3 Boyut özelliğine ve 1280 çözünürlüğe kavuşabilirsiniz :)

“Peki 9600GT aldım, nasıl kuracağım?” derseniz, o da şu şekilde:

Öncelikle açılışta büyük ihtimalle-Dünya’nın en şanslı insanı olmanız ihtimalini göz önünde bulundurmuyorum- Xorg gelmeyecek. Bu yüzden CTRL + ALT + F1 ile konsola düşün. Konsoldan giriş yaptıktan sonra, “sudo nano /etc/X11/xorg.conf” yapın, burada Driver satırını “vesa” olarak değiştirin. Kaydedip çıkın ve startx yapın, X açılmış olmalı. Ama henüz VESA kullanıyorsunuz, bu da demek ki : Çözünürlük max. 1024×768 , 3 Boyut yok, Sorun çok!

Şimdi gidip ilk iş http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=109422 adresinden sürücüyü indiriyorsunuz. Ardından kurulu Xorg’u kapatıyorsunuz-neden açtık o zaman demeyin, o denemek içindi.-

Xorgu kapatmak için, kullanıcınızdan Logout olun, sonra KDM’de menüden Konsol kullanımı isteyin. Sizi en yakın konsola şutlayacak, Xorg’u da kapatacaktır.

Şimdi, öncelikle sistemimizde paket halinde kurulu ekran kartı sürücüsü varsa kaldırıyoruz, yoksa çekirdek bileşeni düzgün çalışmayacaktır. Bunun için ; sudo apt-get remove nvidia-glx-new , eğer başka şeylerde silmek isterse engel olmayı unutmayın tabii.

Artık eski sürücümüz silindi, şimdi, indirdiğimiz sürücünün klasörüne gidip, chmod +x dosyaismi yaparak ona Çalıştırılabilir izni veriyoruz, sonra sudo ./dosyaismi ile açıp, şifremizi yazıyoruz. Ardından önünüze ilk gelecek Lisans ekranını onaylıyorsunuz. (Okuyun da isterseniz)

NVIDIA eğer sistemde kurulu artıklar bulursa onları silecektir, ardından size çekirdek için arama yapayımmı diye soracak, buna da Evet deyin. Çekirdek bileşenini bulamayacak ve kendisi build edecek.

Herşey tamamsa ve kurulduysa-arada bir kaç hata çıkabilir, kuruluma engel olmuyorsa çok dert etmeyin- , size son olarak “kendimi Xorg’a ekleyeyim mi?” diye soracaktır, buna da evet deyin. Bir sorun çıkarsa, sürücü o klasörde bir yedek yaratmış olacaktır zaten.

Şimdi tekrar startx yapın, bu sefer sistem düzgün biçimde başlamış olmalı! Eğer hata mesajı çıkarsa bu yazının altına yorum olarak girebilirsiniz. Son olarak, sürücünün hâlen BETA olduğunu, nihai sürümün de ay sonuna doğru çıkmasının beklendiğini unutmayın, ayrıca sürücünün Compiz Fusion ile iyi performans veremediği de söylenmekte, haberiniz olsun.

Yorum Yazın