Olmazsa Olmaz Drupal Eklentileri

Gönüllü bir proje için (yakında duyuracağım) Drupal kullanmam gerekti, bu sırada benim için olmazsa olmaz eklentilerin bir listesini çıkarma fırsatı da buldum. Drupal, Joomla’dan bence çok daha başarılı bir CMS olmasına rağmen, kullanımı o kadar da kolay değil ve bir çok özelliği eklentilerle üstüne eklemeniz gerekiyor. Eklentisiz bir Drupal’in, pek bir şeye benzemeyeceğini söyleyebiliriz. Eklentiler Drupal’in özelliklerini geliştirmiyor, onu baştan yaratıyor, üstelik hepsi ücretsiz ve Drupal eklenti deposunda mevcut. İşte o eklentiler:

 • Advanced Forum. Drupal sitenizde Forumunuz varsa bu ve kardeş eklentileri de mutlaka olmalı. Drupal’in kendi forum modülünü geliştirmesi ve arayüzünü klasik forumlara benzetmesinin yanında, Author Pane gibi diğer eklentilerle uyum içinde çalışarak, kullanıcı kartları yaratabiliyor. Smileys eklentisiyle beraber kullanarak gülücük desteği sağlamak mümkün. User Titles ile kullanılırsa rütbeler eklenebilir.
 • PrivateMsg. Kullanıcıların birbirleriyle özel mesajlaşmalarını sağlayan önemli bir eklenti. Bir topluluk sitesi için olmazsa olmaz.
 • Pathauto. Otomatik olarak SEO-uyumlu bağlantılar yaratacaktır. Mesela; user/1 yerine kullanicilar/aranel-surion, ya da node/51 yerine icerik/icerigin-basligi-burada gibi bağlantılar yaratır.
 • Twitter. Topluluk sitenize ait bir Twitter hesabı yaratmanızı, yeni içeriğin burada duyurulmasını sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların kendi tweetlerini profillerine eklemesini, hatta biraz çalışmayla bir Twitter Gezegeni bile yaratabilmenizi sağlar.
 • Image ve Image Assist. Kolayca resim ekleme, düzenleme ve hatta galeriler yaratmak için kullanabileceğiniz eklentiler. Bunun yerine IMCE de kullanabilirsiniz.
 • Localization client. Sitenize eklediğiniz eklentilerin hepsi Türkçe desteklemeyebilir. Drupal’de gömülü olarak neden gelmediğini asla anlayamadığım, bu çok faydalı eklenti sayesinde görsel bir şekilde istediğiniz mesajı yerelleştirebilirsiniz.
 • Panels ve Views. Drupal için çok, çok çok önemli iki eklenti. Bu eklentiler ve yan eklentileri sayesinde tamamen özelleştirilebilir Drupal sayfaları oluşturabilirsiniz. Mesela içeriği 3-tablolu göstermek, kullanıcı profil sayfalarını değiştirmek, içeriğin yerini değiştirmek,bölmek, diğer eklentilerden aldığınız verilerle kendi sayfalarınızı oluşturmak bunlardan bir kaçı. Sadece bir kaç dakika içinde Kullanıcı Listesi, Twitter Gezegeni, Galeri gibi sayfalar oluşturmanız mümkün.
 • Printer-friendly pages. Adından da belli olduğu üzere yazıcı-dostu sayfalar oluşturmaya yarar. Bunun yanında, içeriği PDF olarak indirme ya da arkadaşla paylaşma gibi fonksiyonlar sunar.
 • CAPTCHA. Formlarınızı robotlardan korumak için güvenlik kodları oluşturur. Bu kodların karmaşıklığını, fontlarını, nasıl çizileceği, hangi renkleri barındıracağı gibi ayarları kolayca yaparak kişiselleştirmeniz mümkün. Böylece kullanıcıya rahatsızlık vermekle robotları uzaklaştırmak arasındaki çizgiyi kendi istediğiniz şekilde tutturabilirsiniz. reCAPTCHA gibi servisleri de üstüne ekleyebiliyoruz.
 • Tagadelic. Drupal etiketlerinizden bir etiket bulutu yapabilmenizi sağlayan kullanışlı bir eklenti. Bende hata vermişti ancak, WordPress’imde kullanmış olduğum Cumulus eklentisiyle beraber kullanıldığında Flash bulut da yaratabiliyor.
 • UD Sidebar. Tamam tamam, buna olmazsa olmaz diyemeyiz. Ancak topluluk siteleri için işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Ubuntu’nun sitesindeki 4lü sidebar bilgi butonlarına benzer butonlar yaratır.
 • Userpoints. Kullanıcılarınıza puanlama sistemi sağlar. İçerik ekleyen, cevaplayan, giriş yapan vs. kullanıcılara otomatik olarak puan eklenmesi gibi özellikleri sağlar. User to User Points ile kullanılırsa kullanıcılar birbirlerine puan verebilirler.

Tabii ki bunlar sadece bir kaçı, Drupal Eklenti sayfasında bunlar gibi yüzlercesi var. Mesela Domain Access eklentisiyle kullaniciadi.siteniz.com ya da icerik-adi-buraya.siteniz.com gibi alt alanları yaratabilirken, False account ile multi hesapları yakalayabilir, hatta Misery ile bu yakaladığınız kullanıcılara işkence edebilirsiniz.

Bir yorum yapılmış

 1. Hocam emeğine sağlık.Devamınıda bekliyorum.Eklentiler konusnda desteğe ihtiyacım var.Hazırandan sonra drupal ile site açacağım.

Yorum Yazın