Temiz Jaunty Kurulumundan Sonra Yapılacaklar

Jaunty bazı şeyleri kafasına göre değiştirmeyi çok seviyor olabilir, ama biz de onun yaptıklarını sevmek zorunda değiliz. Kendime ufak bir liste hazırladım, gerekli olabilecek maddeler.

 • Eğer otomatik olarak yapılmadıysa çekirdek “headers” dosyasını kurun, ekran kartınızı yeni çekirdeğe tanıtmanıza yardımcı olacak.
 • Amarok 2 varsayılan olarak geldiğinden ksystemsettings’den medya tuşlarınızı ayarlayın. Başlamışken Amarok’a da bir ayar çekersiniz.
 • Kendinizi “pulse-rt” grubuna eklemeyi unutmayın.  sudo gpasswd -a <kullanıcıadı> pulse-rt yapmazsanız sesler doğru çıkmayabilir.
 • Xorg’dan Option “DontZap” “False” veya konsoldan “dontzap -d” yapın, böylece CTRL + ALT + BKSPACE kısayolu tekrar çalışır olacak.
 • Başlamışken eğer KDE4 kullanıyorsanız ve halen yapmadıysanız şunu yapın: sudo apt-get install plasma-widget*
 • Yeni plasma aparatlarınızda hazır olduğuna göre, masaüstünüzü de adam etmeseniz olmaz :)
 • Knetworkmanager bu sürümde bir yerlere kaybolmuş, kendisini göremeyince şaşırmayın.  Network işleri için Plasma widgeti var, onu kullanın.
 • KSystemsettings’den ikonlarınızı, temanızı, giriş ekranınızı falan tekrardan düzgünce uygulayın, sürümler arasında bazı ikonlar yer falan değiştiriyor tüm arabirimin güzelliği gidiyor sonra. Tekrar uygulanmazsalar da geri dönmüyorlar.

Bir de Oğuzhan’ın yazdığı bir KXMP vardı, bilmiyorum Google’da arayınca çıkar mı ama bulup indirin onu da, sonra da Google’dan keygen müziği bulun kendinize, müzik buymuş diyorsunuz :)

Where’s my Koala?

3 yorum yapılmış

 1. Ubuntu için de geçerli olacağını sanıyorum sonuçta o da pulseaudio kullanıyor. Emin olamam ama, ALSA bozuk ya da bu sürüm geçerli donanımla uyumlu olmayabilir, yazılım başka bir uygulama tarafından meşgul ediliyor olabilir. Sadece pulse-rt değil pulse,pulse-access,pulse-rt gruplarının üçüne de üye olmayı deneyebilirsiniz.

  Bunun dışında, ses kaynakları doğru sıralanmamış olabilir, mesela atıyorum donanımınız “HDA XXYYZZ” ise, bunun sıralamalarda PulseAudio’dan sonra gelmesi gerekir. Bu sıralamalar GNOME’da sistem tabında bir yerlerden-emin olamıyorum-, KDE’de ksystemsettingsden yapılır.

  Şu işinize yarayabilir: http://www.ubuntugeek.com/sound-solutions-for-ubuntu-904-jaunty-users.html

  Yok hiç olmuyorsa kolaya kaçıp pulseaudiodan tamamen kurtulabilirsiniz, ama bunu tavsiye etmiyorum, pulseaudio yakında bir çok yerde kullanılacak bir standart ve önemli.

  Şimdiden iyi şanslar :)

 2. “pulse-rt” grubu ile ilgili ses sorunu Ubuntu için de geçerli değil sanırım. Hangi durumlarda ses düzgün çıkmayabilir?

 3. Keşke kde3 dursaydı default kde4 olması kötü olmuş :(

Yorum Yazın