Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) da bizi neler bekliyor?

Fabrizio Balliano blogunda Ubuntu 8.10 için ne yeniliklerin gelebileceği, wikiye referanslarda da bulunularak belirtilmiş, bende sizin için çevireyim dedim :) Daha önce de Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) da bizi neler bekliyor? yazısını yazmıştım hatırlarsanız, gördüğüm kadarıyla Intrepid Ibex’te çok müthiş değişiklikler görünmüyor bu sefer, tabii her yazılımın yeni sürümü yine olacak, fakat çok belli olan değişimler göremedim. Kubuntu içinse en büyük değişim tabii ki KDE4 getirmesi.

1 ) Daha Hızlı Oturum Açma: Yeni sürümle birlikte gdm ile masaüstünün yüklenme süresinin kısaltılması düşünülüyor.

2 ) Daha İyi Flash Deneyimi: Yeni sürümde Flash entegrasyonu geliştirilecek, ayrıca Flash 10.0 da sürüme dahil edilmesi mümkün görünüyor.

3 ) 3G Ağ Bağlantısı: Yeni bağlantı yöneticisiyle Ubuntu, artık sürümle birlikte 3G (3. Nesil) bağlantıyı destekleyecek.

4 ) Misafir Hesabı: Sıklıkla başımıza gelen şeylerden biri de, herhangi bir Ubuntu kurulu bilgisayarda, sırf epostalarımıza bakmak, müzik dinlemek gibi işlemler için öncelikle sistem yöneticisinin bize bir hesap yaratma gerekliliğidir. Yeni sürüm Ubuntu ile, geçici bir home klasörü üzerinde oluşturulacak Misafir hesabı sayesinde hesap yaratmaksızın bu işlemler giderilebilecek, güvenlik için Misafir hesabı ancak sistem yöneticisi tarafından onaylanırsa oturum açabilecek.

5 ) Gereksiz şeylerin atılması. Özellikle Upgrade sonrasında: Sisteminizi, sürümden sürüme atlatırken sıklıkla oluşan durumlardan biri de, geride kullanılmayan paketlerden, eski çekirdeklerden oluşan bir yığının oluşmasıdır. Intrepid Ibex’te bunları ortadan kaldırmak için bütünleşik bir yazılım mevcut olacak.

6 ) Yazıcı sürücülerinin Internet’ten otomatik indirilmesi: Ubuntu 8.10’un yazıcı aracı bizim için otomatik olarak OpenPrinting veritabanından gerekli sürücüleri indirebilecek.

7 ) Font Yöneticisi: Fontconfig bir çok farklı özellik içermesine rağmen, sadece bir XML dosyasını düzenlemek yoluyla bunlara erişilebiliyor. Intrepid Ibex’te bu özellikler için bir GUI bulunacak. Bu  GUI ile sıralama,antialiasing gibi işlemleri kolayca yapabileceğiz.

8 ) Masaüstü DVDsinden daha hızlı kurulum yapılması: APT ve ubiquity’de yapılacak değişiklikler ile DVDden daha hızlı kurulum yapılabilmesi sağlanacak.

9 ) USB bellekten kurulum: Yeni sürüm ile Ubuntu CD imajları kolayca USB belleklere yazılabilecek, Ubuntu’nun zaten bu konuda mevcut olan çıkarılabilir diskten kurulum aparatları geliştirilecek.

10 ) Kurucu yazılım için yeni grafikler: Kurucuda, ilk tasarlandığından beri fazla görsel değişiklik yapılmadı. Intrepid Ibex ile kurucuda bazı görsel değişiklikler yapılacak.

Intrepid Ibex ile GNOME için yeni bir tema yapılacağı tahmin ediliyor, biz Kubuntu kullanıcıları avcumuzu yalıyoruz bu sırada :) Ayrıca yeni sürüm ile kimlik denetimi, ağ erişimi konularında da gelişmeler bekleniyor. Ayrıca PackageKit konusunda da değişim şansı mevcut. Son olarak, LiveCD üzerinden dmraid desteği bekleniyor.

Ubuntu için geliştirmeler şimdilik bu kadar görünüyor. Kubuntu kullanıcıları ise 8.10 ile “Dream comes True” diyecekler, çünkü ilk defa 8.10 ile birlikte KDE4 varsayılan olarak gelecek. KDE4’ü bir süredir zaten kullanmaktayım, yeterince deneme fırsatım oldu. Gerçekten başarılı, 4.1 ile birlikte eper kullanışlı falan, ama 8.10 da “varsayılan” olması saçma geliyor bana, o kadar da sorunsuz değil henüz, NVidia ekran kartınız varsa performans kaybını kabullenmek zorunda kalıyorsunuz mesela. En büyük problemse, 8.10 ile birlikte depolar yeniden düzenlenecek ve KDE3.5 kaldırılacak, yani 8.10 Intrepid kullanıcılarına KDE3.5 kurma şansı verilmiyor. Ya eskide kalacaksınız, ya da KDE4. Garip bir anlayış biçimi gerçekten, Ubuntu gibi “her şeyin beş farklı alternatifini” barındıran bir dağıtım için üzücü bir gelişme, ama daha her şey netlik kazanmadı.

Beklemedeyiz.. :)

Güncelleme: Oğuzhan’ın uyarı üzerine yazıda KDE4’den bahsettim, unutmuşum :)

7 yorum yapılmış

  1. şu an hiç bir problem yok herşey gayet normal gözüküyo. inşallah bi problemle karşılaşmam. ve inanki 8.10 u sabırsızlıkla bekliyorum. tekrar tekrar ilgilendiğin için teşekkürler. linux sayesinde iyi insanlar da tanımış oluyoruz.

  2. Ekran kartınız eğer önceden düzgün çalışıyorsa, KDE4 ile birlikte de gayet düzgünce çalışacaktır, bir sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca belirtilen render sorunları GeForce 8000 & 9000 Serisi yeni kartlar için, senin kartının performans kaybı sorunu yaşaması bile mümkün görünmüyor.

    9 Gün kaldı.. :)

  3. yaa işin aslı bende asus a6vm var. ekran kartı da go7300 (nvidia). inşallah dediğin gibi olur ince bi ayarla problemi çözebilirim. ekran kartımın eski olduunun farkındayım. fakat asusun bu laptopundan vazgeçmem açıkcası benim için çok zor. umarım nvidia ve linux uzmanları bu problemi çözerler. itiraf etmeliyim ki içime su serpmiş oldun. ilgilendiin içinde ayrıca teşekkürler.

  4. Öyle bir olay söz konusu bile değil, ben şuan NVidia 9600GT’mde kullanıyorum KDE4’ü :) Bahsedilen şey şu: KDE4’ün render mekanikleriyle NVidia sürücülerinin bazı sorunları var, o yüzden ince ayar çekmezsen plasma performansında düşüşler görebiliyorsun. KDE ve Nvidia bu sorunun üzerinde çalışıyorlar şu an zaten. KDE4 ile çalışmıyor falan değil, sadece biraz performans kaybı yaşıyor.

  5. linux den bi haber yaşamış olduum yıllar geliyoda aklıma. biz hakikatten windowsun kölesi olmuşuz bayaaa bi zaman. ubuntu; görsellik, performans ve kullanım kolaylığıyla çok kısa bir sürede linux hayranı olmamı sağladı. yeni sürümün yani ubuntu 8.10 un çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. geçen bi yazıda kde4 ün invidia ekran kartlarıyla uyum sağlayamayacağıyla ilgili bi bölüm okudum. eğer bu böyle olursa ki inşallah olmaz ben 8.04 de çakılı kalacam. umarım ubuntu mimarları beni yanıltmayıp invidia desteğini 8.10 da sağlarlar. hepinize bol ubuntulu günler ve başarılar diliyorum.

  6. Hayırlısıyla güzel bir şeyler yaparlarda bizi bu dern hatalardan kurtarırlar. Yoksa boğulacağız bu sorunlarla… :)

  7. anlaşılan bizi güzel bir sistem bekliyor. hardy de açılış yavaşladı gibime geldi benim ama bakcaz artık.

Yorum Yazın