Köyümüze 3G Geldi

Avrupa’da 4G çalışmaları devam ederken, biz de Türkiye olarak en sonunda 3G görebilir olduk. Gerçi halen yabancı bir kelimeyi “Üçgee” olarak telaffuz etme ısrarımızı bir kenara atamadıysak da, Türk halkı parlak, reklamı çok yapılan her şeye olduğu gibi “üçgee” ye de saldırdı resmen. 3G için önkaydımı servis başlamadan birkaç gün önce yapmıştım. Vodafone kullanıyorsanız eski TELSIM sim kartlarınızı değiştirmek zorundasınız bu arada, onu belirteyim. Vodafone Shoplarda bunu ücretsiz ve kimlik sorarak yaptırıyorlar. Nihayet 30 Temmuz geldi ve saat 00:00’dan başlayarak Vodafone ilk baz istasyonlarını açmaya başladı, ben o zahmete katlanmayıp, sabah kalkınca 3G logosunu gördüm telefonumda.

Vodafone’un 3G hizmetini diğer operatörlerle karşılaştırmayacağım, zira diğerlerinde 3G testi yapacak vaktim olmadı henüz. Ancak Vodafone için konuşursam, ilk gün olan rezalet servis, teknik aksaklıklar, “SISTEM HATASI OLUSMUSTUR” diye bağıran mesaj botlarından eser kalmadı artık.  Henüz düzgün hizmet veremeyen tek şey Mobil TV uygulaması, MTV’yi şimdilik Vodafone Live! üzerinden izlemek zorundasınız. Vodafone yakında düzgün çalışan bir uygulama sunacakmış, onu da 3636’ya MTV UYGULAMA yazarak edinebileceğiz. Servisin kapsama alanı oldukça etkileyici, şehrin çok ücra köşelerine gitmedikçe  3G servisini kaybetmedim, tabii bu “ücra” bakış açınıza göre değişiyor olabilir.  3G şimdilik hiç sabit değil, nadiren tam güçte çektiğine şahit olabildim, genellikle yerlerde sürünüyor ve 5.kattaki evimdeyken ortalama yarım saatte bir 2G’ye düşüp geri geliyor,  10 adım önce güzel çekerken 10 adım sonra EDGE hızına inebiliyor hatta. Ev içinde bile odadan odaya geçmem sinyal kalitesini etkiliyor. Bu yüzden sinir harbi yaşamamak adına telefonu mutlaka Çift Mod kullanın, 3G düştüğünde 2G üzerinden ulaşılabilir olursunuz.

Vodafone’un sürekli değişken sinyal kalitesi telefonu da aptal ediyor. Sinyal düştükçe baz istasyonuna daha yüksek istek yapıp bataryayı hızla boşaltıyoruz. İlk gün 2 kez şarj etmek zorunda kalmıştım, şu sıralar idare ediyor. Tabii iplerin ellerinde olmasının etkisiyle GSM operatörleri saçmalık bir tablo çizmekten kaçınmamış. 7,2Mbps hıza ulaşabildiğiniz 3G bağlantısını maksimum 4 GB’a kadar kotalı kullanabiliyorsunuz. Sadece Vodafone sınırsız veriyor, o da aylık 100 TL. TTNET ADSL tarifeleriyle baş edebilecek tek tarife de bu zaten, eğer 8 yerine 7,2 kullanırım, mobil olurum derseniz bu yolu tercih edebilirsiniz. Ancak o 7,2Mbps’i asla görememe ihtimaliniz çok yüksek.  Kısacası 3G gelsin ADSL hattımı iptal ettireyim fantezisi yapıyorsanız Vodafone  “kafasını alırsın” tarifesinden faydalanabiliyorsunuz.

3G servisleri arasında çok fazla deneme yapamadım, çünkü çoğu adam gibi çalışmıyordu bu güne kadar. Internet’te Vodafone paket almayanı 1Mbit’ten yüksek hızlara geçirmiyormuş, çok denemedim zirâ EDGE hızından daha yüksek hızları pek yakalayamadım, Vodafone Live üzerinde yaptığım denemelerde de oldukça ağır çalıştığını söyleyebilirim. 3G görüntülü görüşme gibi bir fırsatım olmadı, 3G’nin en büyük olayı buymuş gibi reklamı yapılırken, kimsede 3G telefon olmadığı detayını atlamış arkadaşlar. Büyük ihtimalle yarın gibi ilk denemelerimi yapacağım, duyduklarım gayet güzel çalıştığı yönünde. Sesli konuşmayla aynı fiyattan olması da şaşırtıcı derecede iyi, fakat uzun süre böyle kalacağını sanmıyorum.3G kullanırken tabii telefonunuz hands-free modunda oluyor ve konuşmanız herkes tarafından takip edilebiliyor, o yüzden bir kulaklık edinmeniz faydalı olacaktır.

En çok deneme fırsatını ise Mobil TV’de yakaladım. 5 YTL paket ücreti ödeyip-ilk ay deneme, bedava. sonrasında iptal edebilirsiniz.- üye olunan bir servis. Uygulaması devreye girmediğinden Vodafone Live! üzerinden bağlanmak durumundasınız, neyse ki MTV sabit ücretli ve data ücreti almıyorlar. Henüz çok fazla kanal seçeneği yok: Kanal D, Show TV, Star TV, TRT1, TRT6, STV, KANAL 7, CNN TURK, NTV, TJK MOBIL TV, FANATIK TV, NTV SPOR, KRAL TV, AKILLI TV, FASHION ONE, NUMBER ONE, TRT ÇOCUK. Piyasa olmuş bazı büyük kanallar dahil bir çok eksik var bu programda, ki bu da daha uzun süre tematik kanallar göremeyeceğiz demek oluyor. Vodafone servisi oturttuktan sonra gelen talep yoğun olursa sanırım kendini bu konuda provider ilan edip kanal sayısını hızla arttıracaktır, çünkü artmaması için teknik bir kısıtlama yok bildiğim kadarıyla. Benim gibi biraz daha tematik yayın tercih edecek kullanıcılar için sıkıntılı bir durum, hepimiz akşam oturup Yemekteyiz izleyecek değiliz ya? Yayın oldukça akıcı yalnız kalitesi biraz düşük, aylık 5 lira ödeyip HD yayın beklemiyorum tabii ama cep telefonumun ekranında bile çok güzel görünmüyordu. Ara ara kare atlaması ve genel olarak frame hızının düşüklüğü gibi sıkıntılar var.  Ayrıca ekranda bir şey okumak mümkün değilmiş gibi geldi bana.

Diğer operatörlerde de benzer hizmet var mı bilemiyorum ama, Vodafone’da telefonunuzun ekranından *3636# yaparsanız 3G menüsüne ulaşabiliyorsunuz, bu menüden aboneliklerinizi ayarlayabilme fonksiyonu oldukça hoş düşünülmüş ve sizi ekstra SMS yazma zahmetinden kurtaracaktır. 3G halen yaygınlaşmadığından şimdilik telefonumuzun üzerinde 3G yazan bir logo ve MobilTV dışında çok bir şey sunamıyor. Internet paketleri açıkçası kazık. Ancak aylık 10 liraya 250mb olan paket telefondan maillerinizi kontrol etme ve MSN kullanma amaçlı olarak yeterli gelebilir.  Ya da yoğun bir günde günlük 5 TL/sınırsız olan tarifeyi uygulayıp o gün tüm işlerimizi mobil halledebiliyoruz. Görüntülü konuşmanın bir fonksiyonunu görebilmem için öncelikle etrafta görüntülü konuşacak birileri olması lazım, o da sanırım yarına kalacak. 3G Türkiye’ye beklendiği gibi, pahalı ve sorunlu bir şekilde giriş yaptı, umarım düzelir.

Yorum Yazın