Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) da bizi neler bekliyor?

Az önce fsckin.com‘da gördüğüm bir makaleden yola çıkarak, işte 8.04 ile Ubuntu’nun yeni özellikleri:

NOT: Elbette bunların hepsi olacak, veya bunlardan başka özellik olmayacak anlamına gelmiyor, bunlar sadece tartışılan veya yeni karar verilmiş planlardan yola çıkılan veriler.

Kullanıcı Deneyimi

1. Yeni bir tema. Yeni sürüm olan Hardy Heron, yepyeni bir temayla gelecek. Şimdiden bazı tasarımları araştırıp bulabilirsiniz, bazıları oldukça iyi. Yaklaşık 3 yıldır kullanılan şuanki tema yerine; bootup ekranı, duvar kağıdı, uygulama açılışları, Compiz efektleri, fare ikonları ve hatta WINE için bile tasarım değişikliği yapılacak.

2. 3.cü parti APT. APT’ye yeni bir depo eklemek için ya sources.list’i kurcalamanız ya da can sıkıcı GUI ekranlarla boğuşmanız gerekiyor. Yeni sürümde basitçe depo eklemek ve yönetmek var olacak.

3. Xorg 7.3 . “Bullet Proof X” olarak adlandırılan Xorg 7.3 ile, .conf dosyası bozulsa bile, sistem sizi konsola atmamak için mümkün derecede uğraşacak, böylece konsolu görünce bilgisayarının çöktüğünü zanneden yeni kullanıcılara da büyük yardım edilmiş olacak.

4. Automatix-Ubuntu Takımı arasında birleşik çalışma yapılacak, bunun ne gibi bir artısı olacağını şimdiden kestiremiyorum ne yazık ki.

5. Dual/Multi Monitör desteği artacak, Xorg 7.3 ile birlikte multi monitörler kolayca ayarlanabilecek.

6. SlickBoot. Şuanki sistemde, önce splash ekranını, sonra boş siyah ekranı , sonra fare ikonunu, sonra kahverengi ekranı ve en sonunda girişi görüyoruz. Bu birilerini rahatsız edebilmiş olacak ki, yeni sistemde SlickBoot kullanılarak, bunların zarifçe önüne geçilecek. Benzer şekilde bilgisayar kapatılırken, yazılımlar kapandıktan sonra bilgisayarın bir süre boş ekranda kalması önlenecek.

7. /home üzerine yazmadan var olan bir dosya sistemine kurulum yapılabilecek. Böylece sürekli olarak /home u başka yerlere göndermek, veya yedeklemek zahmetinden kurtulabileceğiz. Ubuntu 8.04’ü sıfırdan kurduğumuzda, halen /home klasörümüz değişmeyecek.

8. Dolu disk sorununun önüne geçilecek. Şimdiye kadarki bir çok distroda, disk doluysa, sistem açılmayabiliyor, hatta sizi yalnızca-okunabilir bir disk ve bir konsolla yalnız bırakabiliyordu. Artık sistem, açıkken, disk dolu uyarısı yapacak ve temizlik uygulamasını çalıştırmanızı isteyebilecek. Bu uygulama, kullanılmayan çekirdekleri, geçici klasörleri vs temizleyecek.

9. Hard disk prefetching kullanılacak, böylece Hardy Heron, eski Ubuntu sürümlerine göre daha hızlı açılacak.

10. Kolayca dosya transferi yapılabilecek, LAN/WLAN üzerindeki Ubuntu sistemler birbirlerine rahat rahat dosya gönderebilecekler.

11. Yazılımların daha kolay kurulması sağlanacak. Konu hakkında detaylı bilgi : https://wiki.ubuntu.com/SingleClickInstall

12. Ekle/Kaldır sistemi güçlendirilecek, yeni uygulamalar, en çok puan alanlar vs. bir tür “çevrimiçi yazılım marketi” -ücretsiz bir market, elbette- oluşacak. Eğer düzgün yapılırsa harika olacak gibi görünüyor.

13. Samba entegrasyonu geliştirilecek, işlemler daha kolay yapılacak.

14. Monitör çözünürlüğü otomatik ayarlanacak, böylece çözünürlüğü değiştirmek için sürekli Xorg.conf’u düzenlemeyeceğiz.

Ağ ve Güvenlik

1. Dial-up desteği artacak, kolayca ağ yönetici uygulamasıyla kontrol edilebilecekler.

2. Kriptolu dosya sistemleriyle ilgili iyileştirmeler olacak. Zaten 7.10 dan beri kripto kullanabiliyorduk. Artık, kriptolar için komut ekranına gerek kalmayacak, GUI kurucu üzerinden yapılabilmesi planlanıyor. Yine planlar arasında, şifre yerine “anahtar usb” gibi alternatiflerin kullanılabilmesi de var.

3. GKSUDO, işe yaramadığı zamanlarda kullanılmayan bir süreç olacak, buna sebep olarak, basit bir pencere göstermek için sistemde binlerce satır kodlu bir yazılıma ihtiyaç olmadığı gösteriliyor. Eğer yapılırsa sistemin hızı bir parça artacak.

Destek

1. Exe üzerinden kuruluma destek verilecek, böylece ISO dosyasını düzgün yazamayan, veya imajı yazmak yerine gidip imajı cd ye atan(böyle çok kullanıcı var ne yazık ki) kullanıcılardan bir bakıma kurtulabileceğiz :) Exe uygulaması boş bir cd takmanızı ve basit adımları izlemenizi isteyerek, her şeyi kendisi halledecek.

2. Forumdaki paketleme bölümü üniter ve aktif hale getirilecek.

3. Her ne kadar kurulum cdsine yük getireceğine inansam da, yeni versiyon Ubuntu da “Yardım videosu” sisteminin olması düşünülmekte. Mesela, Ahmet yeni bir sistem kurdu, ve Ubuntu’yu öğrenmek istiyor. Sistem kurulduktan sonra ufak bir baloncuk ona “Yardım videolarından yararlanarak sistemi nasıl kullanabileceğinizi öğrenin” benzeri bir mesaj verecek, bu videolar sayesinde işlerin nasıl yapılacağını görsel olarak izleyebileceğiz.

4. Sisteme bir hata bildirimcisi eklenmesi henüz plan aşamasında, şahsi kanaatim bunun çok “windows benzeri” olduğu ve kişilik haklarını ihlal edebileceği. Ya da etmemek için, her yazılım çöktüğünde bizi “Hede uygulaması çöktü, hata raporu gönderilecek mi?” şeklinde uyarılarla bunaltabileceği. Bu konuya başka platformlarda da değinilmiş, yapılmaması kuvvetle muhtemel.

5. Tamamen Windows üzerinde çalışan Ubuntu kurucusu olacak, öyle ki, bilindik hiç bir kurulum adımıyla uğraşmaksızın, kullanıcılar bir .exe yardımıyla Ubuntu sahibi olabilecekler.

Bunlar en çok üzerinde durulan fikirler, elbette sürekli yenileri ekleniyor, var olanlar üzerinde oynamalar oluyor. Bu gelişmeler arasında “hata bildirimi” hariç diğer özellikleri çok beğendim, özellikle Xorg 7.3 , disk dolu uyarısı , Yeni tema, SlickBoot , HDD prefetching, yeni Ekle/Kaldır ve Yardım videosu fikirleri çok hoşuma gitti. Eminim iyi bir şeyler ortaya çıkartacaklardır.

8 yorum yapılmış

 1. sonuncu madde sanırım “windows ubuntu installer” nam-ı diğer “wubi” adıyla bir süredir ortalıkta dolanmakta. iso yerine kendini otomatik yazacak “self-writer” fikri gayet hoş. ama benim gibi her seferinde saatlerce hatta belki de günlerce yazılımların, tarzın, görünümlerin kişiselleştirmesiyle uğraşan birisi için home ve dolayısıyla konfigürasyonlar silinmeden yapılacak olan kurulum en önemlisi. ubuntu her seferinde bir yerlerden yakalıyor şu yeni sürüm olayını; sonra da iple çekiyorsunuz, umarım bu dedikleriniz olur, helal ubuntu’ya..

 2. @rohanrhu
  Aynı paket depolarını kullanan iki sistemden bahsederken, Kubuntu Ubuntu’nun yanında sığıntı lafı boşta kalıyor, gidip 2 paket kurarsan Kubuntu’yu Ubuntu da yaparsın, Xubuntu’da, bir fark yok yani aralarında. Ortada bir Pardus, Pardux gibi 2 farklı düşünce yok, tek elden yönetilen kardeş projeler var.

  Kötü görünüm olayını hiç anlamadım, neye kıyasladın bilemiyorum yani, sonuçta kendi halinde varsayılan bir temayı kullanıyor, umalım da Ubuntu’ya yapılan tema desteğinden o da yararlansın :) Ha yararlanmasa ne olur dersek, sonuçta KDE temaları her yerde.

  Distrolar genelde pek devrim yapmaz, projeler devrim yapar, distrolar başarıyla birleştirip kullanıcıya sunarlar. Bu senin beklediğin “devrim” in ne olduğuyla alakalı.

  P.S: illa altta kalmayacaksın di mi :)

 3. @Aranel
  kubuntu ubuntunun yanında sığıntı bu bi gerçek ama devrim yapmadığı sürece bu kötü görünümüyle bişey olmaz kubuntudan… :P

 4. @rohanrhu

  Eh be Oğuzhan, fırsatını buldukça kusuyosun nefretini Kubuntu’ya. Gutsy Gibbon ile KDE3.5.8’e geçildi vesaire vesaire.. Amacım karşılaştırma yapmak değil elbette, ama Pardus 2007.1 ile 2007.2 arasında ne fark varsa-3 ü bilmiyorum-, ortalama o kadar fark var işte 2 sürüm arasında, bakım sürümüydü çünkü Gutsy, devrim değildi.

  Son paragrafa bak mesela, güzel olaylar değil mi onlar ? Yeni tema, SlickBoot , Disk dolu uyarısı, HDD Prefetch, geliştirilmiş depo gibi çok güzel düşünceler ortaya atılmış.

  P.S: Kubuntu 8.04 de devrim niteliğinde falan değil, ama kabul edelim, güzel düşünülmüş mü? düşünülmüş. yapabilirler mi ? ne bileyim ki.. :)

 5. Ben kubuntuya geçince sonumu bildiğim için geçmiyorum beceremiyorum desem daha iyi olur :) ama bu hafta sonu geçebilirim kde4 kurcamda :D kubuntu hep aynı geldi aynı gidiyo hiçbi değişiklik yok gutsyede diyodunuz bisürü şey hep aynı neyse güzel bi yazı olmuş teşekkürler.. :D

 6. @dimetokavi

  Elbette ki bağlantı verebilir veya isterseniz fskcin.com (yazının yabancı kaynağı, büyük ölçüde buradan faydalandım) ve aranelsurion.org u kaynak göstermek suretiyle yazıyı olduğu gibi kopyalayabilirsiniz :)

 7. Yazıyı okuyunca oldukça sevindim ve açıkcası heyecanlandım. Çok teşekkürler.

  Yalnız hata bildirimi hususunda, bunaltma ihtimali yüksek ancak windows vâri kişi haklarını ihlâl edeceği kanaatinde değilim. Bence bu, ilgili programların daha “stabil” çalışması için kullanıcı-temelli bir veritabanına hizmet edebilir. Ama elbette ki, ayrıntılardan da haberdar olmak lâzım.

  İyi çalışmalar.

  Ve iznizle, bu yazınıza kendi blogumdan bağlantı vermek isterim.

 8. İnşallah dediklerini gerçekleştirirler. Bizi bir önceki sürümündeki gibi bir sürü ayarla uğraştırıp durmazlar.

  Nice senelere Oytun :)

Yorum Yazın