Nokia N96 hakkında herşey


Ne zamandır aklımdaydı kaliteli bir telefon almak, almışken güzel olsun dedim, sordum soruşturdum, araştırdım. Kendime bir N96 aldım :) Karar  vermeden önce bazı kıyaslara gittim, dokunmatik özelliği olan iPhone ve Samsung Innov8 aklımı çeldiyse de, şimdi iyi ki almamışım diyorum. Son iki üç gün boyunca kurcaladım, telefona Windows 3.1 kurmaya kadar bir sürü şey öğrendim. Bunları tek bir yazıda birleştirdim, bir de kendimce inceledim N96’yı. Almadan önce de, aldıktan sonra da işe yarayacaktır.

Öncelikle, neden N96? Bu sorunun benim için bir çok cevabı var, Nokia kalitesi, Symbian-kendisi başlı başına artıdır-, kamerası, aparatları, DVB-H(kullanamıyoruz gerçi) vesaire. N96, şimdiye kadar diğer Nokia ürünlerinin tüm özelliklerini toplayan bir üst ürün olmuş. Aslında bunun sebebi, Nokia’nın N serisinin ve bilindik smartphone dizaynlarının sonuna geliyor oluşumuz. iPhone her ne kadar özellik fakiri ve hayal kırıklığı olduysa da, telefonlarda yepyeni bir devir açtı, ki bunu zaten biliyorsunuz, dokunmatik ekran. Nokia şu sıralar 5800 XpressMusic’i ilk dokunmatik ürünü olarak sürdü, N97 üzerinde de çalışıyor. Yani bundan sonra Nokia dokunmatik ekran sektöründe de at koşturacak.

Bu en çok biz kullanıcılara yaradı aslında, Nokia’yı bilen bilir, ASLA ama asla, Nokia tüm özellikleri tek telefonda toplamaz. Enfes bir ürün yapar mesela, içine titreşim koymaz, ne anladım bundan dersiniz. Sık yaptıkları bir şeydir, böylece bir model alıp 3 sene telefon almamanıza engel olmaya çalışırlar. N96 bu klişe Nokia taktiğinden şans eseri sıyrılmış. Kısa bir bakışta:

 • USB 2.0 / Bluetooth 2.0 / W-Lan
 • 16 Gigabyte dahili hafıza. mmcSDHC kartlarla yükseltilebilir, 8 , 16 falan takarsınız.
 • 5 Megapiksel kamera, çift flaş, Carl Zeiss lensler , İkinci dahili kamera.
 • Arkasına yapılmış dayanak
 • DVB-H Desteği ile karasal yayın izlenebiliyor
 • EDGE, GPRS, GSM, HSCSD, HSDPA (3G)
 • 240×320 piksel ekran, 16 Milyon renk. Hem yatay hem dikey çalışıyor.
 • Lithium Ion 950 mAh batarya
 • FM Radyo çalar
 • N-Gage ve Symbian. Evet bence bir artı bu.

Liste uzuyor. Tamamını bir özet şeklinde görmek için tıklayın.  N96 ile birlikte kutudan:

 • 3 adet kılavuz. Biri Ovi’yi tanıtıyor, diğeri telefonun manuali, sonuncusu da N-Gage’i tanıtıyor ve size ücretsiz bir oyun kodu veriyor.  Bana Tetris vermişti, duruma göre değişebilir.
 • Nokia BL-5F 950 mAh lityum iyon batarya
 • Nokia AC şarj adaptörü
 • Nokia CA-101 USB veri kablosu
 • Nokia HS-45, AD-54 mikrofon ve kontrol tuşlu 3.5mm kulaklık
 • Nokia CA-75U TV-Out kablosu
 • Nokia DC-4 Oto şarj adaptörü

İçeriği tam olarak hatırlayamadığım için PC Labs‘ten faydalandım. Telefonun üzerinde bir arkada bir ekranda olmak üzere iki koruyucu olacak, onları sökmelisiniz, arkadaki de bir süre sonra yapışkanlığını kaybediyor. 2 sene garantisi olduğundan bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız Care Pointleri mutlaka ziyaret edin, en abzürt yerlerde bile varlar. PC Labs N96 konusunda harika bir inceleme yapmış. Ben oldukça beğendim, mutlaka okuyun.

N96’da dikkatinizi çeken ilk şey sanırım dokunmatik olmaması, evet Nokia burada yine hain bir ticari hamle yapmış, 5800’ün ve N97’nin önünü kesmemek için N96’ya dokunmatik ekran özelliği eklememiş. Ben bunu önemli bir kayıp olarak görmedim ama, biliyorum ki bunu çok ciddiye alan insanlar da var. Eğer illa da dokunmatik alacaksanız bekleyin, N97 falan alın. iPhone’u kesinlikle önermiyorum, Samsung ise Windows Mobile kullanıyor, bilmiyorum daha fazla şey dememe gerek var mı?

N95 ile farkları hakkında güzel bir yazı hatırlıyorum ama adresini bulamadım, kısaca özetlemek gerekirse, N96 daha yeni bir Symbian sürümü kullanıyor, flaşı daha iyi, DVB-H var, hafızası çok daha büyük. Tabii bazı “tatlı olmayan şeyler” de  var ki, bunları yazımın sonlarında anlatacağım.

Peki neden bir telefona 1000 ytl üzerinde bir para ödeyeceğim diyorsanız, daha henüz istediğim kıvama gelmemişsiniz demektir :) Bunun için önce akıllı telefon konseptini anlamak gerekiyor. Özellikle N serisinde dikkatinizi çekmişse, amaç bir telefon yaratmak değildir. Yeni nesil telefonlar artık sizin bilgilerinizi,müziklerinizi,videolarınızı(multimedya) saklayabiliyor, W-LAN ile her an Internet’e bağlayabiliyor, size yol çizebiliyor(GPS), TV-Out desteğiyle televizyona bağlanabiliyor, aynı bir bilgisayar gibi, sınırsız şekilde genişletilebiliyor. Fotoğraf çekebilmelerini belirtmesem de olur sanırım :) Bunlar çok yüzeysel şeyler, sadece bunlar değil, bu telefonlara Windows 3.1 bile yüklenebiliyor, bir oyun merkezi haline de gelebiliyor, işlerinizi de mobil olarak yönetebiliyorsunuz. Kısaca cebinize tıkıştırabileceğiniz boyutlardaki en akıllı cihazlar bu yeni nesil telefonlar, ve kullanmasını bilirseniz pişman olmazsınız. Muhtemelen N serisi telefonlar kullananlar neler yapabileceklerine az çok aşinadır, fakat benim gibi yıllarca aynı telefonu(7610) usanmadan kullanan tipler bu telefonu görünce şok olabilir.

N96’nın bir çok özelliğini ise “kullanamıyoruz”, gerçi büyük şehirlerde yaşıyorsanız siz kullanabilirsiniz, ben uyduruk bir şehirde yaşadığımdan olmadı. GPS, DVB-H (N96’nın en önemli silahlarından, hatta belki en önemlisi. Mobil TV özelliği)  ve 3G. DVB-H şuan büyük şehirlerde sadece TRT tarafından test yayını olarak yapılıyor, 2009’da yaygınlaşacağı söyleniyor ama pek umutlu değilim. 3G’nin nasıl bir yılan hikayesi olduğunu biliyorsunuz, telefon şirketleri daha ilk günlerden binlerce 3G telefonu sattı ama Türkiye’de 3G yok halen. GPS fonksiyonu da, yine ufak illerde işe yaramıyor. Her şeyini kurcalamak istediğiniz telefonunuzun bu en önemli özelliklerinden faydalanamamak sinirlerinizi yıpratabilir.

Evet buraya kadar güzel övdük. Smartphone olayının ne olduğu, N96 falan. N96 hakkında kısaca noktayı koymam gerekirse, elinize aldığınız ilk andan itibaren “gücü” hissettiren bir telefon. Kesinlikle çok iyi. Fakat her iyi ürünün bir yerlerini kırpmak Nokia için olmazsa olmazdır, almadan önce bilmeniz gerekenler:

 • Nokia, yanılmıyorsam ilk olarak S60v3 ile birlikte, hayatımıza sertifika denilen boku soktu arkadaşlar, evet. Sinir oluyorum buna. iPhone kullanan/araştıranlar bilirler, tam bir kapalı kutudur. Nokia da buna özenmiş, telefona sertifikasız hiç bir şey kurdurmuyor. Yani öyle her şeyimi korsan kurarım arkadaş olayı yok. Tabii ki bu çok önemli değil çünkü çoktan yüzlerce kez kırıldı bile. Burada rahatsız edici olan tek şey N96 için HelloOX çıktı ama installserver.exe henüz çıkmadı. Çünkü kendisi yeni bir sistem kullanıyor. Bu yüzden tamamen hacklesenizde sertifika soracaktır, yeni installserver üzerinde çalışılıyor fakat beklemek istemiyorsanız az sonra detaylıca anlatacağım şekilde bir sertifika alabilir, sonra FreeSigner ile “geliştirici sertifikası” verip istediğiniz her yazılımı dibine kadar kullanabilirsiniz.
 • N96 ile doğrudan alakası olmasa da, Nokia’nın PC uygulamaları rezalet. Hayatımda PC Suite kadar uyduruk yazılım az görmüşümdür. Renkli cafcaflı tasarımının altında tam bir canavar yatıyor, Firmware  güncellemesi yapmak için 4 kez uğraşmamın sebebi bu yeteneksizlik. Çelik gibi sinirlere ihtiyaç var bunun için. Gerçi Nokia, N96 ile birlikte, artık cihaz yöneticisi üzerinden, PC Suite olmaksızın firmware güncelleyebiliyorsunuz, W-LAN(ya da kabarık bir  fatura ve sağlam bir kalp?) varsa kolayca güncellenir. Fakat Nokia burada biraz “geç kalıyor”. v12 çıkalı 4 ay oldu, v11 den yukarı çıkılamıyor bu yöntemle.
 • N96 ile doğrudan alakası olan bir madde: 3D hızlandırıcısı eksik. Bunu yapmanın ne anlamı vardı bilemiyorum ama, N96’nın oyun başarımı bundan etkileniyor. Nokia yine harika bir telefon nasıl “eksik bırakılır” iyi becermiş.
 • Yine bir N96 maddesi: Batarya kapasitesi N95’ten düşük, gerçi ben pek bir fark göremedim ama, sonuçta düşük. Tabii “yan sanayi” boş durmamış, bir batarya “modu” yapmışlar, canavarımsı bataryalar eklemişler falan. Ama bunu yaptırırsanız N96nızın kocaman bir “kıçı” olacak. Hiç yaptırmayın bence, bırakın 2 saat az gidiversin.
 • N96 yine: Çok önemli değil ama, alette kızılötesi yok. Evet, bildiğiniz yok. Kızılötesi kullanan kim kaldı bu devirde bilmiyorum ama, koymak çok da zor olmasa gerek.

Evet bunlar önemli. N96 ile doğrudan alakası yok ilk ikisinin fakat, telefon seçerken göz önünde bulundurun.

Şimdi gelelim detaylara, N96mızı aldık, fakat bize hiç bir şey kurdurmuyor, o zaman ne yapıyoruz:

 • Google’ı açıp OPDA yazıyoruz, bir çin sitesi çıkacak karşınıza.
 • OPDA’ya giriyoruz. English Forum kategorilerine dalıyoruz.
 • OPDA’ya üye oluyoruz, bu biraz kasabilir, çinceniz yoksa şayet. Google Translate yaparsınız olmadı. Ya da Google’da detaylı anlatımlar var.
 • News, Announcements, Help & Discussion bölümüne  giriyor, oradan TIP FOR GETTING YOUR CERT başlığını dikkatlice okuyor, adımları takip ediyoruz, bundan sonrası İngilizce olduğundan sorun yaşamayacaksınız.
 • Eğer şayet OPDA bu yöntemi kaldırdıysa, benim blogun İletişim kısmına girip şansımızı deniyoruz :) Bir cevap bulmaya çalışırım mutlaka.

Bu işlem şansınıza göre 10 saniye ya da 24 saat alabilir, bunun gibi farklı sitelerde var üstelik. Hepsi sertifika dağıtıyor. Sertifikamızı aldıktan sonra, FreeSigner adlı uygulamayı telefonumuza kuruyoruz, sertifika için bize gönderilecek cer ve key uzantılı dosyaları telefonumuza atıyoruz. Bunları FreeSigner’dan mutlaka gösteriyoruz ki, hata vermesin. Ardından istediğimiz kadar dosyayı sertifikalayabiliriz. Ama sanırım N-Gage falan da takılmak istiyor, sistem dosyalarını kurcuklamak istiyoruzdur. Bu sebeple HelloOX 1.03-bu yazı yazılırken son sürüm buydu- indirip, sertifikalıyor, ardından kuruyoruz. Bu uygulama her sertifikayla çalışmaz, geliştirici sertifikası gerekir. OPDA’dan aldığınız sertifika bir geliştirici sertifikasıdır mesela. HelloOX bizim için gerekli adımları tamamlayacak, sistem dosyalarını görünür kılacak ve isteğe bağlı olarak ROMPatcher ve Modo kuracaktır. Bildiğim en kolay yolu bu.

Symbian’ın bir kaç kere başlı başına artı olduğunu söylemiştim, bu sadece hızından, gücünden ya da fonksiyonlarından ötürü değil. Symbian’a en çok güç veren, uygulamaları. Symbian’da her şeyin bir uygulaması vardır, yeter ki mantıklı olsun. Electronic Arts ve Gameloft gibi firmalar bile Symbian için oyun tasarlıyor. Uygulamalar deseniz, ben zamanında sineksavar bile görmüştüm, savmamıştı ama sinekleri :)

Blogumda doğrudan link atmayacağım fakat, Symbian uygulamaları için OPDA ve MobilesMania’nın eşsiz siteler olduğunu söylemeliyim. Mutlaka gezmelisiniz her ikisini de, böylece yeni FWler, yeni hackler çıktığında haberdar olursunuz. Bir kaç öneri vereceğim, bunlara takılı kalmayın sakın, nette çok daha enfes şeyler  bulursunuz:

 • HelloOX: Anlatmıştım, önemli.
 • cClock: N96’da ekran koruyucu olarak saat eksik. Bu ücretsiz uygulama tam teşekküllü bir ekran koruyucu hazırlamanızı ve detaylıca düzenleyebilmenizi sağlıyor.
 • c2Doom: Bilinen bir uygulama aslında. Telefonunuzda Doom oynamanızı sağlar desem haksızlık etmiş olurum. Yüzlerce .wad dosyası sayesinde bir çok farklı oyunun telefonunuzda çalışabilecek remakelerine ulaşabilirsiniz.
 • vBag: GBA oyunlarını çalıştırır. NFS, Fifa’dan Super Mario’ya kadar bir yelpaze mevcut. Bunun gibi farklı emular da var, SNES falan.
 • Frozen Bubble: Eheh, Linux oyuncularının klasiğidir bu. S60v3 için de ücretsiz olarak indirilebiliyor, Singleplayer’ı var ama sadece.
 • 7Days: Güzel bir adventure oyunu, üç boyutlu.
 • LamentIsLand: Güzel bir ad.. Tamam, c/p oldu. Bu da 3 boyutlu, kapsamlıca bir oyun, 24 Meg falan.
 • Putty: Biliyorsunuzdur zaten, SSH/Telnet olayları.
 • WirelessIrc: IRC istemcisi.
 • Windows Live: Hotmaillerinize bakabilirsiniz, MSN’e girebilirsiniz bunun sayesinde. Ücretsiz.
 • IM+: MSN, ICQ vs. ne varsa mevcut.
 • BlackBaller: Telefon sapıklarının azılı düşmanı. Engellediğiniz kişiye sizi arama şansı bırakmıyor kesinlikle, ve hiç bir uyarı gitmeksizin logluyor, rahatsız edilmemiş oluyorsunuz hiç. Özel numaraları da engelleyebiliyor.
 • MOSH: Çok detayına inemedim ama, Nokia’nın resmi indirme aparatının klonu gibi bir şey. Telefonunuz için resim,müzik,uygulama paylaşılıyor bununla.
 • Rock-N-Scroll: Accelometer’in sırf ekranı sağa sola çevirmek için konulduğunu sanmayın, bu uygulama ile telefonunuzu öne yatırırsanız menüde üste, sola yatırırsanız sola gibi şekillerde navigasyon yapabiliyorsunuz, çok kullanışlı değil ama çok “cool”.
 • LightCtrl: Telefonunuzun ışıklarını ayarlıyor, flaşları kendinize lamba yapabilirsiniz mesela bununla. Ya da SOS’u seçip yanıp söndürtebilirsiniz.
 • SmartMovie: DIVX izletiyor, başka numarası vardır mutlaka ama ben bilmiyorum, çok popüler.
 • Core Player: Zibilyon adet formatı destekliyor, henüz denemedim kendisini. Çok iyi görünüyor.
 • Opera Mini: Telefonun içindeki tarayıcı da oldukça yetenekli ama, Opera fanları bunu görünce başkasını görmeyecektir sanırım.
 • X-Plore: Dosya sisteminde gezinebiliyorsunuz. Resmi uygulamanın aksine gizli uygulamalarıda gösterebiliyor, bir çok fonksiyona sahip.

Liste uzatılabilir elbette. Yüzlerce uygulama var bunlar gibi. Gömülü gelen N-Gage sayesinde beyin jimnastiğinden araba yarışına, Resident Evil Degeneration’lara kadar bir çok üst seviye kaliteli oyun oynayabiliyorsunuz. O kesmezse .sis uzantılı da çok kaliteli yapımlar var. Laf arasında  bir yerde Windows 3.1 demiştim anımsarsanız, onu bir başka yazıda açıklayacağım.

Son olarak firmware mevzusu önemli. N96 adına konuşursam, kesinlikle firmware güncellemesi olmadan bu telefonu kullanmayın. Ne bileyim 3310 falan alın kendinize. Türkiye’de aldığınızda v10 gelecektir, v10 kesinlikle yetersiz, çok hantal ve buglu. v11 fena değil ama benim tavsiyem v12.043’e güncellemeniz. Son sürüm çok daha hızlı, stabil, WLAN menziline kadar her şeyi etkiliyor. Yaparken canınız çıkabilir tabii, ama değecek. Kendinize güvenmiyorsanız bir Nokia Care Point’e yaptırın, garanti kapsamında ücretsiz olarak yapacaklardır. Yapmadan önce yedek alın mutlaka. N96, eski sürümlerdeki gibi firmware sırasında verileri silmiyor ama, olur da bir şeyler kötü giderse, yedek almadığınıza üzülürsünüz. v12 konusunda sık yapılan bir eleştiri bataryanın az gidiyor olmasıydı, eğer bu sorunu yaşadıysanız, büyük ihtimalle Garmin Maps ya da uyumsuz bir uygulama kurmuşsunuz. Son FWde bunların processleri ölmüyor ve şarjı bitiriyor hemen. Kesinlikle kaldırın Garmin’i.

Evet, halen öğrenmem gereken çok şey var. Teknolojiyi cebinde taşımaya alışkın biri değilim, kablosuz mouseları bile sevmem ben, öyle bir kablo insanıyım ama, alıştıktan sonra yeni nesil bu cihazlar farkını çok belli ediyor. Bir yerlerde harcanacak 1 milyar küsür paranız varsa çıkarmanın tam zamanı.

13 yorum yapılmış

 1. belkide zil sesi servisiniz yoktur tek zil sesi hata bu

 2. bence cok iyi bir telefon n96 symbian sis ve sisx java da destekler n70 den n95 8gb arasinda hepsi sadece java destekler suan da n96 yi kullaniyorum ovi indirmek istiyorsaniz ovi.sisx veya ovi.sis indirdigi zaman telefon hata verip indiremiyornasiz soyle yapin adresi yer imi ekleyin telefon kapatin ve 3-5 dk bekleyin ve sonra acin yer ime eklediginiz adrese girip indirin yine olmasa telef ae interneti yoktur

 3. Maalesef uzun süredir N96 kullanmadım, kullanan birileri varsa yardımcı olacaktır :)

 4. ben kişiye özel zil sesi tanımlaması yapamıyorum bi türlü çıkmıyor neden olabilir acaba?? ismin üzerinde zil sesi var ona geliyorum ama sadece varsayılan zil sesi yazıyor yardımcı olursanız sevinirim
  ayrıca alarma da müzik ayarlayamıyorum ??
  :((((((

 5. E-posta adresinizi halka açık alanlarda paylaşmamaya özen gösterin.

 6. Meraba arhadaşar lütfen biri bana yardım etsin. Nokia N96 telefonum var ama bir türlü Ovi programını yükleyemedim. Ovi.sis indiriyorum telefon desteklemiyor. lütfen yardım edin arkadaşlar konuya hakim olan varmı. e-mail atarsanız sevinirim. ilgilenen arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

 7. :) O yazıyı sadece eksik yönlerine dikkat çekmek için yazmıştım, şurada bir incelemesi de var:
  http://www.aranelsurion.org/2010/bilisim/nokia-n900-incelemesi

  Isınmak için daha faydalı olacağına eminim :) N800’ü sevdiyseniz N900’e bayılmamanız için hiç bir sebep yok bence. (belki ekran boyutu olabilir)

 8. biraz cesaret.. :) uzun süre n800 internet tablet kullandım..aydınlatıcı yazılarınızı okuyarak yavaş ve ılımlı şekilde n900 e ısındırmaya çalışıyorum kendimi..ve sürükli n900 ün dezavantajları yazınızı okuyorum..

 9. N96 ömrünü doldurduğunu düşündüğünüz için N79 almanız garip olmuş, pek bir değişiklik yapmamışsınız =) Symbian, hep Symbian, her yerde Symbian’dır, değişmiyor.

 10. güzel ülkemize yasal girişi henüz olmadan pasaport kaydı usulu ilk alan kişilerdenim diyebilirim..n96 artık ESKİDİ diyebilirim. ama olurdu almayı düşünenler olursa diye bir kaç bişeyde ben ekliyim dedim..

  1.telefonunuzun ana hafızasına program yüklemenizi hiç tavsiye etmiyorum aletiniz kısa bir süre içerisinde çok fazla derecede yavaşlar kasılır..Depo hafızasını kullanın..

  2.malesefki tuş takımı pek kullanışlı deil..özellikle camera kullanımında resim çekmek için basacağınız tuşa çıkıntı hiç verilmediği için içeri doğru olması gerekenden fazla baskı uygulamanız gerekiyor bunu yaparkende aleti titretebilme olasılığınız yüksek yani camera olayına alışana kadar titrek bulanık resimler çekmeniz olası..

  3.n95 ve n95 8GB dekinden farklı bir kızak sistemi kullanılmış..gayet hoş ve güzel..ancak suya karşı çok hassas olduğunu mağduru olmuş birisi olarak söyleyebilirim evet hafif yağmur altında içine kaçtığını tahmin ettiğim 1 damla yapmur suyu kızak değişimi için bana 100 tl ye patladı.

  4.ergonomi hiç yok denecek kadar az..aldıktan çok deil en fazla 1 ay sonra mesaj yazarken özellikle arka kapağın çıkarttığı gıcırtı sesleri sizi çileden çıkartıcaktır..tavsiyem piyasadan 10liraya orjinal olmayn bir kapak alın daha kalın oluyorlar ve daha iyi oturuyorlar ..

  5.karanlık ortamlarda telefonumun flaşı var fotograf çekebilirim diye düşünmeyin..çift led sizi çok kötü yanıltır..rezil rüsva olursunuz..

  6.çok sık olmasada skyfire vtap vb. uygulamaları kullanırken ekran gitmelerine reset atmalarına bataryayı söküp takmalara hazırlıklı olmalısınız…

  evet ben bir n96 kullanıcısıyım miadını doldurmaya başladığını düşenmeye başladığım için n79 aldım 2sini beraber kullanıyorum…….

  nedendir bilmiyorum ama nokia nokia ve yeniden NOKIA

 11. @mavişim
  Dokunmatik olmasını istiyorsan N97 almalısın =) Ya da bunun modlarını yapıp YouTube’a yükleyen modculardan sana satmalarını isteyebilirsin. Eğer GNU/Linux – Maemo 5 platformunda bir mobil bilgisayar (tablet/telefon melezi) istersen N900 harika bir cihaz gibi duruyor, ancak standart kullanıcı için en iyi alternatif değil.

 12. Bu telefon süper bi şey …Dokunmatik olmasını çok istiyorum…Herkeze teşekkürler…:D

 13. COK GUZELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Yorum Yazın