RAID Türleri

Bu zamana kadar hiç denememiş ve hiç araştırmamış olduğum için kendimi suçladığım şeylerden biri de RAID. Ya da özetle, sabit diskleri birleştirme türleri. Bu konuda Türkçe fazla makale de bulamadım, neyse ki ek$isözlük ile Wikipedia’yı üst üste koydunuz mu istediğinizi elde edebiliyorsunuz. Ben de “bu gün ne öğrendim” dedim, yazdım öğrendiklerimi, işte RAID’in yanındaki o sayılar böyle böyle oluyormuş:


RAID 0
RAID 0: Bu en temel olanı. Tek yaptığı iki sabit diski bir taneymiş gibi kabullenmek. Yani iki tane 100 GB sabit diski birleştirip 200 GB sabit disk sahibi oluyorsunuz. Fakat bu disklerden biri bozulursa diğerindeki veriler de bozulmuş oluyor. Ciddi bir handikap tabii.
RAID 1
RAID 1: Çok basitçe, mirroring yapar. En az iki disk gerekir, birindeki verilerin aynısını diğerine de kopyalar, böylece disklerden biri bozulursa diğerinde bir yedek olmuş olur. Yedeklemek için avantaj, ancak 2 diski bir disk gibi kullanacağınızdan alan ve dolayısıyla para kaybı.

RAID 2: Veri bir diske yazılırken, diğer disklere de ECC yazılır. Pek kullanılmıyor diye biliyorum.
RAID 3
RAID 3: Byte-seviyesinde bölüp, disklerden birini parity diski yapar. Performansı oldukça iyi olmasına rağmen birden fazla isteğe aynı anda cevap vermekte gecikir. Okuma sırasında Parity kontrol edilir. Çok nadir kullanılır.
RAID 4
RAID 4: Blok-seviyesinde çalışır. RAID 3 ile benzer mantıkta, disklerden biri parity diski olur.  Farkı, disklerin birbirinden bağımsız olarak çalışabilmesidir.

RAID 5: En az 3 disk gerektirir, blok-seviyesinde çalışır. Bu yöntemde parity diski adanmaz. Her diskteki parity verisi bir diğer diske yazılır. Böylece bir disk başarısız olursa veri yeniden oluşturulabilmiş olur. N – 1 adet sabit diskiniz varmış gibi çalışır. Disklerden biri bozulursa sistem yavaşlar.

RAID 6
RAID 6: 4 diskle yapılır, mantığı RAID 5 ile hemen hemen aynıdır, parity diski adamak yerine parity verisi farklı disklere yazılır. Performans anlamında çok bir şey vaat etmese de sistemdeki 2 disk birden bozulsa bile veri yeniden oluşturulabilir.

Bir yorum yapılmış

  1. Şöyle ünlü bir resim vardı bu konuda :D :
    http://www.ghen.be/raid.jpg

Yorum Yazın