N900'ün dezavantajları

xkcd comic
Şu sıralar Nokia N900 üzerinde yoğun bir gizem var, ürün piyasaya çıkmış olmasına rağmen bilgi akışının yetersizliği sanıyorum hem tablet kullanıcılarını hedef alması, hem de smartphone kullanıcılarının kafasını karıştıran Maemo. Cihaz hakkında çok şey duymuş, okumuşsunuzdur ve çoğunluğu tahmin ediyorum ki iyi şeylerdir. O yüzden ben de “çok da tatlı olmayan şeyler” listesi yapmak istedim, bir N900 sahibi olmadan önce bilmeniz gerekir diye:


 • %100 Açık kaynak değil. Grafik kartından başlayıp, bir çok uygulamasının da kaynağı kapalı. Tam listeyi Maemo Wiki’de bulabilirsiniz. Tabii taban sistem tamamen açık olduğundan kapalı yazılımların alternatifleri yaratılabilecektir.
 • Uygulama sayısı henüz çok sınırlı. Ancak çekirdek Linux olduğundan ihtimaller sonsuz.
 • MMS Alamıyor. Yazılımsal bir sıkıntı olmasına rağmen, ne zaman düzeltileceği, hatta düzeltilip düzeltilmeyeceği hakkında bir bilgi yok.
 • 3G üzerinden video aramalarına izin vermiyor, bu çok ağır bir eksik. Çoğunluk sorunun yazılımsal olduğuna inanıyor, zirâ telefonun önünde ikinci kamerası ve 3G desteği var.
 • Ekranı resistif. Yani iPhone’unki gibi “dokunmak” değil, N97’deki gibi “basmak” gerekiyor.
 • Kapağı çıkarmadan hafıza kartını değiştiremiyorsunuz. Hot-swap için dışarıya bir bölme açılmamış.
 • Satın almış olanlara göre, telefonun sinyal ve batarya sıkıntıları var. Ayrıca üretim yeri Finlandiya değil ve bir çok üründe mikrofon arızası, kamera kapağının sıkışması gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Ekranının da çok kolay çizildiği ve korumasız kullanılmaması gerektiği söyleniyor.
 • USB Host Mode desteklemiyor ve donanımsal olarak desteklemesi mümkün değil. Bu smartphone kullanıcılarının eksikliğini hissedeceği bir şey olmasa da, tablet amaçlı kullananlar rahatsız olabilir. Host Mode desteğinin olmaması demek, doğrudan USB cihazlar (klavye,mouse gibi) bağlayamazsınız demek.
 • Tamamen yazılımsal bir sorun olsa da, Portrait Mode’un sadece aramalarda desteklenmesi sinir bozucu. Bu da demek oluyor ki, N serisinin diğer telefonlarının aksine, N900’de telefonu illa da yatay-yani çift elle- kullanmak zorundasınız, tek elle kullanım desteklenmiyor.
 • Yine yazılımsal: PC Suite gibi Nokia uygulamaları ve bazı Ovi servisleri, NGage gibi uygulamalar N900 desteklemiyor.
 • Maemo piyasada bulabileceğiniz muhtemelen en kullanım kolaylığı sağlayan OS değil, zaten o kitleye hitap da etmiyor. Yılbaşında annenize N900 hediye etmeyin. (Bana edebilirsiniz!)
 • Bir Nokia ürünü. Bu da bir dezavantaj sayılabilir, yarın tamamen yepyeni bir OSla N1000’i çıkarıp önceki tüm telefonlara verdikleri desteği kesmeye karar veren Nokia, ardından bu telefona 64 GB hafıza alanı verip, CPUsunu 233mhz’a düşürebilir, daha güçlü bir  batarya kullanıp, WiFi özelliğini çıkarabilir. Bunlar tam Nokia’dan beklenebilecek aptallıkta olasılıklardır.

Tabii henüz yeni bir cihazda bu kadar kusur olması kabul edilebilir, ancak Türkiye’ye gireceği fiyatın 1500 TL gibi bir rakamda olması beklenen high-end bir ürün için(her ne kadar sloganı “önce tablet sonra telefon” olsa da) 3G üzerinden video görüşmelerinin yapılamaması çok rahatsız edici bir kusur. Üstteki listede yer almayan bazı ufak yazılımsal aksaklıklar da vardır mutlaka, asıl sorun bu problemlerin giderilmesinin “teorik olarak mümkünlüğü” değil, ne zaman ve ne şekilde giderileceği. Nokia bu konuda topluluğa hiç bir bilgi vermiyor, dolayısıyla para verip aldığı cihazın fonksiyonlarından yararlanamayan kullanıcılar ister istemez bundan rahatsızlık duyabiliyor.

Eğer belirtmediğim başka bir şey varsa, yorum olarak atarsanız yazıya ekleyeceğim :) Benim anladığım eksikleri şimdilik bu kadar, tabii telefon elime geçince-bu yazıyı her okuyan 1 dolar bağışlasa hemen alırdım? :P- daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatım da olacak. Kişisel fikrim, eğer benim gibi meraktan ölmüyorsanız, almak için çok acele etmeyin, yazılım tarafındaki bazı önemli sorunların giderileceği kesinleşince (Video arama ve MMS, Portait Modu gibi.)  nasıl olsa alırsınız.

Yorum Yazın