İlk KDE4 Deneyimlerim..

KDE4’ün çıktığını ve Kubuntu için gerekli kurulum bilgilerini dün paylaşmıştım, bu gün itibariyle KDE4’ü kurma şerefine nail olabildim, işte adım adım kubuntu deneyim rehberi:

Öncelikle kurulum aşamasına değinirsem, Kubuntu için konuşayım, kurulum işin en kolay kısmıydı, zaten genel anlamda tek komutla her şey halloluyor, Kopete, Juk gibi bir kaç yazılım için de kopete-kde4 vs. kurmanız gerekebiliyor ama, çok mühim değil.

Kurulum bittikten sonra(100~ MB) , sistemden logout olup, ardından menü bölümünden KDE 4’ü seçmeniz yeterli, istediğinizde bu seçimi geriye alarak KDE3.5’e dönebilirsiniz. KDE4 ilk açıldığında görebileceğiniz üzere, KDE4 uygulamalarının hiç birinde sizin ayarlarınız etkili değil.

Yani bunun anlamı, Kopete KDE4 için, ayarları yeniden yapacaksınız vs. Zaten ayar dosyaları ~/.kde4 de tutulduğundan karışıklık olması söz konusu değil.

Sistemi ilk açtığınızda, kicker ve wallpapere gözünüz takılacaktır, hoş bir seçim yapılmış diyebilirim, ama kicker panel tasarımını çok sevmedim. Masaüstüne gelirsek, Sağ üst köşede bulunan Add Widgets butonu şık olmuş, ne  yazık ki ekleyecek pek widget yok şuan, ama eminim yakında bir sürü widgetimiz olacaktır. Oxygen ikon seti gayet hoş, ayrıca masaüstüne dosyaların üzerine geldiğinizde oluşan efekt falan güzel tasarlanmış.

Burada hemen çok sinir bozucu bir olaya değinirsem, kicker panelini hiç bir şekilde yukarı alamıyorsunuz! Evet, illa ki windows-vari bir biçimde aşağıda durmak zorunda kendisi. Sanırım bu olayı kısa sürede aşacaklardır, ben zaten bug açtım bu konu için. (Bug #155503 – KDE Bugs)

Başlat menüsü için bir çok tasarım düşünülmekteydi, hatta bir kısmının tanıtımlarını blogda bulabilirsiniz, ama KDE4.0.0 için Kickoff menü tasarımı uygun görülmüş. Sanıyorum ki ileride değişebilir bunlar da. Sonuçta KDE4.0.0 bir başlangıç.

Kubuntu henüz yerelleştirmeyi bitirmediğinden, tüm KDE4 uygulamaları ingilizce, ve korkarım bunu yeni sürüm başına kadar paslayabilirler, bu da nereden baksak 3 ay oluyor.

Pencere tasarımları güzel olmuş, Oxygen oturmuş yani. Ama bana sanki altı Vista üstü Mac bir şey kullanıyormuşum gibi geldi bir an, sonra o rahatsız edici düşünceyi kafamdan atmaya çalıştım.

KDE4, henüz tam performanslı olmasa da, yeterince hızlı, 2 saatlik kullanımımda 2 kez program çakılması belki harika bir performans gibi gelmeyebilir, ama yine de beklediğimden iyiydi.

Hepinizin merak ettiğini düşündüğüm Compositing, bence tam bir facia olmuş, bir yazılım olarak Compiz Fusion’a oranla hiç bir ciddi özelliği yok, ayrıca yine kıyaslarsak, CF’ye göre çok daha hantal ve yavaş bir özellik bu. Son olarak, denemem boyunca, kendisinin bir keresinde tamamen KDE yi çaktığını, ve bu yüzden .kde4 klasörümü silmek zorunda kaldığımı belirtmek isterim. Eminim bu alanda da iyileştirmeler gelecektir.

Görünüm bahsinde genel yorumum şu ki ; KDE4 özellikle masaüstünü-kdesktop oluyor sanırım adı- , başlatı , widget sistemini güzel tasarlamış, gerçi inanılmaz eksiklikler var halen, ama hepsi giderilir.(Başlatımı yukarıda istiyorum!) Oxygen ikon seti abartılacak bir şey değil, ama gördüğüm en iyi ikon setlerinden biriydi, fakat sonuçta bir simge seti kendisi, devrim değil yani. (Ha ama 45meg yeri sırf bu kaplıyor, insafsız bi’ şey.) Compositing çok bir fark yaratmamış, pek tutmadım. Görünüme yeni bir şeyler kazandırmaktan çok, aralarında bir uyum sağlanması istenmiş sanıyorum, bir bakıma da başarılı olunmuş.

Diğer uygulamalara gelirsek, ben bu yazıyı yazarken henüz Amarok2’nin son hali için tam bir paket girmemişti ilgili PPA deposuna, sanırım sağda solda ararsanız bir şeyler bulursunuz. Okular-yeni pdf okuyucu- güzel bir yazılım, KPDF ile çok fark göremedim, ama fazla kurcalamadığımdan da olabilir o. Kopete’nin tasarımı biraz daha oturmuş, ayrıca yeni bir kaç eklenti var, artık karşı taraf bize resim gönderdiğinde önizlemesini alabiliyoruz mesela.

KDE4 hakkında bir çok fikir öne atılmasına rağmen, bana bu hali biraz yetersiz geldi. Çok güzel fikirler vardı, kde-look da bile çok hoş mockuplar görmüştüm, ama bunların pek azı hayata geçirilmiş, yeniden giydirilmiş bir KDE3.5 yaratılmış sanki. Özellikle “Live the Dream!” gibi bir sloganla yola çıkıyorsanız,  “Seeing is believing” diyorsanız, kendinize bu kadar güveniniz varsa, ortaya çıkarttığınız üründe gerçekten farklı, etkileyici bir şeyler olmalı.

Beklediğim etkiyi yaratmadı bende, ama KDE3.0.0 ile 3.5.8 arasındaki farkları düşünürsek, KDE4 de eminim daha çok gelişecek, serpilecektir. Sanıyorum ki Hardy Heron da KDE4 içermeyecek, ama isteyenler için geniş bir destek sunacak. Bekleme zamanı.. :)

Yorum Yazın