"Linux Ölüyor" Safsatası

Yabancı bilişim medyasını takip ediyorsanız görmüşsünüzdür, “Windows 7 – The Linux Killer” yazan abartılı başlıklar falan. Gerçi medya abartmayı sever, bunu biliyoruz, her trafik kazasında bağırıp çağıran ebeveynler görmenizin sebebi budur. Ama bu artık gerçekten aptalca bir hal almaya başladı. Özellikle Digg’de gördüğüm en son “Windows 7 netbook pazarına bir ışık gibi doğacak..” hikayelerinden o kadar sıkıldım tarif edilemez.

Win7’yi inceleyen hemen herkes, ortak bir karara varmıştır ki Win7 yeni bir işletim sistemi değil arkadaşlar. Değil. Win7, bildiğimiz Vista’yı alıyoruz, arabirimle biraz oynuyoruz, adam gibi optimize edip, yeni IE ve DirectX-olmazsa olmaz, tam bir klasik-  ile giydiriyoruz ve Win7 oluyor. Yani bir “patch” olarak yayınlanabilecek bir şey Windows 7.

Her neyse, anlatmaya çalıştığım, Win7’nin ne kadar “ben bu filmi izlemiştim” hissiyatı verdiği değil. Linux’un gittikçe büyümeye devam ettiği gerçeği. Sanıyorum ki bu sıralar popüler olan görüş “Win7 geldi Linux gelişmiyor” düşüncesi. Ya siz gerçekten, ama gerçekten, Microsoft, ya da Apple, ya da bir başka ticari şirketin “yeni oyuncağı” yüzünden Linux geliştiricilerinin değişimden vazgeçeceğini, Linus’un Mac OS X kullanacağını, RMS’in özgür yazılımı bırakıp “Windows’daki ışığı göreceğini” sanıyor musunuz? Yapmayın lütfen.

Linux gelişiyor, gelişmeye de devam edecek. Arkasında her geçen gün artan hevesli bir kullanıcı tabanı var, gelişiminde söz sahibi olan yetenekli insanlardan bahsediyoruz. Windows’un “Linux’u öldüreceği, kendi hegemonyasını yeniden kuracağı” bana “Google tanrıdır” diyen Googleism’den daha mantıklı gelmiyor açıkçası. Uyduruk bilişim medyasının Apple, Microsoft, Para üçgeninden çıkmayan gaz verme haberleri ciddiye alınır şey değil-aynı medya Linux’u sizi bir ‘loser’ olarak gösteren şeyler listesine bile eklemişti zamanında-, fakat birilerinin gerçekten de oturup bu haberlerin üzerine tartışmalar çevirmesi işin aptallık boyutunun ne kadar geliştiğini gösteriyor.

Yalan habercilik onursuzluktur.

Şuraya alalım sizi: CrunchGear – Linux keeps dying

P.S: Linus’un KDE4’ün berbat olduğunu düşünüp GNOME’a geçmesini garipsedim. Zamanında GNOME’a ağzına geleni söyleyen yine Linus değil miydi? Şaşırtıyorlar bazen.

8 yorum yapılmış

 1. rock solid…mavi ekran görmekten bıkanlara birebir,hele ki şimdilerde kullanıcı dostu arayüzlere sahip bir sürü distro piyasadayken linuxun öleceğini düşünemiyorum.Aksine konsollar yaygınlaştıkça windows linuxa karşı bir kalesini daha yani oyun desteğini de kaybediyor.Artık oyun oynamak için bir windows pc olmazsa olmaz değil.Yakın gelecekte R.I.P WINDOWS bile diyebiliriz ;)

 2. Kim bizden kim değil görmüş oluyoruz aslında, GNU/Linux’un felsefesini bilenler bu gelişmeleri hiç önemsemezken uyduruk bilişim sitelerinde halen sayfa sayfa “Windows XYZ – The Linux-killer” haberleri var, Microsoft’un iğrenç reklam anlayışının sonucu bunlar.

 3. Linux ölmez yada öldürülemez. Mutlaka birileri alıp geliştirmeye devam edecektir.

 4. Linux ölüyormuymuş. kıh kıh kıh gülerim sadece. Ben yozgatta yaşıyorum. Ve 2001 den beri bir linux hayranıyım. Keşke proğramcılıgı bilseydim. Ama binlerce linux geliştiricisi var.

 5. Haydi ben Linus un 360 derece dönmesini geçtim, Ab 2006 denizlideki pardus eğitimin de pardus geliştiriclerinden birisine "neden gnome yok" diye sorduğumda "beğenmiyoruz, ayrıca linus torwalds gnome kullanan aptaldır" gibi bir kelam etmişti şimdi bu haber acaba kendisinie "kapak" oldu mu?

 6. saçmalayıp duruyorlar işte…

 7. Bence KDE, altyapıyı toplamak için biraz aceleyle sürüldü. 4.2 sürümünden sonra kendi adıma ben bir eksiklik hissetmedim, ‘ortalığı toplamışlar’. Artık klasik masaüstü görünümüne dönülebiliyor-ben kullanmıyorum gerçi-, Ark’a hızla ulaşılabiliyor, oldukça stabil, Kopete kutularla taciz etmekten vazgeçmiş vs. Bence bir şans vermelisin yeniden.

  Kesinlikle Google konusunda haklısın, bu biraz da Google’ın imajını Microsoft’un aksine yeni iş modellerine uygun şekle getirebilmesinden kaynaklanıyor. Ortalama bir kullanıcının gözünde Google, çalışanlarına saygılı, eğlenceli, esprili, parayı ikinci plana atabilen, özgür yazılım destekçisi, harika ütopya bir şirket. Gerçekten de yaptıkları işlerle MS’e karşı bu imajı sağlamlaştırıyorlar.

  Microsoft’a bakıp kapalı kaynak Windows, bir sürü mahkeme, dava, lisans anlaşması gören insanlar, Google’ı ister istemez ihya ediyor, farklı olduğunu düşünmek istiyor.

  Apple’ın “zombi müritler” konusunda çok avantajlı olduğunu düşünüyorum ben. Sen de zamanında blogunda yazmıştın Stockholm Sendromu, olay tamamen bu. Adamlar müzik transferi yapılamaması için Bluetooth’un veri transfer özelliğini kaldırıyor, ama halen baksan iPhone’u savunacak düzinelerce insan bulabilirim. Kullanıcı aptal yerine koymak böyle olur.

  İnsanların OpenCola içip OpenMoko kullandığı, GNU/Linux’un dünyaya egemen olduğu bir ‘alternatif gerçeklik’ yaratıp içine kendimi hapsetmeyi düşünür oldum artık.

 8. torvalds ile aynı fikirdeyim. kde, 4.x ile bambaşka birşey oldu. mimariyi toparladılar ama kullanım kolaylığını öldürdüler. 4.2’yi denemedim, iyi şeyler söyleniyor ama bilemiyorum.

  ha,gerçek şeytan google,ayrı. irrasyonel bir ms karşıtlığı var;ms’i yerden yere vuran bazı tipler apple “hastası”. dünyanın en faşist işletim sistemi:)

Yorum Yazın