Nokia N900 İncelemesi

Nokia N900 ve Maemo 5 hakkında bir inceleme yapacağımı söylemiştim, yeni oyuncağım geldiğinden beri bir gün bile ayrı düşmüyoruz, ben de ona gereken sevgiyi veriyorum tabii. N900, AIO (Herşey Dahil?) diyebileceğimiz akıllı telefon türüyle, Internet Tablet melezi bir cihaz, ya da Nokia’nın tabiriyle mobil bilgisayar. 3G, GPS, 5mp Kamera gibi bütün Akıllı telefonların yanı sıra, sağlam bir donanım ve eşsiz bir işletim sistemiyle (değineceğim), piyasada bu sıfatın hakkını en iyi verebilecek cihazlardan olduğunu söyleyebiliriz. Henüz Türkiye’ye gelmediğinden-ve gelmeyeceği tahmin edildiğinden- bir incelemesi yoktu, eksik kalmasın =)İlk bakışta

İsterseniz özelliklere önce bir özet halinde bakalım:

 • 3.5 inç dokunmatik geniş ekranda, 800 × 480 çözünürlüğe sahip.
 • GPS, A-GPS ve Hücre-tabanlı receiverlar üzerinden konumlama desteği mevcut. Geotagging yapabiliyor, Ovi Maps kurulu geliyor.
 • 3.5mm AV konektor, TV out(PAL/NTSC), Micro-USB konektorü, Bluetooth 2.1 (Stereo kulaklık destekli), FM verici, Infrared portu. FM alıcı. (ekstra yazılım gerekiyor alıcı için)
 • BL-5J 1320mAh batarya.
 • 5 megapiksel kamera (2584 x 1938 piksel), CMOS sensörü, Carl Zeiss, Tessar lens. 3X dijital yakınlaştırma. Autofocus özelliği. Çift LED flaş. Yatay hizalama ve farklı çekim modları.
 • 16:9 Geniş ekran. 848X480 piksele kadar video kayıt etme(max. 25Fps)
 • .wav,.mp3,.AAC,.eAAC,.wma,m4a gibi dosya formatlarını kullanabilen Maemo medya oynatıcısı. (bunlara .ogg gibi bir çokları da eklendi ve ekleniyor) Entegre FM vericisi.
 • TI OMAP 3430: ARM Cortex-A8 600 MHz işlemci. OpenGL ES 2.0 destekli PowerVR SGX GPU. 1 GB’a kadar uygulama belleği. (256 MB RAM, 768 MB NAND)
 • 110.9 x 59.8 x 18 (en kalın parçası 19.55) mm boyutlar. Yaklaşık 181g ağırlık.
 • 32 GB dahili hafıza, 16 GB microSD kart desteği.
 • Tam QWERTY donanımsal klavye.
 • Quad-band GSM EDGE 850/900/1800/1900 & WCDMA 900/1700/2100 MHz
 • GPRS class A, multislot class 32, maximum speed 107/64.2 kbps (DL/UL) EDGE class A, multislot class 32, maximum speed 296/177.6 kbps (DL/UL) WCDMA 900/1700/2100. Maximum speed PS 384/384 kbps (DL/UL) HSPA 900/1700/2100. Maximum speed PS 10/2 Mbps (DL/UL) WLAN IEEE 802.11b/g
 • GNU/Linux üzerinde Maemo 5 işletim sistemi. Mozilla tabanlı Maemo tarayıcısı, Adobe Flash 9.4 desteği ve tam ekran tarama.
 • Accelometer sensörü.

Unuttuklarım varsa, Nokia’nın sitesindeki listeden takip edebilirsiniz. Cihaz oldukça “kalabalık” olduğundan bazı özellikleri unutmak, hiç farketmemek muhtemel. N900’ün en büyük kozlarından biri, 600Mhz işlemcisi ve 1GB uygulama belleği üzerinde çalıştırdığı Maemo 5 işletim sistemi. Daha detaylı olarak ileride değineceğim.

Nasıl alırız?
Bu konuda bazılarının kafası oldukça karışık olduğundan, hemen bu sorunu aradan çıkartmamız en iyisi. Eğer bu konuyu dert edinmiyorsanız bir sonraki konu başlığına atlayabilirsiniz. Nokia N900, diğer Nxxx serisi cihazlarda olduğu gibi Türkiye’de satılmıyor ve satılmayacağı söyleniyor, cihazın zaten Türkçe dil desteği de yok. (Ancak topluluk tarafından-hatta bizzat, ben- geliştirilen bir yama var ve yakında sürülmesini umuyoruz)

Bu da Türkiye’den resmi olarak almanız mümkün değil demek oluyor. Yurtdışından vereceğiniz siparişler gümrüğe takılabileceğinden, en makul yol yolcu beraberinde getirtmek olacaktır. Eğer bir tanıdığınıza yaptıramıyorsanız, GittiGidiyor üzerinden alabilirsiniz, GG’deki satıcılar cihazı sizin için kapınızın önüne kadar getirecek ve sadece Türkiye içindeki kargo ücretini siz ödeyeceksiniz.

Eğer GittiGidiyor’dan alacaksanız, alışveriş yapmadan önce Internet’ten bu servis hakkındaki rehberleri ve GittiGidiyor SSS dosyalarını okumanızı öneririm. Belki bu konuda bir yazı da yazabilirim, sonra. Ben kendiminkini mkavas rumuzlu bir GG satıcısından aldım, Birkaç günlük gecikme(yılbaşı dolayısıyla) dışında bir sıkıntı olmadığı gibi, elimdeki üründe hiçbir arıza yok ve satıcı da oldukça yardımseverdi.

Satın aldıktan sonra Türkiye’de kaydını 5 TL ücret karşılığı yaptırabilirsiniz, ancak 1 ay içerisinde Türkiye’ye dönmüş ve yakın zamanda başka bir telefon kaydettirmemiş birinin pasaportuna işletmeniz gereklidir. Bu işlem tamamlandığında 24/48 saat içerisinde telefonunuz “yolcu beraberinde kaydedilen imei” olarak imei.tk.gov.tr adresinde listelenecektir.

Kutu içeriği
Gelelim N900’ün kutusuna. Önceki telefonum olan Nokia N96 ile kıyasladığımda, Nokia N900’de abartıdan ve reklamdan oldukça kaçınılmış bir tasarım var. Bunun cihazı daha az havalı, ancak daha ciddi gösterdiği söylenebilir. Ön taraftaki hafif N900 kabartmasını ve Nokia Nseries yazısını saymazsak, ön tarafı tamamen düz siyah.

Kutunun ağzını kapatan Nokia yazılı bandı tırmalayıp(başka şekilde kalkmıyor) kutuyu açtığımızda, aynı sadelik yine devam ediyor ve sadece telefonu taşıyan ufak bir bölmenin dışında bir şey göremiyoruz. Bu bölmeyi kaldırdığımızda ise kutuyla beraber gelen içeriğe ulaşabiliyoruz:
 • Nokia N900 (Şaşırdınız, değil mi?)
 • Nokia BL-5J Batarya
 • Nokia AC-10 Şarj Cihazı
 • Nokia WH-205 Stereo Kulaklık
 • Nokia CA-75U Video-out Kablosu
 • Nokia CA-146C Şarj Adaptörü (Her bölgede mevcut olmuyor, benimkinde yoktu, önemsiz bir fark. Amacı 2mm ve 3.5mm kaynakları microUSBye çevirmek)
 • Temizleme Bezi
 • Nokia CA-101 Veri Aktarım Kablosu
 • Nokia N900 Get Started Kullanım Kılavuzu ve Garanti bilgileriyle ilgili 2.ci kılavuz

Kutu içeriği alınan bölgeye göre ufak değişiklikler gösterebiliyor, bazılarında ekstra bir çevirici varken diğerlerinde olmuyor, ancak bu çok da önemli değil, eksikliğini hissetmeyeceğiniz bir fark.


İçerikten biraz bahsedersek; WH-205, daha önce N96 ile kullandığım HS-45/AD-54 kulaklıktan çok daha iyi. Tek eksik olarak üzerinde sadece 2 tuş bulunmasını sayabiliriz. WH-205, kulağın içine oturduğundan, çok daha kullanışlı, dış sesleri daha iyi ortadan kaldırabiliyor(HS-45 bunu asla yapamıyordu) ve daha iyi ses veriyor. Kutuda kulaklık süngerlerinin farklı boyutlarda olanları da var.

Temizleme bezinin Türkiye malı olmasını garipseyebilirsiniz, bana da oldukça ilginç gelmişti. Sanıyorum teknolojideki yerimiz, son model cihazlara temizleme bezi üretebilecek seviyeye gelmiş. CA-101 kablosuyla N96’da USB üzerinden şarj yapamıyordum, N900’de ise bu özellik sunulmuş, aynı anda hem aktarım hem şarj yapabiliyoruz.

Eğer benim gibi aldığınız şeylerin kılavuzuna meraklıysanız, kutudaki kılavuz sizi çok da tatmin etmeyecek. Zira kılavuzun amacı birkaç sayfada N900 nedir, kapağı nasıl açılır, hangi parçası nerededir bilgisinden öte bir şey vermiyor. Alıcı kitlesi göz önünde hiç bulundurulmamış, bakmasanız da olur cinsinden bir kılavuz bu. Onun yerine beş dakika Maemo.org’da dolaşmanız cihazınız hakkında daha fazla fikir verecektir. N900 PC Suite uygulamasıyla “kısıtlı iletişim” kurabiliyor olmasına ve kendi flasher uygulaması, ve SDKsı da mevcut olmasına rağmen bunların hiç birini bir CD olarak yanında getirmiyor, hepsini siz indiriyorsunuz. Kutuda bunlara yer vermek çok da zor bir şey olamaz.

Cihazın İlk Açılışı

Nihayet telefonu ilk kez elimize alıyoruz. Arka kapaktaki ufak bölüme tırnağınızı geçirerek kapağa resmen “abanıyorsunuz”, yeni aldım diye acımayın, siz acıdıkça o açılmamakta direnecektir, neden bu kadar güce ihtiyaç duyan bir kapak yaptıklarını bilemiyorum ancak, sonuçta bu kapağı kaldırmak, öyle her N serisi telefonun kapağını kaldırmaya benzemiyor. Kapağın altında ekstra bellek yuvası(bunu neden hotswap yuvası olarak dışarı yapmazlar, anlamıyorum) ve bataryanızı, sim kartınızı takacağınız bölümler bulunuyor. N900 gibi önce tablet, sonra telefon sloganına sahip bir cihaz, tabii ki SIM kartsız da çalışabiliyor.

Bataryamızı taktık, kapağı da kapattıysak şimdi ilk açılışı yapabiliriz. Telefonun ekranındaki koruyucu, bir Nokia klasiği olarak, sırf siz kullanamayın, gidin yenisini alın diye, özellikle karartılmış. Yine N96 ile kıyaslarsam, onda da kocaman NOKIA logosu yüzünden koruyucuyu kullanamıyorduk. Yani bu koruyucuyu öyle ya da böyle, çıkaracaksınız. Bu noktada, bir an önce gidip bir ekran koruyucu almanızı tavsiye ederim, yoksa ekranınız kolayca çizilecek, parmak izleri her yanına bulaşacaktır, söylemedi demeyin. Telefonun bir de arkasına yapıştırılmış “Batarya Kaldırmaca 101” tarzı bir etiket mevcut, onu da çıkartıyoruz.

İlk açılışta sizden tarih/saat, ülke/dil seçimi gibi basit birkaç bilgiyi isteyecek, bu bilgileri sonradan Settings altından değiştirebileceksiniz. Nokia N900’ün, diğer N serisi cihazlarla arası pek iyi olmadığından(Maemo > Symbian) senkronize etmekte sorun yaşamanız muhtemel, bu yüzden kişilerinizi taşımanın en kolay yolu onları SIM kart hafızasına kopyalamak. Bunlara N900 rehberinden ulaşabiliyorsunuz.

Fiziksel Özellikleri
Nokia N900, 110.9 x 59.8 x 18 (en kalın parçası 19.55) mm boyutlarında. Bu da onu N96’dan yaklaşık 7 x 4 mm büyük yapıyor. Bir tablet standardı için küçük, bir akıllı telefon içinse ortalam bir büyüklük diyebiliriz. Her şekilde bu cihaz, cebinize, bir iPhone kabına sığabiliyor. Bu da çok fazla büyük olmadığı anlamına geliyor. Nokia N96’nın 125 ~ 128g ağırlığına karşılık, Nokia N900 181 gram çekiyor. Apple iPhone 3GS’in 135g olduğunu düşünürsek, N900 çok ağır. Ben cihazın ağırlığından rahatsız olmadım, ancak ceketimin cebinde her zaman “varlığını hissettirdiğini” söyleyebilirim N900 için. Eğer ağırlığa çok önem veriyorsanız, bu sizin için gerçekten sıkıntı olabilir.

Cihazın ekranı kolayca çizilebiliyor, iz kalabiliyor. Sadece siyah renkte üretildiğinden, parmak izleri oldukça belirginleşip sinir bozabiliyor. Kasası hakkında daha az plastik kullanılması gibi bazı şikayetler duymuş olsam da, bence ele oldukça iyi oturuyor, kesinlikle kırılgan bir his vermiyor ve kolayca kullanabiliyorsunuz. Bu noktada 3 sıkıntı farkettim:

 • N900 Portrait modu düşünülerek tasarlanmamış, hatta bir sonraki FW güncellemesine kadar, şimdilik çok az sayıda uygulama Portrait modunda kullanılabiliyor. Bunlardan biri de Phone, yani telefon işlevlerinin tamamını yöneten uygulama. Ancak sorun şu ki, yatayken oldukça hoş duran N900, dikey moda aldığınızda telefondan başka her şeye benziyor gibi görünüyor. Tabii bunun “ekstrem” bir hava kattığını da düşünebilirsiniz.
 • Telefonun her yerinde bir şeyler var. Yatay moddayken elinizi koyacak yer bulamadığınız oluyor, parmaklarınız, özellikle de oyun oynarken, ya IR portunu, ya hoparlörlerden birini, ya kamera tuşunu, bir şeyi mutlaka kavrıyor. Parmak koyacak yer bırakılmamış sanki cihazda.
 • Garip bir sorun ama, telefonun sesi bazen sanki sizi değil başka şeyleri hedef alıyormuş hissi veriyor, hoparlörlerin yerleşimi de bunu doğruluyor. Ancak bu sorunu tarayıcı, flash uygulamalar gibi şeylerde yaşamazken, medya oynatıcı gibi uygulamalarda belirginleşiyor, sanırım bir FW güncellemesi şart.

Dokunmatik ekranı resistif, ancak oldukça iyi tepkiler veriyor ve kullanımı kesinlikle çok rahat, önceki Nokia’lar gibi sinir bozmuyor. Alıştıktan sonra çok rahat edeceğinizi söyleyebilirim, kapasitifin aksine parmakla dokunma zorunluluğu olmadığından, tırnaklarınızla ve ekran kalemiyle kullanmak mümkün. Ekrana sizi anlaması için çok çok az bir baskı uygulamanız bile yetiyor. Tüm kullanım kolaylığına rağmen, multi-touch özelliği de olsaydı daha iyi olurdu.

Nokia N900, N96’dan beri kullanılmakta olan kamera çevresindeki desteğe sahip, ancak N810’daki gibi kalın bir destek parçası yerine, Nxx serisinden alışık olduğumuz ince parça tercih edilmiş. Bu cihazı daha profesyonel gösteriyor, ancak nispeten az destek sunduğu için de biraz güç uyguladığınızda cihaz arkaya devrilecekmiş hissi uyandırıyor, yaptığım denemelerde ben hiç devirmedim, ancak bu hisse alışmanız gerekecek.

Kasadaki ciddi bir sıkıntı da MicroUSB portunda. Bu port, birkaç yıllık bir kullanımda muhtemelen en çok işiniz düşecek olan şey, zirâ hem şarj hem veri aktarımı için kullanılıyor. Sorun şu ki, bu port kesinlikle iyi sabitlenmemiş ve şimdiden yabancı forumlar “MicroUSB portum çıktı”, “Port bozuldu”, “Şarj olmuyor” gibi sorunlarla dolup taşıyor bile. Uzun süreli kullanımda bu tasarım sıkıntısı çok baş ağrıtabilir, elinizdeki tek çözümse bu MicroUSBnize kibar, çok kibar davranmak, her ne kadar güç istese de, kaldırabileceğinden fazla kesinlikle asılmamak. Nokia bu tip detayları nasıl atlamış aklım almadı.

QWERTY klavye oldukça iyi çalışıyor. Fakat burada da ufak bir tasarım sıkıntısı var. Tuşlar arasında oldukça az boşluk var ve birine basayım derken ötekini tutturmanız, hatta bu duruma hiç uyanmamanız da muhtemel. Çözüm olarak Maemo forumlarında 4 satırlı bir klavye düzeni önerilmiş, ancak N900 için artık bunun değişme olasılığı yok. Klavyeye alışana kadar, parmaklarınız da biraz büyükse sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.

Cihazın ön yüzünde ekranın dışında bir tuş yok, sol(ya da üst) tarafında mikrofon, sensörler, sol altta uyarı ışığı(farklı renklerde yanabiliyor, normalde beyaz, şarj olurken turuncu, şarjı fullken yeşil, gibi.) , ön kamera bulunuyor. Ekranın sınırları, NOKIA yazan logonun Nsi ile, N900 yazan model isminin 0 sayısı arasındaki kısım.Geri kalan bölümler kasası.

Biraz etrafından bahsedersek (telefonu elimizde tutuyormuşuz gibi düşünün);

 • Sol ve sağ kısmında 2 Stereo hoparlör mevcut.
 • Sol tarafta MicroUSB ve askı için yardımcı aparatı var.
 • Alt kısmında hiçbir şey yok, zirâ buraya Stylus’u koyuyoruz, tüm alanı bu yuva kaplıyor.
 • Sağ tarafta, Stylus’un kafası, 3.5mm jack(kulaklık ve tvout için) ve kilit mekanizması mevcut. Bu mekanizma önceki Nxx telefonlardan tanıdık gelecektir.
 • Üst kısmında, Zoom In/Zoom Out(ya da duruma göre Ses ayarı tuşu da oluyor) tuşları, Güç tuşu, Kamera tuşu ve IR portu var. Bu portu kullanarak cihazınızı bir evrensel kumandaya çevirip, evdeki her şeyi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

Stylus, yani dokunmatik ekran kalemi, cihazla beraber, takılı bir şekilde geliyor. Bu kalemi bir kez kaybederseniz yandınız. Nokia 5800 gibi serilerin kalemleri kolayca bulunabilirken, Nxxx serisi için Nokia desteği berbat, Türkiye’yi hesaba katarsak üç kat berbat bile diyebiliriz. Maemo forumlarında tartışıldığı kadarıyla, bunun yerine yeni bir kalemi, para vererek bile alamıyorsunuz, yeni kalem = yeni telefon. O yüzden kaybetmemeniz çok çok önemli. Kalemin kolayca kırılabildiğini de hatırlatayım.

Son olarak, arka kapaktan bahsedersek, arka kısımda cihazın kamerası, kameranın koruyucu aparatı-ki bunun önceki Nokia’lardaki gibi sıkışma, lens çizme gibi dertlerine şahit olmadım- ve kameranın etrafını saran destek aparatı var. Arka kapak, Nokia N96’dan sonra, bana oldukça ciddi ve renksiz geldi. Nokia zaten N900’de bu tasarım anlayışını bir felsefe haline getirmiş, kutusundan kapağına kadar her şeyiyle bu cihaz gösterip havanızı atmanızdan çok, fonksiyonellik ön planda bir şekilde tasarlanmış. Abartıdan hoşlanmıyorsanız iyi, sadece havalı olsun istiyorsanız N900’ün kasası size istediğinizi vermeyebilir. Tabii bu N900 havalı değil demek anlamına gelmiyor, sadece, çok daha oturaklı bir tasarımı var diyebiliriz.

Arkadan baktığınızda, telefonu üste doğru kaldırırsanız ARM Cortex A8 | 32 GB ve Designed in Finland yazısı göze çarpıyor, arkadaşlarınızın ARM’nin ne olduğunu bilme ihtimali çok yüksek olmayabilir, ancak bunu IT ile ilgilenenlere gösterip oldukça iyi tepkiler alma ihimaliniz var. Designed in Finland ise biraz “hileli” bir yazı, zirâ telefon Finlandiya değil Kore üretimi, Finlandiya olanlar sadece ilk 300 prototip için geçerli ve bunları almamalısınız. Finlandiya’da tasarlanıp, Kore’de üretiliyor N900.

N900’ün Donanımı
Nokia N900, ARM Cortex A8 600 MHz işlemciye ve 256 MB RAM + 728 MB NAND ile tam 1 GB belleğe sahip. 32 Gigabyte da depolama alanı mevcut. Bu özellikleriyle bütün N serisi cihazları rekabetin dışına atıyor diyebiliriz, N900’ün, Nokia üretimi başka bir rakibi yok. Bu donanımsal özellikler, Maemo 5’i harika bir şekilde çalıştırıyor, hatta telefon aynı anda 30~40 adet uygulamayı bir arada bile çalıştırabiliyor, multitasking özellikleri tek kelimeyle mükemmel.

N900’ün tarayıcı ve Flash deneyimi inanılmaz, N900’ünde Farmville oynayanların YouTube videoları sanırım sizi buna ikna edecektir, ben daha çok Popcap takıldım ama, Farmville de oynatıyormuş. Tarayıcısı aynı anda bir çok sekmede kolayca gezinmenize ve eklentilere olanak sağlıyor. Tarayıcı hakkında daha fazla şeyi yazılımsal özellikler kısmında anlatacağım. Tüm bu mükemmel donanıma rağmen, Nokia N900 bataryayı tamamen katletmiyor, sizin yüklenmediğiniz durumlarda, N900 işlemci frekansını otomatik olarak düşürüyor ve enerji korunumu sağlıyor.

Cihazın Nokia modelleri arasında rakibi olmasa da, başka telefonlarla sağlam bir rekabeti var. Nokia N900, Iphone Original ve 3G’den daha iyi, 3GS ile eşit CPU gücüne sahip. Bellek olarak ise bu üçünden üstün. Tek sıkıntısı, 3GS’in ancak yarısı kadar GPU gücü sağlayabiliyor, bu da oyun anlamında N900’ü biraz daha yetersiz kılıyor. Ancak bu gün halen Iphone oyunlarının da Iphone’un gücünden pek yararlanamadıklarını hesaba katarsak, N900 halen bir oyun platformu olma şansına da sahip. Maemo 5 bu konuda N900’e her imkanı zaten sağlıyor.

Henüz yeni olduğundan yapılmış ciddi benchmark sonuçları yok, ancak bu kadar yazılımı kolayca taşıyabilmesiyle diyebiliriz ki, Nokia N900 piyasadaki en iyi donanımlardan birine sahip ve verdiğiniz paranın karşılığını alabiliyorsunuz, N96 ve N97 adına aynı şeyi söyleyebilmek pek mümkün değil.

Nokia N900, RAW COMPUTER POWER sloganıyla tüm bu donanımları birleştirmenin yanı sıra, FM Alıcı/Verici, IR portu gibi özelliklere sahip, bir akıllı telefonun yapabileceği her şeyle, bir tabletin tüm özelliklerinin birleştiği bir cihaz N900. Bu noktada, N810’da olan USB OTG fonksiyonu(akıllı telefonlarda zaten bulunmuyor, tablet kullanıcısıysanız belki ilginizi çekiyordur) ve Dijital Pusula’nın olmaması gibi iki eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Dijital Pusula’nın olmamasının sanıyorum en önemli nedeni, N900’ün, kayabilen kısımların, arka kapağın ve kamera koruyucusunun açılıp kapanma durumunu takip etmek için manyetik parçalar kullanıyor olması. Yine de Maemo.org’a bakılırsa bu konuda bazı çalışmalar var, kullanıcılar kendi çalışmalarıyla N900’e pusula desteği eklemeye çalışıyorlar.

N900 Batarya Ömrü
Nokia N900, batarya için 1320mAh kapasiteli BL-5J kullanıyor, ancak kullanım deneyimleri arasında tutarsızlık var. Resmi açıklamaya göre beklemede 2-4 gün, 3G/WCDMA ile 5 saat, 2G/GSM ile 9 saat kullanım ve 1 gün aktif çevrimiçi kullanım sunabiliyor.
Kendi deneyimlerimden, Nokia N900’un bekleme modunda herhangi bir sıkıntı yaratmadığını söylemeliyim. Burada anahtar sorun, kullanıcıların bazı uygulamaları açık unutması, ya da yükledikleri gelişim aşamasındaki versiyonların güç korumaya dikkat etmemesi, tam olarak kapanmaması gibi durumlar, ve bunun yanında henüz FW güncellemesi gelmediğinden düzelmeyen, sıkışık kalan Flash ve kapanmayan WiFi bugları gibi buglar oluyor. Bunlar, eğer dikkat etmezseniz CPUyu sürekli kullanarak bekleme sürenizi tamamen düşürebiliyor.

Ağır kullanım altında N900 saatler içinde kolayca eriyebiliyor, ancak bir mobil cihaz için oldukça yeterli kullanım süreleri verdiğini söyleyebiliriz. Ben cihazı en parlak halinde, masaüstünde bulabildiğim ne kadar widget varsa ve ağır CPU gerektiren işlemlerle beraber kullandığımda bile şarjı en az 2-3 saat dayanıyordu, daha fazla test etme fırsatı bulamadım. Ancak dışarıda, N900 beni bir kez bile arkamdan vurmadı. Yazılımdaki bir sıkıntı olarak, bataryanın yüzde olarak tam bilgisi ekranda gösterilmek yerine basit bir ikon gösterilmesi can sıkıyor. Ancak tam bilgileri hem terminalden, hem de 3.cü parti yazılımlarla kolayca alabiliyoruz.

Doğrudan güç kaynağına bağlıyken birkaç saat içinde yeniden şarj olabilen cihaz, bunun yanında USB üzerinden de güç alabiliyor, ancak bu durumda şarj süresi elbette uzuyor. Bir tavsiye olarak, E-Bay’den alabileceğiniz bir PortaPow 3400 Turbocharger, sadece 40 dolara bataryanızı yaklaşık 2.5 kez şarj edebilir. Kendim kullanmadım, ancak kullanan yabancı arkadaşlar kesinlikle öneriyorlar. Eğer daha fazla parayı gözden çıkarıyorsanız ve boyut önemli değilse, ZaggSparq alabilirsiniz, 5000 mAh gücünde olduğundan 4 defaya kadar şarj etmek mümkün. Elbette bunlar, otobüs yolculuğunuz boyunca OpenArena oynamak gibi fantezileriniz için. Yoksa, klasik yolcular gibi, otobüste kablosuz ve müzik dinleyerek idare edecekseniz, N900 sizi bir çok yolculuktan iflas etmeden çıkaracaktır.

Bazı durumlarda batarya tamamen boşalırsa, şarj olurken turuncu ikaz ikonunun yanmaması gibi durumların yaşanabildiği, hatta bataryanın şarj olmadığı gibi iddialar var ancak tutarlılığı konusunda hiç fikrim yok, zirâ haftalardır bu cihazı kullanmama rağmen şarjını bir kez bile tam olarak bitirmeden yeniden şarj etmişimdir.

N810 ile kıyasla, N900 1500 yerine 1320 mAh kullanarak bir düşük gerçekleştirmiş diyebiliriz, ayrıca Lityum Ion Polimer bataryanın yerini de Li-Ion batarya almış. Donanımın daha iyi güç koruması yapması ihtimali mevcut olmakla beraber, bir önceki cihazı kullanmadığımdan doğru bir kıyas yapmam mümkün değil.

Mobile-Users.NET sitesinin yaptığı bir teste göre-doğruluğu tartışmaya açık-; N900 sadece beklemede, GSM hariç tüm özellikleri kapalıyken 29 saat, bunlara ekstra Müzik oynatırken 13 saat, WiFi/3G ve IM konuşmaları yaparken 9 saat dayanmış. Ortalama bir kullanım için genelde verilen zamanlamalar da bu bilgileri doğruluyor. GNU/Linux kullandığından, tabii ki her zaman tek fonksiyonu müzik oynatmak olan bir OS boot etmeniz dahi mümkün, yani bu süreler, sizin kendi kullanımınıza göre büyük farklılık gösterecektir.

N900 Konumlama (GPS) , Veri Aktarımı (WiFi/FM/IR/BT/USB) ve İletişim (3G/2G/SMS/MMS)

Nokia N900, smartphonelardan alışkın olduğumuz tüm veri aktarım modlarına ve konumlama özelliğine sahip. Yaptığım denemelerde, uyduruk bir kent merkezinde iç mekandayken, 10 saniyeden kısa bir sürede Coarse Lock (Vasat Kilitlenme) aldım. Ancak bu kilitlenme gerçekten epey vasattı ki, yerimi çok ciddi bir anlamda şaşırdı, hatta kendimi Maps uygulamasında dakikalarca aramak zorunda kaldım. Kameranın Geotagging (Coğrafi Etiketleme) uygulaması çok başarılı çalışıyor ve birkaç saniyede bulunduğunuz ülke ve ili bulup fotoğrafa ekliyor, benim gibi konumlama bazlı uygulamalara mesafeli kullanıcıları etkileyecektir.

Buradaki bariz sıkıntı yazılımsal. Maps uygulaması oldukça ağır çalışıyor ve hakkında çok fazla şikayet şimdiden var. Genel anlamda gezinme amaçlarınızı yerine getirebilse de, bu haliyle iyi bir GPS yazılımı değil. Oldukça hantallaşabiliyor, hatta A-GPS modundan çıkınca tamamen sapıtıyor. Öyle ki, veri aktarımı yapmadan doğrudan uydu üzerinden yerinizin bulunması bir bug yüzünden şimdilik mümkün değil, ancak yakında düzeltileceği tahmin ediliyor. Konumlama uygulamaları yeterli görünüyor, ancak günlük hayatta sık olarak kullanan kullanıcıları tatmin edip edemeyeceğine karar veremiyorum.

Veri aktarım özelliklerine gelirsek, WiFi alanı N96’ya göre açık ara daha iyi, başarıyla bağlantı kurabiliyor ve kolayca çok iyi sinyal alabiliyor. Bağlantıyı yazılımın da getirdiği başarılı appletlerle, kolayca kurup kesebiliyor, birinden diğerine geçebiliyoruz. Maemo 5’in açık doğası, aircrack kurup şifre kırmanıza bile olanak veriyor(ancak bunu denemediğimi de belirterek..) Nokia N96’da sıklıkla yaşadığım, Symbian’ın alakalı alakasız bağlantı değiştirmesi, kaybetmesi, her uygulama için 50 kez ne istediğimi sorması gibi bir sıkıntım olmadı. Bağlantıyı kolayca kuruyor, siz istemeden kesmiyor, güç koruması da yapabiliyor. Bir Internet tabletinden isteyebileceğiniz şeylere sahip.

FM Alıcısı uygulaması Bluetooth çipine bağlı, haliyle BT açmadan FM açamamak gibi bir garipliğe düşüyoruz. Üstelik bu alıcı resmi olarak pakete dahil gelmiyor, ancak Extras deposunda resmi olmayan bir uygulama yoluyla edinebiliyoruz. Her şekilde, N900’ü bir FM alıcı yapmak zor değil ve başarıyla da çalışıyor. Kanallar arasında hızla değiştirme, favori ekleme, RDS mesajlarını alma, isim atama gibi fonksiyonları yerine getiriyor, tek eksik olarak otomatik tarama yapamayışını gösterebiliriz. N900’ün kendi medya oynatıcısı, Internet yayınlarını zaten aldığından buna değinmeye gerek yok.

FM Verici, alıcının aksine cihaza dahil bir fonksiyon olarak geliyor, medya oynatıcımız ile açabildiğimiz gibi, masaüstü için widget bile kullanabiliyoruz. Bu verici, sadece medyayı değil, cihazdan çıkan tüm sesleri yönlendirebiliyor, ekstra yazılımlarla RDS (Çoğu oynatıcınızda vardır, ekranda radyonun adı, çalan şarkı gibi veriler RDS sistemi üzerinden arabanıza yollanır mesela) üzerinden telefona ait bilgiler alıcı cihaza aktarılabiliyor. Kapsama alanı ise, cihazı aldığınız yere bağlı. 87 ile 108 arasındaki frekanslarda yayın yapabiliyLor. Bazı ülkelerden getirdiğinizde bu fonksiyon yazılımsal olarak devre dışı bile olabiliyor. Ancak bazı basit hacklerle, vericiyi son güçte kullanmaya başlayabiliyoruz. Bu yine bir kez daha bize Maemo’nun asıl anlamını gösteriyor. Bazı kullanıcılar, vericinin arkadaki arabaya kadar aktarım yapabildiğini iddia ediyor. Ben üç kez kısa süreli deneme fırsatı yakaladım, evimdeki plak çalabilen dinazor bir radyo(evet, başka radyomuz yok burada!) ile denediğimde, cihazı radyodan 1 metre kadar uzaklaştırdığımda yayın bozuldu. İkinci denememi N96’nın alıcısıyla yaptığımda, yine az çok aynı uzaklıktan sonra yayında sorun yaşamaya başladım, üçüncü denemede bir aracın arka koltuğundaydım, burada, radyoyla cihaz arasında bir engel yokken ses başarıyla gitti, ancak aramıza koltuk girerse hemen kesildi. Bu üç denemede de henüz cihazın FM fonksiyonlarını hacklememiştim ve US sürümüydü, bu yüzden cihazın tam gücü değil, çok daha güçlenebildiği söyleniyor.

Evrensel kızılötesi kumandayı Irreco ile çalıştırmayı becerdim ancak henüz televizyonuma uyduramadım, bu yüzden burayı pas geçiyorum. Bu port cihazda mevcut, ancak resmi bir destek sunulmamış, diğer uygulamalarda bu noktada çok başarılı performans sergilemeyebiliyor. İddialara göre cihaz 5-6 metreye kadar kumanda özelliği verebiliyormuş, en azından kumandanızın yerini alabileceği anlamı çıkıyor buradan. IR fonksiyonu veri aktarımı desteklemiyor olması muhtemel, zirâ CIR olduğu tahmin ediliyor. Desktekliyorsa da henüz bunun için bir uygulama çıkmadı.

Bluetooth veri aktarımı üzerinde her çeşit protokol kullanılabiliyor, ancak benim bir zamanlar aldığım Nokia markalı bluetooth kulaklığımla bir şekilde uyum sağlayamaması can sıkıyor, Nokia kendi aksesuarlarını düzgün kullanamıyor. USB üzerinden hem PC Suite modu, hem USB bellek cihazıymış gibi bağlayıp veri aktarımı mümkün, ya da sadece şarj modunda kullanabiliyorsunuz.
3G ve 2G aramalarda, bir çok kullanıcı çekim gücünün kullandıkları diğer cihazlara göre azaldığını iddia etmiş ancak ben bir sıkıntı yaşamadım. Aksine, sürekli 2G’ye düşüp duran N96’dan sonra N900 daha başarılı bir 3G performansı gösterdi, tiyatro salonu gibi bir alanda bile Vodafone 3G üzerinden Internet’e ulaşabildim. USSD desteği bir sonraki FW versiyonunda gelecek, bu da demek oluyor ki şimdilik “yıldız xyz kare” gibi sihirli numaraları kullanarak kontör öğrenme gibi işleri ne yazıkki yapamıyoruz, ancak sorunun çözüldüğü ve bir sonraki FW sürümünde dahil edileceğini bilmek durumu idare ediyor. Kendi adıma, bir faturalı hat kullanıcısı olarak bu özelliğin yokluğunu hiç hissetmedim. Ancak kontörlü hat kullanıcıları için bu çok bunaltıcı olacaktır. Aramalar böyle bir cihazda elbette ki sorunsuz, 3G üzerinden Video görüşme özelliğinin olmaması ise çok sinir bozucu, bu fiyatta bir cihaz video görüşme yapamıyor! Ancak bunun önümüzdeki sürümlerde çözüleceğini tahmin ediyorum, çünkü donanımsal tüm destek mevcut, önde kamerası zaten var. Arama kayıtları başarılı şekilde tutuluyor, istatistikleri alınıyor, hatta her bir kişi için iletişim geçmişinizi istediğiniz an alabiliyorsunuz. Kayıt veritabanına dışarıdan ulaşmak da mümkün.

SMSler için Nokia, daha önce Symbianda ekstra bir uygulama olarak sunduğu Conversation tarzını benimsemiş, çok da harika olmuş. Bu, kısaca, SMSlerinizin bir MSN görüşmesiymiş gibi görünmesini sağlıyor, siz yazıyorsunuz, karşınızdaki yazıyor ve bu başarılı bir şekilde takip ediliyor. QWERTY klavyenin yardımıyla, ışık hızında SMS yazmak çok kolay. Klasik telefon klavyelerinde yavaş yazımıyla ün yapmış biri olarak (sevmiyorum çünkü) bu cihazla, 3 ergen kız hızında yazabilir hale geldim, ki onların SMS yazım şeklini biliyorsunuz. MMS özelliği cihazda desteklenmiyor, bu da 3G görüşme ile birlikte N900’ün ikinci büyük falsosu. Ancak yine Maemo 5 sayesinde, bu sorun çözüldü, şimdiden üçüncü parti yazılımlarla bu fonksiyon desteklenebiliyor, resmi destek de zamanla oluşacaktır. Üçüncü parti yazılımlar henüz gelişim aşamasında olduğundan göze güzel görünmüyorlar.

Cihazda önceki Nokia’larda olup, N900’de olmayan tek veri alım yolu DVB-H, bu N96’da vardı, N97’de yoktu. Türkiye’de zaten kullanamadığımız, karasal yayın almayı sağlayan bir özellik. Yokluğunu herhangi bir şekilde hissettim desem büyük yalan olur.

N900 Kamerası
Ne yazık ki bu incelemede içime sinmeyen tek kısım bu olacak, çünkü fotoğrafçılıktan gerçekten hiç anlamıyorum :) Nokia N900; 5 megapiksel, Carl Zeiss, Tessar lensli, Otofokus özellikli 5.2mm odak uzaklığına(focal length) sahip, 25fps 848×480 video çekimi yapabilen bir kameraya sahip. Kameranın odak uzaklığı Nokia N97’den 0.2mm daha az ve kamerası 30 yerine 25fps çekim yaptığından hareketli videolarda verim biraz düşmüş oluyor. Nokia, her alanda çok daha iyi noktalara ulaştığı böyle bir cihazda, kamera konusunda doğru düzgün bir yeniliğe gitmemiş.

Çekim kalitesinin bir çok cihaza kıyasla iyi olduğu iddia ediliyor, bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum, bana kalite Nokia N96 ile çok farklıymış gibi gelmedi diyebilirim. Video çözünürlüğü, VGA çekim yapan iPhone 3GS ve N97 de dahil olmak üzere bir çok cihazdan daha iyi, FPSin düşüşündeki asıl sebebin bu olması muhtemel.

Yazılımsal Özellikler ve Maemo 5
Nokia N900’ün asıl güçlü kısmı burası. Nokia N900, açık kaynak bir yazılım olarak, GNU/Linux üzerinde çalışan Debian tabanlı Maemo 5 Fremantle üzerinde çalışıyor, bu işletim sistemi tamamen özgür yazılımlarla uyumlu ve standartlara bağlı şekilde geliştiriliyor. Maemo 5, muhtemelen piyasadaki en açık, en geliştirilebilir ve modlara izin veren yapılardan biri. N810’dan hatırlarsak, kullanıcılar Debian,Ubuntu gibi sistemler dahi kullanabiliyorlardı cihazlarında.

Yazılım tamamen açık olduğundan, herkes üzerinde istediği değişikliği yapabiliyor. Maemo hoşunuza gitmedi mi? Başkasını kurun. Cihazın CPUsunu overclock mu edeceğiz? Mümkün. FM ve MMS yokmuymuş? Yapıldı bile. İphone’dan hatırladığımız, basit özellikler için aylarca bekleme Maemo’da yok. Nokia yapmazsa başkası yapıyor. GNU/Linux tabanlı olan ancak özgür olamayan Android gibi diğer mobil işletim sistemlerinin aksine Maemo’da sistem yöneticisi haklarını almak, uygulama yöneticisinden “rootsh” paketini yükleyerek edinebileceğiniz basit bir olay, hatta daha da güzelleşsin diye, cihaz elinize geldiği haliyle X Terminal’e sahip. N900 tamamen sizin ve nasıl kullanacağınız da size kalmış.

Özgür yazılımın bir avantajı olarak, Maemo’da sert kurallara bağlı uygulama kaynakları yok. Apple’ın ticari kaygılar sebebiyle App Store’dan onlarca uygulamayı yasakladığını anımsarsınız. Maemo’da uygulama kaynağı olarak App. Manager adında bir uygulama mevcut ve depo mantığıyla çalışıyor. Düzgün çalışan bütün uygulamalar depolara kabul ediliyor, eğer Maemo depolarının “düzgün çalışma” mantığı size kısıtlayıcı geldiyse, ya da depolarda istediğiniz şeyi bulamadıysanız(hmm, warez??) yine sorun yok, başka depolar ekleyebilir, biraz çalışmayla kendi deponuzu kurup yazılımlarınızı paylaşabilirsiniz. Daha ticari ve kısıtlı bir kaynak tercih ediyorsanız(App Store gibi) bu da mümkün, Nokia N900, Ovi Store desteğine sahip.

GNU/Linux olmasının en büyük avantajı, Linuxta çalışan uygulamaların çok az bir zahmetle Maemo’da da çalışması. Mesela XMP yazımı görmüşseniz, orada tek yaptığımız SDKyi kurmak, bilgisayarımızda ARMEL olarak derlemek ve uygulamayı N900’e atmaktan ibaretti. Çoğu komut tabanlı (CLI) uygulama için hiçbir zahmet gerekmiyor. GNU/Linux uygulamalarından bir çoğu Maemo’da şimdiden entegre edilmiş durumda, IRC istemcisi Xchat, IM istemcisi Pidgin, Ofis yazılımı OpenOffice, Quake 3 klonu OpenArena(ve Q3’ün kendisi de), Civilization klonu FreeCiv, klasik Linux oyunları olan SuperTux, Frozen Bubble bunlardan sadece birkaçı. Uygulama anlamında Maemo sınırsız şansa sahip. Depo sistemi sayesinde bu uygulamaların da sürekli güncellenmesi ve her daim en yeni halleriyle kalmaları sağlanıyor. Şimdi neden Nokia N900’a mobil bilgisayar dendiğini daha iyi anlamışsınızdır.

Övmeyi bırakıp yazılıma dönersek; Ana ekran 4 masaüstünden oluşuyor. Ekranı kenarlarına doğru parmağınızla çektiğinizde, oldukça hoş bir efektle diğer masaüstüne geçiş yapıyorsunuz. Bunun şimdiye kadar bir benzeri yapılmamış harika bir şey olduğunu söylemeliyim. Zaten oldukça yüksek çözünürlükte (800×480) her şeyi kolayca sığdırabilirken, 4 masaüstüne geniş geniş yayılmak harika. Bu 4 masaüstünün birbirinden farklı duvar kağıtları, üzerlerinde kısayollar, kişiler, web bağlantıları ve farklı widget(araç)lar bulunabiliyor. Bir ekranda RSS beslemelerinizi, Facebook iletilerinizi, Internet kullanımınızı görürken, başka birinde sistem durumunuzu, takviminizi, hava durumunuzu, öbür ekrana medya oynatıcınız,şarkı sözü göstericiniz, geri sayım aracınız, GPS konumlama uygulaması gibi şeyleri doldurabiliyorsunuz. Üstelik bu widgetlere yenileri eklenebiliyor, kodlama yapabiliyorsanız kendinizinkileri de yapabiliyorsunuz. Fazlasıyla kısıtlamacı s60v3 ve sıkışıp kalan s60v5’ten sonra, çölde vaha etkisi yapacaktır.

Arayüzün her yerinde önceki Symbianlardan da alışık olduğumuz üzere “geçiş efektleri” kullanılmış, özellikle aynı anda bir çok uygulamayı gösterebilen uygulama ekranı bir harika ve N900’ün gücünü hissettiriyor. Arayüz tek kelimeyle bir harika, varsayılan 2 tema(mavi ve turuncu/siyah) profesyonelce yapılmış ve bunlara yenilerini ekleyebiliyoruz. Geçişler ışık hızında, menüleri gayet hoş ve Symbian serisinin aksine çok daha fazla şeyi tek ekranda gösteriyor. Burada tek sıkıntı, menüleri düzenlemenin biraz GNU/Linux deneyimi gerektiriyor olması. Bu sorunu çözecek bir uygulamanın yakında çıkması şaşırtıcı olmaz.

Arayüzü anlamak gerçekten kolay, üstten inen bildiri kısmı ve sol taraftaki bildirim ikonları cihazınızda ne olup ne bittiğini görmeyi çok kolaylaştırıyor. Üstelik güç tuşu, size kolayca çalışan süreci sonlandırma, sistemi kilitleme, çevrimdışı moduna geçme gibi gerekli şeyleri sağladığından arayüzün kontrolünü kaybetme hissini hiç yaşamıyorsunuz. Arayüzü her alanda Symbian ile kıyas bile yapılamayacak kadar iyi ve hızlı.

Basit telefon özelliklerinden biraz bahsedersek, N900 “Telefon” (Phone) adında bir uygulamaya sahip ve telefon işlevlerinin çoğunu buradan hallediyor, Nokia’nın “Önce mobil bilgisayar, sonra telefon” anlayışının burada doğrudan bir etkisini görüyoruz. Bu sebepten masaüstünde herhangi bir şey yazdığınızda numara yazmaya başlamış olmuyorsunuz, bu zaten dokunmatik bir ekranda anlamsız olurdu. Bunun yerine Phone uygulamasını elle başlatarak, ya da telefonu dikey pozisyona çevirerek(içindeki sensör bunu otomatik anlayacaktır, bu işi önceki Nxx lerden çok daha iyi yaptığını da söylemeliyim) telefon moduna geçiyorsunuz. Telefon uygulaması yardımıyla kolayca istediğimiz kişilere ulaşabiliyor, son aramaları takip edebiliyor, arama kayıtlarına ulaşabiliyoruz. Çok daha iyi bir özelliğiyse, aynı Hücresel(yani bildiğimiz arama yapmak) gibi, kolayca Skype veya bir başka VOIP protokolüne geçiş yapıp aramaları buradan yapabiliyoruz. Bunun çok etkileyici olduğunu söylemeliyim, bu sayede çok daha az ücret ödemeniz mümkün.

QWERTY klavyeyi kullanmadığınızda, cihaz bunu anlıyor ve siz bir metin düzenlerken sanal klavyeyi açıyor. Bu klavyenin oldukça geniş ve kullanım kolaylığı sunduğu bir gerçek, ancak inatla tam ekran çalışması biraz rahatsız edici gelebilir. Bunu bir ayara bağlasalardı daha iyi olurdu. Yine de bu boyutunun da, hataların büyük ölçüde önlenmesi açısından çok iyi olduğunu söylemeliyim. Ben kullandığım süre boyunca bu klavyeye nadiren işim düştü, QWERTY klavye varken bu biraz “süs” kalıyor her şekilde.
SMS, Anlık mesaj gibi iletişim yollarının hepsi Conversations adlı bir uygulama altında tutuluyor, bu uygulama depodan yükleyebileceğiniz bir paketle MSN,ICQ,Twitter dahil olmak üzere adını bile duymadığım bir sürü platformu destekleyebiliyor. Varsayılan hali Ovi, Skype, Google Talk, Jabber ve SIP protokollerini destekliyor. Bu yazılımdan hızlıca yaptığınız metin tabanlı görüşmeleri takip edebiliyorsunuz. SMS deneyimini daha önce yazdığımdan burada tekrar etmeyeceğim. Symbiandaki komik yavaşlamaların burada kesinlikle olmadığını da belirteyim.
Web tarayıcısı, MicroB adında bir tarayıcı, çalışmazken dahi arkada ufak bir ek yazılım barındırdığından hızla açılıp kapanıyor. Isterseniz bunun yerine Firefox da kurabilirsiniz, ancak içinde gelen tarayıcı zaten her şeye yetiyor ve Mozilla teknolojisini kullanıyor. Tarayıcı kesinlikle MÜKEMMEL. Oldukça yük bindiren siteleri bile kolayca gösteriyor, tarayıcı bu konuda mucizevi bir güce sahip. Şimdiye kadar gösteremediği ya da yanlış gösterdiği tek bir siteyle karşılaşmadım ve performansı da her zaman harikaydı. Maemo bu konuda çok iyi bir iş çıkarıyor. Flash 9.4 desteği tek kelimeyle müthiş çalışıyor, Farmville-denemedim, videosunu izledim- oynamaktan, Popcap oyunlarına, basit bir flash bannerdan YouTube videolarına hepsini oldukça iyi bir şekilde gösterebiliyor. Ancak biraz daha optimize edilip daha iyi olmaması için bir sebep de yok. Video oynatırken, YouTube gibi bazı servislerde akıcıyken bazılarında masaüstündeki performansı alamıyoruz. Ancak bunu bir kusur olarak görecekseniz N900 yerine bir laptop almanız en iyisi. Tarayıcının kullanışlı olması için bir dizi parmak hareketine bağlı kısayol da eklenmiş. Parmağımızı bir yönde daire çizdirerek ekranı yakınlaştırıp, tersine çizdirerek uzaklaştırabiliyor, bir noktaya dokunursak oraya “dikkat etmesini” sağlayabiliyoruz. Ayrıca ekranın sol altından aktifleştirebildiğimiz “Cursor modu” sayesinde gerçek bir fare imlecine sahip olabiliyor ve bu sayede kopyala/yapıştır gibi işlevleri, açılıp kapanan menüleri kolayca kullanabiliyoruz.

E-Posta istemcisi bir çok servise kolayca uyum sağlayabiliyor. İstediğiniz durum ve sürelerde güncelleyebiliyor, mesela “WiFi bağlantım olduğunda, 5 dakikada bir güncelle” diyebiliyoruz. Bu durumda WiFi’a bağlı olmadığınız süre boyunca güncelleme yapılmıyor, veri ücreti ödememiş oluyoruz. Bunun gibi basit ayarlarda Symbian sıklıkla işin altından kalkamıyordu. Bir çok hesabı aynı anda yönetebiliyor, e-postaları yine oldukça iyi bir şekilde görüntüleyebiliyor, dosya alabiliyor, ekleyebiliyoruz. E-Posta istemcinize farklı bir ses tonu atamak gibi özellikler zaten unutulmamış. Servisler sürekli güncelleniyor, ben bu yazıyı yazarken, Türkiye’den TTNet,Turk Nokta Net,Superonline,Mynet,E-Kolay gibi sağlayıcılar bile mevcuttu.


Medya oynatıcısı, popüler tüm ses biçimlerini (depodan daha fazlasını alabiliyoruz) oynatabiliyor ve .mp4, .avi, .wmv, .3gp gibi formatlardaki videoları da gösteriyor. Genel anlamda gerekli işlevleri yerine getirebilmesine rağmen bu uygulamanın bazı önemli eksikleri var. Öncelikle playlistleri önceden oluşturmanız gerekmesi can sıkıyor, şarkıları illa da etiketlere göre düzenliyor, ancak yazılımın etiket düzenleme fonksiyonu yok, yani bir müziğin hangi türün, ya da sanatçının altına gideceğini bu yazılım vasıtasıyla belirleyemiyoruz. Aynı zamanda, video oynatırken multitasking yapamaması bir sorun. En büyük sıkıntısı ise, çok büyük arşivlerde(binlerce parça mesela) yazılımın kütüphaneyi yenileme süresi gittikçe sonsuza doğru uzamaya başlıyor. Son olarak Symbian’da mevcut olan görselleştirme(visualization) desteği eksik, ancak bunun yerine şarkının istediğimiz yerine kolayca geçiş yapabilmek bir artısı. Sonuç olarak, Nokia medya oynatıcıyı geliştirirse çok iyi eder. İş görüyor ancak böyle bir cihaz çok daha iyi bir oynatıcıyla gelebilirdi. Depoda başka oynatıcılar var elbette.


Resim gösterme uygulaması Photos, oldukça performanslı. Çok hızlı şekilde sistemdeki tüm resimleri dizinleyip, aylara bölerek gösterebiliyor, etiketlere ayırarak sadece belli konulardaki resimleri göstermesini sağlayabiliyoruz. Sistemdeki tüm resimleri görmek, bunlara gereksiz ikonlar, buton simgeleri gibi şeyler eklenince can sıkabildiğinden, klasörlere göre, tarihlere göre, sadece bu cihazdan çekilen resimleri göster gibi seçeneklere göre filtrelenebiliyor. Bu resimler hızlıca tüm veri yolları üzerinden paylaşılabiliyor. Herhangi bir eksiği yok, Symbian’a göre de son derece hızlı, daha fazla içeriği bir arada daha düzenli gösterebiliyor. Ancak iPhone benzeri “efektler” burada hoş durabilirdi, düşünülmemiş.


Kişiler (Contacts) uygulaması son derece başarılı. Tamamen sisteme entegre olarak çalışıyor, bir kişinin tüm bilgilerini(Mobil/Ev telefonu,Skype kullanıcı adı,MSNi, Doğumgünü..) bir arada tutabiliyor, bu kişiye herhangi bir yoldan çok hızlı erişebiliyorsunuz, harika düşünülmüş. Resimlerin içinden kolayca kesme yaparak kişilerinize fotoğraf ekleyebiliyor, aramalarda bu fotoğrafları gösterebiliyorsunuz. Symbian’daki hantallığın aksine burada son derece iyi çalışıyor. Bir kişi seçip, hemen onunla arama kayıtlarınıza, ona ulaşabileceğiniz yollara, onunla ilgili bilgilere, fotoğrafına ulaşabilmek, onun doğumgününü Takvim uygulamasında görmek ve kişi kartını hemen paylaşabilmek etkileyici. Nokia’nın şimdiye kadar yaptığı en iyi rehber uygulaması olmuş.


Takvim (Calendar) Aylık, haftalık veya Ajanda modlarında gösterim yapabiliyor. Görevlerinizi, notlarınızı ve yapılacak şeyleri tutabiliyor, bunlara alarmlar ekleyebiliyor. Birden çok takvim oluşturup farklı renkler atayabiliyoruz. Mesela Kişisel, İş, Doğumgünleri gibi 3 takvime sahip olabiliyoruz ve bunlardan her biri farklı renk atandığından birbirine karışmıyor. İşlerimizi masaüstümüzde de ufak bir araç vasıtasıyla görebilmek çok hoş.

Sisteme entegre bir PDF ve RSS okuyucu mevcut. PDF okuyucu çok performanslı, yüksek çözünürlük sayesinde de kullanımı rahat. Bir cümleyi 3 ekranda ancak gösterebilen N96 ile Olasılıksız’ı okuduğumu düşünüyorum da.. N900 ile okuduğum Anarşizm Tarihi(burada bir çelişki göreceksiniz :P ) çok çok daha rahat diyebilirim. En azından yorulmadan okuyabiliyoruz ve yazılım hiç yavaşlamıyor. RSS Okuyucu’yu kendime göre düzenlemedim henüz, içinde hazır gelen 2 RSS ile yaptığım denemede, masaüstündeki aparatı gerçekten hoş, ancak kendi uygulamasının arabirimi bana biraz karman çorman olmuş gibi geldi. Elbette buna ciddi bir sıkıntı diyemeyiz, işini gayet iyi yapıyor.
Ofis uygulaması olarak sisteme 30 günlük deneme olarak Sheet To Go, Slideshow To Go ve Word To Go’dan oluşan paketi kurabiliyoruz, ben sadece Word To Go’yu denedim ve hem arayüzü hem de kendisi doküman oluşturamaması rahatsız edici geldi, depolardan OpenOffice kurmanızı tavsiye ediyorum. Hem gerçek bir ofis uygulaması(GNU/Linux dağıtımlarında bu kullanılıyor) hem de ücretsiz. Not almak ve çizim yapmak gibi işlemler için cihazla entegre gelen Notes, Sketch gibi uygulamalar mevcut.


Yazılım olarak can sıkabilecek tek konu, Landscape (Manzara) dediğimiz yatay modla Portrait dediğimiz dikey mod arasında geçiş yapılamaması. Bu açıkçası benim canımı hiç sıkmadı ancak kullanımınıza göre değişecektir. N900’ün sadece bazı uygulamaları Portrait yani dikey kullanımı destekliyor, bunun dışında cihaz hep yatay kullanılıyor. Ben, kendi kullanımımda bunu gayet mantıklı buldum ve hiç rahatsız olmadım, çünkü Portrait kullanımı böyle bir cihaz için komik olurdu. Yine de bunda ısrar ediyorsanız(Symbian alışkanlığınız falan varsa) Nokia’nın bu özelliği eklemesi bekleniyor, eklemese de bu özelliği birileri mutlaka entegre edecektir.


Oyunlar

İncelememin orijinalinde değinmeyecektim ama, duramadım işte, benim gibi oyuncuların bu konuda merak içinde olduğuna eminim. Güzel haber, Nokia N900 OpenGL ES 2.0 destekliyor ve oldukça iyi bir GPUsu var, GNU/Linux üzerinde oynadıklarımın birer birer bu platforma port edilmelerini hayranlıkla seyrediyorum. Şimdiden OpenArena, Transport Tycoon, Theme Hospital(CorsixTH), The Mana World, Frozen Bubble, Supertux,  Wormux, Freeciv, Doom gibi klasiklerin yanında, N900 için özel düzenlenmiş Gweled, Battlegweled, Ovi Store üzerinden ulaşılabilen Angry Birds, Bounce 3D gibi ensesi kalın yapımlar, MUD istemcileri ve hemen her çeşit-bu konuda çok güçlü gerçekten- emulator mevcut. Tarayıcı oyunlarını da sorunsuz oynattığını, hatta Flash gösterme özelliği sayesinde zorlamayan Flash oyunları da oynatabildiğini duymak hepinizi heyecanlandıracaktır.


Hatta biraz detaya inersek;

 • OpenArena, bildiğimiz Quake III. Accelometer desteğiyle ve AutoAim özelliğiyle oldukça iyi bir şekilde port edilmiş bir FPS.
 • Transport Tycoon, farklı ulaşım yollarıyla dünyanın ulaşım devi şirket olmaya çalıştığımız kapsamlı bir strateji oyunu, N900’ün kolayca çalıştırabilmesi enfes.
 • Theme Hospital’i PCde oynamıştım sadece, hastane yönettiğimizi anımsıyorum. Düzgün port edilmiş mi bakmadım, ancak PCdeki gibiyse harikadır.
 • The Mana World, UO benzeri bir MMORPG oyunu. Item alıp level atlanılanından. Harika bir oyun ve hızlı çalışıyor, şimdiden böyle bir yapımı port etmeleri çok iyi.
 • Frozen Bubble’i bilmeyen GNU/Linux kullanmamıştır. FB, basitçe topları fırlatıp, aynı renktekileri yokettiğimiz tür bir oyun, Linux klasiklerinden diyebiliriz.
 • Supertux’a Mario klonu diyerek onu aşağılayabilirsiniz. Ben tasvip etmiyorum, zevkli ve tamamen casual bir oyun.
 • Wormux bir Worms klonu, N Serisi kullanıcılarına NGage’lerindeki Worms’e oldukça benziyor gibi gelecektir, çok benziyor gerçekten.
 • Freeciv, bir Civilization klonu, ancak klonlandığı oyundan daha kaliteli. Harika bir sıra tabanlı strateji, öğrenme eşiğinin yüksek olması tek sorunu belki de.
 • Doom, mouse’un icat olmadığı yıllardan gelen bir FPS oyunu, mutlaka hepimiz Wolfenstein oynamışızdır, bu da Wolfenstein çeptır 2 işte.
 • Gweled, MP özellikleri olan Bejeweled. Battlegweled da müzikli, efektli, High Score tablolu olanı.
 • Angry Birds ve Bounce’a yorum yapmayacağım, videosunu izleyin ve N900 nelere kadir olabiliyor görün, gerçi bunlar hiç bir şey değil.
 • MUD nedir bilmeyen ölsün. Tamam ölmesin, gitsin öğrensin. MUD, Roleplaying dediğimiz nanenin PCyle buluştuğu yer, WoWun atasıdır.
 • Emulatorler için; ben NES ve GBA emularını kullanıyorum, depolar emulator çöplüğü, PSX için bile var, acımayın. N900’ünüzde Pokemon oynamayı da unutmayın.

Not: Resimlerin hepsi pencereli diye, tam ekran oyun olmuyor sanmayın. Öyle denk gelmiş.

Sonuç – N900 Almalı mıyım?

Korktuğum başıma geldi. OpenOffice’ımın söylediğine göre 12 sayfa yazmışım, ancak halen cihazı yeterince inceleyemediğimi ve bir çok özellikten hiç bahsetmediğimi farkediyorum. Az önce bahsettiğim tüm yazılımlar, bırakın devasa üçüncü parti depoları ve GNU/Linux uygulamalarını, cihazın kendi uygulamalarının bir kısmıydı. Nokia N900, bir tabletle bir telefonun melezi görevini görüyor, ancak tablet yanı kesinlikle ağır basıyor ve bunu hissettiriyor. Oldukça güçlü bir donanımı, harika bir yazılımla birleştiren ve ihtimallerin sonsuz olduğu bir cihaz N900. Ben incelememde olabildiğince eksik yönlere dikkat çekmeye, almanıza engel olabilecek şeylere önem vermeye çalıştım, bu yüzden sanki eleştirmişim gibi görünen kısımlar olabilir. Gerçek şu ki, Nokia N900, Nokia serileri arasında eşsiz, piyasada da bazı açılardan rakipsiz, bazı açılardan göze göz bir rekabete girişen, iddialı, güçlü, hızlı bir cihaz.

Telefonu elinize aldığınız, açıp ilk dokunuşlarınızı gerçekleştirdiğiniz andan itibaren, hep bir sağlamlık, güç hissi alıyorsunuz. Buna ben N900 hissi diyorum, iddialı bir arabanın sürücü koltuğuna oturmak gibi bir his veriyor kullanıcıya. Cihazın yapabildikleri ve yapacaklarına 10 inceleme daha yetmez. Nokia N900, AIO denilen All-in-One (Herşey Dahil) bir akıllı telefonun tüm özelliklerine, yani GPS, FM,IR,BT,WiFi,3G/2G, 5mp kamerası vs. yanında, bir tablette olabilecek her özelliğe de, 600Mhz işlemci 1 GB uygulama belleği, 32 GB dahili alan, GNU/Linux tabanlı Maemo gibi özellikleri birleştirerek çok iddialı bir mobil cihaz ortaya çıkarmış ve bir çok alanda öncü bir ürün yaratılmış. N900, tek kelimeyle “Herşey Dahil Tablet Akıllı Telefon Kırması” diyebileceğimiz bir cihaz, Nokia “Mobil Bilgisayar” ismini uygun bulmuş buna. Öyle ki, cihazda donanımsal anlamda “keşke şu da olsaydı” denebilecek ciddi bir eksik nokta yok. Smartphone kullanıcıları Dijital Pusula, Tablet kullanıcıları da USB OTG modu için N900 hakkında fikir değiştirmeyecekse, sorun yok.

N900, sizin için hem amatör bir fotoğraf makinesi, hem bir multimedya cihazı, hem bir telefon, hem bir bilgisayar, hem bir oyun konsolu, hem bir iş cihazı, hem.. Evet mantığı anladınız. :)

Elbette telefonun hakkını vermek de önemli. Oyun oynamak, video izlemek gibi standart kullanıcı isteklerinden fazlasına sahip değilseniz sizin için iPhone 3GS çok önemli bir alternatif olacaktır. Zaten GNU/Linux kullanan, ya da geek veya nerd diye tabir edebileceğimiz, IT konusuna ilgili kişiler için N900’den başka bir alternatif göremiyorum- Android de dahil. Eğer cebinizde bir telefon taşıyacaksanız, iPhone, birkaç yıldır sektörde benzer modeller vererek stabil ve rekabetçi bir alternatif olarak önünüzde olacaktır. Cebinde mobil bilgisayar taşımak isteyenler için ise, eh.. Nokia N900 kollarını açmış sizi bekliyor diyebiliriz.

Ben bu yazıyı yazarken fiyatı GittiGidiyor’da 1200 ~ 1400 (genellikle 1400 oluyor hep) arasında değişiyordu. Fiyatı Türkiye’de N97 ile benzer rakamlarla gidiyor, ancak buralardan aldığınızda tabii ki cihazınızın Türkiye garantisi de olmayacaktır. N900 + 1 diyebileceğimiz yeni modelin, 2010 Ortasından önce gelmeyeceği tahmin ediliyor, Nokia’da gecikmek bir şirket geleneği olduğundan, çıkması ve yaygınlaşması da derken, 2010 3.cü çeyreği diyebiliriz. Maemo 6 Harmattan’ın(bu sistemle gelecek olan modelde multi-touch da bulunacak, N900’ün bu işletim sistemine güncellenebilme ihtimali yüksek, ancak kesin açıklama yapılmadı. Önceki Nxxx’lerin en az bir ker güncelleme aldıklarını düşünürsek, N900 içinde Maemo 6 mümkün.) 2011’den önce çıkmayacağı tahmin ediliyor, bu da bu cihazı aldığınızda 2010 boyunca Nokia Nxxx serileri için sizinkinden daha üstte konumlandırılmış fazla bir şey çıkarmayacak demek oluyor. Ücreti sizi zorlamayacaksa ve cihazın hakkını verebilecekseniz(N900 alıp konuşup, SMS yollamayın lütfen. Ayıp oluyor böyle bir modele.) kesinlikle kaçırmamalısınız.

BONUS: Sketch’imden Resimler

Eğer telefonu artık aldıysanız(almadıysanız pes vallahi!) ve Sketch’de ilk resimlerinizi çiziyorsanız, ancak size de çiziminizde bir sorun varmış… ııh.. berbat çiziyormuşsunuz gibi geldiyse, yeteneksizliğinize kızdıysanız, çizimlerinizden nefret ettiyseniz.. merak etmeyin! Her zaman sizden daha beceriksiz birileri vardır, işte o biri olarak, gününüzü neşelendirmek istedim, bu kadar ilkokul çocuğu olunamaz diyeceksiniz, olunabiliyor. Resimlerin hepsi, tarafımdan, Aranel Surion tarafından çizilmiş olup kesinlikle sokaktan çocuk falan çevirilmemiştir:

“Beşinci resimde çocukluğumdan bir şeyler buldum, benim resmimi de çizsene” diyenler -saçmalamayın olm?- bir adet resimleriyle beraber bana ulaşsınlar, itinayla çizeceğim. hehe.

192 yorum yapılmış

 1. Merhabalar bende N900 var fakat orjinal şarj aleti yok. İnternette bakıyorum birisi diyor Nokia AC – 10U, Ac – 10E falan böyle şeyler var. Acaba Nokia N900’ün orjinal şarj aleti nedir. Ya da orjinal şarj aletiyle aynı işlevi gören başka şarj aleti varmıdır.2 – 3 batarya şişti farklı şarj aletleri kullanmaktan.

 2. aranel hocam n900 aldığım günden beri turkcell kullanıyordum. şimdi hattımı vodafone taşıdım ve mobil internete bağlanamıyorum. araştırdım ettim ancak bir türlü çözemedim. fAPN gibi programlarla çözemeye çalıştım gene bana mısın demedi. mobil internetten işle ilgili email alışverişi yapmak durumundayım ve bu nedenle 1 haftadır sıkıntıya düştüm. bana yardım eder misiniz?

 3. N900 bazı yönleriyle halen eşsiz, ancak modern/güncel bir cihaz değil artık. N9’un da aynı N900 gibi onu sektörün kalanından ayıran ilginç yönleri var, onun için de bir inceleme yazmıştım meegoturkiye.org ‘da mevcut. Hoşunuza gider, beğenirseniz onu daha çok önerebilirim size.

 4. Sayın aranel hocam yazınızı sonuna kadar okudum ve hiç sıkılmadım ben n900 istiyordum ama sizin incelemenizi okuduktan sonra daha bi çok ister oldum ama nokia n9 arasında gider gelir oldum yardımınıza ihtiyacım var saygılar…

 5. @enginfatih
  N900’ün yeterince eskidiği doğrudur, diğer yandan özellikle de BackTrack tarzı, pentesting işleri için ondan iyisini önermem zor, hatta N9 bile şuan N900’deki o araçların tamamına sahip değil halen, maalesef. O yüzden pen-testing için cihaz arıyorsanız N900 gibisi zor olabilir, ve hayır NeoPwn gelmeyecek.

  N900’ün yerini tutan bir cihaz öneremiyorum. Ama genel hatlarıyla N9, onun kadar geniş bir ortam sunmasa da piyasadaki diğer tüm alternatiflere göre çok iyi diyebilirim. Ayrıca bootloader açık olduğu için başka OS’ları boot edebilirsiniz. Linux kullanan başka iyi alternatifler yok pek, Tizen ile gelmeleri mümkün.

  @Altin Kartal
  Destek soruları için meegoturkiye.org ‘daki Genel Yardım’a başlık açabilirsiniz.

  @alleleho
  MeeGo Türkiye’deki Al & Sat başlıklarına bir bakabilirsiniz, veya GittiGidiyor gibi sitelerde bulmanız mümkün bir ihtimal.

 6. ben de şu n900 u nerden bulabilirim temiz ve saglam olarak açıkcası bende bir takıntı oldu bu.desteklenip desteklenmesi pekte önemli değil.

 7. Slm benim n900 telefonum var ama bir türlü ön kamerasini devreye koyamiyorum acaba ne yapamam gerek simdiden tsklr ederim yardiminiz icin

 8. hocam ben n900 almayı düşünüyorum
  google da araştırma yaparken yazınız ve blog unuzla tanıştım
  yazınız gerçekten tüm ayrıntıları irdelemesiyle çok muhteşem olmus
  şimde n900 istiyorum çünkü backtrack linux, neopwn adıyla n900 e çıkacağını duydum
  buna karşın su durumlarda söylemek isterim
  n900 hergün eskiyor bir sürü model çıkıyor
  meegoo ve maemo geliştirilmiyor
  yazınızda bir yoruma herkesin harmattan ve tizen için geliştirme yaptını demişsiniz
  neopwn ne zaman çıkcak belli değil
  sizden sunların cevabını istiyorum
  n900 e neopwn ne zaman cıkar sizce beklemelimi
  bactrack ı yükleyebileceğim baska telefon modelleri varmı
  n900 türevi onun yerini tutan tlf olrak ne önerirsiniz
  linux daha dogrusu hepsinin temeli unix yani unix temelli mobil os kullanan en iyi tlf önerileriniz neler
  yani ben aşırı özgür ve güçlü bir cihaz arıyorum herhalde:D

 9. Rica ederim :) Yine de N900’ü istediğinize de emin olmanızı öneriyorum ben, 2012 için en doğru seçim olmayabilir zira, artık eskisi gibi kalabalık bir topluluk çalışmıyor üzerinde, herkes Harmattan ve Tizen ile uğraşıyor şu sıralar.

  Cihazınızla mutluluklar, :)

 10. Çok teşekkürler yine gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı yazmışsınız. N9’a ısrarla baktım, meegoturkiye.org’daki iki incelemenizi de inceledim fakat nedense çekmedi beni bir türlü. Düşündümde SE arc s’i de alırsam beş on apk atarım içine sonra da ister istemez mesaj at, ara kitlesinde bulurum kendimi. :) N900’de karar kıldım, kurcalamaya fazla fazla uygun her ne kadar bugünün teknolojisinden biraz geri kalmışsa da çok problem değil.Kumanda işi değilde, USB’den cd rom bağlamaya kadar gitmişse iş, bir akıllı telefondan çok daha fazlası var bu cihazda. Nokia’nın ‘mobil bilgisayar’ ünvanını sene 2012’de olsak bile hala hak ediyor. Lafın kısası kasası o kadar şık olmasına rağmen android uzak olsun. :) Şekilciliktense, işlevselliği tercih ederim.
  Bunları yazmamın sebebi; biraz zor ya gerçi yine de hani belki bir iki kişi daha benim durumumda kalırda yolu düşer buraya yorumuma bakar belki fikir oluşur kafasında düşüncesindendir. Her neyse daha fazla blogunuza kendi blogum muamamelesi yapmayım. :) Tekrar teşekkürler hoşçakalın.

 11. @seda
  Sorularını meegoturkiye.org ‘da forumda sorarsan yardımcı olunacağına eminim :)

 12. Klavye yönünde bir şikayetiniz olmayacak bence. Rezistif ekranın da hem kendince kullanım artıları var, hem de düşündüğünüz kadar sıkıntılı değil, gerçi kapasitife göre biraz farklı tabii, parmakla değil tırnakla yönetiyorsunuz ekranı, yine de sorun olacağına inanmıyorum, ki bunu şuan N950 -geliştiriciler için N9- kullanarak söylüyorum :)
  ARC S ile N900’ı kıyaslarken, biri Q4 2011’de diğeri Q4 2009’da çıkmış cihazlar. Maemo ve N900, akıllı telefon değil cep bilgisayarı/tablet olmak için çok daha uygunlar, bu biraz da kullanıcının tercihinde. N900 ile son oyunları oynamak, yüksek kalitede resimler almak güç, N900 sahipleri -ki şuan 2 yaşını doldurmuş 3’ten gün alan bir cihaz bu- daha çok uzaktan kumanda portuyla TV kumandası yapmak, USB’den cd-rom bağlamak gibi pek çok ilginç şeyle uğraşmayı seven insanlar, öğrenmek, geliştirmek, arayüze hapis kalmamak, güvenlik vs. pek çok şeye önem veren insanlar diyebilirim.

  Bu yazıyı yazdığımda (2009 sonu 2010 başı) N900 çok rahat önerebileceğim bir cihazdı. Halen çok iyi ve bazı yönleriyle eşsiz, ancak bugün gidip alın diyemiyorum, sonuçta 2 senelik bir teknolojik ilerleme, ve günlük akıllı telefon kullanıcısının önem verdiği estetik, sadelik, kolay kullanım gibi özellikler N900’de pek önplanda değil, N900’ün verebileceklerine ihtiyacı olanların zaten ya N900’leri var ya da gidip alıyorlar hala :) Ama çoğunun birincil telefonu N900 değildir diye tahmin ediyorum artık.

  Eğer fiyat problem değilse (ki ARC S düşünüyorsanız, değil) N9’ı önermek daha mümkün, hem N900 gibi N9 da Linux ve kurcalamaya oldukça açık (N900 kadar olmasa da), hem de N900’a göre çok daha akıllı telefon özelliklerine sahip, güncel ve etkileyici bir cihaz, iki dünyanın birleşimi denebilir :) Ne ARC S kadar telefon, ne de N900 kadar tablet. Tabii N9 biraz daha kolaycı, kurcalamaya daha az ihtiyaç/istek duyacaksınız belki, ama yine de imkan var mı? Tabii ki var.

  Seçiminizde kolaylıklar,

 13. merhaba bir kac sorum olacakti 5aydir falan n900 kullaniyorum ama ne msn girebiliyorum nede facebooktan video izleyebiliyorum yardim edermisiniz nasil kurabilirim

 14. Oldukça detaylı ve güzel bir inceleme olmuş. Bir de video inceleme olsaymış tadından yenmezmiş vallahi. :) 7610’dan sonra çıkan nokia modellerine tamamen ön yargılı yaklaştım haliyle bu telefonu gözden kaçırmışım, zaten Türkiye pazarına da hiç girmemiş. Baya geçte olsa yeni fark ettim çok hoşuma gitti açıkçası iphone’nun itunesından cydiasından reposundan artık bıkkınlık geldi. Sıfırını bu saatten sonra bulmak hakikaten zor bu ay içinde denk gelirse temizinden bir tane ikinci el almayı düşünüyorum fakat kasasının oldukça kalın olması,klavye boyutlarının küçüklüğü ve tuşların birbirine çok yakın olması, rezistif ekranı (gerçi iyi demişsiniz yukarda ama yine de iphone’dan sonra pişman olur muyum gibisinden düşündürüyor insanı) Bunlar soru işaretleri oluşturuyor kafamda. Se xperia arc’la n900 arasında gidip geliyorum. Ara, mesaj at, müzik dinle kullanıcısı değilim o yüzden arc s’in donanımsal açıdan üstün olduğu halde aklım n900’de. Bir tarafta çok iyi bir tasarım büyük kaliteli ekran, ses ve kamerada sony kalitesi,şık bir arayüz ve güçlü donanımı ama android işletim sistemli sıfır se diğer tarafta dahili 32 gblık hafızalı o.c ile işlemcide se kadar olmasa da yeterlilik, klavyesi ve linux tabanlı işletim sistemi ama arc’ın yanında vasat kamera ve sese sahip nokia markalı ikinci el n900. Öyle arada kalmış bir vaziyetteyim n900’e beni çeken en büyük etkende mac ios derken linux’u hiç bilmemem bu yüzden oldukça heyecan duyuyorum. Linux sanki bana kollarını açmışta ‘geel geel’ yapıyor. :)

 15. Merhaba arkadaşlar. bende N900 var. yeni aldım. bir haftadır kullanıyorum. pasaporta kayıtlıdır. satıyorum. almak isteyen varsa beni arayabilir
  Tlf: 05434858543

 16. Türkiye’de sıfır N900 bulmanız biraz zor artık, hem de N9 çıktıktan sonra N900 üzerindeki projelerin sayısı epey azaldı, bir defa aldıktan sonra pek gelişme göremeyeceksiniz. Yine de almak istiyorsanız meegoturkiye.org ‘a ve orada forumdaki Al & Sat bölümüne bir bakın, sorup soruşturun, sıfır bulabileceğinizi sanmasam da uygun fiyatlı/temiz ikinci el N900’ler bulabilirsiniz.

 17. selamın aleyküm aranel ben bu telefonu almak istiyorum fakat gümrük vs. sorunlardan dolayı 1 aydır alamadım yardımcı olurmusunuz bana???

 18. @Baris flashlamayı en doğru anlatabilecek/ve sorularınıza cevap verebilecek yer meegoturkiye.org şuan, forumlardan Genel Yardım’a sorarsanız yardım alabilirsiniz.

 19. Sayin aranel,,yardiminiza ihtiyacim var,eger konuyu yanlis yere actiysam affola,n900 marka tele sahibim,,ne oldugunu anlayamadim birden bluetooth acilmaz oldu ayarlarini yapiyorum acilsinmi yerini isaretledim cihaz görünsünmü onuda isaretledim ve cihaza isim girmemi istedi (zaten zamaninda doldurmustum buralari simdi bos anlayamadim)onuda yazdim kaydet diyorum sonra masa ustune tekrar dönüyor gene bisey olmuyor bluetooth acilmiyor sonra defalarca denedim tik yok aceba bir caresi varmi? ikinciside hard format cekemiyorum neden bilmiyorum ne denilirse yapiyorum sitelerden türlü türlü olmuyor saglam bir format cekebilecegim bunu endogru sekilde anlatan bir yer yada sizin bilgileriniz ,,, saygilarimla simdiden cok cok tessekkürler.

 20. Pardon buldum bu cihaz çok farklı insan ilk eline aldığında aptallaşıyor.:D Şu an skype ve google talk aramaları üzerinde çırpınıyorum kardeşim beni arıyor ama ben daha aramayı başaramadım.ama kısa süre sonra çözerim.Cihaz gerçekten çokeğlenceli…

 21. ne yaptıysam n900 ümün sesini açamadım acayip kendimi cahil hissediyorum lütfen yardımmm….

 22. @Uğurcan
  1559 lira. Evet N900 iyi bir başlangıç olabilir, fiyatları da oldukça uygun şuan, 1000+ fiyatlı cihazlarla ilgilenmiyorsanız piyasadaki en uygun Linux cihaz hatta.

  Maalesef N900’e Harmattan kurmak mümkün değil. MeeGo ‘nun referans arayüzünü denemek için kurabiliyorsunuz, ancak Harmattan ‘a pek benzemediği gibi günlük kullanıma uygun değil, N900 alırsanız Maemo ile devam etmeniz gerekecek.

 23. Benim sormak istediğim bir kaç ufak şey var.
  N9’un Türkiye satış fiyatı ne kadar 1000-1200 lira civarındaysa sahibinden’de 400-500 lira arası seyreden n900’lerden bir tane almak istiyorum.
  Hali hazırda smartphone kullanıcısı olmayan bir linux kullanıcısı olarak n900’ün biraz eski de olsa iyi bir başlangıç olabileceğini şahsen düşünüyorum.

  n900 üzerine bildiğim kadarıyla harmattan kurulabiliyor bir deneme yaptıysanız tecrübelerinizi öğrenebilir miyim ?

 24. Merhaba @mahir,

  N900 çok özel bir cihaz, ancak bugün N900 almanı öneremiyorum artık, zirâ geçen 2 sene N900’ü de yıprattı, hem teknoloji hem de topluluk olarak. N9 bazı açılardan N900’e çok üstün, ancak N900’deki bazı şeyleri de N9’da özleyebilirsin, yine de çok daha yeni bir teknoloji ve canlı bir topluluğu var, Maemo ‘dan tanıdığımız, hem ulusal hem de uluslararası tüm yüzler (ben de dahil) MeeGo’da oldukça aktifler şuan. N900’e yeni bir alternatif arıyorsan Android’lere boşuna bakma derim, onlar N900 olmaya epeyce bir uzaklar.

  Yazdığım bir N9 incelemesi var, oldukça detaylı, N900’e bazı karşılaştırmalar da yaptım, meegoturkiye.org ‘da mevcut o da, istersen onu bir oku, aklına takılanları yine gel sor, hatta maddelersen ikimizin de işi çok kolaylaşır :) Ben kendi isteğimle N900’den N9’a geçtim ve çok memnunum şimdi, yine de kesin konuşmak istemiyorum, N900 çok farklı, kendine ait apayrı bir tarzı olan bir cihaz. N9 da öyle, daha önce alışılmadık bir tarzı var, ancak aynı tarzlar değil, her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. Şimdiden yeni cihazınla mutluluklar dilerim sana.

 25. aranel hocam merhaba;
  n 900 um 1,5 sene boyunca gercekten bana mukemmel bır sekılde eslık ettı gecen gun cok buyuk bır talıhsızlıkle elımden kayarak dusut hıc cızık olmayan cıhazım neyazık kı bozuldu o kadar cıhaz arastrdım ama ne galaxy 2 ne sonyerıcsson arc ne nokıa n9 n 900 gb degıl bence sız ne dersınız yenıden bır n 900 almak ıstıyorum ama karar veremıuorum o laptop gb halını ozluyorum sızce baska bır cıhaza mı gecmelıyım alıskanlık dıyerek yosa n 900 ıle yenıden yola devam mı etmelıyım ? n 9 baktım n 900 daha ustun bence rsmen laptop fıkırınız cok onemlı saygılar

 26. @4evertogs
  N900 almak için biraz geç kalmış olabilirsin, yolda N9 var :) Yine de cevaplayayım:

  1. Sağlıyor olmalı, hiçbir sıkıntı duymadım bu konuda. Kendim Vodafone 3G kullanıyorum.
  2. Biter sanırım tamamen. Günlük olarak şarj ediyorum ben. Süreyi 2-3’e katlamak için Portapow gibi bir alet kullanılabilir.
  3. Var.
  4. Pek çok iyileştirme var, bazılarına blogumdaki daha sonraki bir yazımda değinmiştim, arşivden bulabilirsin.
  5. Windows oyunları Maemo’da çalıştırılamaz.
  6. NITdroid projesiyle kurulabiliyor evet, ne kadar pratik olacağı şüpheli ama.
  7. Kendi adıma resistif tercih ediyorum diyebilirim, şuan hem kapasitif hem resistif 2 cihazım var, resistif olan N900, ikisi arasında önemli bir fark hissetmiyorum.
  8. Müzik kalitesinde bir eksik hissetmedim, hoparlörü pek kaliteli sayılmaz ama kulaklıkla gayet iyi bir performansı var, ince ayar yapabiliyorsun da. Bu madde çok önemliyse N9’u da bekleyebilirsin, Dolby Headphone sebebiyle.

  @yakamoz
  MeeGo Türkiye’de Al & Sat bölümüne bakabilirsin, halen satan yerler de mutlaka vardır.

  @ali
  PC Suite’nin ne dediği önemli değil, meegoturkiye.org ‘dan girip flashlama adımlarını öğrenebilirsin.

 27. aranel hocam bana lutfen yardımcı olun n 900 telefonum dondu hiçbirsey yapamıyorum ekran dondu telefon kafasına gore calışıyo alarm çaliyo sureklı bişey yapamıyorum nasıl format atarım bilgisayara takıncada uygunsuz pc suıtele baglandı dıyo

 28. ben n900 almayı düşümüyorum geç olsada sanırım yürürlükten kalkmış yeni modeller çıktığı için telefonda çok güzl hoşuma gitti özellikleride mükmmller eski olmasına ramen amazon.comda var sanırım hala ordan nasıl alabilir, yurt dışında hala satılıyormu yada türkiyeden satan bie yer varmı alabilicem??
  tşkkürler

 29. Aranel

  n900 ü almayı düşünüyorum bir kaç arkadaş ve sizin yazdıklarınızdan sonra sorum şu olacak.

  1- Avea internet desteği sağlıyor mu ? (Sağlamıyorsa hangi operatör sağlıyor ?)
  2- Şarj gidişatı nasıl ? 1 gün içerisinde 1 film 2-3 saat webde gezinmeyle ne kadar şarj gider ?
  3- Telefonun şu an Türkçe dil desteği var mı?
  4- İncelemede eksik bulduğunuz yönlerden hangisi şu ana kadar yapılmış fw updateler ile giderildi ?
  5- Bu telefon ile büyük oyun olarak neyi çalıştırabildiniz ? (Knight online) çalıştırılabilir mi ?
  6- Telefon Android destekliyor mu ?
  7- Kapasitif ekrana sahip bir telefon kullanıcısı olan bana, n900 kapasitif ekranı arattırır mı ?
  8- Verdiği müzik sesi ve kulaklığa verdiği müzik sesi nasıl ?

  Sorularıma cevap vermeniz dileğiyle iyi günler…

 30. Bahsettiğim sitede bir başlık açabilirsin, yalnız N900 normalde Java desteklemiyor, üzerine bir ek olarak kuruyorsun ve biraz detaylı bir işlem, ne kadar performans vereceği de ayrı bir konu.

 31. java yüklemesini nasıl yapacağız Arenal abi?? acil . lütfennn

 32. Hangi oyun olduğunu falan yazmamışsın :)
  http://www.meegoturkiye.org adresinde Genel Yardım’a başlık açarak soruna cevap araman daha uygun.

 33. selam aranel bn yeni aldım ve bi sorum olcak bi sorum olcak
  uygulama yoneticisinden bi oyun kurdum başarıyla yüklendi fakat oyun açılmıyo kndini atıyo neden acaba bi cevap yazarsan sevinirim

 34. mrb aranel hocam…benım sorunum amsn yi çalıştıramamam…meegotürkiyede delimotorcuǹun dedığı herseyi yapmama rağmen tcl-tls dosyası bulunamadı diyo…..x terminalden her yolu denedim fakat sonuç alamadım…yardımcı olursanız sewinirim

 35. Çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için :) cihazı aldım tanıma safhası uzun sürücek ama ilk bakışta gerçekten bu cihazdan çok keyif alacağımı düşünüyorum.Ayrıca önerdiğiniz site çok ama çok yardımcı olucak birkez daha teşekkürler.

 36. Selam @MeRTs,

  N97 ile N900 arasında oldukça fark var, N900’ün hem kullanıcı kitlesi hem tarzı N97’den çok farklı diyebilirim, çok genel anlamda konuşursak N900, bir tablet/bilgisayardan beklentilerinizi daha iyi karşılar, ancak N97’den alışık olduğunuz basit telefon fonksiyonları konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz, telefon özelliği biraz daha ikinci planda. N900, N97’den daha yeni, daha güçlü ve Maemo’nun da Symbian’dan çok çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Ancak son kullanıcı olarak tabii ki sizin kullanımınıza bağlı memnun kalıp kalmayacağınız. Yine de N97’nin N900’e pek ciddi bir rakip olamayacağı söylenebilir.

  Internet performansını ben anlatmayayım, siz ne kadar iyi olduğunu kullanırken görün :) Firefox tabanlı MicroB ve gerçek Flash 9 var N900’de, başka tarayıcılar da kurulabiliyor. Cihazı PR1.3 sürümüne kadar güncelleyebilirsiniz, Maemo 6 sürümü çıkmadı, zaten artık çıkmayacak Maemo sürümleri, bundan sonraki MeeGo/Harmattan olacak ve o cihaz henüz çıkmadı. 3G ile veri aktarımı yapılıyor ama görüntülü görüşme eklemedi Nokia, ön kamera var ancak sadece Skype/MSN gibi yollarla kullanabiliyoruz. Teknik servis deneyimleri konusunda meegoturkiye.org ‘da bir başlık mevcut.

 37. İyi günler incelemeniz çok başarılı zaman ayırdıp böyle bir çalışma yaptığınız ve bizim gibi kullanıcıları aydınlattığınız için teşekkürler.

  İzmirde oturuyorum ve dün Çankaya semtinde telefoncularda uzun süre gezdikten sorna n97 telefonumu 500 tl ye sayıp 100 tl farkla çok çok az kullanılmış jelatini dahi çıkmamış bir n900 buldum ancak kullanıma kapanmış pasaport kaydı olmadığı için pasaport kaydınıda yaptırma imaknım olucak 1 ay sonra.

  Soruma gelicek olursak n97 mi verip bu telefonu almam ne kadar doğru telefon uygulamalarını çok fazla interneti çok fazla kullanan bir kullanıcıyım buna değer mi tam anlamıyla ikna olmuş sayılmam ayrıca cihazın güncel model olup olmadığını maemo 6 olup olmadığını ya da tam bilmiyorum bu güncellemeey geçildimi tam anlayamadım 3g ile görüşme yapılabiliyor mu ayrıca herhangi bir problemde kvk genpa gibi garanti servislerinde ücreti verilerek tamiri mümkün mü bilgi verirseniz çok müteşekkür olurum.Biraz uzun oldu kusara bakmayın.

 38. @necdet meegoturkiye.org da Genel Yardım’a bir başlık açıp sorunu orada detaylıca açıklamalısın, ayrıca cihaz üzerinde önemli verilerin yoksa nasıl flashlayabileceğine dair dökümanlar mevcut aynı adreste, yazılımsal olup olmadığını görebilirsin böylece.

 39. öncelıkle selamlar benım bır sorunumvar n900 telefonum bozuldu hat cekmıyor ıcınde hat olmasına ramen tel cevap verıyor içsel hata nedenıyle telı kapatıp acın deyıyor ama acıp katatmasına ramen yıne aynı hattayı verıyor tel. calısıyor hat cekmıyor bana yardımcı olurmusun hata yazılımsal? yoksa mekanıkselmı? yaptırabılecek bi yer varmı?

 40. n900 almak istiyorum ama bulamadım hala mağazalarda falan yok gitti gidiyorda da bulamadım satmak isteyen varmı acaba e posta atarsa sevinirim

 41. Sabahattin sorduğun konuyla alakalı birçok tartışma meegoturkiye.org forumunda olmuştu orayı bir oku, olmazsa maemo.org ‘da Ingilizce bir anlatımı var elle tamir için ama biraz detaylı iş hakkından kendin gelemeyeceksen bir elektrik/elektronikçiye götürüp ondan istersin.

 42. VusaL M MasiyeV

  TESEKKURLER N900 SIMDI ALDIM, MALESEF UZERINDE NOKIA PC SUITE cd VERILMIYOR…

 43. şarj ve doğal olarak usb giriş soketim bağlantı yerinden kırıldı her hangi bi şekilde şarj cihazı yada usb kablosu takamıyorum bu sorunu nasıl gidere bilirim eer cevaplarsanız çok sevinirim ..(Telefon tamircileri şarj giriş yerinin örneğini bulamadığı için sorunu gideremediler..) şimdiden Çok teşekürler ..

 44. Devel deposunda olması lazım.

 45. aranel bi sorun olucak sana

  eSpeakCaller Nasil ve nereden kurabiliriz ?

  tsk ederim.

 46. N900 ile ilgili bazı gelişmeleri, değişiklikleri bir başka yazımda yazmıştım, bu blogda mevcut. Onun dışında değişen şeyleri meegoturkiye.org ‘da giriyorum sıklıkla. Kore yapımı N900lerin kapağın altında zaten Kore yapımı olduğu yazar. Bir ikinci olarak çakmalarda işletim sistemi genellikle farklıdır. Üçüncü olarak IMEI numarasını http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php adresine girdiğinizde hata vermemelidir.

  @Sabahattin
  Flash sorununu Tweak Flash uygulamasını kullanarak giderebilirsin, FBdaki videolar yeniden çalışacaktır.

 47. VusaL M Masiyev

  Salam Aranel, incelemelerinizi bir aramada buldum ve emeginiz icin TESEKKURLER, sizin yaziniz benim N900 almamla ilgili tum sorularimi cepapladi. Yalniz size bir sorum olucak, ben Azerbaycandan yasiyorum ve suan burada Nokia N900 idhalini durdurdu ve dolayisiyla mobil pazarda n900 fiyatlari kalkti ve cakma dubai urunleri ortaya cikti. Yazinizi ve Yorumlarin yaridan cogunu okudum ancak original Korea yapimi N900u nasil tanirim alarken, bilgilendirirseniz sevinirim.

  Ve bir de sizin yaziniz gecen yila ait, simdiki zaman icin Yazinizda belirttiginiz n900 sorunlarinin giderildigi versiyonlar cikti mi?

  Saygilarimla< Azerbaycandan Vusal.

 48. aranel cok tskr ederim siteye yonlendırdıgın ıcın

  hard format ile telefonumu cok kolay ve basıt bır sekılde en eskı halıne dondurdum fakat tum ısım ve numaralar kayboldu oda benım hatam back up almamıstım hafıza kartına =)

 49. telefonu yeni aldım çok memnun kaldım herşey çok güzel yanlız çözemiyorum bazı özellikleri çok karışık mesela menü kısmında değişik dosyalar çıktı yeşil semboller artık neden oldu orasını çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

  bide face te videoları açamıyorum neden olduğunu anlamadım flash yüklemem gerek galiba nasıl olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim gerçekten

 50. @TUGRUL
  erdal için yazdığım cevabı okumalısın.

  @tarık
  Teşekkürler :)

 51. inceleme tek kelimeyle süper..

 52. mrb aranel

  7 subat 2011 de, n900um ile ilgi bir sorunu anlatmistim fakat halen cvp bekliyorum

 53. @erdal ve sorusu olan diğer arkadaşlar
  http://www.meegoturkiye.org

  Genel Yardım’a başlık açıp -önce kuralları okuyun tabii- sorunuzu oradan sorarsanız yardım alabilirsiniz.

 54. merhaba ya banada bir yardimci olsaniz lutfen. bir turlu n900 deki sorunlarimi cozemedim nasil kurulum yapiliyor, neden flashplayer calismiyor, foutubeda video seyredbiliyorum fakat facebook ta neden seyredemiyorum,,,,,bir suru soru kimin zamani var bana yardimci olacak..simdiden tesekkurler

 55. Çin taklidi ürünlerin görünümü dışında hiçbirşeyi orijinallerle alakalı olmadığı için onlar konusunda hiçbir fikrim yok maalesef.

 56. cvpladıgıNz içiN çok teşekkr ederım aNcak dedıgıM gibi tek orjıNal değil çiN malı o yuzdeN bahseetıgNz meNüü yokk yaNıı sms uyarısı toNlarıNda ekle dıye bı seceNek yok arastırdım çiN malı N900 lerde sms toNu olarak telde buluNaN orjıNal toNları kullaNabılıymşz yaNı isatedıgımz müziği ekleme şaNsımız yokmuş

 57. mrb aranel

  uzun zamandır n900 kullanıyrum,fakat son bır kac aydır telefonun kamerası kullanılamıyor,lens kapagını actıgımda ıslemem basarısız yazısı cıkıyor. son guncellemeyı ve kamera ıcın ne program ındırdıysem hepsını sıldım,fabrıka ayarlarına dondum eskı back up ları yukledım yınede calısmıyor. bu konuda yardımcı olabılırısın bana.
  bırde telefonu webcam olarak kullanmak ıcın ne yapmam gerekıyor

 58. Ayarlar’dan Profiller’e girip, oradan SMS uyarısı’na girdiğinizde cihazın üzerindeki hazır uyarılar ve onun yanında Ekle butonu var. O butona basarsanız kendi uyarı sesinizi ekleyebilirsiniz.

 59. beNımde sormak istedıgım bişey var babam yurt dışıNdaN Nokıa N900 getırdı orjıNal değil tabıkı..2 güNdür ugrasıyorum yalNız sms zil sesıNı değiştiremıyorum tele kayıtlı orjıNal zil sesleri var..dooyamdakı yada hafıza kartımdakı seslerı sms toNu olarak ayaryamıyorum yardımcı olursaNız sevıNırım.lütfeN..

 60. Şarj dolmuyor konusunda benimde şikayetim var. Gerçekten şarj dolmuyor. 3 tane batarya 2 tanede şarj aleti aldım. Bataryalardan biri çin imitasyonu biri orjinal avrupa malı diğeri kendi bataryası. Şarj aletlerinin 2side orjinal. Cihaz açıkken veya kapalıykende şarj etmeyi denedim fakat yine birşey değişmedi. Servis yolu gözüktü sanırım. :'(

 61. Rica ederim, herhalde yılbaşına N900 ile girmeyi başarmışsınızdır :D İyi eğlenceler.

 62. Helal olsun :) Sanal klavye filan epey ilerlemişiniz. Teşekkür ediyorum bize böyle yararlı ve free sürümler yaptıgınız için. Ve sagol :) Hayırlısıyla yılbaşına N900’le gircem :) Elime bi geçsin telefon :) Her türlü kullanımlarını ipuçlarını araştırcam :) Çünkü çok övülen bi telefon ve merak ediyorum özelliklerini :) Tekrardan teşekkür ederim ;)

 63. Sistemin tamamını Türkçeleştirdik uzun süre önce, sanal klavye de Türkçe. Donanım kısmına el atamadım tabii. :P

  Hayırlı olsun N900’ünüz.

 64. Herşeyi çok güzel ama Türkiye’de satışa çıkaması kötü.. Bende 1 haftaya almayı düşünüyorum.Türkçe menü sanırım az çok halledilmiş ama tek sıkıntısı var gibi bana göre oda klavye türkçe- Q klavye degil :)

 65. Rica ederim, VOIP ile ilgili bilgi almak için şurayı kullanabilirsiniz: http://www.meegoturkiye.org/forum/superonline-super-numara-kullan%C4%B1m%C4%B1

  Ben Skype kullanıyorum, SIP/VoIP hesabı kullanmıyorum bu sebeple net bir bilgim yok bu mevzuda.

 66. Öncelikle, yeni bir n900 kullanıcısı olarak geniş, doyurucu incelemeniz için çok teşekkür ederim. Benim problemim N900 ile voipwise hesabıma giremiyor olmam. Nette epeyce taradım, voipwise’ın sitesi de dahil birçok sitede denilenlere göre ayarları yaptım fakat giriş yapılamadı diyor hala. Sonunda sizi rahatsız etmeye mecbur olmuş durumdayım. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevineceğim.

 67. Bildiğim kadarıyla SIM karttan okuma yapılıyor ama SIM karta kişi kaydedilmiyordu, değişmediyse halen olmuyordur. Onun yerine PC Suite üzerinden bilgisayara yedekleyebilirsin, sonra aldığın cihaza da geri yüklersin.

 68. gercekten cok guzel bir inceleme
  sunu sormak istiyorum telefondaki kisileri nasil sim karta aktaracagiz telefonu satacagim fakat bu soruma bi turlu cozum bulamadim, mail ile bilgilendirirsen cok tesekkur ederim.

 69. @elvin
  Meegoturkiye.org ‘da Genel Yardım’a başlık açmayı deneyin. Zira hangi uygulamalardan bahsettiğinizi anlamadım ve bir çözüm kestiremiyorum :)
  @fsn
  TI’ın yaptığı bir Flash 10 var ama halka açık değil, o yüzden henüz yok. FB videoları için Tweak Flash’ı depolardan kurup Flash’ı 10 gibi gösterebilirsiniz.

 70. merhaba arranel.bilgiler için teşekkürler.Flashla ilgili bir gelişme yok mu henüz?yazdan beri facebook videolarını açamıyorum:(

 71. salam. ben MSN ve SKYPE goremiyorum proqramlar arasinda . app managerden yukledim , ama telde bulamiyorum , yardimci olun ltf

 72. @Musa
  IMEI kodunu yazılım üzerinden kolayca değiştirmenin bilinen bir yolu yok. BB cihazlarıyla N900’ün IMEI’sini değiştirebildiği iddia edilen aletler var ama bunların fiyatı oldukça yüksek olduğundan hazırda bu aletlerle sahip birini bulmanız lazım, bu işlem tamamen yasadışı ve aletleri bulundurmak da suç olduğundan da biraz çok aramanız gerekecek tabii. IMEI kodu değiştirmek pratik bir çözüm olmayacaktır, bunun yerine aldığınız yerden kayıt istemeniz, pasaportu olan birini bulmanız veya uygun fiyata anlaşmanız sizin için en iyisi.

  @ömer
  Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu :) Yazdıklarım buz dağının sadece görünen bir kısmı diyebilirim, Linux ve özgür yazılım teknolojiler gerçekten tarif edilemez derecede geniş ve yapabileceğiniz inanılmaz şeyler var, mesela meegoturkiye.org ‘da haberleri şöyle bir tararsanız ne kadar acayip çalışmalar gördüğünüze şaşırırsınız. Yine yabancı diliniz iyiyse Maemo.org da ve Maemo Garage ‘da bir çok iyi proje ve kod var, bunlar sadece “N900’e giriş” diyebileceğim kısmı. N900’ün daha neler sunabileceği ise tamamen kullanıcısına kalmış, ben Maemo cihazıyla arama/sms/facebook üçlüsü yapanlar da biliyorum, bu cihaz sayesinde Linux’a ısınıp programlamaya girişenleri de. Burada öğrendikleriniz sadece N900’ü nasıl kullanacağınız değil tüm GNU/Linux teknolojilerini nasıl kullanacağınızı öğretiyor aslında.

  @selçuk
  Son değişimlerden sonra fiyat çok düştü aslında, şuan 850-900 TL civarına bulunabiliyor, ancak fiyat oynamamış değil, aldığınız yere bağlı o. Evet hemen her zaman ürünlerin fiyatı Türkiye’ye geldiğinde pahalanır çünkü ağır vergiler var. Yurtdışında ise fiyatlar epey düştü aslında çünkü N900 çıkalı 1 yıl kadar oluyor ve Nokia’nın N9’u duyurmasını bekliyor herkes, üstelik Nokia N900 değil N8 üzerine reklam yaptığı için (çünkü Symbian demek kolaylık demek, kolaylık demek daha çok insana hitap etmesi demek) satabilecekleri kadar N900’ü satmak isteyecektir mağazalar.

 73. hocam şuan erbildeyim nokia bayisinde n900 520$ dolara buldum cihaz sıfır, siz cihazın fiyatı 1300-1400 arası diyorsunu buda yaklaşık 950$ yapıyor bu fark sizce nedendir. bayinin dediğine göre bu telefonun fiyatını soran ve inceleyen tek müşteri benmişim bu fiyat elden çıksın amaçlı olabilirmi ama bayinin dediğine göre cihazın fiyatı hiç oynamamış.
  teşekkür ederim.

 74. Eskiden en çok istediğim bir Windows Tabanlı PDA ‘lere sahip olmaktı. Geçenlerde cüzi bi miktara bi arkadaştan n900 aldım arkadaş yurtdışından gelirken getirdi 10 gün kullandı kullanmadı bana sattı piyasa fiyatından alta aldım diyebilirim.

  Önce cihazı çözememeye başlamıştım çünkü Türkçe bi site bulamamıştım. Cihazı tanıdan bi yazılar var fakat destek veren bir site bulamadım. ve Depolardan türkçe paketi yükledim. o şekilde kullanmaya devam ediyordum. Sıkılmaya başladım cihazdan daha doğrusu ilk aldığım gibi heyecanlandırmıyordu. Kızılötesi yok GÖrüntülü görüşme yok, Pili çok çabuk bitiyor vss gibi yazılar okudum telefonla ilgili pek iç açıcı olmayan yazılar vebende bi siteye ilan verdim arkadaşın biride talip oldu. tam satacakken. Arkadaş cihazın özelliklerini yazan bi site istedi. bende google da araştırma yapakken sizin siteyi ve yazdığınız yazıları okudum. Şimdi ilk heyecanım yerine geldi desem yalan olmaz. Satmaktan vazgeçtim ve şimdi kullanıyorum. Güncellemeleri sürekli takip ediyorum. Bende çalışmayan özelliği yok şuan için görüntülü görüşme haricinde. Skype ile muhteşem bi performans aldım. Bir operatörün sınırsız 8 TL olan bir kampanyasına üye oldum. Şimdi aylık 8 TL’ye maillerime ve msn yazışmaları yapabiliyorum. Şimdilerde Sırf bu telefon için python dilini öğrenmeye başlıyorum. C++ az çok biliyordum ve geliştiricem kendimi…

  Yazınız için teşekkür ederim.

 75. Merhaba, ben yurt dışındayım ve Türkiyeye önümüzdeki ay gitmeyi düşünüyorum geçen sene tatile gittiğimde bir n95’im vrdı ve onu kayıt ettirdiydim şimdi pasaportuma n900’ü kayıt ettirebilme durumum yok çünkü daha 1 seneyi geçmedi önceki kayıtın süresi. bu cihazda imei değişimi yapabilir miyiz? yada çalışmasını engellemiyecek bir yöntem varmı?.

 76. nokia n900 kullanmek istiyorum

 77. meegoturkiye.org ‘da sormuşsunuz, orada yardım almaya çalışmanız daha doğru zira “şudur” denecek bir çözüm görünmüyor. Mikrofonun sesi çok yüksek olduğundan uğultu vardır bence, yine de emin olmak zor.

 78. ayarların ıcınde voıp ım hesaplarından telefonun ıcındekı skpı menusunden skypı adresımı ve sıfremı gırıp oturum actıgımda o anda onlıne olan kısılerı goremıyorum karsıdan yazılınca ancak cevap verebılıyorum.yıne karsıdan davet gelırse seslı ve goruntulu konusma yapabılıyorum.Bunu duzetme sansım varmı.tessekkurler.bırde baska bısey sorcaktım.skpı yı denerken gecen sene aldıgım laptoptan acer laptoptan bır skpı n 900 dan baska bır dıger skypı adresımı acıp deneme yaptıgımda telefonda cok cısırtılı ses geldıgını hııssetım once telefon bozuldu sandım.fakat gelen ses laptoptanmı:)daha oncede olmustu .laptop tek tusla kendı kendıne format atıgından format attıgımdan seslı konusmalardakı bu ugultu sorunu kısa bır surelıgıne cozulouyor fakat kısa zamanda yıne kendı kendıne seslı konusmaarda konusma yapıldıgı an ugultuda oluyor konusma olmayınca ugultuda kesılıyor.ornegın el saplatınca bıle elden cıkan ses ıle ugultu oluyor hemen sese duyarlı bır ugultu sesı.ses olmayınca sadece yazılı konuşmalarda ugultu sesı yok.garantısı bıtmeden sence teknık servıse vereyımmı yoksa baska bır yazlımsal sorunumu var dersın tesskkur ederım yardımcı olursan

 79. Bilgisayara niye bağlanmadığından şüpheliyim ancak muhtemelen bilgisayar tarafındaki bir sorundur, başka bir bilgisayarda deneyip çalışıp çalışmadığına bir bakabilirsiniz.

  Uygulamasına göre değişir nasıl bulundukları, hangisinin nasıl çalıştığı App Manager (Uyg Yöneticisi) üzerindeki kayıtlarında vardır muhtemelen, yine oradan girip işinize yaramıyorlarsa silebilirsiniz bunları. Flash Player’ı indir diyenler sanırım Flash 10.1 isteyen sitelerdir -facebook gibi- N900 için şimdilik tek Flash 10.1 sürümü TI’ın ürettiği ve daha bugün çıktı, alması da epey zor onay falan gerekiyor, onun yerine şimdilik TweakFlash gibi bir uygulama kullanabilirsiniz, depolarda olması lazım.

  N900 geliştiricileri ve IT meraklılarını hedef aldığından yorucu ve öğreticidir evet :) Meegoturkiye.org ve Maemo.org ‘dan çok şey öğrenebilirsiniz ve mükemmel bir cihaz çıkartabilirsiniz ortaya.

 80. merhaba aranel bey,n900ü kabloyla bilgisayara bağlıyorum fakat 2 modeda da açılmıyor bilgisayarla herhangi bir bağlantıya girmiyor.nedenini anlayamadım?bir de indirdiğim uygulamaları daha sonrasında bulamıyorum daha önce bununla ilgili yazılmış sorun için konsol uygulamalarıdır o terminalden bulabilirsin demişsisiniz fakat ben onu da başaramadım yardımcı olabilir misiniz acaba bu konuda da?son olarak daha önce internetten video izleyebiliyordum fakat şimdi adobe flash playerı indir diyor indirmeme rağmen videoları izleyemiyorum,kurmam mı gerek?ne yapmam gerekiyor kurmayı da bilmiyorum.yardımcı olursanız çok mumnun olurum.gerçekten çok yordu beni n900

 81. Yani Wayy Canınaa!!!

 82. Hakikaten var öyle bir çalışma, ancak henüz son kullanıcıya sunuldu mu bilmiyorum, üstelik Neuro Mindset’im de yok, o yüzden deneyemedim. :) Yine de çok ilginç bir olay. Bizler için pratikliği tartışılabilir tabii ki -güzel bir oyuncak olmasının dışında- ancak engelli vatandaşlar için önemli bir hizmet olacak.

 83. Haber başlığını görünce “yok artık” demiş olabilirsiniz ama bu gerçek bir proje.

  ThinkContacts, bir Forum Nokia projesi. Uygulama Neuro Mindset ile bağlantıya geçip beyin sinyallerini Nokia N900’e göndermeyi sağlıyor. Uygulama sayesinde N900’ünüze dokunmadan sadece beyin sinyallerinizle arama yapabiliyorsunuz. Kullanım alanları arasında öncelikle engelli kullanıcılar bulunuyor, aranacak kişinin ismi ve resmini de içeren bir grafik arayüzü de mevcut.

  Uygulama Maemo 5 platformu için Qt kullanılarak geliştirilmiş ve Nokia N900 cihazlar üzerinde çalışabiliyor.

  Nokia N900 için bundan daha acayip bir haber duymamız zor. :)
  http://meegoturkiye.org/ tan alıntıdır.
  hakkaten var mı böyle bişey

 84. sayın aranel

  ithalatçı firmalardan alınan nokıa n900 lerde sorun çıkar mı?.bu firmalara ne kadar güvenebiliriz.bir forumda yazmışlar.6 ay önce alınan n900 e telefonunuz kayıt dışı kalacaktır msj gelmiş.arkasından bir yorum daha yapılmış.yine aynı msj.tekrar yapılmış.aynı msj.söylemek istediğim güven konusu sadece bu.klonlanma gelir(mi?)ve telefon kapatılırsa başka bir pasaporta işletip,kullanmaya devam edilebilir mi?.

  teşekkürler…….

  sayın aranel şimdi bir ithalatçı firmayla görüştüm.içindeki aparatları eksik teslim ediyorlarmış.mesela şarj aleti, kulaklık, data kablosundan hariç bişi yok.bundan dolayıithalatçı firmadan almaktan vazgeçtim.teşekkürler.

 85. Bulunuyor olması lazım. Gerçi şu sıralar stoklardan kaldırmaya başladı bazı satıcılar USA’de, Suriye’de durum nedir bilemeyeceğim.

 86. bu telefonu SURİYE de bulabilirmiyim aceba

 87. Kore malı olanı almalısınız evet. N900 aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken şeylerle ilgili yazdığım bir yazı var blogumda. Genel anlamda Internet ticaretinde dikkat ettiğiniz şeyler dışında ekstra bir husus yok.

 88. O halde n900 black, made ın korea yazan üretimi alacaz.Diyebilir miyiz?

  Dikkat etmemiz gereken başka hususlar var mı?
  Yarın siparişi verip bir hafta içinde gelmesini beklicem.

  İlginize teşekkürler

 89. Dikkatli olun bence, N900’ün bildiğim kadarıyla farklı renk seçenekleri yoktur, sadece siyahtır. Şarj cihazı, kulaklık vs. içinde mevcut gelir ancak her ülkenin priz şekli Türkiye’deki prizlere uymayabilir, bu durumda herhangi bir elektrikçiden bulabileceğiniz basit bir çevirici aparatla halledersiniz.

 90. sayın aranel dün almanyadan sordurdum iki çeşit varmış.nokıa n900 black serisi 450 euro/diğeri gri renkli 380 ile 420 euro imiş.bizim getirteceğimiz.black serisi mi olmalı.aparatları tammıdır.aparattan kastım hani burda kullanacağımız şarj cihazı içinde mevcutmudur.yoksa usb den mi şarj edecez.bi forumda okumuştum içinde çıkmıyomuş diye.ne derece doğru bilemedim.sizin fikrinizi alam dedim.ayrıca alacağım yer vodafone bayii.
  şimdiden teşekkürler.saygılar.

 91. @birsutanem
  Rica ederim, işinize yaradığına sevindim :) Heyecanlanmaya değer bir cihaz, en yakın zamanda kavuşursunuz umarım. (Beklemek zordur bilirim :P)

  @caner
  %99.9 Gelmeyecek. Nokia Türkiye pazarı için N900 düşünmüyor şuan, bu konuda bir çalışma yapıldığını da sanmıyorum, zaten N900 çıkalı neredeyse bir yıl olacak, artık resmi olacak gelebilmesi mümkün görünmüyor. Ancak bir sonraki Maemo/MeeGo cihazı gelebilir Türkiye’ye.

 92. Sayın ARANEL
  Bu telefonun Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda Çeşitli söylentiler dolaşıyor.bir nokta koyabilir misiniz.
  gelecekse beklicem.
  Ayrıca yorumlarınız için teşekkürler.başarılarınızın devamını diliyorum.

 93. Tek kelimeyle mükemmel bir anlatım yorum cevap olmuş
  henüz siyah incim n900 üme kavuşamadım ama çok pis taktım.
  daha almadan proğramlarını indirmeye başladım.:D
  syn arenal;bu anlatım yorum inceleme ve cevaplarla mükemmelsiniz.
  I’m thanks yaw.walla içten thanks.

 94. @ömer
  MeegoTurkiye.org ‘a sormayı deneyebilirsin. Anladığım kadarıyla kişileri tutan veritabanında bir arıza olması muhtemel.

  @Enes
  Rica ederim, beğendiğinize sevindim, iyi kullanımlar :)

 95. Merhaba, yorumlariniz sonrasinda N900 almaya karar verdim ve elime ulasti suan alet :) 420 dolara almis oldum ve ilk izlenimim cok olumlu. Zaten telefonu elime aldigimda daha once kullanmis gibiydim incelemeniz sayesinde. Cok tesekkurler :)

 96. sevgili arenal bugün bi kaç yerden yazdım sana kusura bakma ama rehbere giremiyorum iki gündür no contacts diyor ve numara kaydetmiyor bu da flsh pleyr indirmek istedikten sonra oldu sence ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisin

 97. Hiç denemedim, TV kanallarıyla ilgili meegoturkiye.org forumunda bir başlık görmüştüm, yardımcı olabilir.

 98. Sevgılı Aranel yenılıkler varmı n 900 de yenı cıkan programlar flash playır gordum mesela onu ındırdım maemo.org dan acaba benmı calıstıramadım genelde onlıne vıdeo ızlenen tum sıtelerden normalde zaten vıdeo takılmadan ızlenıyor sadece bırkac tv kanalının onlıne sıtesınden ornegın http://www.showtv.com.tr orgınal sıtesınden canlı yanını tıklayınca flash playır eskılıgı gıbı bır amblem cıkıyor tek orayı acmıyor startv nın kendı sıtesınden acıyor star tv yı bu yenı cıkan flash playır 5 yıldız almıs acaba bu sıteyı acarmı ındırdım ama nasıl kulanacagımı bulamadım:s

 99. @oytuner
  Yorumunuz için teşekkürler, sorunun sebebini bilmiyorum ancak meegoturkiye.org da foruma başlık açarak sorabilirsiniz. Pre-shared key her zaman açık bir şekilde görüntülenerek yazılır ve bu sorunun bir parçası değildir.

  @Enes
  Rica ederim, benim de çok beğendiğim işlerimden biri oldu bu yazım. :)
  MeeGo’lu bir modelin bir ya da üç ay arasında çıkabileceğini sanmıyorum. Nokia’dan Niklas Savander’e göre bu yılın sonunda “önemli bir ürün aşamasına ulaşacakları” söyleniyor ancak bu önemli ürün MeeGo’lu bir cihaz olmayabilir de, yani gelecek seneye sarkma şansı var. Benim tahminim MeeGo’lu ilk Nokia cihazının bu sene sonu veya 2011’in ilk çeyreğinde satışa sunulacağı yönünde, zira henüz 2010’un ikinci yarısının başlarında sayılırız ancak Nokia 2011’e kadar MeeGo ve Nokia N8 dışında üst segmente hitap eden bir cihaz duyurmadı. Buna bakarak N8’den sonraki gelecek cihazın MeeGo’lu olacağı ve bunun da en geç bu yılın sonuna kadar olabileceğini düşünebiliriz.

  Maemo eğer ihtiyacınızı karşılayacaksa -ki yazılım geliştiriyormuşsunuz, demek ki karşılayacak- ve ticari yazılım desteğine çok da önem vermiyorsanız (zira bu noktada N900’ü almamak için tek sebep ticari yazılım desteğinin halen güçlü olmaması ve MeeGo’nun çıkmasıyla Maemo 5 için ticari yazılımların ortadan kaybolabileceği endişesidir. Qt desteğiyle bu “zor” diyebiliriz ama zor demek imkansız demek değil) Nokia N900 alın. Meegoturkiye.org ‘da bunun için “almalı mıyım” tarzında bir döküman yazmıştım, işinizi görüp görmeyeceği konusunda yardımcı olabilir. Yine aynı sitenin forumlarında N900’un geleceğiyle ilgili özet halinde bir mesajım var. Diğer yandan ben bir cihazı alır en az 5 sene kullanırım diyorsanız da beklemişken yıl sonunu beklemekte fayda olacaktır, zirâ MeeGo, Nokia için hiç denenmemiş yepyeni bir ticari ürün mantığı taşıyor ve eğer tutarsa netbooklar,televizyonlar,tabletler,otomobiller ve mobil cihazlarda MeeGo’lar göreceğiz, N900’ün de bu dünyaya dahil olabileceğini tahmin ediyorum ancak paranızı riske etmeye değmeyebilir bu.

  Özetle diyebiliriz ki, Nokia N900’ün önümüzdeki 3 ayda bir üst modeli çıkması pek mümkün görünmüyor, Ancak bu yılın sonunda MeeGo cihazları görebiliriz. Yine N900’ün bu cihazlar çıktığında uzun bir süre ölmeyeceğini öngörebiliriz -zira açık kaynak- ancak rağbet azaldıkça ticari yazılım sayısında düşüş olacaktır.

  Bence alıp almamaya karar verirken şunları göz önünde bulundurmanız önemli: a) işinizi görecek mi? b) kaç sene kullanacaksınız? c) kaç para ödeyeceksiniz?

 100. Merhabalar, internette N900 ile ilgili incelemelere bakarken incelemenizi gordum ve sevincten havaya uctum deyim yerindeyse. Turkce ve bu kadar genis bir inceleme bulacagimi hic dusunmuyordum Turkiye’de satilmadigi icin. Oncelikle emeginize saglik ve cok tesekkurler.

  Soruma gelirsem, suan Amerika’da bulunmaktayim ve N900’u 400 dolara kolayca alabilecek durumdayim. Ancak kafamdaki soru isareti N900’un ust modelinin bu yil icinde cikmasi beklendigini belirtmeniz. Bu konuda guncel bir bilgi var mi acaba? Cunku aleti alip hemen ustune ust modelinin cikmasini istemiyorum. 1 ay daha Amerika’dayim bu sure icinde cikacaksa ust modeli bekleyebilirim. Ancak 2-3 ay sonra cikacaksa N900’u simdi almak ya da baska bir modele yonelmek arasinda karar vermem gerekiyor. Ama bilgisayar muhendisligi bolumunde okuyup yazilim gelistirdigim icin Maemo kesinlikle cok cekici geliyor. Yeni model hakkindaki elinizdeki bilgileri bekliyorum. Umarim yakin zamanda N900 dunyasina adim atmis olurum. :) Tesekkurler simdiden.

 101. oncelıkle ınceleme yazısı gercekten mukemmel olmu, zaten almayı dusunuyordum, yazınız sayesınde ıngıltereden hemen getirttim. bir probleme rastladım. wpe – pre shared keys in oldugu wireless aglarda girerken sureklı connection error veriyor. maemo talk tada arastırdım. cok farklı yorumlar var. bugs oldugunu soyleyenler var vs. bırde x terminalde roots olarak acarak bi cozum onermısler kesin calısıyor diye ama acıkcası nacizane bilgimle roots acmaya cesaret edemedim. diger wpa larda falan sorun yasamıyor; zaten sifreyi gırerken numaraları yıldız seklıne alıp sıfreliyor ama pek tabi pre shared de acıkca yazıyor. bır guvenlık acıgı var diye baglanmıyor sanıyorum. yardımcı olursanız cok tesekkur ederım.

 102. Finlandiya üretimi N900’ler prototiptir, almayın. Orijinal Nokia N900’ler Kore’de üretilir, bu sebeple sizin de kore üretimi olanı almanız mantıklı.

  N900 alıp almamaya karar verirken incelemeyi okumuşsunuzdur sanıyorum. Meegoturkiye.org’a da bir göz atabilirsiniz, yine orada “N900 almalı mıyım?” tarzı bir döküman var, ona da göz gezdirin. N95 mevzusu beklentilere bağlı tabii, Bu cihaz N95’den bir kaç ışık yılı falan ileride, donanım olarak da, yazılım olarak da. N95 ile aralarında pek benzerlik bulamayacaksınız. Ancak unutmayın ki N900 telefon değil tablet ağırlıklı düşünülerek hazırlanmış bir cihaz, alıp almamaya karar verirken göz önünde bulundurursunuz.

  Türkçe dil paketi klavyedeki harfleri değiştirmez. Türkçe karakter yazmak için dokunmatik ekran klavyesini kullanabilirsiniz evet. Dikey mod yazılımdan yazılıma değişiyor, son PR ile birlikte bazı sistem uygulamaları da (mesajlaşma, resimler vs.) bu desteği sunuyor olmalı ama dikey mod çok tercih edilen bir yol değil.

 103. Merhaba, ben nokia n900’ü almaya karar verdim ve bu hafta almayı düşünüyorum almak ve almamak arasında çelişkiler yaşarken birde çin malı, finlandiya malı ve kore malı üçleminde takılıp kaldım daha düne kadar nokia e72 alacaktım ama bu cihazı görünce heves saldım. Şimdi sayın Aranel size soracağım birkaç soru var beni aydınlatırsınız inşallah:
  Bu cihazın Made in Korea malı olanını buldum vede çinde montajlanmış Made in Finland olanını buldum sizin öneriniz hangisini almam yönünde olur ayrıca Kore malı olan Çinde monta edilenden hemen hemen %20 daha ucuz fiyata yani Kore malı olan 1650 S.R çinde üretilen Finlandiya malı ise 2000 S.R sizce Kore malını alsam mı?.
  Ayrıca ben 3 yıla yakın bir süredir nokia n95 8GB kullanıyorum 3 yıldır başka cihz kullanmadım sice bu cihaza geçersem geçtiğime değdi diyebilir miyim?.
  Son olarak, TR dil paketini yüklediğimde klavydeki harfler karışacak buna çözüm olarak ekranın dokunmatik klavyesini kullanabilir miyim ve kullanım esnasında ekran dikey oluyor mu?.

  Sorularıma alacağım cevap için şimdiden teşekkürler, umarım en kısa zamanda doğru cevabı alır ve cihazı alıp almama konusunda net bir karara varırım.

  İyi çalışmalar, Musa…

 104. Türkçe dil seçeneği var. Hatta ben yaptım, eminim yani. :D
  Nasıl yapılacağı için, http://www.meegoturkiye.org

  Konsol uygulamalarıdır onlar muhtemelen, sadece terminalden çalışırlar. Terminalde çalıştırmak için gereken komutu biliyorsan çalıştırabilirsin.

 105. sevgılı aranel bende yaklasık 1 haftadır kullanıyorum fakat turkce dıl secenegı olmadııgndan baya zorlanıyorum . ıkıncı bı sorum ıse ındırdıgım bazı uygulamaları ekranda goremıyorum fakat teledonun uninstall yerıdnen ındıgını gorebılıyorum nereye kaydetmıs olabılr dıye sorcaktım bu ıkı sorumu cevaplarsan cok sevınırım

 106. IMEI numarasını kaydettirmeniz gerekiyor evet. Gerekli ayrıntıları incelemede anlattım, kayıt şart, bunun için de pasaport bulmanız lazım, bulamazsanız da bu yakınlarda Türkiye’ye gelmiş birine para ödeyip ikna etmeniz gerekecek. Kayıt için GSM operatörünün herhangi bir yetkili mağazasına başvurursanız sizi yönlendireceklerdir.

  @orhan
  Yapar. PR1.2 güncellemesi kurulu olması gerekiyor ancak.

 107. n900 cok guzel bir tlfon ve bilgisayar ama neden kontur sormiyo yildiz ve kare tusuyla arama yapmiyo gecersiz diyo

 108. Sevgili aranel,internet üzerinden birkaç gün içinde n900 alacağım.Peki bu telefonun kaydını birinin pasaportunun üstüne mi yaptırmamız lazım?Ancak arkadaşımın pasaportunun süresi 30 günü çoktan geçti. Bu durumu nasıl çözeceğiz? Ve kayıt için nereyre başvuracağız?
  Şimdiden teşekkürler.

 109. Belirttiğim adresin forumunda Servis Noktaları başlığı var, oraya bakmayı deneyin. Bir de Genel Yardım’ı tarayıp sizinle benzer sıkıntı yaşayan olmuş mu bakarsınız.

 110. Selamlar,

  İmdaaat. Micro USB portum bozuldu. Ne yapmalıyım. Nerede yaptırmalıyım.

 111. IP ayarı ayrı DNS ayarı ayrı. Birini değiştirirken diğerine dokunma. Maemo/MeeGo ile ilgili teknik sorular için: http://www.meegoturkiye.org

 112. bıde aranel ya bu yutubeye gırmek ıcın dns ayarlarını degıstırme olayı vardı ben onu yaptım gırıdıgm hatı sectım ıp ayarları otomatık alınsınmı ıbarasını kaldırdım altındakı dns ayarları yerıne ılk kutuya 4221 onun altına 4222 yazdımbaska bırının tamam dedım telefonu kapatıp actım hatta garantı olsun dıye bu sefer google tıklayınca sayfa goruntulemedı yanlıs ıp ayarları dıye ıngılzce yazı cıkıyor tekrar ıp adresını otamatık al deyınce duselıyor ama tabıkı yutubeye gırmeden buda baska bır bulmaca ama cozemedım ben ya mıllet nasıl yapıyor resımlıde anlatmıslar aynen yaptım ama bu sekılde hıc bır yere gırmıyor onu yapınca baska bır seklı varmı tessekur ederım yardımcı olursan

  tamam dedıgın sıteyıde okuycam calısan bırı olarak belkıde fazla vakıt ayırmıyom bu telefonda neler var dıye alsında bır dukkan olsa bıraksam parasınla ne var ne yok kursalar sonra ben almaya gıdıncede şu bu ıse yarıyor şu şu ıse yarıyor dıyede acıklasa bırı hem para kazanır hem mıllete yardımcı olur cok sey var programlarda ama oldukca emek ugrası ıstıyor gıbı bazı seylerı cok ınce ayrıntı yapmadan calısmıyor gıbı bakalım kendımı yakında yogunlastırcam bakarsın kıtabınıda yazrım dermısım:d senın sıtende programların kullanım amacları ılegılı menu varsa cok faydalı olurdu ıyı calısmalar

  ınternet erısımı oldukca hızı verı ındırme hızı 10.2 mıs bellıde edıyor kendını yenı cıkacak ıpone 4 gs de bıle 7.2 olcakmıs telefon ıyıde ıste bı ıslem yapmak ıcın cok ugrastırıyor olması bıraz canımı sıktı telefonda bluuetoot ıcın kod yazmıyor mesela bır resım dosyasını bluetootla gonder dedım dırek bısey sormadan eslesme basarısız dıyor parola falan cıkmadan laptoptan bır resım yollamak ıcın n 900 u buldugumda parola gırın dıyor ama telefonda herhangı bır ıbare cıkmıyor verı goınderılsınmı dıye buluettot ablamı mavı oluyor bır surelıgıne o kadar olmuyor nasıl yapcazkı :s ayrıca 1 ay once ara kablosunu taktım laptopa ondada laptopta bıseyler kurulsunmu dıye nette aransınmı dıye sordu evet dedım arada taradı laptop bulunamadı dedı yanı kabloyla bıle ıletısım kuramadım laptopla baska telefonda var onda blluetootle telden yada laptoptan en kucuk bır resım bıle yolasam anında ulasıyor bırbırıne ara kablosunuda taksam hemen ıletısıme gecıyor bunda nasıl yapcaz bılmıyom bulmaca gıbı telefon:d

 113. Tamamen büyük harf yazmayın okunmuyor. Maemo.org’da günün her saati yüzlerce kullanıcı var, forumu: talk.maemo.org, İngilizce bilmiyorsanız, Türkçe destek sitesi de http://www.meegoturkiye.org

  Eşleşme kodu her cihazda olur, kendi cihazınızda bir sayı giriyorsunuz, diğer cihazın ekranında da kod soran bir ekran çıkıyor, aynı kodu yazıyorsunuz. Zaten veri aktarımı için eşleştirme gerekeceğini de sanmıyorum. GPS ve Haritalar desteği var cihazın, Ovi Maps üzerinden kullanılıyor. Internet üzerinden görüntülü/sesli iletişim için en iyi yol Skype, MSN üzerinden yapmanızın kasması doğal. Özetle, bluetooth ile erişim kurmak için eşleşme yapıyorsanız önce cihaza bir kod girin, mesela 0000, sonra da onu PCye girin.

  N900 hakkındaki eleştirileriniz bence tamamen yersiz. İncelemeleri ve Internet’i takip etseniz zaten N900’ün 3G video araması hizmeti sunmadığını, GPS sunduğunu, kullanımda kolaylık değil fonksiyonelliği ön plana çıkardığını, aMSN üzerinden görüntülü konuşturacağız diye bir söz vermediğini bilirdiniz. Ürünü incelemeden satın alan tüketici hatalıdır, unutmayın ki Nokia N900’ün amacı bir akıllı telefon yaratmak değil bir mobil bilgisayar yaratmak ve tasarımı/özellikleri de buna göre şekilleniyor.

  Son olarak, şunu okumanız kesinlikle önerilir: http://www.meegoturkiye.org/icerik/maemo-5-nokia-n900-benim-i%C3%A7in-mi

 114. SELAM ARANEL BEN BU TELI ALALI 2 AY OLDU AMA HALA ACER LAPTOPUMLA BLUETOOTTAN TEK BIR RESIM BILE ATAMADAIM YADA ALAMADIM:SESLESMEDI DIYOIR PETROWICH DIYE BISEY DUYMUSTUM AZ ONCE ONU INDIRDIM ODA SÜZ GIBI DURUYOR ICINDE DIGER PROGRAMLAR GIBI:SESLESME KODU SORUYOR KOD FALAN NE YAZCAZ BILMIYOMKI NASIL BIR TELEFON BU YA NE KADAR IŞI ZORLASTIRIYOR COK PISMANIM IPONE 4 GS 4 TEMMUZDA CIKIYORMUS CIKSIN BUNU COPE ATMAZSAM BENDE NE OLAYIM BU KADAR UGRASTIRAN BIR TELEFON GORMEDIM YA A MSN INDIRDIM GORUNTULU KONUSMADA OYLE BIR KASIYORKI ZATEN AMSN TIKLADIGIMDA ACILMASI 10 DAKIKAYI BULUYOR MILLET DAHA UCUZ TELEFONLARDAN GPS USERINDEN UCRETSIZ SESLI YON TARIFI YAPIYOR HIZINI GIDECEGI YERI KONUSAN BAYAN SESINDEN UCRETSIZ DUYUYIOR AYRINTILI SOKAKLARI GORUYOR BUNDA ODA YOK SANIRIM NERESI BUNUN TABLET PC O YOK BU YOK 3 G LI KONUSMADA YOK JAVA UYGULAMALARIDA YOK EE NE ISE YARIYOR BU TELEFON HADI 3 G YOK NET UZERINDEN GORUNTULU VE SESLI KONUSMA YAPSA ONADA SUKUR DIYCEM AMA NERDE A MSN INDIRDIM O KADAR KASIYORKI BIRAK KAMERA ACMAYI YAZARKEN BILE ZORLANIYOR YAZDIGIM HARFLER YAZDIKTAN 10 SANIYE GECIKMELI CIKIYOR BIDAHAMI NOKIA ALMAK TOVBELER OLSUN YA YARIDMCI OLURSAN SEVINIRIM BLUTETTOTLA LAPTOPLA ILETISIM KURMASI KONUSUNDA AYRICA MEAOMO .ORGA GIRDIM ORDADA KIMSELER YOK BURDAN YAZDIM O YUZDEN ORASIDA BIR KARISIK NE YAZMA YERI VAR NE BISEY YADA BEN BULAMADIM:S

 115. Bir sorun olacağını sanmıyorum ama Amazon müşteri hizmetlerine sorabilirsiniz. Ben cihazımı USA üzerinden aldım ve Türkiye’deki SIM kartlarla tamamen uyumlu.

 116. Cevabınız için cok teşekkür ederim bir tane daha sorum olacak bu telefonu amerikadan(AMAZON) dan alma imkanım var fakat oradaki telefonlar sim kart (girişi) destekliyormu bilmiyorum bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 117. N97 veya 5800 kullanmadım. Cihazın sürekli değil ancak ağır yük altında tepki vermesinde gecikmeler yaşanabiliyor, ancak rahatsız edici bir durum halini almıyor bu, klasik Symbian yavaşlığı gibi değil. iPhone ile kıyaslarsak iPhone’un arayüzü daha akıcıdır tabii, zira bu bir multitasking cihazı, iPhone gibi aynı anda tek bir işi değil, aynı anda 35 uygulamayı falan çalıştırdığı videoları var, haliyle ne kadar yüklenirseniz arayüzü o kadar yavaşlatırsınız :) Beni rahatsız eden bir gecikmesi yok, sizi rahatsız etmeyeceğine emin olmak için YouTUBE videolarına bakabilirsiniz.

 118. Merhaba cok güzel inceleme yapmışsınız.
  Teşekkür ederim.
  Merak ettiğim konu ,
  Nokia n97 yada 5800 daki gibi internette dolaşırken veya herhangi bir işlem yaparken dokunduktan sonra telefonun tepki vermesinde gecikme oluyormu?
  Teşekkür ederim.

 119. @dilara
  Teknolojiden çok anlamayan biri için N900 pek doğru bir tercih olmamış gibi görünüyor :) Sorununuzu detaylı bir şekilde meegoturkiye.org forumunda Genel Yardım’a yönlendirin, sizinle aynı sorunu yaşamış olanlar olabilir.

  @d.fırat kaya
  Gerçekten ilginç bir durum, muhtemelen kurduğunuz bir yazılım falan yapıyordur, -devel’lardan bir şey kurmuş olmayasınız. Phone Speaker Switcher falan da kurulu olabilir.

 120. Sayın Aranel Daha önceki yardımlarınızdan dolayı çok teşekkürler.n900 le ilgili yeni bir problemim var.yardımınızı tekrar esirgemesseniz size minnettar kalırım.görüşme esnasında telefon kendi kendine hoparlöre geçiyor.prblem nedir acaba ve nasıl hallederiz.saygılarımla

 121. merhaba aranel bey benimde bir sorum olacakti.Telefonu birkac gun once getirttim fakat mesajlarim karsidakine iletilmiyor.Teknolojiden cok anlamiyorum bu yuzden cozum bulamadim bununla ilgili.SIkIntInIn sebebi ne olabilir bir fikriniz var mi?butun mesajlarin icinde unlem isareti var ve ulasmiyor.Yardimci olursaniz cok memnun olurum.

 122. @cem
  Var öyle bir site, ve ben yaptım evet:
  http://www.meegoturkiye.org

 123. sevgılı aranel bu n 900 e neler yuklenıyor sızde enler var n 900 kulanıcılarının yukledıgı yaptıgı yenılıklerı programları oyunları anlatan bır forum sıtesı falan yokmu aldıgım gunden berı daha bısey yapmadım:sa msn kurdum verıdgın lınkten karsı taraf acınca goruyorsun kendımın kamerası acılmıyor ve ayrıca karsı taraf acınca cok kasılıyor yanı donuyor goruntu seslı konusma yapmadım daha bıde bı versıyon cıkmıs ona yukseltın dıyor nerdne yukseltez bulamadım:skulanıcı yorumlarını ındırdıklerı oyunları programları falan anlatan bır sıte kurarsanız telefonumuzu daha ıyı tanırdık neler yapacagını daha ıyı ogrenırdık tesekurler bılgılendırısenız buradan nelerı ındırebılecegımı

 124. merhaba ben hollanda da yasioum ve dogum gunumde hediye olarak gelmisti n900 ama ben biras teknoloji ozurlu oldugum icin hic bisey yapamadim acikcasi interneti falan nerden yukleyebilirim bana yardimci olursan sevinirim…

 125. arkadaşım ben yeni bir n 900 aldım herşeyi güzel ama gürüntülü konuşmayı bir türlü bulamadım bana bir yardımcı olabilirmisin

 126. @cem
  Ağ detaylarınızı bilmiyorum bu sorunu kolay yoldan çözmek pek mümkün görünmüyor, meegoturkiye.org’da sormayı döneyin. Sanırım sorunun sebebi cihazınızın “kolay kurulum” yöntemi kullanması, ancak belli ki bu yöntem düzgün çalışmıyor.

  @Seda Derinalp
  Petrovich adlı uygulamayı kurmalısınız.

  @Sevgili Aranel tekrar selamlar..
  Bunun bir yolu varsa da bilmiyorum, yakında uygulamasını yaparlar muhtemelen. Şimdilik, cihazdaki kişileri başka bir cihaza -SIM karta yükleyebilen bir cihaza- gönderip, orada SIM karta girişini yaparak sim rehberine alabilirsiniz.

 127. Sevgili Aranel tekrar selamlar..

  Operatör değişikliği sebebiyle yeni bir sim kart kullanıyorum..
  Sorum şu;cihazdaki numaraları Sim kart’a nasıl yükleyebilirim..?

  Bütün uğraşlarıma rağmen bulamadım..

  Teşekkürler..

 128. Merhabalar,

  BT ile muziklerimi nasil paylasabilirim?

 129. sevgılı aranel guake de gectımde bulamadım zaten:( benım aslım baska sorunum var kablolu ınternet uydu net kulllanmaktayım kablolu netmaster modemıme tıplınk marka wılas sınyalıne donusturen rauter aldım laptopa kurulum cd sını taktım sıfreleme koydum laptop mukemmel baglanıyor wılasla suanda fakat nokıa n 900 u baglıycagım zaman agı secıyorum telefondan kurulumu baslatmak ıcın sunlardan brını tıklayın dıye yazı cıkıyor ustekı pın alttakı bıttı yazısı. pını tıklarsam asadakı sayılıları kablosus ıstasyonunuzda gırın cıkıyor bıttıyı tıklarsam yukleme yapıyor ve bu yuklemenın sonunda n 900 wılasa gırmedıgı gıbı laptopumun kurulmus agınıda bosuyor laptopta gıremıyor sonra yenıden rauterın cd sını yukleyıp yenıden kurmak zorunda kalıyorum bu sekılde bır kac kez rauterın cd sınden once rautere resetleyıp tekrar kurulum yapınca laptopta bu sefer zor zar n 900 wılas agına baglanıyor ısın ılgıncı aga sıfre koydugum halde sıfre falan yazmadan gırıyor nasıl becerıyorsa:)kurulumu yaptıgım laptopta gırıyor fakat bu sefer evde kardesımın laptopu ve nokıa 5800 marka telefonu bu nokıa n 900 hatta baglantısını yaptımmı zor zarda olsa bunlar gıremıyor ag baglantı hatası yazıyor .rauterı almadna once ınternet svıch falan ındırmıstım maemo .orgdan bır kac bısey daha ınternetle ılıglı acaba bunlarmı bozuyor hatta gırmesını fakat dısardan bır cafeden gırceksem dırek sıfre soruyor bende garsondan sıfreyı ogrenıp yazdımmı dırek gırıyor nete kurulum falan demıyor ama evde kurulum ıcın kablosuz ıstasyonunuzda bır dugmeye basın yazıyor kurulmus bır hat ıcın olurda yenıden laptopa rauterı resetleyıp cd sınle kurlum yapınca baglanırsa zaten kurulmus ve sıofrelenmıs aga sıfre sormadan pat dıye gırıyor :S fakat n 900 gırdımı dıger makıneler ımkanı yok gırmıyor hattı zaptedıyor:s

 130. ilk alisimizda kac saat sarj edecez…

 131. Quake 3’ün paketi Extras Devel’daydı sanırım ioquake diye, oradan alabilirsin. Ancak o kurduğun Q3’ün Linux’ta çalışmasını sağlayan uygulama aslında, Q3’ün kendisi değil, kendi verilerini orijinal bir Quake III’den kopyalaman gerekiyor.

 132. selam aranal quake 3 oyununu daha once maemo.org sıtesınde gormustum sımdı kaybolmus sılmıslermı acaba nerden ındırcez

 133. Selamlar

  Usenmeden bastan sona okudum. Ben E90 kullanicisiydim kahvenin icine dusmeseydi belki 10 sene daha kullanabiliridim. N900 aldigimda cok tereddut icindeydim aldiktan sonrada pisman oldum ama bugun 3 gun cok memnunun hala ogrenmem gereken cok sey oldugunu goruyorum.

  Tesekkurler

 134. Yetersiz bellek sorunu rootfs’den kaynaklanıyorsa -sanırım ondandır- Extras Devel’dan bazı şeyler kurmuşsunuz demektir, bu depodan kurulan paketler sistemin özel bir klasörüne yazıp burayı doldurabiliyor, buradan uygulama kurmayın, buradan indirdiklerinizi silin.

  Kernel-flasher-maemo, t opluluk tarafından yapılmış sistem çekirdeğidir. Siz kendiniz kurmadıysanız sisteme kurulu gelmez.

  @lihannes
  Şiştt.. tamam.. Sim kartınızdaki kişilerinizi aktaramadığınızı kimseye anlatmayacağız.. :P

 135. sorumu yayinlamayin lutfen..sorunumu cozdum :)

 136. kadirkaracimen

  aranel slm kolay gelsın 1. sorum n900 yetersız bellek demeye basladı sebebı nedır ve nasıl yer acabılırım 2. sorum kernel-flasher-maemo neıse yarar kaldırsam cıhaza bı zararı olurmu guncelleme ıstıyor cakıstıgı ıcın guncelleyemıyorum once mevcut olanı kaldırıp sonramı yuklıym yenıden yardımcı olun lutfen tsk.not:bunu okuyan arkadaslar adama bak n900 kullanıyor kernelın neıse yaradıgını bılmıyor dıycekler uzgunum bılmıyorum .kolay gelsın yardımınızı beklıyorum..

 137. Sesli arama yok, aMSN için: http://www.amsn-project.net
  Sorular için: meegoturkiye.org

 138. sevgılı aranel bu seslı nevıgasyonu ben yapamadım seslı arama seslı cevaplama varmı bunda a msn varmıs bıde goruntulu ve seslı msn de konusmak ıcın o programı nerden ındırebılırım tesekur ederım

 139. Navigasyon için Sygic diye bir uygulama var işini oldukça iyi yapan, ancak ücretli. Ovi Maps Internet bağlantısı olmadan da kullanılabiliyor, Internet sorduğu zaman ekranın dışına tıklayıp kapatın o pencereyi, normal GPS moduna geçecektir. Sesli yönlendirme nasıl yapılıyordu hatırlamıyorum, Sygic yapıyordu diye hatırlıyorum, Ovi yapmıyor olabilir. N900’ün radyo uygulamasının sesini daha fazla arttırmanın mümkün olduğundan şüpheliyim, kulaklıkla bir denersiniz, zaten bağlı olmadan çalışmaz. MSN için depoda uygulaması var, Skype zaten üzerinde kurulu geliyor, ayarlara girip hesabınızı eklemeniz lazım.

 140. Sevgılı aranel telefon almayı dusunurken nokıa n 900 nasıl br seymıs dıye google bakınırken yaptıgın yorumu okudum ve nıhayetınde yurtdısandan nokıa n 900 aldım aslında samsung i 8910 hd almayı dusunuyordum ama amacım nette gırmesı guclu bır cıhaz olmasını ıstedıgımden tercıhım bu oldu oburunde hd vıdeo ısleme ve 8 pıkselı kamerası var sımbıan ısletım sıstemlı yaptıgın yorumda telefonun tanıtımını cok gusel yaptıgından tercıhım nokıa n 900 oldu Benım sorum olucak bu nevıgasyon olayında yer gostermeyı hangı programı ındırmem lazım suanda userındekı harıta olayını tıklayınca wılas agı arıyor ve wılas agından gırmeye calsıyor dırek uydudan baglanan programı yokmu nokıa 5800 ve samsung i 8910 hd de wılas olsun olmasın telefon gokyuzunu goruyorsa dırek yerını gosterıyor router 66 yazılımı varmıs samsungda sanırım bırde seslı olarak gıdecegın yerın koordınatlarını yazdıgında seslı olarak goturyor yıne wılas agına baglı kalmaksısın dırek uydu userınden nokıa n 900 ıcın bu sekılde wılas olmaksısın hem yerımızı gosteren hemde seslı tarıf eden ucretsız bu dıger telefonlardakı gıbı bır programı varmı n 900 ıcın bırde radyo uygulamasını kurdum ses az cıkıyor kulaklıkla dınleyınce artırma sansı varmıkı kendı kulaklıgıda kulagı rahatsız edıyor baska alcaz artık bırde yazımın basındada dedıgım gıbı ınternet amaclı aldıgımdan ve daa once cesıtlı yorumlarda okudugum kadarınla wılas ıle gırılen msn de yada skyp de goruntulu ve seslı konusma yapabılıyor olması varmıs n 900 un bunun ıcın hangı programı nereden ındırebılırız aytıntılı yazarsanız tesekkur ederım ıyı calısmalar

 141. Kurulumun o şekilde uzun sürmemesi gerekir. Kendi W-LAN ağınızda deneyin. Bir de sorularınızı şuraya yöneltmeniz daha iyi: meegoturkiye.org

 142. sevgılı aranel bu radyo uygulamasını bı turlu yapamadım yaptıklarımı anlatayım dogru yoldamıyım Ilk once dun gece maeomo.org sıtesınden fm radyo uygulmasını evde laptopa ındırıp bluetootla n 900 a attım fakat evde suanda wılas modem olmadıgından sanırım kurulumda wılas la ınternete baglanması gerektıgınden olmadı ayrıca bluteetootla atıgım bu fm verıcı programı nereye kaydedıldı onuda goremedım gercı sonra bugun oglen arasında bı alıs verıs merkezının cafesınde wılasla n 900 ıle gırdım maomo.org a yıne ordan fm radyo uygulmasını dırek telefona ındırmeyı tıkladım uygulama kuruluyor dıye yazı cıktı ama baya 5 .6 dakıka bu sekılde kaldı bende ıptal dedım takıldı dıye bır sure sonra yenıden aynı yerden ınstal(ındırme)ıle dırek n 900 den gırdıgım maoma.org dan fm verıcı uygulamasını ındırmeyı denedım yıne uygulama yonetıcısınde uygulama yuklenıyormu kuruluma hazırlanıyormu oyle bır yazı cıktı bu arada benım n 900 turkce dıl atıldı ama yıne 5.6 dakıka uygulama bu sekılde yukleme hazırlanıyor seklındekı yazı kalınca ben yıne takıldımı ne oldu dıye ıptal ettım bu sekılde beklemek lazımmı yoksa hemenmı kuruluyor benmı bıyerlerde yanlıs yapıyorum anlamadım yanı bıraksam 1 saat beklıycek gıbı geldıgınden ıptal etım bır radyo uygulması bıle bu kadar uzun surcekse ısımız var ya:(benmı yanlıs yaptım bılmıyorum tesekur ederım bu arada daha harıta gprs hala baska ulkeyı dubaıyı gosterıyor ona sıra bıle gelmedı bunla ugrasmaktan:(

 143. FM Radio uygulamasını kurmalısınız. Bundan sonra, kulaklık takarak kullanabileceksiniz WLAN yerine. Depolara Uyg. Yöneticisi (ingilizcesinde App. Manager) ile ulaşmak mümkün.

 144. tesekur ederım aranel ya ama ben gercekten bırsey anlamadım emaıl adresıme yada burdan fm radyo olayını nasıl acacagımı acıklayabılırmısın telefona bı yerden programmı ındırcez fm radyonun wılasın olmadıgı yerde kulaklık takıp anten gorevı gorerek calması ıcın yoksa fm radyo yu ektıve edıcek telefonun ıcınde bı yermı var varsa neresınde hıc bılmıyorum nereye gırcez neye bascaz neye ok neye tamam dıycez gprs olayındada yıne anlayamadım nerenın ıcınde nereye tıklayınca turkıyeyı gorcek fm radyo yada harıtada turkıyeyı gormek ıcın wılas olması mı anlatabılırsenız cok memnun olurdum sımdıden tesekurler ayrıntılı anlatırsanız bıde depo falan demıssınız o nerede telefonun ıcındemı ben goremedım yada

 145. Art arda gönderdiğiniz 3 yorumdan en uzun olanı bırakıp diğerlerini sildim. Yorumlarınızı tek yorumda birleştirmelisiniz. Radyo olayı için FM Radio uygulaması var. GPS uygulamaları için Sygic kullanmanızı öneririm, Ovi Maps’i pek kullanmıyorum ben, sesli yönlendirme özelliği var mı bilmiyorum ama. Konum ayarlarınızı Türkiye için ayarlarsanız Türkiye’yi görürsünüz, ya da haritadaki kırmızı noktaya basarsanız sizi o anki konumunuza, dolayısıyla Türkiye’ye götürecektir.

  Sorularınız için meegoturkiye.org’u kullanabilirsiniz.

 146. makıne gercekten ıpone 3 gs den gusel aynı pc gıbı sıtelere gırıyor tum vıdeoları acıyor takılma yok bıde radyo olayını cozseydım 4 4 luk olucaktı:) dubaıyı gormektende sıkıldım turkıye ıstanbul gormek ıstıyorum artık harıta nasıl turkıyeye yonlendırme olucak gprssı yanı seslı yon tayını falan varmı 5800 da bıle varmıs cunku

 147. 1 Mesela? Bazı uygulamalar gözükmez, arkaplan ya da konsol uygulamalarıdır.
  2 TV izlenebilir ancak ne üzerinden izlemek istediğine bağlı. Internet’ten Flash ile, akış dosyaları ile izleyebilirsin, VNC ile PCnden alabilirsin vs.

 148. Selamlar cihazıı alalı 2 hafta oldu ama bazı yerlerde sıkıntı yasıorum yardımcı olursanız sevınırım.
  1 Uygulama yöneticisinden indirdigim coğu uygulama yükleniyo ama ikonu gozukmuyo ..
  2 Cihazda tv izlenebılıyomu ?
  Şimdıden tesekkurler.

 149. Rica ederim, ben de klasik bir inceleme yazısı yerine okuyan kişi cihazı kullanıyormuş gibi hissetsin istemiştim zaten :)
  PS3 kolu bağlayıp, TV-Out’la TV’de kendi konsolunu yaratanlar var. Kolu bulayım da bağlaması halledilir :P

 150. Aranel, yorumlarini gercekten yasayarak yazmissin, harcadigin emek icin tesekkurler. Ben de bir N900 sahibiyim ve 111 sayfalik kullanim kilavuzunda bulamadigim bilgileri senin yazinda bulabildim.

  Favori’ lerime ekledim, umuyorum sıklıkla ziyaret edicem bu siteyi…

  Bu telefonu alirken cok fazla aklim dalmisti iphne mu yoksa digerleri mi yoksa yoksa vs.. Sonra soyle bir cumlem oldu benim gibi dusunen arkadaslarla paylasacak: “iphone belki de en iyi telefon ancak N900 baska bise…”

  ha bu arada =) bir ara PS3 kolu baglasak mi bu cihazlara ;)
  hadi cok selamlar.

 151. Yukarıdaki uyarıyı okuyun :)

 152. Ben yeni aldım bu makineyı fakat bıraz sorunum yardımcı olursanız sevınırım…
  Benim makinede sanal klavyeyi açmıyor neden acaba ?
  Profil nasıl oluşturabilirim sadece bu ıkısnımı kullanmak zorundayım ?
  Cevapsız aramaları ekranda göremiyorum bunun için ek birşeymı yapmam lazım ?

 153. @darq :) Fırsat bulduğun an kaç Symbian’dan.

  @murat
  Üretildiği bölge farklı anlaşılan. Designed in Finland yazısı, klavyeyi açtığında, telefonun arkasında ARM Cortex A8 yazısına paralel olarak çıkıyor olmalı. Çıkmıyorsa çok garip. Sürümü PR1.1 yüklü olarak geldiyse muhtemelen biri kutusunu açıp güncellemiş olmalı, çünkü bu sürüm yüklü gelmiyor diye biliyorum ben.

  E-posta için POP ayarlarınızı yaparak elle ayarlamayı deneyin. Ben bu şekilde kullanıyorum GMail’imi ve çalışıyor.

  @ibrahim
  Muhtemelen geçersiz taglere sahip bir parça yüklü. Deneme yanılma yöntemiyle bozuk şarkıyı kaldırırsan çözülmesi lazım.


  Blogda başlıkla uyumsuz soru/yorumlara artık cevap vermiyorum, MeeGo/Maemo hakkında destek almak için şurayı kullanabilirsiniz:
  http://www.meegoturkiye.org

 154. cok guzl bır paylasım emegınze saglk… benım tek sorum olacak medya oynatıcıyı actıgım zaman herhangı bır sarkı aradıgım zaman ıcsel bır hata dıyor ve medya oynatıcı kapanıyor bunun nedenı ne olabılır

 155. merhaba, inceleme için teşekkürler. ben de dün n900 aldım, bir kaç sorum olacak. telefonum qwert klavye değil, alırken de farkettim ama üzerinde durmadım çok azerty diye gidiyor, designed in finland yazısı da telefonum da yok. versiyonu da 2.2009.51-1. bunun sebebi nedir?

  ayrıca mail hesabı ekleyemiyorum. sunucu hatası veriyor ama bölge ve hesap seçimi (hotmail-gmail gibi) yapıyorum, sorun nereden olabilir? yardım ederseniz çok memnun olurum..

 156. adamlar maemo 5 ‘de xD biz hala symbian s60 v2 ‘de.

 157. @Sinan
  Ben bir sorun yaşamadığımdan güncellemeler sorunludur diyemiyorum :) Ama evet, her güncellemede bir risk payı vardır. Yine de bu güncellememek için bir sebep değil.

  @tevfik
  Nasıl bir sorun yaşadığınızı belirtmemişsiniz?

 158. Slm..cok iyi bir inceleme ..ben de bugun satin aldim fakat ne turkcell ile ne de wlan ile internete bağlanabildim…bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…teşekkürler..

 159. sanki güncellemelerden sonra hep bir problem oluyormuş gibi bir hisse kapılıyor insan… artık telefonlarda işletim sistemlerine döndükçe bilgisayarlar gibi onlarda sık sık problem yaratacakmış gibi geliyor özellikle de güncellemelerde..
  siz de hemfikirmisinizAranel Bey?

 160. Tabii ki. Yapmamanız için bir sebep yok.

 161. paylaşımlar için çok teşekkürler bi sorum olacaktı telefonu yeni aldım güncellemeleri yapmamı tavsiye edermisiniz???

 162. @Sinan
  Bir sorun yaşamazsınız. Ben de Amerika’dan getirttim. Şarj aletinin ucu amerikan tipi olduğundan doğrudan bağlayamazsınız, ancak her yerde bulabileceğiniz 10 liralık basit bir çeviriciyi aletin ucuna takarak onu Türkiye ile uyumlu yapabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım ve rahatlıkla kullanıyorum.

  Herhangi bir Nokia şarj aletini kullanabilmeniz için, MicroUSB portundan şarj etmesi gerekir. Hatırladığım kadarıyla önceki Nxx serisi cihazlar(N97 de dahil olmak üzere) MicroUSB üzerinden değil, ince uçlu bir girişten şarj ediliyordu. Bu ince uçlu şarj alanı N900’de kullanılmıyor. USB aktarımı yapılan port aynı zamanda şarj portu. Bu sebeple bu cihazların şarj aletleri N900 ile uyumlu kullanılamayacaktır. Kendi şarj aleti Türkiye’de gayet güzel çalışır ama.

  @tevfik
  Ürünün product code’u silinmiş olayı hikaye görünüyor. USB kablosundan kaynaklanacağını sanmıyorum, Firmware ile tamamen sıfırlatmayı deneyebilirsiniz. Eğer olmuyorsa nereden kaynaklandığını pek anlayamadım, donanımsal bir arıza olabilir.

 163. degerli aranel bu telefonu alali yaklasik 1 hafta 2.gün tamircideydim bilgisayara usb connect yaptıgımda cıkardıgım zaman camera cekmek isterken operation failure mesaji aliyorum eminönünde tamircide düzelttiler ve ürünün product code u silinmis diip yaklasik 100 tl masraf aldilar bugün usb ye takınca gene ayni hatayı aliyorum ve kamera cekim yapmiyor sizce ne yapmalıyım acaba usb cable dan mi kaynaklanan bi prblemmi bu

 164. Değerli Aranel son bir sorum olacak…
  N900 telefonu Amerikadan geleceği için şarj aleti ve sıkıntısı yaşar mıyız? Kutusundan çıkan şarj aleti bildiğim kadarıyla 110V AC kuvvette ve Amerikan versiyonu fişe sahip… Herhangibir Nokia veya N97 şarj aleti, N900 için de kullanılabilir mi?

 165. Değerli Aranel,
  Yorumlarınız ve değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Bu dediklerinizi aklıma yazarak N900 alma konusunda büyük ihtimalle girişimlerim olacak. GG de dediğiniz gibi getiren bir çok insan var. Ben pek güvenemesem de sizinde aldığınız mkavas kullanıcısını tercih edeceğime benziyor.
  Tekrardan yorumlarınız için teşekkür ederim…

 166. @ceyda
  Ön kamera için henüz yazılım çıkmadı. Kendi görüntünüzü alabilmek için Mirror adı verilen bir uygulama var, onu kurabilirsiniz. MSN ve Pidgin’de kullanmanın bir yolu yok diye biliyorum.

  @Sinan
  N900 IT meraklıları/çalışanları için, N97, genel kullanıcı için diyebilirim. Ancak, N900 almayacaksanız, bence Nokia’dan bir şey almayın. N97 yerine HTC, ya da iPhone tercih etmek daha mantıklı seçimler olur. N97 her anlamda bir başarısızlık oldu Nokia için, kime hitap ettiğini onlar bile anlayamadı.

  Maddeler üzerinden gidelim:
  – Mümkün. MfE kullanıyorsanız o konuda bazı sıkıntılar vardı ama çözülmüş olması lazım. POP3 kullanan bir servisse hiç farketmez. N900 bunu Symbian cihazlardan daha hızlı ve etkili bir şekilde halledebiliyor.

  – Bilyoner’i denemedim, geri kalanlar için N900 en iyisi, Bilyoner’in de %99.9 çalışacağına eminim. Firefox’da ne görüyorsanız, N900’de de aynısını görürsünüz, o neyi açıyorsa N900 de onu açar diyebiliriz.

  – Çok sayıda farklı fonksiyonda uygulama var, ancak biraz deneyim ve merak gerektirecektir. iPhone’daki “fart app”lar (yani mantıklı bir işe yaramayan, ancak eğlenceli olan) gibi gereksiz fazla uygulama yok ancak. Oyun konusunda da iPhone’a kıyasla bariz sayıda az alternatif var, ancak GNU/Linux oyunları, yeni yeni gelmeye başlayan ticari yapımlar ve emulator desteğiyle, çok sıkı bir oyuncu değilseniz eksiklik de hissedilmez bence. (Yine de, oyun oynamak için iPhone.) N900’ün sizi eğlendirip eğlendiremeyeceğini bilmek için denemeniz lazım. Ancak, önceliği eğlenceden çok fonksiyonellik diyebilirim.

  – QWERTY klavyesı aslında bariz bir avantajı. Kullanmak istememeniz çok yazık, çünkü hiç bir dokunmatik ekran klavyenin rahatlığını vermeyecektir. (kendi adıma, klavyeyi neredeyse her zaman kullanıyorum diyebilirim) Yine de, klavyeyi kullanmadan da işlerinizi görebiliyorsunuz, sanal klavyesi var, onunla da SMS yazabilir, Internet’de dolaşabilirsiniz.

  – N900 multimedyada bariz avantajlı. Bir çok farklı tür ve kalitedeki medyayı oynatacaktır. Bunları torrent istemcisi ve web tarayıcısı sayesinde indirebilir, Flash oynatıcısı sayesinde indirmeden izleyebilirsiniz.

  – N900 bence önceki ürünlerden daha dayanıklı, kasası daha sağlam. Ancak tüm bir yüzeyi ekran olduğundan dikkatli olmanız lazım. Bir de, USB portunu fazla zorlamayın. Bu iki noktada sorun yaşamazsanız, N900’e bir şey olmayacaktır. YouTube’de dayanıklılık testi videoları var. Orada her işkence yapılırken izleyebilirsiniz.

 167. Değerli Aranel,
  Cevabın için içtenlikle teşekkür ederim…
  N900 ü inceleyen biri olarak senin görüşlerin oldukça önemli. Açıkçası şunu söyleyebilirm ki N900 ve N97 arasında karasız kalıyorum. Bir tarafta N97 nin garanti olayı ve operator destekleri, diğer tarafta N900 ün üstün özellikleri ve Maemo işletim sistemi…
  Sizden hangi cihazı almam konusunda fikirlerinizi önemsiyorum. Kullanma amacımı kısaca yazarak değerli fikirlerinizi bekliyorum.
  -Şirket mailimi tanıtıp kullanmak istiyorum.
  -İnternet sitelerine girmek, facebook videolarını açmak veya bilyonerden bahis oynayabilmek istiyorum.
  -Değişik uygulama ve oyunlar ile (örneğin iphone uygulamalarındaki gibi) eğlenceli vakit geçirmek istiyorum.
  -QWERTY klavyeyi en az kullanmak kaydıyla dokunmatik ekran üzerinde kolaylıkla işlemelrimi yapmak istiyorum (SMS yazmak, internette dolaşmak, vs.)
  – Film veya diziler izlemek istiyorum (özellikle Lost ve Fringe hastası olarak bunları gerek indirmek vasıtasıyla gerekse Web üzerinden izlemek istiyorum).
  – ve mümkünse dayanıklı, hemen bozulmayacak bir ürün istiyorum :))

  Yukarıdakilerin ışığında değerli öneri ve fikirlerinizi bekliyorum…
  Çok teşekkür ederim.

 168. ön kameramı çalıştıramıyorum.örneğin ön kamera ile fotograf çekmek istedigimde ön kamera seceneğini bulamıyorum.amsn,pidgin gibi uygulamalrda ön kameramı kullanamıyorum.yardımcı olursanız çok sevinirin.şimdiden teşekkürler..

 169. @alper
  Topluluk desteğiyle alakalı bir konu bu, aslında oldukça hızlı ilerliyor, sadece son kullanıcıyla henüz buluşmuyor. Extras Devel deposunu ve Subversion depolarını (Maemo Garage’da var) kontrol ederseniz buralara her gün yeni projeler ekleniyor ve var olan projeler geliştiriliyor. N96 kullandığım süre boyunca, yaklaşık 8 ay kadar falan, Symbian’da hiç bir ciddi yenilik görmemiştim ben. Python ve C için geliştirilen APIler gibi bir kaç geliştirici aracını saymazsak, Firmware güncellemeleri de az sayıda şeyi(ışıkların ne zaman kapanıp açılacağı, kapak kapanırken ses çıkması, performans) değiştirdi bu uzun sürede. Maemo’nun topluluk desteği sayesinde Symbian cihazlardan çok daha hızlı geliştiğini söyleyebilirim. Yoksa nasıl bu gün resmi desteği olmayan, FM alıcısından, CID portuna kadar her şeye bir program geliştirilebilirdi ki? Ya da nasıl Android’i, ya da Ubuntu’yu çalıştırırdık? Maemo’ya tam kapasiteli bir Debian kurardık? Mer projesi gibi tamamen açık projeler çıkabilirdi? Bunlar kolay gerçekleşmeyen şeyler.

  iPhone konusunda da pek katılamıyorum. Her cihazın hitap ettiği kitlesi farklı oluyor. Bilişim meraklıları/çalışanları için N900 tabii ki harika, ancak cihazı sadece basit Web işlemleri, e-postalarını kontrol etmek, MSN’e girmek, oyun oynamak ve arkadaşlarına hava atmak için kullanan da ciddi bir kesim var, o kesim için multitasking, ya da donanım gücü, GNU/Linux olması pek farketmiyor, iPhone bu kesimin ihtiyaçlarını karşılıyor diyebilirim. (Ha bu insanları destekliyor muyum? Hayır. Ama ticari anlamda “yok böyle insanlar” diyemiyoruz sonuçta)

  @mustafa
  Finlandiya’da tasarlanıp Kore’de üretiliyor. Başka bir ülkede üretimi yapılmıyor, Kore olanı almalısınız. İlk 300 cihaz Finlandiya’da üretilmişti ancak bunlar prototip cihazlar, satmaya kalkışan olursa bile almayın bunları.

  @Sinan
  Gerçeklere takla attırmışlar yine :) N900’ün Türkiye’ye gelmeyeceği ve garantisi olmadığı doğru. Ancak Internet desteği olmadığı YALAN. Operatör üzerinden de gayet güzel Internet’e bağlanabilirsiniz. Operatörlerin bu cihazlara destek vermediklerini söylemeleri şu sebepten: Her operatörde, SMS atarak ayarlarınızı aldığınız (Örn: “AYARLARIMI VER” yazıp 1234’e göndermek gibi) bir numara vardır, bu numara cihazın modeline göre ayar yollar. N900’ü tanımadığından ayar yollayamaz. Peki bu neyi değiştiriyor dersen, hiç bir şeyi. Aynı ayarlar Internet’te her yerde var ve 5 dakikalık bir zahmetle elle bu ayarları girebilirsin, gayet de güzel çalışır.

  Bu konudaki sorulara tek bir seferde cevap vermek adına: Nokia N900’ün Türkiye’de bütün fonksiyonları(3G/WiFi Internet,GPS,Telefon fonksiyonları) çalışıyor. Zaten çalışmaması çok saçma olurdu.

  Ben Vodafone kullanıyorum ve 3G üzerinden Internet’e bağlanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım, Turkcell’de de elle ayar yapıldıktan sonra gayet güzel çalışacağını düşünüyorum, zaten Donanımhaber gibi sitelerde N900 ile Turkcell/Vodafone/Avea testleri yapılmış, çalışmasaydı bu testler yapılamazdı.

 170. Selam Aranel,
  Nokia Turkiye ile konuştuğumda N900 un gelmeyeceğini ve bu yuzden de garanti desteği olmadığını soyledi. Ayrıca operatorlerin (Turkcell, Vodafone ve Avea) internet desteğini vermeyeceğini sadece WiFi aracılığı ile bağlanabileceğini söyledi.
  Bunun üstüne ben Turkcell le konuştum. Kendileri bunun doğru olduğunu ve N900 için internet ayarları olmadığını ve internet desteğini vermeyceeklerini söylediler. Akabinde Vodafone ile görüştüm ama onlar internet ayarlarının olduğunu ve destek verdiklerini söyledi. Bunun üstüne Avea ya hiç sormadım.
  Size sorum acaba internet desteği gerçekten de verilmiyor mu? Ben Vodafone a dahi güvenemedim. Sonuçta bu telefonu alıyorsak internete de girmem gerekli, özellikle operator aracılığıyla…
  Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?
  Teşekkür ederim…

 171. öncelikle böyle bir paylaşım yapıp bizi bilgilendirdiğin için öok teşekkürler bir sorum olcaktı nokia n900 nerede üretiliyor??? ve hangi ülkeninkini almamızı tavsiye edersin???

 172. nokia n900 ile ilgili herşey çok güzel, kullanım rahatlığı, özgün işletim sistemi ve daha bir çok şey, ama programsal yeniliklerin kaplumbağa hızı ile ilerliyor olması insanın canını sıkan bir gerçek, n95’de bu bahsettiğim yenilikler çok hızlı ivme kazanmıştı ama n900 için tutarlı ve yenilikçi programların yazılmasını kısa vadede beklemek hüsrana sebep olacak sanırım. Ve dostlarım birilerinin şu iphone manyaklarına N900 gerçekliğini tanıtmaları gerekecek, hala okuduğum bazı makaleler ve yorumlarda bu telefonu yere göğe sığdıramıyor olmalarını görmek çok sıkıcı geliyor, yani düşünsenize bir kaç ay önce artık iphone 3g ile video çekilebiliyor diye reklam yapmaları bile beni baya güldürmüştü, o yüzden diyorum ki yaşasın Nokia N900…

 173. @azat39
  İLetişim kısmı var ancak oradan yöneltilen soruları cevaplamıyorum. Buradan sorabilirsin, N98 ve çıkabilecek muhtemel Symbian cihazlar hakkında bir bilgim olmadığını göz önünde bulundurarak.

 174. Aranel sana ozelden ulasabılmenın yolu varmı ozel msj gıbı nokianın n8 ve n98 le ılgılı

 175. @Sertu
  Bu konuda bir bilgim yok, bilen bir arkadaş varsa yardımcı olsun =) Tahminim, bir fark olmayacağı yönünde. Alakasız bir başka girdideki yaptığınız benzer yorum silindi. Bir kez yorum yapmanız yeterli.

  @dogan
  Aksi belirtilmediyse -veya kutulu şekilde satılıyorsa- Türkçe paketi yüklü gelmez. Baktırabilirsiniz, satın almadan önce kutunun üzerindeki IMEI numarasını imei.tk.gov.tr adresinden kontrol ederseniz kayıtlı olup olmadığını öğrenirsiniz. 1280 TL iyi bir fiyat, ancak gidin alın diyemem çünkü ben Doğubank’tan almadım, orada önerebileceğim kimse yok. GittiGidiyor’dan getirtmiştim ben.

 176. şimdi bu urunu sanalreyonum denen yerden aldığımızda turkce yuklumu ? dısarda alırsak kayıtlı dıolar buna emın olmak ıcın kayıtlımı dıe baktırabılıomuyuz ? bıraz basıt bı yorum belkı bnmkı ama 180 gram olması yetmıomu içindekı ozellıklerın ne kdr ilgi cekıcı olabıleceınden bı arkadas tel suresını gostermıo demın bılgısayara hadı portakal sık demek gıbı yanı sımdı 1280 lıraya buldum doğu bankta alıımı ????

 177. Merhaba arkadaşlar iki üç hafta içerisinden n900 getirmeyi düşünüyorum fakat cihazı Japonya dan getireceim. Japonyadan gelen cihaz herhangi bir uyumsuzluk çıkartırmı bilemiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 178. 1) Bazı uygulamalarda destek var, ancak sistemin çoğu kısmı dikey kullanılamıyor. Bu özelliğin en geç Maemo 6’ya kadar gelmesi bekleniyor. Yani epey bekleyeceksiniz.

  2) N900’ün bir üst modeli bu yılın 3.çeyreği gibi çıkar muhtemelen. Ancak MeeGo projesi hazırda varken onu almak pek mantıklı olmayacaktır, o projenin ilk cihazları da 2011’de çıkacak.

  3) N900 bataryası N96 ve N95 ile aynı değil. Bir cihazın şarj ömrü sadece bataryası ile ölçülemez, donanım parçalarının ne kadar güç tükettiği ve ne kadar gelişmiş güç koruma modlarına sahip olduğu da çok önemlidir. Önceki cihazım N96’ydı, N900 bence N96’dan çok daha uzun bir şarj ömrüne sahip.

 179. merhabalar inceleme super gerçekten n900 u araştırıyordum sıze bırkac sey sorucam

  1 telefonu dikey kullanmak çok önemli benim için bu mümkünmü mümkünse nasıl

  2 n900 ün üst versyonu mayıs haziran ayında çıkarmı

  3 son olarak da bende n 96 var (orjınal kvklı) önceki n95 genelde nokia kullanıyorum ama batarya hep sorun teknoloji gelişiyor batarya aynı teknoloji bu kafamı kurcalıyor

 180. MSN adresinizi yorumunuzdan çıkardım, spam botlarına yakalanmamak için e-posta adreslerinizi halka açık ortamlarda vermemelisiniz =)

  1- Yapamazsınız şimdilik. Bu özelliğin ileride FWler ile eklenmesi bekleniyor.
  2- Petrovich adlı bir uygulama var, onu kurup kullanabilirsiniz.
  3- Java desteği yok. Teorik olarak kurulabilir, sonuçta GNU/Linux, kuranlarda var Maemo Talk’da ama paketi yapılmadı diye biliyorum, biraz uğraştırır muhtemelen.

 181. Arkadaşım Merhaba,

  Bende N900 var. Birkaç sorum var. Cevaplarsanız çok sevineceğim.
  1- 3G görüntülü görüşmeyi nasıl yapabilirim?
  2- Muziklari arkadaşlarıma bluetooth ile nasıl gönderirim.
  3- Bankaların cep şifrematiklerini nasıl yüklerim. Java desteği yok mu?

  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  MSN adresimde {Kırpıldı} dur. Oradan da yazışabiliriz.

  Saygılarımla

  Cenk

 182. Java uygulamalarını yüklemenin bazı yolları var ancak ben bilmiyorum, sanırım j2me emulatorü gibi bir şey var. Şurada var bir şeyler mesela: http://talk.maemo.org/showthread.php?t=37799

  Doğrusu emin değilim, fırsat oldukça Maemo ve N900 hakkında bir şeyler yazmaya ve paylaşmaya çalışıyorum ancak ne kadarına vaktimin yetebileceğini bilmiyorum. Aklımda Maemo için ayrı bir platform oluşturmak da var aslında, ancak zor görünüyor.

  Rica ederim, yardım etmeye çalışıyorum herkese =)

 183. cihazı aldım sonunda ..beklentilerimi karşılıyor..

  beni rahatsız eden yönlerini belirtmek istedim ..

  – Cihaz söylenilenlerdeki gibi jarz problemi yaşıyor..benim gibi işi gereği sürekli ayak üstü olup jarz etme fırsatı pek olmayanların dikkat etmesi gerekiyor..

  -Cihazı sürekli yatay modda kullanmak zorunda bırakılıyorsunuz.buda haliyle bir çok durumda iki elinizi birden kullanmanızı gerektiriyor..ozellikle direksiyon başında fazla vakit geçirenlerin dikkat etmesi gerekiyor sanırım.

  -cihaz telefon özellikleri anlamında malesef çok zayıf en son yaptığınız görüşmenin süresini bile göremiyorsunuz.

  aranel bey sizede sorularım olucak :)
  java uygulamalarını cihazda çalıştırabilirmiyiz bankalar internet şubelerine girişte cep şifrematik vb. gibi adlarda java uygulamalarını telefonlarımıza yüklemek zorunda bırakıyor bizi..

  bir yazınızda fazla vaktiniz olmadığını okumuştum..ileriye doğru nintendo emuletorlerı vb. uygulamaların kurulum ve kullanım asamalarının nasıl yapıldığı hakkında yazılar videolar yayınlamayı düşünüyormunuz..

  bunuda sormamın sebebi n900 denince ilk akla gelen isimlerden birtanesisiniz ve n900 kullanan her türk vatandaşı mutlaka isminizle bir şekilde karşılaşıyordur diye düşünüyorum..dolayısıyla n900 konusunda başarılara imza atmış birisi olarak sizden biz caylak kullanıcılar için yardım bekliyoruz.. :$

 184. KOffice’i denemedim, ancak Debian LXDE (Easy-Debian) üzerinde OpenOffice güzel çalışıyor, biraz kasıyor bazen ama güzel. KOffice’in trial gibi çalışacağını hiç sanmıyorum, düzenleme fonksiyonu olması lazım. Extras Devel’da olduğuna göre nereden alan kullanacağı sürpriz olacak. Eğer rootfs’i işgal ederse sildiğinde kullandığı alanı geri verecektir en azından.

 185. Tekrar merhaba Aranel,

  Cihazımdaki ofis deneme sürümü doldu. Forumlarda KOffice adinda bir programdan bahsediliyor ama sanırım extras devel deposunda.Bu programi kurup kullanan oldu mu? trial surum gibi sadece belge gorme mi yoksa veriler edit edilebiliyor mu?

  Son olarak bunu kurarsam rootfs de mi yer alır yoksa 32 G lik alanda mi

  tesekkurler

 186. n900 sanalreyonum.com(umarım reklam yapmıs olmuyorumdur) adlı sitede 1.380 tl ye imei kayıtlı bir şekilde satışa sunulmuş..kayıt konusunda pasaport sıkıntısı yasiyacak olanlar icin alternatıf olduğunu düşünüyorum..

 187. İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler…

 188. Merhaba, evet doğru yer burası =)

  Cevaplayayım:
  1. Kendi adıma konuşursam, benim verdiğim her kuruşa değdi. N900 benim hem multimedya cihazım, hem internet tabletim, hem telefonum, hem de ikinci bilgisayarım görevini görüyor. Ancak biraz da ihtiyaca bağlı, neler aradığınızı belirtmemişsiniz. N900’ün güçlü yanları; GNU/Linux olması ve onun bilgisayardaki uygulamalarını çalıştırabilmesi, donanımsal gücü gibi yoğunlukla IT çevrelerini etkileyecek şeyler. Zayıf yanları; kullanımının nispeten zor olması, cihazı tam kapasite, her fonksiyonunu anlayarak kullanabilecek insan sayısının az olması, Türkiye desteğinin olmaması denebilir. Sadece telefon olarak bir beklentiniz varsa N900, sineğe roketatarla ateş etmek gibi oluyor. Mobil bilgisayar ihtiyacınız varsa verdiğiniz paraya kesinlikle değer.

  2. “Satın aldıktan sonra Türkiye’de kaydını 5 TL ücret karşılığı yaptırabilirsiniz, ancak 1 ay içerisinde Türkiye’ye dönmüş ve yakın zamanda başka bir telefon kaydettirmemiş birinin pasaportuna işletmeniz gereklidir. Bu işlem tamamlandığında 24/48 saat içerisinde telefonunuz “yolcu beraberinde kaydedilen imei” olarak imei.tk.gov.tr adresinde listelenecektir.”

  3. Sunulmayacak deniyor. Türkiye’de desteği olmaz, Türkçe dili için biz bir çalışma yapıyoruz, yani Türkçe dili desteği olacak, ancak servisi, yedek parçası falan çok zor bulunur, Nokia’nın bazı Care Pointlerinde böyle bir cihazın adını bile duymamış elemanları var.

  4. Bir sonraki Maemo cihazının resmi olarak destekleneceği iddiası var. Eğer bir defada alıp uzun süreli kullanmayı düşünüyorsanız, hazırda da askerlik varsa bir sonraki cihazı beklemeniz mantıklı olur, Maemo 6 ile gelecek ve çok iyi bir cihaz çıkaracaklarına eminim. Ancak bu ürünün çıkması için en az 6 ay ~ 1 yıl beklemeniz lazım.

 189. Hazır sizi yakalamışken (iletişim kısmına konu altına yorum yapılmasını önermişsiniz) bir kaç sual edeyim…

  Şimdiye kadar n97 mini’nin tr’ye gelmesini bekledim ki tam bu zaman zarfında n 900 çıktı piyasaya… İnsanoğlu doymuyor olsa gerek n 900’e karar verdim…
  1. Aldığıma ve verdiğim paraya değer mi?
  2. Babam önümüzdeki ay yurt dışına çıkıyor yanında getirse ne gibi işlemler yaptırmam lazım bilginiz varsa maliyeti nedir?
  3. Bu ürün tr’de satışa sunulur mu yada tr’ye yönelik nokia desteği ne kadar olur?
  4. Nokia türkiye yetkilisinin bir röportajında “maemo’lu başka cihazları tr’ye getirecekleri”nden söz etti, nisan gibi askere gideceğim dönüşte bahsettiği telefonları beklesem daha mantıklı mı olur?
  Şimdiden Çok Teşekkürler…

 190. Teşekkürler :) Adam gibi bir incelemesi yapılmalıydı artık, o eksikliği doldurmuşsa amacına ulaşmış demektir.

 191. Şimdiye kadar baktığım incelemeler içinde en genişi ve de sonuna kadar okuduğum tek n900 incelemesi…
  Çok teşekkürler…

 192. spr olmus teşkürler

Yorum Yazın