Logitech Chillstream Linux Kurulumu

Bilgisayarınız için gamepad arıyorsanız mutlaka Chillstream‘ı görmüşsünüzdür, abartısız söylüyorum ki kendisi şuan bulabileceğiniz en iyi PC gamepad. Ürünün hakkında yeteri kadar inceleme zaten mevcut, şuan 75ytl gibi bir fiyattan satılıyor ve Logitech Türkiye piyasasındaki bazı ürünlerini uzun süredir yenilemediği için çoğu büyük sitede/mağazada bulamayacaksınız, o yüzden fırsat bu fırsat derim. Kısaca özetlersem, gerek görünümü gerek ergonomisiyle harika, içinde ellerinizi terletmeme amacıyla yapılmış fanı dahil her şeyiyle “tam” bir gamepad.

Şimdi nasıl kurarız a geliyoruz:

1. Öncelikle “sudo apt-get install xpad” yaparak xpad (XBox controller for PC sürücüsü) sürücüsünü kuruyoruz. Logitech, temel olarak XBox ile aynı controller yazılımını kullanıyor, çünkü zaten birbirlerine benziyorlar.

2. Şimdi şu komutları veriyoruz, yanlarına açıklamalarını yaptım:

mkdir $HOME/joystick # HOME dizinimize joystick adında bir klasör yaratacak.
cd $HOME/joystick # Bu dizine giriş yapacağız.
wget "http://www.horza.info/projekti/xpad-driver-linux/xpad.c" # Gerekli dosya indirecek.
wget "http://www.horza.info/projekti/xpad-driver-linux/xpad.h" # Gerekli dosya indirecek.
wget "http://www.horza.info/projekti/xpad-driver-linux/Makefile" # Gerekli dosya indirecek.
sudo modprobe -r xpad # Üzerinde değişiklik yapılacağı için xpad modülünü deaktif edecek.
make # Derleme yapılacak, çok kısa bir işlem.
sudo make install # Derlenen dosyalar gerekli yerlere gönderilecek.
sudo modprobe xpad # Xpad modülü yüklenecek, artık gamepadimiz tanınmış oldu.
cd $HOME # HOME dizinimize gidecek.
rm -Rf $HOME/joystick # Artık ihtiyacımız kalmayan joystick klasörünü silecek.

Bu komutlarla başarılı olarak Chillstream’ımımızı tanıtmış olmalıyız, çok önemli bir nokta ise bu indirdiğimiz 3 dosyayı ( c/h ve Makefile) bir yerlere yedeklemeniz. Çünkü dosyaların bulunduğu host pek kaliteli sayılmaz, ileride silinebilir. Bir ikinci önemli nokta ise, bu işlemleri her kernel güncellemesinden sonra tekrar etmeniz gereklidir, sakın unutmayın.

Eğer bu modprobe komutunu her açılışta tekrar etmek istemiyorsanız(-ki istemezsiniz, ne gerek var) sudo nano /etc/modules komutu ile modül dosyanızı açın, fakat mümkünse buradaki hiç bir şeyi bozmamaya gayret gösterin, hepsi de çok önemli bunların. Dosyanın en altına “xpad” yazın ve kaydedip çıkın. Artık her bilgisayarınızı açtığınızda xpad sürücüsü otomatik yüklenecek.

Peki kurduk ettik nasıl deneriz derseniz, sürücünün düzgün çalıştığını zaten Logitech logosunun yanındaki lambaların yanıp sönmeyi kesmesinden farkedersiniz. Denemek içinse en güvenilir yazılım olarak “zsnes” i deneyebilirsiniz, bir kaç snes oyunu yükleyip bu yazılımın gamepad ayarlarını yaptıktan sonra gamepadinizi bununla deneyebilirsiniz.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yorum bırakın, mutlaka cevap veririm :) İyi oyunlar.

2 yorum yapılmış

 1. Bimeks: http://www.bimeks.com.tr/urun.aspx?kid=1136&uid=31363
  Exa: http://www.exa.com.tr/logitech/oyun_kollari/logitech_chillstream-366-3791.html
  Ereyon: http://www.ereyon.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=90868&ttype=Details#pt

  Bimeks’de stok bilgisi var, diğer ikisi stok bilgilendirmesi yapmamış ama uyarı da koymamışlar. Bir incelemende fayda var. Ben Webdenal’dan almıştım ama sanırım orası artık satmıyor Chillstream.

  Eğer hiç bir yerde bulamıyorsan, Logitech ürünleri niyeyse Türkiye pazarında puf diye uçtukları için, E-Bay’e bakman gerekebilir. Bu kadar aramak zorunda kalınca insan sanıyor ki Porsche falan alıyoruz :)

 2. S.Burak GÜLDÜREN

  Arkadaşlar ben bu ürünü bi çok sitede aradım ama bulamadım. bana bi yardımcı olurmusunuz?

Yorum Yazın