Windows'da Telnet Scripting Tool kullanımı ve CAR 854 betiği

Aslında router yeniden başlatmakla ilgili betikler paylaşmaktan oldukça sıkıldım ve bu konuda daha fazla yazmayacaktım, ama hem JDownloader gibi uygulamaların bunu gerektiriyor olması hem de Windows için hiç böyle bir yazı yazmadığımı farkettiğimden, en önemlisi de blogu takip eden bir arkadaşın ricası üzerine-bu kadar beklettiğim için üzgünüm- bu yazıyı yazdım. Daha önceki yazılarımı gördüyseniz, RapidShare gibi dosya sunucularından veri çekmek için gerekli IP değişikliğini otomatik olarak GNU/Linux üzerinde yapabiliyor olmalısınız. Windows üzerinde bu işlemi yapmanız da mümkün:

  • Bunun için öncelikle Telnet Scripting Tool adlı ücretsiz uygulamayı indirmelisiniz. Oldukça küçük bir uygulama ve Google’da on saniyelik bir aramayla edinebilirsiniz. Yine de ben sizin için bir doğrudan indirme bağlantısı buldum: İndirmek için tıklayın.
  • Şimdi elimizde TST10.exe adında bir ikilik dosya olmalı. Bu dosyayla aynı klasörde bir de reboot.bat dosyası oluşturun. Ikilik dosyayı değil bunu kullanacağız.
  • reboot.bat’un içine şu komutu yazın: “tst10.exe /r:reboot.txt /o:output.txt /m”
  • Belki kendisi oluşturmayabilir diye klasörün içine reboot.txt ve output.txt adında iki dosya oluşturun. output.txt ile bir işimiz olmayacak, eğer işler istediğiniz gibi gitmezse bu dosyaya yaptığınız işlemin sonucu kaydediliyor olacak.

Şimdi reboot.txt’nin içini açıp, doldurmaya başlıyoruz. Kurallar basit, ilk sıraya IP numarası ve Port numarası gelecek. Ikinci satırdan itibaren beklenecek olan metni ve karşılık olarak gönderilecek metni gireceğiz. Bunu da WAIT ve SEND ile yapıyoruz. Enter tuşunun yerine de m kullanacağız. Eğer herhangi bir scripting dili gördüyseniz hayatınızda, oldukça kolay gelecektir. Aşina olmayanlar için örnek teşkil etmesi açısından CNET CAR-854’ün betiğini kopyalıyorum:

192.168.1.1 23
WAIT “BusyBox on localhost login:”
SEND “rootm”
WAIT “Password:”
SEND “sifrenizm”
WAIT “cli>”
SEND “enablem”
WAIT “Password:”
SEND “Adminm”
WAIT “cli#”
SEND “rebootm”
WAIT “(y/n)”
SEND “ym”
WAIT “X”
SEND “x”

Unutmayın ki aynı routera sahip olsanız da c/p yaparsanız çalışmayacaktır, çünkü WordPress tırnak işaretlerini bozuyor, yeniden yazmanız gerekli. Kendi betiğinizi de yukarıdakinden kopya çekerek kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ardından reboot.bat dosyasını çalıştırdığınızda işlem gerçekleşecektir. Ardından bunu JDownloader’a önceki yazılarımda anlattığım şekilde eklerseniz otomatik olarak yeniden bağlanmasını sağlarsınız. En sondaki “WAIT X SEND x” kafanızı karıştırdıysa diye açıklayayım, aslında o doğru bir sentaks değil fakat bazı routerlar-mesela CAR854- komutları hemen verip kaçmanızdan hazzetmeyebiliyor, telnet bağlantısının açık tutulması için boş bir bekleme yaratmalısınız, Xlerin orada özel bir konumu yok, WAIT ahmetmehmethuseyin yazsanız  yine aynı amaca hizmet edecekti.

Kafanıza takılanlar olursa yorum göndermekten çekinmeyin.

Yorum Yazın