GRUB ile Windows'da "Starting up…" takılması nasıl aşılır?

Geçenlerde yaşadığım bu sorunu çözecek vakti ancak bu gün bulabildim, ne yazıkki sorunla ilgili Internet’te çok çok az döküman var, çoğu da papağan gibi aynı bilgileri tekrarlamış.  Ben de bir yerlerde bulunsun, ihtiyacı olan alsın diye buraya gireyim dedim.

Bu hatayı aşmak aslında çok basit, ama bilmeyince kan ter içinde  bırakabilir insanı:

Hata büyük ihtimalle siz 2 disk kullandığınız için oluşuyor, şu adımları izleyin:

/boot/grub/menu.lst ‘yi root olarak uygun bir metin düzenleyici ile açın, Windows ile ilgili girdinin içinde makeactive ile chainboot arasına şu 2 satırı ekleyin:

map (hd1) (hd0)

map (hd0) (hd1)

Buradaki hd1 ve hd0 sizde farklı olabilir, sisteminizdeki hd# leri görmek için, GRUB açılışında “c” ye basıp konsola düşebilir, ardından root yazıp TAB a basarak tüm ihtimalleri görebilirsiniz. -P.S: Bunun daha kolay bir yoluda vardır, nitekim ben bilmiyormuşum.-

2 yorum yapılmış

  1. aynı HDD üzerindeymiş sizinki, yani map olayının işe yarayacağını sanmıyorum. Başka bir şeydir, araştırmanız lazım ama. map i hd0,4 falan şeklinde kullanmak mümkün değildi sanırım, freenode’daki #grub kanalına bir danışmanızda fayda v ar.

  2. (hd0,4) ve (hd0,0) diye iki tane şey var ben de. Bütün ihtimalleri denedim ama hala aynı problem var. Başka bi yolu yok mu bunun acaba???

Yorum Yazın