Firefox Eklentilerim

Firefox’un zaten bilgisayarımdan yeteri kadar CPU ve RAM’i alıp götürdüğünü düşünüyordum ama, en sonunda add-on orucuna bir son verdim, gittim güzel bir browser yaptım kendime. Buradaki tüm eklentiler Mozilla’nın kendi eklenti sitesinden bulunabilir. Tema olarak Firefox’un en enfes temalarından olduğunu düşündüğüm Chromifox’u seçtim. Farklı temalarda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.


Temam: Chromifox 1.0

“Ama bu Chrome’un teması!” diye burun kıvırmakla olmuyor, Bence Google Chrome tarayıcılar arasında en iyi arayüze sahip olanı, böyle bir güzelliği Firefox’umuzda yaşama fırsatını neden kaçıralım? İkonlar falan hepsi bir sevimli. Mavi tasarımı da KDE4 ile birlikte çok hoş görünüyor hem. Bayadır kullanıyorum, bir yamuğuyla karşılaşmadım.

Eklentilerde gereklilik sıralaması yapmadım, kime ne gerekeceğini bilemeyeceğimden. Onun yerine alfabetik sıralama var. Kurulu olan ama etkinleştirilmemiş eklentileri de dahil etmedim.

Add N Edit Cookies

Aslında tasarımı resimde göründüğü gibi kötü değil. SSi çeken arkadaşın teması rezaletmiş. Her neyse, adından da anlaşılacağı üzere kendisi bir çerez editörü. İşini hakkıyla yapanından hemde.

CTRL-Tab

Tarayıcınızın karizmasına karizma, kullanışlılığına kullanışlılık katacak bir eklenti. Basitçe, CTRL+Tab yaptığınızda, grafikli bir şekilde tabları geçmeyi sağlıyor. Hoş ama. CTRL+SHIFT+A kombinasyonuyla grid şeklinde de gösterebilirsiniz.

Fast Dial
Opera’nın Hızlı Arama fonksiyonunun Firefox portu. İstediğiniz büyüklükte tablolar yaratıp bu sevimli uygulama sayesinde istediğiniz siteyi ekliyorsunuz. İşini hakkıyla yapıyor, kullanışlı.

Firebug
Firebugsuz Firefox, Firefox değildir. Yani en azından web tasarımıyla uğraşıyorsanız değildir. Kendi adıma olmazsa olmazlardan.

Firefox Showcase
Açtığınız tüm tabları bir arada önünüze sunmaktan başka pek bir numarası yok, bu olay hatırlarsanız ilk olarak IE7 ile gelmişti, çok önemli bir değişiklikmiş gibi yutturmuşlardı. CTRL-Tab’ı kurduysanız buna çok gereksiniminiz olmayacaktır.

FireFTP
Neden Firefox eklentileri önemli? İşte bu yüzden. Her şeyiyle tam takım FTP istemcisi gömüyor tarayıcınıza. Biraz kaynak sömürebilir yalnız, dikkat edilesi.

Fission
Çok önemsiz aslında ama ben seviyorum, Safari’de görmüşsünüzdür, sayfa yüklenirken adres çubuğu yavaşça dolma efekti yapar. O efekti araklıyor bu arkadaş.

Forecastfox
Türkiye dahil hemen her ülkenin hava durumu bilgilerini sağ alt köşe-ya da siz nereye şutlarsanız artık-den size sunan çok faydalı eklenti. Karlı, 1 dereceymiş burası.

FoxyProxy
Bir başka önemli eklenti. İsim kendisini açıklıyor, vekil sunucu kullanma ve bunların arasında hızlıca geçiş yapabilmenizi sağlıyor bu eklenti.

Interclue
Bu eklentinin olayı bambaşka. Amacı size zaman zaman kazandırmak, herhangi bir linkin üzerine geldiğinizde o sayfayı gösteren ufak bir kutucuk açıyor, sayfaya girmenize gerek kalmadan. Zamandan ciddi tasarruf edebiliyorsunuz, İstatistik ekranı da ayrı bir sevimli.

Lazarus: Form Recovery
Küçük ama çok faydalı bir eklenti, mutlaka başınıza gelir, bir form doldurursunuz, bir yazı yazarsınız sonra “Gönder” e tıkla.. ve ta daa.. Sunucu göçmüş, ya da bağlantınız gitmiş, bir şekilde o girdiğiniz veriler kayboldu. Baştan yazacaksınız. Lazarus bu olaya çözüm getiren, günü kurtaran eklenti. Forma sağ tıklayıp Recover demeniz yeterli.

Live HTTP headers
Pek anlamlı bir şey değil. HTTP başlıklarını canlı olarak takip etmenizi sağlıyor.

Session Manager
Oturum durumunu kaydedip, herhangi bir çökme ya da geri alma isteğiniz durumunda bu eklentiyle geri alabiliyorsunuz. Profesyonelce tasarlanmış.

Outwit Images
Biz Linux kullanıcılarına CoolIris gülümsemiyor. Biz de Outwit kullanıyoruz. Tabii bir CoolIris gibi 3 boyutlu zımbırtıları yok ama, resim çekme ve gösterme konusunda yetenekli.

Peers
Yeni FF sürümleriyle birlikte adres çubuğumuz daha gelişmiş olurken, arama çubuğu halen uyduruktu. Birileri durumu farkedip çözüm üretmiş. Siz daha bitirmeden ne yazdığınızı anlıyor, bunu mu söylemek istemiştiniz diyor falan.

Pencil
Kurdum ama neredeyse hiç kullanmadım, Sketching, Simplified diyor, kendisine de güvenen bir eklentiye benziyor, göz atın bir.

Splash
Evet gereksiz tamam :P Splash’ın olayı, Firefox’unuz açılırken bir açılış resmi gösterip yükleniyor yazması, başka bir numarası da yok. İsteyeni varsa kurabilir.

Tab Scope
En sevdiklerimden. Herhangi bir tabın üstüne geldiğinizde küçük bir pencerede içeriğini gösteriyor. Aynı Vista,Compiz ve türevlerindeki preview fonksiyonları gibi.

Twitterfox
Twitux’u sildirtti bu arkadaş bana. Hoş ve sade bir arabirimi var, kolayca tweet yapabilmenizi sağlıyor. Türevlerinden çok bir farkı yok.

Ubiquity
Birileri bunu çok övüyor falan, aslında gerçekten kaliteli bir eklenti ama ben alışamadım daha. Olayı kısaca şu: ALT+BOSLUK kısayoluyla devreye giriyor ve komutlarınıza göre işlem yapabiliyor. mesela “closetab Google” derseniz Google isimli tabı kapatıyor, “calc 2+5” derseniz 7 diyor, “weather istanbul” derseniz havadurumu bilgilerini getiriyor, kaynak bilgiler verebiliyor, twitter uygulaması var, arama yapabiliyor.. İşlevleri saymakla bitmez bir sürü komutu var. Harika bir şey aslında bu.

Sosyal ortamlardan pek hazzetmediğim için öyle bir Yoono, StumbleUpon tarzı eklentilerim yok. Daha çok zamandan kazandıran ve kullanışlı eklentiler bunlar.  Benim gibi uzun süre Internet başında zaman harcayanlar sanırım değerini anlarlar bu eklentilerin. Eğer şunu da bir dene dediğiniz eklenti/tema varsa lütfen gönderin, bu sıralar kişiselleştirmeye merak sardım niyeyse.

4 yorum yapılmış

 1. linux altındaki firefox temasını hiç sevmemiştim… chrome teması çook güzel durdu… öneriniz için teşekkürler.

 2. Smart Bookmarks Bar pek işime yaramadı ama, Stylish güzel bir eklentiymiş :) ABP vardı zaten yazmayı unutmuşum sanırım.

  Teşekkürler,

 3. Smart Bookmarks Bar şiddetle önerilir ayrıca ;) “…senin gibi uzun süre Internet başında zaman harcayanlar…” için özellikle yararlı olacaktır sanıyorum.
  ayrıca :

  greasemonkey:
  kullanıcı taraflı script çalıştırmak isteyenler için…
  stylish:
  kullanıcı taraflı style uygulamak için…
  bookmark dublicate detector: iki kez aynı sayfayı sık kullanılanlara eklememek için..
  flashblock:
  sayfalardaki flash nesnelerin oynatırlığının izninize tabi olması için
  adblockplus:
  reklam güvenliği şesi.
  noscript:
  izniniz olmadan sayfanın script çalıştıramaması için…
  downloadheloper: video indirme eklentisi… hemen tüm flv leri filan…
  downthemall:
  flashget benzeri bir indirme aracı…

 4. güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.

Yorum Yazın