Logitech Servis Deneyimim

Logitech’in kullanıcı dostu bir üretici olduğu hep söylenir. Aynı fikirde olduğumu söyleyemeyeceğim, her şirketin kullanıcı dostuluğu kendi çıkarlarına kastettiğiniz an biter çünkü. Fakat bazı üreticiler vardır, diğerlerinin kabus gibi servisinin yanında parlar, yükselirler. İşte Logitech, sanırım böyle bir şey.

Kısaca hikayemi anlatayım, 23 Nisan’da güzel G9’um bana bir bayram hediyesi olarak, sol tuşunu bozdu. Sürükle &  Bırak işlemlerinde kafasına göre bırakması mı dersiniz, rastgele çift tıklaması mı, hepsi var. Hem WinXP hem Linux’da benzer sorunu aynı gün yaşayınca sorunun donanımsal olduğundan emin olabilidim. Bu noktada her ürünü bozulmuş ve canı sıkkın müşteri gibi Logitech’e ulaşıp garantimi kullanmaya çalıştım.

Ayın 23’ünde Logitech Forumlarına sorunumla ilgili bir başlık açtım, 24’ünde Vatan’ı aradım. Daha önce Logosoft, Penta gibi firmaların servislerinin kalitesizliği üzerine çokça şikayet duyduğum için onlarla muhattap olmamaya çalıştım. Aynı gün 00800448825862 numaralı Logitech Türkiye servisini de arayıp 3 koldan saldırdım Logitech’e. Burada hemen söylemeliyim ki, Logitech’in türkçe sitesinde de anasayfada bulunan bu numara yanlış, cevap vermiyor. Sanırım ücretsiz bir hat, ama yine de mesai saatleri içinde hiç ulaşamadım kendilerine. 118’den Logitech’i sorarsanız size bir başka numara veriyorlar ve bu numara aslında müşteri servisi değil, ama derdinizi anlatabiliyorsunuz.

Vatan aynı gün beni genel merkezine yönlendirdi,  onları aradığımda tamir edilmesi için faturadaki belirttikleri adrese ürünü göndermemi istediler. 118’den aldığım numaradaki yetkilisi de Vatan’ı arayıp derdimi onlara anlatmam gerektiğini, onların ürünü Logitech Türkiye’ye ulaştıracaklarını söyleyerek topu yine Vatan’a attı.

Şimdi burada, akıllı ve deneyimli bir müşteri bilir ki, bu şu demek:

“Vatan’a gönderin, bu sırada bir kaç gün kargoda geçsin, sonra Vatan gerekli işlemleri yapsın ki bu da minimum bir kaç gün alacak, sonra onlar bize kargolasınlar, etti size en az bir gün daha, sonra biz ürünü alınca “bir ara” tamir edelim, süre sınırımız 30 gün olduğundan acelemiz yok. Sonra biz Vatan’a geri gönderelim ve bir gün de böyle geçsin, sonra onlar da size geri göndersinler. Tabii tatil günlerini de hesaba katmak koşuluyla! Kargoyu da size yıkacağımızı söylemiş miydik? Ürünü aldığınızda halen bozuksa, Vatan’ı arayın sonra onlar değiştirsin, sonra..”

Eeh lan, insanın okurken içi sıkılıyor değil mi? Ama öyle, satıcı ile üretici arasında devleti andıran bir bürokrasi var ve sizin aceleniz onları hızlandırmaya yetmiyor, sonuç olarak küçücük bir parça değişimi için 2-3 hafta mousesuz kalıyorsunuz.

Tabii başka şansım yoktu, Logitech hakkında duyduğum iyi şeylerin pek de gerçekleri yansıtmadığına karar vermiştim, gönderecektim. O sırada foruma açtığım başlıktan yola çıkarak, bir destek görevlisi bana email ile Logitech Uluslararası servisine ulaşabileceğimi söyledi. Türkiye’den olduğumu söylemiş olmama rağmen beni Amerika/Kanada servisine yöneltmesinin çok parlak bir fikir olduğunu söyleyemeyeceğim-Amerikadaki elemanlar Avrupa ofisine  yönlendiriyor sonra- ancak en sonunda iki kelimeden fazla derdimi anlatabildiğim birilerini bulmak beni sevindirdi.

Amerika ofisindeki destek görevlileri neredeyse bir CV detayında yazdığım problemime “ayarlar bozuk olabilir” cevabı vererek bende bir “link ışığınız yanıyor mu” nostaljisi uyandırmadı değil. Kendilerine kibarca 2 farklı OSta zaten denediğimi hatırlattım. Yine de verdikleri adımları uyguladım ve başarısız oluşunu büyük bir “ben demiştim”cilikle izledim.

Ardından gelen postanın beni oldukça şaşırttığını söylemeliyim, Logitech herhangi bir karşılık beklemeksizin adresime yeni bir G9 göndermeyi önerdi ve benden bazı bilgileri istedi. Bu “bilgiler”i toplamanın oldukça can sıkıcı olduğunu söylemeliyim, zira ad/soyad/adres/posta kodu/ev tel/mobil tel, satıcı firmanın adı/adresi/satın aldığınız tarih, neden size yeni ürün vermedikleri, G9unuz ve size verdikleri referans numarası ile beraber çekilmiş ürünün resmi, faturanın scan edilmiş hali, -varsa- online faturanız gibi bilgileri gibi bir sürü şey istiyorlar, neredeyse “3 aylık su,elektrik ve telefon faturamı da isteyecekler” diye düşünmeye başlamıştım ki bitti.

Bunun harika bir servis olduğunu söylemeliyim, bilgileri toplamak yaklaşık 30 dakikamı aldı ancak karşılığı büyük oldu, adresimi onayladıktan sonra bana yeni bir ürün göndereceklerini söylediler, bu servisin bir benzerini Türkiye’de bulabilen var mıdır bilmiyorum. Bu servisin tek sıkıntısı saat farkı. Ofisleri tam olarak nerede bilemiyorum fakat, sabah 5 gibi gudik saatlerde mail attıklarına göre buralara yakın olmasa gerek. Eğer o gün öğlene kadar yattıysanız, o sırada adamların mesaisi de biteceğinden yazacağınız cevabın okunması da yarına kalacak demek.

Logitech konusunda önerim asla Türkiye koluyla ve satıcınızla muhattap olmayın, satıcıyı bir kez arayıp ürünü değiştirmelerini talep edin, %95 ihtimalle reddedecek ve tamir etmek isteyeceklerdir, o noktadan sonra Logitech’in uluslararası servisine haber verip günü kurtarmalarını isteyebilirsiniz.

Şuan henüz adresimin onaylanması aşaması yeni bitti, sanırım uluslararası servisin de yenisini kargolaması “biraz” zaman alacak, bu yüzden işin kargo ve elinize ulaşma süresi kısmı hakkında yorumdan kaçınacağım ancak, böyle bir servisin verilmesi bile, bana yaşadığım onlarca küfrettirici servis anısından sonra ilaç gibi geldi.

Mouseumu G9, Klavyemi G15, Gamepadimi Chillstream alırken bir bildiğim varmış demek ki :)

11 yorum yapılmış

 1. Merhaba Cahit bey,

  Sorun yaşamanıza üzüldüm, maalesef üstünden çok zaman (bu yazının yayınlanmasından sonra 6 yıl, yaşlanmış hissettiriyor) geçtiği için iletişim bilgisine sahip değilim, ancak Logitech ‘in sitesinden ticket açmak mümkündü o zaman, muhtemelen halen mümkündür, bunu deneyebilirsiniz. Çok da ümit vermek istemem zira geçtiğimiz yıllarda bu hizmetin Türkiye müşterileri tarafından -hiç şaşırtıcı değil ama- kötüye kullanıldığını ve artık Logitech ‘in böyle bir kolaylık sağlamadığını okumuştum, yine de denemeye değer.

  Kendim bir hukukçu değilim, ancak yanılmıyorsam 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hk. Kanun ‘a göre ayıplı ürünün akıbetinin ne olacağı (para iadesi, ayıpsız misli ile değiştirilmesi, onarılması gibi) sizin seçiminize bırakılmış olmalı. Ancak bu noktada şu maddeye dikkat etmenizde fayda olabilir:

  (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

  Bu konuyu tanıdığınız bir hukukçu arkadaşınıza danışarak, bir engel teşkil etmeyeceğine emin olursanız (mantığım etmemesi gerektiğini söylüyor ancak biliyorsunuz ki hukukla mantık her zaman bir değil) ilgili firmaya kanunu hatırlatabilir, ya da en kötü ihtimalle tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

 2. Merhaba.
  Bahsettiğiniz sıkıntıya benzer bir sıkıntı yaşıyorum. Benim de G500 model faremde araştırmalarım sonucu kronik denebilecek temassızlık -bağlantının gidip gelmesi ve sonunda hiç çalışmaması- sorunu mevcuttu. Ben sizin kadar şanslı değilim ne yazık ki. Yazıda değindiğiniz sıkıcı aşamalardan geçtim ve fareyi servise gönderdim. Arızalı olduğu tespit edildi ve fakat bana sadece “para iadesi” yapabileceklerini bildirdiler. Ödemiş olduğum para kuşa dönmüş olduğu için muadiliyle değişim talep ettim. Fakat tahmin edileceği üzere servisin Türkiye koluyla olan iletişimim sonuçsuz kaldı denebilir. Bu noktada, üzerinden geçen bunca zaman ve dolayısıyla sizin mesajınızı geç görmüş olmanın üzüntüsüyle, bir umutla, sizin iletişim kurduğunuz adresleri ve numaraları rica ediyorum.

 3. ıyı gunler logıtech g230 kulaklık aldım cızırtı sorunu var nasıl cozebılırım

 4. Logitech’in sitesindeki iletişim formları/e-posta adresleri ve forum yoluyla Avrupa merkezine ulaşmaya çalışın, onlar çok daha fazla yardımcı olacaklardır. Maalesef Sahibinden, GittiGidiyor gibi sitelerdeki ticaret modeli bu tip konularda pek güvenilir olmayabiliyor, ancak üreticiye ulaşarak tamir isteyebilirsiniz. Ayrıca 118’den Logitech ‘i sorarak genel merkezinin telefonunu alabilirsiniz, müşteri hattı değildir ancak yardımcı olabilirler.

 5. Merhaba…Benim başım da aynı sıkıntıdan dertte. Ne yapacağımı bilemiyorum. Logitech’in Z323 modelli speaker’ını aldım. Sahibinden.com sitesinden bağlantıya geçtiğim bir satıcı sıfır ürünü verdi. Ancak kısa süre sonra an hoparlör kendiliğinden, hiçbirşey anlamadığımız halde gürültü yapmaya başladı ve sonra da tamamen sesi gitti. Satıcı ben sattım iş bitti diyor. Yetkili servis de bulamıyorum. Sizin aradığınız 00800’lü saçmalık da yanlış numara diyor. Ne yapmalıyım? Bir öneri yollayabilir misiniz bana da…Zahmet olmazsa size de…

 6. Logitech uluslararası sayfasından sorununu iletmelisin. Sana ürünü satan mağaza kapanmış olsa bile ürünün Türkiye dağıtımını yapan firmalarda kullanıcıya karşı sorumludur. Ancak faturan ve garanti belgen olmaksızın biraz zor olabilir tabii, eğer kredi kartı ekstresi ya da bunun gibi bir kanıtın varsa onu da kullanabilirsin. Ancak en temizi öncelikle Logitech’e ulaşmak.

 7. mahmut şenateş

  Arkadaslar benim G51 ses sistemim tamamen arızalandı cihazı internet üzerinden ankara mavi bilgisayardan almıştım fakat ürün elime geçtiginde ne faturası nede garanti belgesi vardı. aradan 2 hafta gecti mavi bilgisayar tamamen kapandı ne yapmam gerek bilmiyorum…

 8. Yanılmıyorsam uluslararası serviste telefon üzerinden ulaşırsanız çat pat türkçe cevap alabiliyormuşsunuz. Ben Internet üzerinden iletişim kurduğumda Türkçe değil İngilizce konuştuk hep. Bir fark yaratmadı.

 9. Ben de Dell marka dizüstü bilgisayarım için uluslararası servis ile muhatap olmuştum ama Türkçe konuşan kişiler vardı. Siz Amerika ile görüşürken İngilizce mi konuştunuz?

 10. Adresinizi ekledim, yorumunuzdan adres kısmını sildim, spam yememek için adresinizi paylaşırken dikkatli olmalısınız :)

 11. Merhaba,

  Yaşadığınız olayları okudum ben de buna benzer bir süreçten geçmekteyim şu an. Henüz sizin gibi mutlu sona ulaşmadım ama yakınım gibi duruyor.

  Karşılıklı bu konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak isterim. MSN tarzı bir prgram kullanıyorsanız [Kırpıldı] adresi MSN adresim.

  Görüşmek dileğiyle…

Yorum Yazın