KDE 4.2

2 gün önce KDE 4.2 (Kod Adı: “Cevap”) yayınlandı, yeni sürüm, bir öncekine göre gerçekten büyük farklılıklar içeriyor ve çok daha stabil, sorunlarından arınmış. Yazımın sonunda ise KDE4.2 kurarken yaşayabileceğiniz sorunlara değindim, özellikle Kubuntu kullanıcıları muhtemelen benzer sorunlar yaşayacaklardır.

KDE4.2 , bir önceki sürüme göre çok değişmiş, serpilmiş, bambaşka bir şey olmuş. İlk dikkatinizi çekecek şey, arayüzün tamamen gözden geçirildiği. Yeni KDE4.2’de varsayılan duvar kağıdından, kdm giriş resmine, hatta başlangıç menüsüne kadar her şey değiştirilmiş. Bu değişimde biraz “vista” rüzgarları esmiyor değil. KDE4.1’deki siyah ağırlıklı renk tonu yerini mavinin tonlarına bırakmış. Kickoff menüsü siyaha boyanmış, simge setinde de bazı değişiklikler var. Yeni KDE4.2, klasik masaüstü görünümüne(ikonlarınızı kafanıza göre dağıttığınız) de imkan tanıyor.

Temada da bazı oynamalar yapılmış, bu oynamaları çok beğendim diyemem ama bütünlük sağlanmış. Pencere dizaynındaki şeritlerin siyahlığı arttırılmış, scrollbar, işlem çubuğunun tasarımı yenilenmiş.

Bütün değişimlerin yanı sıra, en çok hoşuma gidenlerden biri ise uygulamaların alt alta dizilebilmesi ve gruplanması oldu. Bu özellik KDE3.5’de zaten vardı ama KDE4’de eksikliği hissediliyordu.

Görsel gelişimler genel olarak bu hatta seyrediyor. Yeni sürümde KDEnizi tanıyamayacaksınız-tabii ki varsayılan şablonu kullanıyorsanız-.  Değişimler KDE’yi “vista” çizgisine biraz daha yaklaştırmış ama daha profesyonel ve çekici de olmuş. Görsel efektler olarak çok gelişme var diyemesem de, Küp/Silindir/Küre efekti, pencerelerin açılıp kapanması için yeni efektler tasarlanmış, “Sihirli Lamba” efektide var, hoşunuza gidecektir. Maalesef aylardır üzerinde çalışılmasına rağmen halen bir Compiz çizgisinden uzakta. Umuyorum ki KDE4.3’de bu konuda çalışmalar yapılır.

Yeni sürümde yeni bir KDE Uyarıcısı da eklenmiş, bu uyarıcı sistemle bütünleşik çalışıp farklı uygulamalardaki mesajları sağ tarafta estetik bir şekilde gösteriyor. Buna benzer bir dizaynı daha önce Mark Shuttleworth GNOME için önermişti hatırlarsanız. Uygulamanın entegrasyonu henüz tamamlanmadığından mı bilmiyorum, şuan sadece Kopete için bir işe yaradığını gördüm, yakında destek artacaktır. Bu uygulama sayesinde, Kopete artık can sıkıcı gri kutular da üretmiyor.

KDE4.2’nin en büyük değişimlerinden biri de stabilliği. Önceki sürümde çalıştır zımbırtısının sürekli çakılması gibi sorunlar bu sürümde minimize edilmiş. Hazır başlamışken Amarok2 de deneyecektim ama “yemedi” desem doğru olur :) Yeni Amarok’un halen gitmesi gereken çok yol var. Yeni KDE sayesinde, artık Ark (Sıkıştırılmış dosya açan)  eski KDElerdeki gibi context menüden tek tıkla çağırılabiliyor.

Bunların dışında, daha bir çok farklı değişiklik var. Bunlara özet halinde buradan ulaşabilirsiniz. Sürümde benim KDE3’den özlediğim bütün özellikler geri kazandırılmış, Linus’un bile tepki göstermesine kadar ilerleyen “batırma” durumu tamamen bitmiş görünüyor. KDE3’ün ölüm fermanı ise artık kesinlikle imzalandı. Oldukça kararlı, kullanışlı. Mutlaka bir şans vermelisiniz. KDE’nin donanım yöneticisi gibi yeni nesil özellikleri bu sürümde pek geliştirilmemiş, sanıyorum ki önceliği kullanıcının özlediği ve önem verdiği şeyler üzerine kurmuşlar. Bu durumda KDE4.3’den bir mucize beklememek için hiç bir sebep yok. Sürümün adının “Cevap” olmasının nedeninin de bu olduğunu düşünüyorum.

KDE4.2’yi Kubuntu’ya kurmak için: (Anlatımın orijinali için tıklayın)

 1. Eğer kuruluysa koffice-data-kde4 paketini silin. kubuntu-members-kde4 PPA deposundaki koffice2 paketleri aynı ikon kaynaklarını kullandıkları için KDE4.2 ile uyumsuzdur.
 2. Önerilen Güncelleştirmeler (Recommended Updates)’i açın ve 3.cü parti kaynaklara deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-experimental/ubuntu intrepid main ekleyin.
 3. Şu komutu vererek deponun GPG anahtarını onaylayın:  gpg –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys 493B3065 && gpg –export -a 493B3065 | sudo apt-key add –
 4. Eski plasmoid paketleri yeni KDE ile uyumsuzdur, onları kaldırın.
 5. Artık herhangi bir KDE4 kurulumunuzu Adept güncelleştirme aracı ile 4.2’ye güncelleyebilirsiniz.
 6. CTRL + Backspace yaparacak X oturumunuzu yeniden başlatın. Ve yeni KDE’nizin tadını çıkarın.

Notlar:

 1. Intrepid’de, KDE4.2 MySQL gerektiren Akonadi paketini kuracaktır. Kurulum esnasında size sorulacak şifreyi istediğiniz bir şey olarak belirleyebilirsiniz.
 2. Çakışan kütüphane sürümleri sebebiyle Digikam kurulamayacaktır.

Oluşabilecek sorunlar için çözümler:

1. Ben ve gördüğüm bir çok kişi KDE4.2’ye güncelleme yaparken çakışan paketler yüzünden güncelleştirmeleri başarısız oldu. Eğer güncelleştirme sırasında alttakine benzer bir mesaj alıyorsanız:

Preparing to replace kde-window-manager 4:4.1.3-0ubuntu1~intrepid1 (using …/kde-window-manager_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb) …
Unpacking replacement kde-window-manager …
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/kde-window-manager_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb (–unpack):
trying to overwrite `/usr/share/kde4/apps/kconf_update/plasma-add-shortcut-to-menu.upd’, which is also in package kdebase-workspace-data
dpkg-deb: subprocess paste killed by signal (Broken pipe)
Preparing to replace systemsettings 4:4.1.3-0ubuntu1~intrepid1 (using …/systemsettings_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb) …
Unpacking replacement systemsettings …
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/systemsettings_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb (–unpack):
trying to overwrite `/usr/lib/kde4/kcm_fonts.so’, which is also in package kdebase-workspace-bin
dpkg-deb: subprocess paste killed by signal (Broken pipe)
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/kde-window-manager_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/systemsettings_4%3a4.1.96-0ubuntu4~intrepid1~ppa1_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

İki paket aynı yere yazmaya çalışıyor ve çakışıyor demektir. Bu durumda “dpkg -i –force-overwrite <paket yolu>” komutunu uygulayıp yeniden güncelleştirme yapmayı deneyin.

2. Eğer güncelleme bittikten sonra kwm’de sorun yaşıyor, pencereleriniz gözükmüyor, konsolda açmaya çalıştığınızda ise “Kephal” ile ilgili hata mesajları alıyor iseniz, demekki güncellemede eksikler var. “sudo apt-get update” ve ardından “sudo apt-get dist-upgrade” yapmayı denemelisiniz.

3. Özellikle Plasma uygulamalarında olmak üzere sistemde genel bir yavaşlık var ise ve kartınız NVidia ise,  kartınızın farklı ve yeni(180 serisi en iyisidir) sürücülerini deneyin, benim için NVIDIA-Linux-x86-180.22-pkg1.run en iyi çalışan sürücüydü. 177 ve türevleri bütün KDE sürümlerinde çok yavaş çalışacaktır.

Yeni bir sürüm daha geldi geçti :) KDE “Cevap” sürümüyle kendisini toparladı, artık bir sonraki adımını daha rahat atacaktır, KDE4.3 tahminimce k3b, konversation, amarok gibi uygulamaların düzgün çalışan sürümleriyle gelecek ve eski KDE’nin mezarına son çiviyi çakacak. Yeni sürüm, her ne kadar yol haritasının değiştirileceği söylense de, Temmuz gibi çıkacak, önümüzdeki 6 aylık süreci KDE’nin en iyi şekilde kullanacağına şüphem yok. Merakla bekleyeceğiz.

3 yorum yapılmış

 1. Bakalım kubuntu indiriyorum canım sıkılırsa gnome kurup yola devam ederim. :)

 2. İşinize yaradığına sevindim :)

 3. Oluşabilecek sorunlar için çözümler bölümü çok işime yaradı teşekkür ederim…

Yorum Yazın