KDE 4.2 Yenilikleri (Beta 1 İtibariyle)

Dün sürülen KDE 4.2 Beta 1 (Caterpillar) yeni sürümdeki önemli yenilikler hakkında bilgi veriyor, KDE ekibi 4.2 ile 4.1’de üstesinden gelinemeyen bir çok hatayı gidermenin yanısıra çok önemli yeni özellikler de kazandırmış.

Kendimce en önemli özellikleri alıp yerelleştirdim, tam metne ulaşmak için tıkayın.

  • Gelişmiş masaüstü efektleri, artık donanım uyumluluğuna göre KDE tarafından otomatik olarak kapatılıp açılabilecek.
  • Yeni masaüstü efektleri, KDE4.2 ile birlikte Magic Lamp, Minimize efekti, Küp ve Sphere efektleri gelecek, bu efektleri zaten Compiz’den anımsayabilirsiniz. Ayrıca efekt seçim ekranı da önemli efektlerin daha kolay açılıp kapatılabilmesi için yeniden dizayn edilmiş.
  • Masaüstü deneyimini geliştiren merkezi elementler üzerinde çalışılmış. Bu yenilikler görev çubuğunun multi-row(çift satır) kullanılabilmesi ve gruplanabilmesi, sistem çubuğundaki ikonların saklanabilmesi, Plasma tarafından bilgilendirme ve iş takibi, Folder View’i masaüstü arkaplanı olarak kullanarak “geleneksel masaüstü” tasarımına dönülebilmesi gibi önemli detaylar. Bunların dışında daha küçük fakat yine de önemli değişiklikler de var; Folder View(Sanırım Türkçe KDE’de Klasör Takibi olarak çevrilmişti) daki ikonların konuldukları yerde kalmaları, panellerin otomatik gizlenebilmesi, pencere önizlemeleri gibi işe yarar detaylar. Bu konuda yapılan değişiklikler özellikle beni çok mutlu etti, uzun zamandır bu adımların atılmasını bekliyordum.
  • Yeni Plasma parçacıkları var, haber beslemelerinin izlenmesi, masaüstü değişimi, dosya önizlemesi ve bunların yanında pastebin eklentisi, takvim, süre tutucu, özel karakter seçici, hızlı başlat, sistem monitörü gibi uygulamalar ve çok daha fazlası da var.
  • KRunner, ya da kısaca hepimizin bildiği şekilde ALT+F2 yapınca karşımıza çıkan “şey”, yeni eklentilerle çok geniş fonksiyonlara kavuşmuş. Eskiden komut çalıştırmaktan başka bir işe yaramayan(çünkü kendisinin işi bu?) bu arkadaş, artık kelime denetimi yapabiliyor, konqueror tarayıcı geçmişine ulaşabiliyor, PowerDevil sayesinde güç yönetimi yapabiliyor, KDE Yerleri’ne(saçma mı çevirdim?) ulaşabiliyor, Son Dökümanları gösterebiliyor, Kate, Konqueror ve Konsole için spesifik oturumlar açabiliyor, hatta hız,ağırlık ve mesafe ünitelerini birbirine çevirebilecek çeviricisi de var. Bir fincan kahve de koysa KRunner tam olacak.
  • Plasma çalışma alanı artık Google Gadget’lerini çalıştırabiliyor, Plasma uygulamaları Ruby ve Python ile yazılabiliyor. JavaScript appletler için ve Mac OS X dashboard uygulamaları için de destek arttırılmış.
  • KDE4.2’de Duvarkağıtları da plugin mantığına oturtulmuş, böylece geliştirmek isteyenler kolayca yeni fonksiyonlar ekleyebiliyor, şuanki kullanılabilir pluginler Slayt modu, Mandelbrot fraktalları(ne olduğu konusunda hiç bir fikrim yok) ve tabii ki standart sabit resimler.
  • Görev çubuğu, uygulama başlatıcısı, sistem çubuğu ve bir çok Plasma ile ilgili arayüzde görsel gelişmeler yapılmış. Bunun yanında yeni bir Sistem Ayarları modülü, Masaüstü Tema Detayları, kullanıcıya Plasma üzerindeki her element üzerinde kontrol sağlıyor.
  • Kephal kütüphanesi kullanılarak Çoklu-Ekran desteği arttırılmış, bu konuda önceden bulunan bir çok hata giderilmiş.

Bunların dışında daha dar kapsamlı yenilikler de var, güç yönetimi sağlayan PowerDevil gibi, veya #kopete den öğrendiğim kadarıyla KDE4.2 itibariyle Kopete’nin kullanıcıyı iğrenç kare kutulardan kurtaracağı gibi. Ya da Ark’ın sağ tık ile ulaşılabilir(Dosya’ya sağ tık -> Buraya Çıkart, KDE3.5’den alışkın olmalısınız) olması gibi.

KDE takımı dersine çok iyi çalışmış, KDE4.1 ile en sonunda stabil ve oldukça kullanılabilir bir ortam yaratmışlardı ama, KDE4.2 resmen enfes olmuş, 4.1 ile ancak temelleri atılabilmiş bir çok fonksiyon tamamlanmış. Adı olup kendisi olmayan compositing efektleri gelişmiş, KDE3.5’den gelip de “bunda niye yok?” diye sorulan bir çok arayüz fonksiyonu ve daha fazlası eklenmiş, Plasma artık daha yetenekli ve çok daha fazla add-on’a hizmet edebiliyor.. ve daha yukarıda saydığım bir çok özellik KDE4.2’de var, kesinlikle harika olmuş.

KDE4.2, Ocak 2009‘da çıkacak, ben o kadar bekleyemem diyenler buraya tıklayıp kaynak dosyalarına ve ikili paketlere ulaşabilir, ama Beta olduğu için evde denenmesi önerilmez.

Şimdi Ocak’ı bekliyoruz.. :)

Yorum Yazın