Kubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) da bizi neler bekliyor?

Daha önce Ubuntu 8.10 da bizi neler beklediğiyle ilgili şurada bir yazı yazmıştım. Fakat sonradan farkettim ki işin Kubuntu yanı eksik kalmış, ben de Kubuntu’da bizi bekleyecek özelliklerin olduğu bir yazı derleyeyim dedim. Kubuntu 8.10, KDE ile ilgili çok önemli yeniliklerin yanında, daha iyi bir KDE entegrasyonu, ve Hardy ile sağlanamamış olan kde4 yazılımların etkin kullanılmasını içeriyor. Yazıyı Kubuntu Wiki den aldım, üzerine önceden duyurulmuş olan şeyleri ve kendi yorumlarımı da ekledim. Kaynak için tıklayın.

1) KDE 4.1.2:

Bunu muhtemelen zaten biliyordunuz, Kubuntu 8.10, son sürüm KDE 4.1.2 ile gelecek ve KDE4.1’in etkileyici özellikleriyle, stabiliteyi birleştirecek. Buradaki en önemli nokta ise, Intrepid Ibex ile birlikte KDE3 desteği kesilmiş olacak, ev dizinindeki .kde4 klasörü .kde olarak değiştirilecek, böylece KDE3’e veda etmiş olacağız.

KDE4.1.2 kısaca şunları içeriyor:

  • KHTML ve Konqueror’de önemli derecede performans ve rendering gelişmeleri olacak.
  • Plasma’da stabilite ve rendering ile ilgili sorunlar düzeltilecek.
  • Döküman göstericisi olan Okular’da PDF gelişmeleri yapılacak.
  • Resim gösterme yazılımı olan Gwenview’da önemli gelişmeler yapılacak, daha stabil bir yazılım olacak.
  • KMail de stabilite ve etkileşim gelişmeleri yapılacak.

2) Adept 3.0:

Intrepid Ibex, Adept Paket Yöneticisinin KDE4 uyumlu son sürümüyle birlikte gelecek. Adept 3, yeni, elden geçirilmiş bir kullanıcı arayüzü kullanacak ve daha stabil, esnek ve Adept2’ye göre daha az kaynak kullanan bir yazılım olacak.

3) KNetworkManager 0.7:

Kubuntu takımı, Pardus’un ağ yöneticisinden vazgeçti, bunun yerine KNetworkManager 0.7 kullanılacak. Yenilenmiş bir arayüz ve kolaylaştırılmış fonksiyonlarla gelmesi bekleniyor.

4) Varsayılan olarak Masaüstü Efektleri:

KWin’in etkileyici masaüstü efektleri, Kubuntu Intrepid Ibex’te, kartınız desteklediği ve mesa-utils paketiniz kurulu olduğu sürece varsayılan olarak  aktifleşecek. Aksi durumlarda otomatik olarak kendini kapatacak, ve siz bu sıradaki farkı anlayamayacaksınız bile.

4) Varsayılan olarak Apport/update-notifier-kde:

Yeni update-notifier-kde hem bir güncelleme bildirimcisi, hemde apport çöküş bilgi sistemi olarak çalışacak. Böylece şuan Hardy KDE4 kullananların gördüğü uyduruk bilgilendirme sisteminden kurtulmuş oluyoruz.

5) Multimedya tuşları için KMix desteği:

KDE4 kullanmaya erkenden başlayanlardansanız, multimedya tuşlarının siz özel olarak atamadıkça düzgün çalışmadıklarını farketmişsinizdir. Intrepid ile birlikte KMix, eskiden olduğu gibi multimedya tuşlarına göre ayarlama yapabilecek.

Bunların yanında, bir çok Kubuntu aparatı da artık KDE4 ile daha uyumlu olacak, GDebiKDE(Paket Kurucusu), Jockey-KDE(Kısıtlanmış sürücü yöneticisi), Dil seçici, Software-properties-kde(Sources.list düzenleyici), system-config-printer-kde(Yazıcı yöneticisi) bunların bazıları.

Sadece bunlarla da kalmayacak, Kubuntu 8.10, Ubuntu için yapılan önemli yenilikleri de(önceki yazımda değinmiştim)  içerecek. Çekirdeğin 2.6.27 versiyonu ve elbette ki diğer bir çok paketin de yeni sürümleriyle gelen 8.10, özellikle KDE seven Ubuntu kullanıcıları için etkileyici yenilikler getiriyor, 8.04 ile yaşadığımız üzüntüyü(Kubuntu’ya özel pek bir şey yapılmamıştı) 8.10 da atacak gibiyiz :)

Unutmadan, Kubuntu 8.10 30 Ekim‘de bizlerle olacak.

Yorum Yazın