JDownloader Router Sıfırlama

Geçenlerde Pardus-Linux forumlarında dolaşırken bir arkadaşın sorusuna denk geldim, daha önce benzer bir durumu yaşamış olduğumdan bu konuda bir yazı yazmak istedim. Umarım bir çok kişinin işine yarayacaktır. Bu arada bilmeyenler için, JDownloader cross-platform çalışan bir leech yazılımı. RapidShare de dahil hemen her paylaşım sitesinden veri indirebiliyor.

JDownloader’in sıkıntısı ise, siz verileri sıralayıp koyduktan sonra, bu verileri tek tek çekerken modemi yenileyemiyor oluşu, haliyle IPniz değişmiyor ve 2 dosya arasında 15 – 30 dakika gibi uçuk bekleme süreleri yiyorsunuz RapidShare’da. Aslında JDownloader’in buna karşı geliştirdiği bir Reconnect özelliği var, fakat pek faydalı değil, benim routerımı tanıyamamıştı mesela. Web tabanlı sıfırlama sistemi de gayet zahmetli ve düzgün çalıştığı söylenemez. Az sonra vereceğim yöntemi aylardır Datron RTA1320 routerımda kullanıyorum, bir sıkıntı yaşamadım, farkı cihazlar için farklı düzenlemeler yapmanız gerekecek ama. Yöntemi şuan nerede olduğunu hiç hatırlamadığım yabancı bir arkadaştan aldım, kendisine teşekkür ediyorum.

Öncelikle expect adı verilen uygulamayı kurmamız gerekiyor, sudo apt-get install expect yapın.  Ardından şu kodu indiriyoruz: router.exp , bir de şu betiği: router.sh

Betikteki sleep komutunu kendi routerınızın yeniden başlama süresine göre ayarlamalısınız. Daha kısa olmamalı ama daha uzun olabilir. Koddaki yerler “soru / cevap” mantığıyla ilerliyor, yani eğer direkt çalışmıyorsa kendinize göre ayarlamanız gerekecek, şifrenizi ve kullanıcı adınızı da kodda belirlemeyi unutmayın. Bu yöntem büyük ihtimalle “şekilli arabirimi” olan cihazlarda çalışmayacaktır, eğer yapabiliyorsanız o artistik menülerden mutlaka kurtulun.

Ardından tek yapmamız gereken JDownloader’in Reconnect arayüzünden Harici uygulamayı seçip router.sh betiğini göstermek. Yalnız bu adımdan sonra, JD’yi artık her seferinde root olarak çalıştırmak durumundayız, çünkü ifconfig komutu root olmadan çalışmıyor. Bunun için, “sudo java -jar JDownloader.jar” yapmak gerekiyor. JDownloader arayüzündeki ayarlar için:

Yeni IP kontrol aralığı: 5
Mak. Deneme sayısı: 5
Yeni IP kontrol aralığı sonlandırma süresi: 90

Bunu yine kendinize  göre ayarlamalısınız. Ardından bağlantı testi yapın. Eğer çalışmıyorsa, betiği elle çalıştırmayı deneyin ve sorunun JDden mi betikten mi kaynaklandığına bakın. JDden kaynaklanıyorsa ayarlarda bir hata var demektir.

Keyifli kullanımlar :)

2 yorum yapılmış

  1. Rica ederim :) Evet çok kullanışlı bir uygulama, hem de cross-platform. Hatta yapımcılarla KDE4 Notice desteği istemiştim, ilgileneceğiz dediler ama ne kadar sallıyorlardır bilemiyorum.

  2. Teşekkürler dostum. Böylece her rapidden birşeyler indirmek isterdiğim zaman gidipte sayfasında beklemeyeceğim. Ayrıca linux üzerindede bunu yapabildiğime göre windows üzerindeki uygulamalara ihtiyacım kalmadı demektir. :)

Yorum Yazın