PKD ve gereksiz önleme girişimleri

Pardus kullanıcısı olmayı bıraktığım bilmem kaç ay öncesinden bu yana,  Pardus konusunda doğrudan bir yorum yapmaktan veya kendi içlerinde yaptıkları bilimum-genellikle de saçmalık noktasına varabilen- tartışmalardan uzak kalmayı tercih ediyorum. Elbette Linux “beni ilgilendiriyor” , fakat uzun süredir Pardus’u bu kategoriye dahil edemiyorum.

Yalnız bahsetmeden geçemedim, Ozgurlukicin.com Gezegen’de gördüğüm bir olay beni hem şaşırttı-pek de değil- , hem de güldürdü. Olay şu, bir grup pardus kullanıcısı çok sevdikleri dağıtımları için “Pardus Kullanıcıları Derneği” adı altında bir oluşum yaratıyorlar ve bunun üzerine çalışmalara giriyorlar. Fakat buna karşılık olarak “Bizim iznimiz olmadan ismimizi kullanırsınız ha! Mahkemelerde süründürüz lan adamı” tarzında bir cevap geliyor, cevap tabii ki açıktan bu değil, onun yerine bir sürü referans vererek resmi dilde saçmalanmış, fakat basit Türkçe ile böyle açıklanabilir.

Birileri ürününüzü beğeniyor, onun için destekleyici bir dernek açıyor ve siz de desteklemek yerine kafa göz girişiyorsunuz, ne biçim tutum bu? Hayır, derneğin adı “Pardustan Nefret Edenler Derneği” veya “Anti-Pardus” gibi bir şey de değil, saldırganca tutum ne kazandırıyor size anlaşılmaz.

Bunların üzerine, bir isim konusunda bile bu kadar yırtıcı olunabilirken halen kendilerini bir nevi “özgürlük savunucusu” addeden insanlara hayretle bakıyorum, inanılmaz bir kendini/topluluğu kandırma yeteneği bu. Ubuntu vs. bir çok distro için zilyon tane farklı community açıldı, Canonical’in gidip daha işin başında birilerinin kulağını çektiğini hiç anımsamıyorum. Gerçi Pardus ekibinin, kendilerine bağlı olmayan “tek” Pardus topluluğu Pardus-Linux ve kardeşlerine sürekli saldırması, kullanıcılarını bir çok farklı sıfatla “yargılaması” alışılageldik bir durumdu, bir örneğini daha görmüş oldum, aferin.

PS: “enki” konusuydu, forum tartışmalarıydı, simge seti olaylarıydı, IRCden kullanıcılara “ayar verme” tarzında yazılardı derken Pardus adına bu konuda kitap bile basılabilir artık, ha bu kitabın birilerine faydası olacak mı, ya da geliştiricilerin azıcık olsun bulutlardan aşağıya inmesini sağlayacak mı, sanmıyorum.

3 yorum yapılmış

  1. Valla geliştiriciler ile çok uzun zaman önce tanışmıştım. O zaman bile ( 2006) sanki ubuntu suse yapmış gibi burunları havada idi onlara sorsanız, pardustan büyüğü yoktu. Amma velakin şu dağıtım şu açıdan daha iyi yada gnome bana kullanışlı geliyor dediğiniz de, ukala ukala cevap veriyorlardı sanki dünyaları onlar yaratmış. Aslında pardusu bu olaydan sonra ki pkd konusunda lkd listelerin de sağlam hırlaşma olmuştu ama bunu Tuibitak* ın da bunu yapmasına gerek yoktu.

    Türkiye islami bilim ve islami araştırma kurumu. ( Eeee Darwin kepazeliğinden sonra böyle yerlerse)

  2. Bu olay pardus kullanmayı bırakmamın en önemli nedenlerindendi.

  3. geliştiricilerin böyle yapmasına üzüldüm gerçekten umarım hatalarını anlarlar.

Yorum Yazın