CNET CAR854 Yeniden Başlatma Betiği

JDownloader Router Sıfırlama makalesi yazmıştım daha önce, hatta Datron RTA1320 için betik de paylaşmıştım, kablosuz ihtiyacım artınca routerı değiştirmem gerekti, CNET CAR854 aldım. CAR854 DNS ayarlarını yaparken insanı kastırmasını saymazsanız çok iyi iş çıkartıyor, neden daha önce tercih etmediğimi merak eder oldum. Routerı değiştirince ona uygun yeni bir betik de uydurmak gerekti tabii. Önceki makaleyi okuduğunuzu farzederek:  CAR854 için router.exp dosyası.

Bu yöntem tabii ki GNU/Linux için. Windows kullanıcıları aynı işi Telnet Scripting Tool ile yapabilirler, ya da benim onun hakkında bir yazı yazmamı bekleyebilirler :)

6 yorum yapılmış

 1. CASPER INTEL DUAL CORE E6300 2.8 2GB DDR3 RAM 320 GB HDD WIN 7 STARTER (ürün kodu CD-VTE6300F ) (Casper NEO NBD.E630-2K05S)

  Masa üstü bilgisayar ve bu bilgisayarla birlikte kullanmak için

  CNET CAR854 54 Mbps KABLOSUZ ADSL2/2+ 4 PORT MODEM+ROUTER

  Özellikli bir modem aldım.

  Cnet car 854 modemin bağlantılarını yapıp
  http 192. 168. 1. 1
  adresinden (şifre ve parolası admin) cihazla birlikte verilen tek sayfalık kurulum klavuzunda belirtilen PPPeE ayarlarını ıss kullanıcı adı ve şifresi ile kurulum yaptım. Sadece kullanıcı adı ve şifre yazdım, diğer ayarlar zaten otomatik yüklüydü. Ayarları kayıt edip ara yüzden çıktıktan bir dakika sonra modem otomatik olarak çalışıyor. Modem ışıklarında hiçbir problem yok.

  Ancak, LAN üzerinden kablolu ve WAN üzerinden geniş bant kablosuz bağlantı yapılamıyor.
  Hata : 651 uyarısı veriyor.
  Bu nasıl bir sistem hatası olabilir?

  Aynı bilgisayarda başka bir kablolu modem ile sorunsuz şekilde bağlantı kuruluyor.

  Realtek RTL8168/8111 Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.0) driver problemi olabilir mi? Windows 7 realtekin audio tanımamıştı. Driver kurunca düzeldi.

  Söz konusu modemi kullananlar modemin çabuk ısınması problemi yaşadılar mı?

  Telefon hattında paralel bir hat olması bağlantıda problem yaratır mı? Modeme gelen kablo splitterden geliyor.

  Bu sistemi kullanan arkadaşlar sistemden hoparlör ve kulaklıkla ses alma sorunu yaşayan var mı? Sorunu nasıl aşabildiniz?

  Bu sistemin hard diski 320 GB görünmesine rağmen bölümlenmiş hard diskin toplamı 300 GB bile bulmuyor.

  Konu ile ilgili acil yardım
  bagimsizburo @ gmail.com

 2. cevap için teşekkür ederim.

 3. Herhangi bir sorunu yok ve oldukça iyi çalışıyor, memnunum =) Nadiren saçmaladığı oldu bir kaç kez, kabloyu farklı bir porta takmak yeterli oluyor. Ağ işlemleri için her tür ayrıntıya sahip ancak DNS için kalıcı bir ayar yapılamıyor yazılım üzerinde, tek eksiği o. Tabii kendi yazılımınızda gerekli değişiklikleri yapınca DNS ayarı yapamamak pek bir şey farketmiyor. Gayet iyi çalışıyor CNET.

 4. Cnet car-854 memnunmusun acaba almayı düşünüyorumda.

 5. Ben hosts dosyasına kadar her şeyi kurcaladım ancak DNSi kalıcı olarak değiştiremedim, sanırım FWde bir şeyler var, Türkiye’den alınanlarda DNS olayı yamuk. Onun için ufak bir betik yazıp youtubegir.sh gibi bir şey yapmayı düşünüyorum aslında, telnetten dosyaları her seferinde değiştirmesi için, yaparsam burada yazarım.

  Port Forwarding konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım, servisine bir danış istersen, o arayüz biraz karmaşık ve her istediğin şeyi kabul etmeyebiliyor, biraz daha zorla şansını önce. Eğer bir çözüm bulamazsan telnetten deneyebilirsin, oradan yapınca olur gibime geliyor. Router gayet hoş bence, çözülmeyecek sorunlar değil bunlar, iade etmeden önce şansını biraz dene, iade süresi aşmadan önce istemezsen geri verebilirsin.

 6. Merhaba Aranel,
  Betik konusunu anlamadım gerçi ama şu DNS ayarlı beni de cidden derinden yaralamakta. DNS Sunucu kısmında Youtube vs. sitelere girebilmek için (otomatik DNS al kısmının altındaki, aşağıdaki DNS sunucularını kullan kısmına) 4.2.2.2 giriyorum. Ancak modem yeniden bağlandığında tekrar Türk Telekom’un DNS’lerini alıyor.
  En hüzünlü konu ise port açma konusunda yaşanıyor. Admin panelinde (kullanma kılavuzundaki ve internette bulduğum tüm) ayarları yapıyorum. Ancak Azureus/Vuze sunucu ve kullanıcılara bağlanmakta çile çekiyor. 10-15kb ile indiriyor… Normalde Custom Port Forwarding’e girdiğimiz ayarlar “uygula” deyip “tümünü kaydet” deyince Port Forwardin Ana Sayfasındaki: User kısmında available rules’da çıkması gerekiyor-muş… Ancak bende öyle bir olay yaşanmıyor… user’dan “yeni” deyip portları girdiğimde ise hiçbir işe yaramıyor. 10-15kb ile devam ediyor.
  Acaba benim gözden kaçırdığım bir nokta mı var, yoksa noktayı koyup bu modemi iade mi etmeliyim?

Yorum Yazın