Symbian Oyunlarım

Nokia N96 kullanmaya başladığımı ve telefon-ve Symbian- hakkında baya detaylı bir yazıyı daha önceleri blogumda yazmıştım. Bir smartphone alıyorsam tüm ihtiyaçlarımı ve elbette eğlence ihtiyacımı karşılamasını beklerim. Beni tanıyanlar zaten oyunları ne kadar çok sevdiğimi de biliyorlardır. Evet, bir GNU/Linux kullanıcısı ve yazılımla ilgilenen biri için oyun oynamak komik gelebilir ama, ben oyunları seviyorum ve sıkı bir oyuncuyum da. Zaman kısıtlamam yüzünden oyunları sonuna kadar kurcalamayasam da her çıkan oyunun tadına bakmaya çalışıyorum. Eh, trafikte sıkışınca, uzun bir yolculukta, metroda, beklerken, dinlenirken yapacak bir şeyler lazım, mobil oyunlar tam bu zaman aralıklarını doldurmak için yaratılmış gibiler. MSN’de Oğuzhan ile konuşurken bana oyunlar hakkında yazmamı önerdi ben de farkettim ki gerçekten telefonumda epey oyun oynuyormuşum. Gerçi şimdi oynadıklarım ilk aldığımda yüklediklerim kadar çok değil ama, yine de idare edecektir:

 1. C2Doom: C2Doom bir tek Doom değil, WAD dosyaları sayesinde mobil FPS uygulaması haline gelebiliyor.

 2. Resident Evil Degeneration: En iyi çatışma oyunlarından, üstelik zombileri var, hem de Resident Evil! Grafiklerini de beğendiğimi söylemeliyim, sıkmadan oynanacak oyunlardan.

 3. Asphalt III & IV: Symbian’ın en iyi yarış serilerinden bir tanesi, unlock mantığı  bile saatlerce oynatmaya yetiyor zaten.

 4. Resco Bubbles: Accelometer sayesinde yapılmış en aklı başında oyunlardan biri. Tabii Rock’n Scroll kullanmıyorsanız.

 5. Age of Empires III: Strateji oyunları arasında bu kadar kalitelisini zaten pek bulamayacaksınız, kıymetini bilin.

 6. Worms World Party: O bir.. bağımlılık.

 7. One: Öfkenizi bir şekilde saklamanız gerekiyorsa, tam yeri, tam oyunu bu. Gerek görsel gerek oynanış olarak çok iyi bir dövüş oyunu, ama keşke biraz da combo falan ekleselermiş, 3-5 doğru düzgün karakter olsaymış diyorum hep.

 8. Block Breaker Deluxe: 3D değil ama tam bir klasik, çok eğlenceli ve bitirine kadar bırakamıyorsunuz, bölüm tasarımları, upgradeler hepsi değişik değişik, hiç sıkmıyor.

 9. 3D Brick Breaker: Gameloft’unkiyle yarışabilir, çok eğlenceli bir kutu yıkma oyunu, bu türün halen sıkmıyor olması inanılmaz.

 10. Creatures of the Deep: Balık tutmayı çok sevdiğimden değil ama oyunun seviye sistemi ve open-world olması, görselliğiyle de birleşince, bu oyun oynanır.

 11. Need For Speed Undercover: Mobil oyunu PC oyunundan çok daha iyi, şans vermenizde sakınca yok.

 12. System Rush Evolution: Hız hissiyatı güzel olduğundan oynuyorum, başka bir numarasını görmedim.

 13. Brain Challenge: Evet, garip ama seviyorum bunu. Her fırsatta oynuyorum, siz de sevebilirsiniz. Kocaman bir beynim oldu sayesinde.

 14. Might and Magic: Symbian’daki en eğlenceli RPG diyemem, Mu Black Knight ya da Ragnaroklar daha iyiydi ama, bu da oyalar 2-3 saat.

 15. VBAG Oyunları: Pokemon, Monopoly, Sonic, Rayman, Final Fantasy, Sims bile var!

 16. VNES Oyunları: Evet, hala bir Contra, bir Arkanoid, bir TwinBee oynayan insanlar var. Aterideki Mario var diyorum abi..

 17. Frozen Bubble: Save sistemi çok aptalca olmasa harika bir oyun daha. GNU/Linux’cular onu zaten tanıyor, tanımayanlar içinse, aynı renkten topları eşleştirdiğiniz oyun desem tanımı bu olur sanırım.

Ararsanız çok daha harika oyunlar bulabilirsiniz, hem de çok kolayca. Bunlar benim bu sıralar sıklıkla oynadıklarımdı. Mesela şu sıralar pek oynamadığım Townsmen, Virtual Villagers, Simcity gibi hoş strateji oyunları, Gameloft’un birbirinden kaliteli ve delirtici derecede bağımlılık yapıcı yapımları var  ve hepsi kendi dalında zamanınızı emip hiç etmekten çekinmiyorlar.  Denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

6 yorum yapılmış

 1. Java oyunlar bir çok platformda çalışması amacıyla yapılır ve Symbian için fazla optimize edilmezler, haliyle bunlar cihazın gücünü sonuna kadar kullanabilecek oyunlar değildir. Symbian için yapılan (sis, sisx formatlı) oyunlar doğrudan başta Nokia modelleri olmak üzere Symbian cihazları hedef alır, en kaliteli, grafiksel olarak başarılı yapımlar genellikle bunlardır.Javanın asıl avantajı çok fazla cihazda çalışabilmesi. Tabii her iki durum için istisnalar var.

 2. java ve symbian2ın ne farkı var ? :S

 3. Denemeğe değer teşekkürler Aranel.

 4. Java oyunlar için emulatorler var. Symbian SDKsında da sanal bir Symbian oluşturma şansı veren aparatlar vardı-ya da olacaktı diye anımsıyorum. Tabii bu yöntemlerle sadece oyunları PCde oynatmayı sağlarsın, Symbiansız bir telefonla Symbian oyunlarını oynatamazsın.

 5. Keşke symbianım olsada bende kursam. Emulatör felan varmı bu oyunlar için ?

 6. çok teşekkürler yazı için.
  telefonum halen gelmedi garantiden geldiğinde kuracağım burdaki tüm oyunları… :)

Yorum Yazın