Nereden Alışveriş YAPILMAZ: Vatan Bilgisayar

(Not: Olaylar yaklaşık 1 ay kadar önce oldu, vakit bulup üzerine yazamadım. Ama bu sayede hikayenin devamını da ekleme şansı kazandım.)

İş ahlakı nedir? Bence ticari anlamda iş ahlakı, verdiğiniz paranın karşılığını ya da şirket açısından düşünüldüğünde sunduğunuz hizmet karşılığı ücret almaktır. Bunu çok farklı düzlemlerde tartışıp, kapitalizmdi, komünizmdi ayırıp didiklemek istemiyorum, işin içinde ürün/para dengesi varsa iş ahlakı budur. Bu tanımı genişletirsek, Türkiye’de iş ahlakına uygun kurum bulunmadığını görürüz, mesela elektrik dağıtımını ele alırsak, aylık olarak ödediğiniz sabit ücretlendirme karşılığında o ay boyunca istediğiniz an elektrik servisinden yararlanabilmeniz gerekir. Ya da Türk Telekom’a ayda 49YTL gömüyorsanız, hızın size reklamda sunulduğu teorik değeri(100~kb/sn) yakalayabilmesi gerekir. Eğer her ay elektrik faturanızı günü gününe ve eksiksiz yatırıyorsanız, karşılığında elektriğinizin hiç kesilmemesini beklemeniz doğaldır. Tabii Hiçbir şey dört dörtlük, mükemmel olamayacağından hatalar olabilir ve müşteri bunu tolere etmelidir. Yani ayda yılda bir elektriğin kesilmesi tolere edilebilirdir. Ancak yaptığınız uyduruk sözleşmeye kıçını dayayıp, haftada bir evin elektriğini kesen şirketin yaptığı, yasal olabilir ancak etik değildir. %100 Uptime veremiyorsa veremediği servisi ücretten indirmesi lazımdır.

Buradan çok hayalperest olduğum sonucunu çıkarabilirsiniz, zira hepimiz, boktan hizmet almaya alışmışız. Elektrik kesildiğinde “nasıl olsa gelecek”, paketiniz aksadığında “yarın alırım”, hatlar kopunca “düzeltirler elbet” demek açıkça salak bir tüketici olduğunuzu gösterir ve boktan hizmeti hak ediyorsunuz. Verdiğiniz paranın TAM OLARAK karşılığını beklemelisiniz, ay sonunda servis sağlayıcı sizden ücreti TAM OLARAK alacak ve bir kuruş tolerans göstermeyecektir çünkü.

Şimdi biraz daha “günün şartlarına” uyarak bakarsak, alışveriş sitelerinin de belli şartları sağlaması gerekiyor. Şuan hesabımdan Vatan Bilgisayar 694 TL para çekmiş ve bunun bir kuruş eksik ödenmesine razı olmayacaklarına eminim, tanrı şirketleri korusun! Ancak verdikleri boktan hizmete bakılırsa bu parayı hiç de haketmiyorlar. Sitelerinden ilk siparişimi geçen sene Logitech G9 mouse için vermiştim ve oldukça memnun kaldım ürünün kalitesinden, gerçi Vatan’ı tercih etmem çok sevdiğim, saygı duyduğum, süper bir satıcı olduğundan değil, ürünün en uygun fiyatta orada olmasındandı. Paralel ders: “Ucuz etin yahnisi yavan olur.” Mouse bir sene kadar sonta tutukluk yaptı ve Vatan tamir etmek için bilmemnesoft’a göndermek istedi. Tamir işlerini kendileri yapmadıklarından ürünün başına ne gelirse gelsin sorumluluk da almıyorlar.

Logitech’in ürünlerine uyguladığı standart bir prosedür vardır. Eğer o ürün çalışmıyorsa ve ben bunu kanıtlayabiliyorsam ürün geri alınır ve yenisi gönderilir. Tamirle falan müşteri kastırılmaz, ki buna her zaman çok saygı duymuşumdur. Fakat tabii ki Türkiye’deki kurt şirketler yeni açılmamış ambalajında ürününü size kaptıracağına pencereden atmayı tercih eder. Bu yüzden Logitech Uluslar arası ofisiyle görüşüp Vatan’ın ürünü geri almayı red ettiğini(bilginiz olsun, Logitech ürünleri Türkiye’de tamir ettirilmez. Logitech önermiyor bunu.) belirttim ve adamlar Almanya’dan bana yeni mouse gönderdiler, eskisini de geri almadan. Aradaki müşteri memnuniyeti farkını görebiliyor musunuz?

İki farklı yaklaşım var burada: Yerli olanı, yani Vatan, ürünü geri alayım, tamir ettireyim, geri göndereyim, bu sırada siz o mouseu hiç kullanamayın, yasal sürem 30 gün, laylaylom şeklinde takıldığından işlerinizi olabildiğince aksatırken, Logitech, ürün sizde kalsın, biz ikincisini gönderelim, ikincisi gelene kadar düzgün çalışmayanla idare edersiniz, kargoyu da biz karşılarız, elinizde 2 mouse birden olması da hediyemiz olsun yaklaşımı sergiliyor ve hem işleriniz aksayıp saçmasapan bir bekleme stresi yaşamıyorsunuz, hem de sonuçta bir arıza üzerinden karlı çıkıyorsunuz. Vatan’dan aldığım bir başka ürün olan Logitech G15, eğer bir gün sorun yaratırsa kime başvur-ma-yacağımı iyi öğrettiler bana.

Geleyim günümüze. Yaklaşık 1 hafta önce Vatan Bilgisayar’dan 2 adet 23” ACER X233HBD sipariş ettim. Sitelerindeki sipariş formunun bir rezalet olduğu hem Firefox 3 hem Opera 10 ile adam gibi çalışmadığı gerçeğini de kendilerine bildirdim. Cumartesi akşamı sipariş verdiğimden mesai bitmişti, Pazar günü de tatildi zaten, derken Pazartesi günü kargolayıp Salı’ya UPS üzerinden bana ulaştırdılar. Bilmenizi isterim ki Türkiye’nin işini doğru düzgün yapan tek kargo şirketi de UPS’dir, bu açıdan Vatan’ın doğru kararı vermesi ne mutlu. UPS paketi çok kısa sürede ve kargoyu GPS üzerinden izleme özelliği bile olan hoş bir arayüzle takip edilir şekilde bana ulaştırdı ve oldukça memnun kaldım. Şehrin en ücra köşelerine ofis açma inatlarını saymazsanız, bu adamlar işi biliyor.

Her neyse, paketler evime ulaştı, ilk farkettiğim monitörlerden birinin paketinin yırtık, diğerinin ambalajlı olduğuydu ve kıllandım tabii. Çok önemsemeyip paketleri açtığımda, paketi yırtık olan monitörün ekranında koruyucu olmadığını, diğerinde olduğunu farkettim ve bu da ürünün bana ulaşmadan önce kullanıldığını gayet belli ediyordu. İyi niyetimi korumaya çalışarak, önce ilk, sonra da açılmış olan monitörü sisteme bağladım ve çalıştılar. Hatta ilk Birkaç saat içinde bu olanları unutmuş gibiydim. Ve.. iş monitörlere ayar çekmeye gelince farkettim ki ambalajı yırtık, koruyucusu yapıştırılmamış olan bu monitörün MENU tuşlarından biri çalışmıyordu ve o tuş olmadan monitöre ayar yapmak mümkün değildi. Harika değil mi? Monitörü kim paketlediyse, benim ambalajı, koruyucuyu farketmeyecek kadar salak olduğumu, MENU tuşunun bozukluğunu ise “gözden kaçıracağımı” düşünmüş olmalı. Arızalı bir ürünü, sanki yeniymiş gibi paketleyip müşteriye yutturmaya çalışan zihniyet, yazının başında bahsettiğim iş ahlakından nasibini almamak oluyor. Eğer ikinci el ve arızalı bir ürün almak isteseydim GittiGidiyor’dan falan bulabilirdim, neden kullanılmamış bir ürünle aynı parayı vereyim? Vatan müşterilerini salak yerine koyuyor, o monitörün beş para etmeyeceği açıkken 350~ TL fiyat kesmesinin bir açıklaması yok.

Bunun üzerine, her yeterince rahatsız edilmiş ve siniri bozuk müşterinin yapacağı üzere Vatan’a ulaşmaya çalıştım. Bu pek kolay olmuyor tabii, o sırada mesai saati dışında olduklarından iletişim formundan mesaj gönderdim, sonraki gün öğlen saatlerinde otoriter sesli bir bayan tarafından arandım. Kendisinin “Vatan Bilgisayar’a mesaj göndermişsiniz” cümlesini kuruşundaki imayı anlamazlıktan gelmek çok zor oldu. Çünkü gönderdiğim mesaj “anlamayacağımızı mı sandınız”, “yapılan şey çok ayıp” gibi iğneleyici cümlelerle doldurulmuş ve öfkemi yansıtıyordu, arayan bayan da sağolsun neredeyse suçlayıcı bir şekilde bu cümleyi kurdu, ses tonundan benim anladığımo cümlenin devamı şu şekilde: “Vatan Bilgisayar’a mesaj göndermişsiniz. Neden yaptınız ki bunu? İşimiz gücümüz var arkadaşım. Bozuk gönderdiysek bozuk kullan. Trip atma bana.” Her neyse, mesajı yazarken “kargoyu üzerime yıkmayı düşünmeyin bile” dediğimi hatırlamış olacak ki, UPS üzerinden gönderirseniz kargoyu da biz karşılıyoruz dedi. Buradan sanki lütuf edermiş gibi bir anlam çıkardım, tabii siz karşılayacaksınız lan? Yok bana ödetseydiniz.

Bu kadarla kalsa iyi, bu sorunlar olurken, aynı anda benim birkaç gün içinde çıkacağım tatil planlarım devam ediyordu ve tatile çıkmadan önce bu işi sonlandırmalıydım ki paketi bir an önce alabileyim, evde beni bulabilmiş olsunlar ve konu kapansın. Tabii UPS saat 6’dan sonra dağıtıma çıkmadığından “yarın alalım, bir gün geç gitsin” dedi, tatil amacıyla kabul edemeyeceğimden UPS’in ofisine gidip elden bırakmak zorunda kaldım, bunun da bana 20 lira taksi ücreti olarak döndüğünü unutmayalım tabii, o zahmete girene kadar kargoyu ben öderdim, Vatan zahmet etmesin, hatta ürünü adam gibi göndersin kurye de ödetsin bana, yediğim kazığın haddi hesabı kalmış mı ki o dakikadan sonra? Her neyse, müşteri hizmetlerini aramaktı, taksisiydi bilmemnesiydi derken bana giren bu “ekstra giderler”den dolayı kimseyi suçlayamamak da ayrı bir şey. Hem arızalı monitör alıp, hem vakit kaybedip bir de üstüne para kaybedince Vatan’ın anasının adresini sorası geliyor insanın, kusura bakmasınlar. Yine paralel olarak: ben bu monitörü aldıktan bir gün sonra Vatan %15 indirim kampanyasına dahil edip 20şer lira indirdi o monitörlerin fiyatını, ekstradan 40 TL fazla ödediğimle kaldım. Bu 40 liranın üzerine 20 lira taksi ücreti ve henüz gelmeyen telefon faturalarımı eklerseniz çok hoş bir tablo çıkıyor ortaya.

Devam edelim, taksiyle paketi bıraktıktan sonra, sonraki gün Vatan’ı aramaya hiç zahmet etmeden, UPS’i aradım. UPS sistemine saat akşam 7den önce son kayıt girmediğini söylediler ve 7de aradım tekrardan(bu her “aradım” için bir telefon görüşmesi gideri daha ekleyiniz.) paketi ulaştırdıklarını öğrendim. Bu da demek ki işin bana kalan kısmı sonunda bitmişti. Bu daha dün oldu. Vatan’ı aradığımda bilindik “şimdi mesai saatleri dışındayız” geyiğine maruz kaldım elbette. Vatan’ın Internet sitesinde Saat 10 – 19:30 Ürün Değişim ve Iade Hizmeti yazması tamamen aldatmaca, yemeyiniz. O saatten önce de ulaşsa onları pek ilgilendirmiyor. Tabii telefonla “yine” ulaşamadığım Vatan’a bir e-posta daha gönderdim. O e-postanın üzerinden 24 saatten fazla geçti ama cevap alamadım, hafta içi olduğunu da düşünürsek call centerdaki elemanlar halı sahaya kaçmadıysa, bu e-postalarla neden ilgilenmiyorlar bir fikrim yok. Sonraki gün tekrar aramak üzere vazgeçtim bende tırmalamaktan.

Şimdi sanacaksınız ki, sonraki gün uyandım, Vatan’dan bir temsilci beni aradı, ya da e-postama yanıt verdi falan. Tabii ki hayır! Vatan’ı aradığımda moron bir otomatik cevaplama zımbırtısından başka hiçkimseden yanıt alamadım ve o da doğru olduğunu 100 kez kontrol ettiğim tuşa her bastığımda aynı sıkıcı sesle “yanlış tuşa bastınız” şeklinde ısrar etti. Kastırmaktan vazgeçip bir saat kadar sonra akrabama denettirdiğimde kendisinin “12.sırada” olduğunu ve uzun süre bir sıra bile ilerleyemediğini öğrendim.

Oha Vatan! 12.sıra nedir bir kere? Ekmek kuyruğuna girmiyoruz arkadaşım burada. Bir şey sorup kapatacağım yani, bu da başbakanın özel hattı falan değil. Hadi 12 kişi birden yüklendi cevaplayamadınız, o 12 zavallıdan çarptığınız paralarla oraya en az iki call center çalışanı daha alırdınız. Sonuç: bir başka başarısız girişim. UPS’e göre paket zamanında ulaşmış, yani önceki gün ulaşmış. Vatan’a göreyse.. Ne bileyim lan? Vatan’a ulaşabilen cennetlik zaten. Biraz zaman geçsin tekrar deneyeyim diye düşünüp yeniden aradığımda: “mesai saatlerimizin dışında..” şimdi buna ben anca assktir derim. Sabahın 10unda mı arayalım illa ulan? Bu mu? Tabii gün içinde de e-postalara cevap gelmediğini belirteyim.

Bu yazının bu kısmına kadar olan bölümü olayların son gününde yazmıştım, sonradan yazıyı göndermeyi ihmal ettiğim için geri kalanını da anlatayım:

Sonraki gün Vatan’ın müşteri hizmetleri yerine mağazalarından birini(sanırım Topkapı) arayıp merkez ofisinin telefon numarasını aldım. Buradan ulaştığım temsilci için sırada beklemeyişimi hayretlerle karşıladım diyebilirim. İsteyince olabiliyormuş! Buradan, henüz gerekli testlerin yapılmadığını öğrendim. Ulan neyi test ediyorsunuz bu kadar birader? 3 günde monitörü kırıp döküp göndermiş olamam ya? Madem o kadar test ediyordun niye bana bozuk ürün gönderdin?

Monitörün bir türlü gelemeyeceğine ve Vatan’ın bu işi iyice bok edeceğine emin olduğumdan, siparişimi iptal etmelerine karar verip HepsiBurada’dan yeni bir sipariş verdim, bu siparişe daha fazla para ödeyecek olsam da bir halta benzeyen bir servis çok yeterliydi o an için. HB’da siparişim onaylandıktan kısa süre sonra ise Vatan’ı arayıp iptal edin dediğimde “nakliyata verdik” denildi. Bu adamlara bir kez daha inanıp-salak bir günümde olmalıyım- HB’deki siparişimi iptal ettim. Ardından öğrendim ki o olay da “beyaz yalan” sınıfına giriyormuş. En sonunda bir kaç günlük ekstra zahmetin ardından bir başka temsilci bana mail adresim üzerinden form gönderip imzalamamı istedi. Şimdi buradaki komiklik şu: burası bir ev, tarayıcım yok, faks cihazım da. Bunun üzerine zeki Vatan çalışanları paintte imza atmamı istediler. Öhm. Yani bu zeki buluşa denilecek laf bulamıyorum. Paintte atılan bir imzanın ne kadar kolay kopyalanabileceğini, ve bir o kadar anlamsız ve geçersiz olduğunu geçtim, o kadar bekledikten sonra ekstradan paperwork haketmiyor olmalıyım!

Vatan tüm bu çektirdiği zahmetlerden sonra, ürünü bir şekilde kargoya vermeyi becerdi. Tabii o kadar kolay oldu sanılmasın, arada en az bir 5~ telefon görüşmesi ve dil dökme vardır. Zirâ bir ürünü geri alıp yerine yenisini koymanın iki hafta alabilmesinden ben bunu anlıyorum. En sonunda, üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen hala inanamadığım bir şekilde, yeni monitör, bu sefer kullanılmamış bir şekilde elime ulaştı ve tüm bu zahmet bir halta yaradı. Tabii ben çoktan bu zahmetli işlerle uğraşırken, tatilimi günlerce ertelemiş, vakit ve para kaybetmiştim bile. İşin en gülünç yanı da, gönderilen yeni ürünün aynı modelin farklı bir üretimi-sanırım üretim yeri farklı- olmasından ötürü ayaklarının daha kaliteli, menülerinin az değişik ve bildirim ışığının daha parlak olması oldu, sebebi de Penta’dan yenisinin getirtilmiş-hatta bu karambolde Penta’nın logolu kartları bile kutudan alınmamış zaten- olması. Kısacası para verdiğim ürünün kalitesi bile şansa bırakılabiliyor Vatan’da.

Eğer bir yerden ürün temin edecekseniz, bu Vatan OLMASIN! Kolay kolay hiç bir satıcıya karşı cephe almam, ancak “10 Kontör kazanmak için tıklayın!” bannerları kadar bile güvenilir olmayan bir yer daha varsa o Vatan Bilgisayar, Computer, ne halta odur. Vatan’dan aldığınız ürün, eksik, geç gelebilir, başına her iş gelebilir, yarın bir gün bozulursa 30 gün beklersiniz, kimseye de ulaşamazsınız, müşteri hizmetlerine ulaşabilenlere %10 indirim yapsalar yeridir. Buraya yaptığınız her arıza bildirimi, sizin en az 20 kez ittirmeniz olmadan işlemez ve her seferinde size gerek telefon, gerek ulaşım masrafı olarak girdikçe girer. Müşteri hizmetleri kendi suçunu size yıkabilir, yalan söyleyebilir, gönderilen ürün “piyangodan çıkabilir”. Eğer gerçekten çok umutsuz bir durumdaysanız ve kampanyalı bir ürün alacak olursanız bile, YAP-MA-YIN! Değmez. Çin malı alın, Vatan’dan almayın. Ben değil, konuşan tamamen tecrübe.

7 yorum yapılmış

 1. Afyonkarahisar subesinden 02.01.2013 tarihinde almis oldugum tablette satis personeli vodofone 3g vin kullana bilecegimi söyledi bütün denemelerime ragmen baglanamadim ayrica kablosuz internet baglantisi da da sorun var ve vatan bilgisayar a gittim 03.01.2013 tarihinde ve musteri hizmetleri ne bas vurdum onlarda modem kullanamayacagimi sade 3g sadece pirahanaya özel bir3g sistemi ile kullanacigi söyledi satarken baska aldiktan sonra başka bende ürün u baska bir ürün le degistirmek istediğimi söyledim onlarda ürünügorek aldigimi kesinlikle hicbir degisim hakkina sahip olmadigima söylediler ukala şekilde bende israr edince ürün u birak. Biz bir kac güne kadar rapor tutar yollariz ama bu hiç birsey i degistirmeyecegini yirmi gün beklenen gerektigini söylediler vatan bilgisayar güvenliği icin almistim ama cok pisman oldum böyle ukalalık görmedim ben. Bana istedigim yere sikayet et degip basindan savdilar bende gerekli olan hersey i yapacagim tüketici haklarımi kullanacagim.ne yazıkkı rezalet

 2. Vatan Bilgisayarın her zaman her müşterisine yaptığı bir anlayıştır bu verdikleri hizmetin kalitesiz olduğunu anlamak istemiyorlar,kredi kartından paranızı anında tahsil ederler fakat iş ürün teslimatına gelince sanki bedava veriyorlarmış gibi binlerce sorun çıkartırlar ama aslında sorun biz müşterilerde aynı hizmeti çok daha kaliteli alabileceğimiz yerler varken va
  tan bilgisayarı tercih etme hatasında bulunuyoruz

 3. Vatandan internet üzerinden bir şey almayacak kadar firmayı tanıyorum, ben gittim ankaradaki mağazalarından dell laptop aldım alırken bunda vista var dedim windows 7 ücretsiz olarak gönderilecek size dediler 6 ayda 100 kez aradım mağazaya gittim kapı duvar, bir kere geçirdilermi ürünü yüzünüze bakan yok. Dell amerikayı, avrupayı vs vs arayarak 6 ay sonra windows 7 yi alabildim.

  Vatan istersen world karta %90 indirim 1000 taksit yap benden uzak ol!

 4. cok guzel bir calisma yapmissin arkadasim tsk ederim bunun icin iyi calismalar dilerim

  ayla zorlu

 5. erdoğan akalın

  sakın arkadaşlar sakın vatan bilgisayardan samsung lcd monitör aldım 2 ay önce. arıza yaptı vatanbilgisayarın servisine götürdüm yapılıp geri geldi almaya gittim şok oldum inanın asfaltta sürüklemişler sanki kasası derin çiziklerle dolu birde utanmadan böyle getirdiniz bize demezmi ayakkabı tamiri bile bukadar özensiz yapılmaz kaldıki bu lcd monitör. herifi öldürecektim aşağılık bir firma sakın uzak durun derim

 6. volkan karaca: KESİNLİKLE YAPILMAZ…….
  ağustos 2009 ayında aldım ekim 2009 oldu hala laptop yok ayıplı ürün geri gönderdim 2 aydan beri bekliyorum satış sonrası destek sıfır zaten kendilerini arıyorsunuz sizi servise yönlendirelim diyorlar servis kim hiç bilmediğiniz bir bilgisayar şirketi.. arkadaşlar kesinlikle tasiye etmiyorummmmmmmmmm

  Ups.. yorumu onaylamakta biraz gecikmişim =) Yasal süreyi geçmiş olduklarına göre bence hakkınızı başka yollardan aramanızın vakti gelmiş de geçiyor.

 7. volkan karaca

  KESİNLİKLE YAPILMAZ…….
  ağustos 2009 ayında aldım ekim 2009 oldu hala laptop yok ayıplı ürün geri gönderdim 2 aydan beri bekliyorum satış sonrası destek sıfır zaten kendilerini arıyorsunuz sizi servise yönlendirelim diyorlar servis kim hiç bilmediğiniz bir bilgisayar şirketi.. arkadaşlar kesinlikle tasiye etmiyorummmmmmmmmm

Yorum Yazın