Linux için IDE yazılımları

Bir süredir uyduruk editörlerle işimi görmekten oldukça sıkılmıştım, C yazıyorsunuz, önce uyduruk editörde yaz, konsoldan derle, sonra mv yap, gdb yi aç, bir hata çıkarsa bilmemkaçıncı satıra otomatik gönderilme, kendin git.. Oldukça can sıkıcı olduğunu söylemeliyim. Kendime güzel bir çalışma ortamı ayarlamak istedim, ve bu konuda özgür 3 alternatifi denedim:

Geany
Geany SS

İşte Favorim. Geany, ben bu yazıyı yazarken 0.15 versiyonundaydı. GTK2 üzerine kurulmuş son derece sevimli bir yazılım. Plugin desteğiyle istediğiniz gibi genişletebiliyorsunuz. Son sürüm itibariyle Türkçe dil desteği mevcut. Dosyalar arasında kolayca gezinme, gdb ile hata tespiti(plugin kurmanız gerekli), gömülü terminali, not tutma aparatı ve derleyicisiyle beraber geliyor. Çok muhteşem özelliklere sahip olmasa da, her işinizi rahatlıkla görüyor, hep beklediğinizden daha fazlasını veriyor, sade ve hızlı. Etkili bir çalışma ortamı kurmak isteyenler için kaçırılmaz fırsat.

Editra
Editra SS

Bu üçlünün arasında ilk denediğim yazılım Editra’ydı. Editra da Geany gibi Türkçe dil desteğine sahip, eklentilerle genişletilebiliyor. Aslında Editra bir IDE de değil, bir tür metin editörü, fakat yazılım geliştirme amacıyla kullanılıyor. Tam anlamıyla bir IDE olmadığı için, Editra’nın gömülü bir derleyicisi&hata yakalayıcısı yok, sadece “yorum kodlarını yakalama” servisi, fonksiyonları ayrı bir pencerede gösterebilme(CodeBrowser) özellikleriyle geliyor. Şuan için pek kapsamlı bir yazılım değil, ayrıca sıklıkla çöküyor. Henüz 0.3.90 sürümü çıktı. Yeni sürümlerde umuyorum ki geliştireceklerdir.

CodeLite
CodeLite SS

CodeLite bu üçlünün en cafcaflısı. Türkçe dil desteği bulunmuyor, eklentilerle genişletilebiliyor. Gömülü olarak derleyici&hata yakalayıcı getiriyor, ayrıca farklı tarz projeler için farklı aparatlar kullanabiliyor. Böylece tek bir debugger kullanma zorunluluğu yaşamıyorsunuz, tek bir compilera bağlı kalmıyorsunuz. Proje takip sistemiyle kolayca projelerinizi yönetebiliyorsunuz, Subversion ve cscope da mevcut. Özellik olarak her anlamda diğer iki yazılıma göre daha detaylı. Arayüzü ise pek güzel değil, biraz karmaşık, kendinize göre özelleştirmenize izin verilmiş ama özelleştirmek zahmetli olabiliyor. Standart haliyle, kod yazmak için size ufacık bir kutucuk veriyor sadece, geri kalan alanı ise resmen işgal ediyor. Kullanışsız ama bol fonksiyonlu bir alternatif olarak deneyebilirsiniz CodeLite’ı.

3 yorum yapılmış

  1. Eeea.. IDE olmadığı için? KWrite bir geliştirme yazılımı değil esasen, metin editörü. Tek olayı yazıları renklendirip girintileme yapabilmesi, metin editörümsü bir yazılım olarak Editra’yı ekledim onun yerine.

  2. kwrite üstüne tanımam kendisi neden yok ?

  3. Ben şahsen greany’i tercih ederim ama CodeLite fena değil gibi görünüyor. Bir araştıralım neymiş bu CodeLite paylaştığın için sağol Aranel

Yorum Yazın