NVIDIA 180.06 BETA Sürücüsü

Uzun zamandır ha geldi ha gelecek, yok gelmedi, yok şöyleymiş şu yüzden geç kalmış derken, en sonunda NVIDIA 180.06 sürücüsünü yayınlamayı başardı. (*kuvvetli bir alkış lütfen*)

Peki bu sürücü neden böyle önemli de, twitterdan falan yazmak yerine kendisine ait post atıyorum? Sürücünün en büyük özelliği 3 aydır bağıra çağıra beklediğim(iz) KDE4 desteğini tam olarak getirebilmesi. Sürücüyü güncelledikten sonra hiç bir rendering sorunu kalmadığı gibi, KDE4’te görülmemiş bir hız elde ediyorsunuz, Plasma sisteminin adam gibi çalışabilmesi bile 180.06 için yeterli.

Tek numarası bu değil, 180.xx bu büyük performans farkının yanında VDPAU API olayını getiriyor, bu bir nevi Linux için PureVideo diyebiliriz. İkinci özelliği ise CUDA 2.1 desteğini de artık sağlıyor olması. Bu, uzun süredir NVIDIA’nın Linux için çıkarttığı ilk adam akıllı değişiklik getiren sürücü. Şuan sürücünün tek eksikliği OpenGL 3.0 getirmiyor oluşu, bunun üzerinde zaten çalışmalar vardı, ileri sürümlerde mutlaka gelecektir.

Sürücü hakkında detaylı bilgi için Phoronix’deki makaleye bakabilirsiniz, KDE4 kullanıcısı iseniz zaten mutlaka güncellemeniz gerekiyor, BETA’ya güncellemek istemezseniz, son sürüm çıkınca mutlaka güncelleyin, yeni sürücü  GeForce 7/8/9 serisi kartlarda da performans iyileştirmesi yaptığı için her açıdan faydalı olacaktır. VDPAU ve CUDA 2.1 de sürücünün diğer önemli özellikleri.

Gece gece envidiyaa diye bağırasım geldi, o derece. 2D performansı ne önemli bir şeymiş de ben farketmiyormuşum.

Güncelleme [19.Kas.2008]: 180.08 Beta sürücüsü çıktı, beklendiği üzere OpenGL 3.0 desteği mevcut.

Yorum Yazın