Sony Ericsson MBW-150, N900 üzerinde OpenWatch İncelemesi


Kendime bir kol saati arıyordum, önce akıllı, ne bileyim GSM’li, müzik çalarlı bir şeyler almayı düşündüm, ancak cebimde N900 taşırken GSM’li kol saati ihtiyacım yoktu aslında, ben de zaten James Bond değildim. Sonra aklım ThinkGeek’deki E-Ink saate kaydı, neredeyse alacaktım da. Hiçbir zaman estetik insanı olamadım, bence fonksiyonellik estetiği döver. E-Ink saat gerçekten estetik ve hoş durmasına rağmen içim rahat etmedi çünkü epey bir parayı, saati göstermekten daha teknolojik bir iş yapmayan bir alete bayacaktım, kaybet kaybet anlaşması gibi bir şey. Sonra Maemo forumlarında OpenWatch’i gördüm, oradan yola çıkıp MBW’yi araştırdım derken kendimi bir MBW-150 almış ve mutlu bir müşteri olarak buldum. İşte bu incelemede SE MBW-150 ‘yi, ne numaraları olduğunu ve N900 üzerinde OpenWatch deneyimimi anlatacağım.


SE MBW-150, basitçe, üzerinde ufak bir ekranı bulunan oldukça hoş bir analog saat diyebiliriz, elbette bu ekranı sayesinde aynı zamanda dijital bir saat de. Bluetooth üzerinden başka cihazlara bağlanıp, epey bir iş görebiliyor, ayrıntılarına birazdan gireceğim. Bu başka cihazlar arasında; Sony Ericsson telefonlar, Maemo, Android, Windows Mobile, Blackberry, PalmOS, Windows ve Linux kurulu bilgisayarlar da var, Symbian üzerinde de “ite kaka” çalışabildiği söyleniyor ancak OpenWatch yok Symbian için. iPhone sürümü ise şimdilik “düşünülüyor”muş ancak net bir sonuç yok.  MBW serisi, 150 olan erkekler, 200 olan bayanlar için. MBW-200’lerin teknik anlamda 150 ile bir farkı yok ancak çözünürlükleri daha düşük. MBW-150’ler de kendi aralarında 3 farkı editiona sahipler.

Bunlar da fiyat sırasıyla; Executive Edition, Music Edition, Classic Edition. Benim aldığım Executive Edition olduğundan bunu inceleyeceğim. Bunlar için sırasıyla Ciddi saat, Genç saati ve Dede saati (eheh) diyebiliriz. Executive’in Music’den farkı kayış kısmının metalik olması, rengi ve görünümü de Music Edition’a göre çok daha iyi görünüyor. Yine burada tabii ki zevkler ve renkler faktörü var. Executive Edition’un kayış kilidi “oturtmalı” şekilde ve herhangi bir biçimde kazara çıkmıyor. Ayrıca dış yüzü tamamen paslanmaz çelik. Executive Edition’u Amazon.co.uk ‘dan 90 pounda (210 TL) ve artı 20 pound kargoya, 1.5 haftada alabildim. Amazon.co.uk deneyimimi ayrı bir yazıda zaten yazacağım, belki siz bunları okurken ben onu çoktan yazmışımdır bile.

MBW-150’nin bazı özelliklerine bir özet geçersek, OpenWatch ile eşleştirdiğimiz bir MBW-150 şunları yapabiliyor:

 • Mobil cihazla saat senkronizasyonu
 • Dijital saat/tarih gösterme
 • 30 metreye kadar suya dayanıklı
 • Titreşimli uyarıya sahip
 • SMS bilgilendirmesi ve SMSleri ekranda gösterme
 • IM bilgilendirmesi ve mesajları ekranda  gösterme
 • Aramaları gösterme (numara veya isim)
 • Arama reddetme
 • Medya oynatıcıyı kontrol etme (dur/başla,geri/ileri, ses kapat/aç)
 • Medya bilgileri gösterme (sanatçı/eser)
 • Okunmamış SMS/IM sayısı, Batarya bilgileri
 • Cihazla bağlantı kopunca titreşimli uyarı. (Hırsız alarmı)
 • Değiştirilebilir bilgi ekranları
 • API

Aklıma gelenler (ve OW sitesinden kopya çektiklerim) bunlar. Buradaki en önemli şey elbette API. MBW-150, bilgileri aldığı yazılıma bağımlı çalıştığından onu her amaca hizmet ettirebilirsiniz. Biraz Python bilgisiyle ekranda tamamen istediğiniz şeyleri gösterebilir, farklı uygulamalar tasarlayabilir, bunları paylaşabilirsiniz de. Mesela OpenWatch’in Windows Mobile muadili olan smartwatchm ‘de GPS koordinat verici gibi ilginç “eklentiler” mevcut. API desteği sayesinde hayal edebileceğiniz bir çok şey MBW-150 için hazırlanabilir. Yani bir tür “hacker oyuncağı” diyebiliriz aslında. MBW-150’nin arama/sms gösterme özelliği, N900’deki “müzik değiştirmek için mantıklı bir yol olmaması” ve hırsız alarmı özellikleri benim en çok ilgimi çekenler oldu, gerçekten ihtiyacım vardı bunlara.

MBW-150’mizi aldık ve kutu elimizde: İlk farkedeceğimiz şey kutunun oldukça hoş olması. Siyah ağırlıklı bir tasarımı var ve ön yüzde saatin bir resmini, arka yüzde ise genel anlamda özelliklerinin olduğu bir çok dilde bir listeyi bulabiliyoruz. Kutu tasarımını ben Nokia N96 (ve muhtemelen diğer Nxx’ler de benzerdir) kutusuna oldukça benzettim. Bu karton kutuyu kaldırdığımızda, 2 parçalı kutucuklar, bir kullanım kılavuzu (hemde Türkçe) ve bir adet büyük Sony Ericsson yazan yine hoş tasarımlı bir kutu buluyoruz. Maddelerden pek anlamadığımdan ayrımını yapamayacağım ancak sanırım plastik bir kutu bu. Birine hediye vermek isterseniz (birine 90 poundluk bir hediye vermek istiyorsanız, bana da bir hediye gönderin. =P ) bu kutu sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Dıştaki iki kutucuğun içinde şarj aletinin iki parçası bulunuyor. bu parçaları birleştirerek şarj aletini hazırlıyorsunuz, zaten Türkiye prizleriyle de uyumlu. Bunlar dışında kutudan bir şey çıkmıyor. İçteki afilli kutuda ise tabii ki saatimiz, sıkması çok zevkli bir siyah yastığa sarılı halde duruyor.


MBW-150 ilk şarjı olmadan geliyor ve siz şarjını yapana kadar açılmasının bir yolu yok. Şarj yaklaşık 2 saat kadar sürüyor ve Bluetooth fonksiyonunu 1 hafta, analog saat fonksiyonunu da 14 gün boyunca götürebiliyor. Böyle bir cihaz için 7 + 7 günlük bir şarj ömrü ve sadece 2 saatlik bir şarj etme süresi bence oldukça kabul edilebilir. N900’ünüzü 7 gün boyunca canlı tutmanın bir yolu olmadığına göre, onu şarj ederken saati de şarj ederseniz asla şarj bitmesi durumu olmayacaktır.

MBW-150’yi ilk kez elimize alıyoruz: Saatin üzerinde 3 solda ve 3 sağda tuş var. Soldaki 3 tuş medya oynatıcıdaki dur/başla, ileri/geri fonksiyonlarını sağlıyor. Sağda ise iki tuş ve analog saatin kurma kolu mevcut, bu iki tuştan alttaki menüler arasında gezinmeyi, üstteki seçim yapmayı ve bilgi ekranları arasında gezinmeyi sağlıyor.  Saat ilk geldiği haliyle güreşçi bileği için dizayn edilmiş gibi. kolunuza takıp, kilitleyip, kilitli şekilde elinizden çıkarabilirsiniz, o kadar geniş. Tabii herhangi bir saatçiye gidip birkaç lira karşılığında kayış kısmından birkaç birim eksilttirebilir, sorunsuzca oturmasını sağlayabilirsiniz. Executive Edition’daki çelik tasarım ve haliyle gri renk oldukça hoş ve ışık vurunca daha da güzel görünüyor.  Kayış kilidi  üst üste 3 parçayı oturtarak yapılıyor ve dışarıdan kilitmiş gibi durmuyor, üzerindeki tuşuna bastırarak kilidi açabiliyoruz. Saat 182 gram çekiyor, Music ve Classic Editionlar tabii ki daha hafifler. Saatin camının “özel çizilmeye dayanıklı cam” olduğu iddiası var kutusunda ancak ne kadar dayanıklıdır onu zaman gösterebilir ancak.  Bilgi ekranının aydınlatması şaşırtıcı derecede iyi ve takibi kolay, parlaklık ve kalitesi gerçekten iyi ayarlanmış, aydınlık ortamlarda bile ekranı görmekte sorun yaşamıyoruz. Bunların dışında saatin alt kısmında minik bir soket var, buraya şarj aparatını oturtarak şarj ediyoruz. Saatin kullanımı oldukça rahat diyebilirim, dışarıdan uzaylı teknolojisi gibi görünmemesi ve acayip görünmeden ihtiyacınız olan işlevleri yapabilmeniz artı puan sağlıyor. Tabii “ben nerdim diye bağırsın” istiyorsanız tam olarak iş görmeyebilir. Tuşların basımı kolay ancak medya tuşları biraz daha ergonomik yapılabilirmiş. Analog saatte bir eksiklik sayar mısınız bilemiyorum ancak saniye belirten bir ok yok. Ben bunu bir avantaj olarak gördüm, zira sinir bozucu oluyor onlar. Özetle diyebilirim ki bir kez kolunuza oturttuktan sonra bir rahatsızlık yaşamayacaksınız ve 90 pounda alabileceğiniz bir çok saatten de iyi gözükecek.

Donanımsal özellikler kısaca böyle. Gelelim kullanıma, yani yazılımsal kısma. MBW-150’nin alttaki tuşuyla açabileceğimiz kayan menü sayesinde eşleştirme ve uyarıları ayarlayabiliyor, bluetooth’u açıp kapatabiliyoruz. Bağlantı yokken herhangi bir medya tuşuna dokunmak bağlantı kurulmasını sağlıyor. Üst tuş ise bilgi ekranlarını açıyor. İlk iki bilgi ekranı saatin kendi ekranıyken, üçüncü ekran telefon tarafından yazdırılıyor. İlk ekranda tarihi, ikinci ekranda BT durumu ve dijital saati, üçüncü ekranda ise telefondan gelen verileri -çalan müzik, batarya vs. bilgiler- görebiliyoruz. Burada iki önemli eksiklik var, birincisi ekranların yerini değiştiremiyoruz. İkinci ve daha önemlisi ekranları “sürekli açık” moda alamıyoruz, mesela sürekli dijital saati göster diyemiyoruz. SMS/Arama geldiği durumlarda bir ikon ve  titreşimle uyarılıyor, kişi eğer rehberimizde kayıtlıysa ismini, değilse numarasını görüyoruz.  Üçüncü ekranın herhangi bir veriyi gösterebilmesi en önemli özelliği, bu sayede cihazımızdaki herhangi bir şeyi burada gösterebiliyoruz ve tamamen kişiselleştirilebilir oluyor. MBW-150 dünyanın kullanımı en kolay saati sayılmaz ancak kılavuzu -zaten olsa olsa 5 sayfa kadar- bir kez okursanız 5 dakika içinde alışacaksınız.


MBW-150’nin canımı sıkan tek şeyi ise OpenWatch’in kurulumu oldu. Aslında pek zor bir işlem değil ancak kimse zahmet edip açıklamadığı için ben birkaç saatimi harcamıştım. OpenWatch’i Extras Devel deposundan alıyorsunuz. Paket python-Imaging’e ihtiyaç duyuyor, ancak bu sistemdeki python-imaging ile çakışabilir (bende çakışmıştı) bu durumda paketin source dosyasını packages.maemo.org ‘dan indirip, control adlı dosyayı not defteriyle açıp Depends satırından python-Imaging ‘i silmelisiniz. Yine kurduktan sonra benim yaptığım gibi OpenWatch uygulamasını açıp sap gibi beklerseniz sinirden küp olursunuz. Yapmanız gereken şey, üstteki menüden Start on boot seçeneğini işaretlemek ve N900’ü yeniden başlatmak. Bir sonraki açılışta saatiniz bağlanınca “Watch connected” mesajı göreceksiniz ve herşey tamam olacak. Bunu biri böyle anlatınca yapması kola ama kendim bulması oldukça sıkıcıydı. Neyse ki OpenWatch’ı bir kez ayarladıktan sonra tekrar tekrar açmanıza gerek olmayacak.

Biraz da içimizdeki hackeri heyecanlandıralım, geliştiriciler API’yi kullanarak ve AT komutları sayesinde kendi OpenWatch’larını bile yazarak uygulamalar üretebiliyorlar. Mesela RSS okuyucu, GPS, Kopya çektirici, Hava durumu, Wi-Fi Monitörü, Adım sayıcı gibi şeyleri entegre edebilirsiniz, bu saydıklarımın bazılarının Windows Mobile için eklentileri bile yapılmış, Maemo üzerinde de kolayca yapılabilirler. Python üzerinde biraz bilgiyle ufacık bir alete oldukça iş yaptırmanız mümkün. Yine butonları cihaza fake buton olarak tanıtabilir, böylece onları birer tuşmuş gibi uygulamalara atayabilirsiniz. DBUS çağrılarını saate atayıp, buradan istediğinizi açıp kapayabilir, uzaktan yönetim yapabilirsiniz.

Son olarak da, genel hissiyattan, kullanıcı deneyiminden bahsedeyim: MBW-150 oldukça kullanışlı bir saat, görsel olarak yeterince iyi olmasının yanında, N900 için mantıklı bir medya kontrolcüsü görevi üstlenebiliyor ve hırsız alarmı sağlıyor. Aramaları/SMSleri buradan görebilmek meşgul bir günde gerçekten çok pratik, cebinizdeki ya da odanın bir köşesindeki telefona koşmadan önce kimin aradığını bilebilmek çok güzel, üstelik geleneksel sesli uyarılara olan ihtiyacınızı da sıfıra indiriyor diyebilirim, kolunuzda bir şeyler zangır zangır titrerken N900’ü sessizden çıkarmanıza da pek gerek yok.  Gün içinde bir çok kez hayatınızı kolaylaştırabiliyor ve sonuçta sadece bir saat olmasına rağmen. Saatinize bakarak bu kadar iş yapabilmenin hissi tabii ki enfes oluyor.

Sonuç olarak, MBW-150 hem bir saat hem bir bluetooth cihazı olarak verilen paranın karşılığını ödüyor, tamamen geliştirilmeye açık -ben şimdiden bir kaç şey düşünüyorum aslında.. :)-, pratik ve etkili. İncelemenin daha stabil olması açısından eksi yanlar da yazmak istiyorum ancak çok da bir eksiğini görmedim, yapacağını söylediği işlevleri yapıyor. Belki biraz daha kişiselleştirilebilir fonksiyonlar ve daha büyük bir ekran yapılabilirmiş diyorum. Sunduğu özelliklere ihtiyacınız olup olmadığı ise sonuçta size kalmış bir şey, kendi açımdan konuşursam, E-Ink bir saate sırf hoş göründüğü için buna yakın bir miktarda ödeme yapacakken, bu fiyata istediğim bir çok işi yaptırabildiğim bir ürün almaktan memnun kaldım. Performansa oranla fiyatı, fonksiyoncu bir adamın bakış açısından elbette ki çok iyi, kesinlikle alın da diyemiyorum ancak, sonuçta bu bir lüks ürün ve fiyatı da bazı ailelerin bir aylık mutfak masrafına denk düşüyor. Ancak düz mantıkla, Nokia N900’e 1000+ TL verebilen biri için MBW-150 pahalı gelmeyecektir. Saatle ilgili kafanıza takılan bir şeyler varsa sormaktan çekinmeyin, sonuçta hepimiz “kurcukluyoruz” :)

14 yorum yapılmış

 1. sony ericsson satıo telefonumla saatimi eşleştiremiyorum yardım lütfen…

 2. Merhaba, maalesef MBW-150 için şarj cihazı edinebileceğiniz bir yer bilmiyorum, en azından Türkiye ‘de bu biraz güç. Size önerebileceğim iki yol var, ya E-Bay ‘a bakmanız, ya da artık MBW-150’sini kullanmayan birini bulup ondan satın almanız. Zira Sony ‘nin bu cihazlar için desteği son derece kötü durumda.

 3. Çiğdem Turhan

  Merhabalar erkek arkadaşımda Sony Ericsson MBW-150 var fakat şarj cihazı edinmemiz gerekiyor . İnternet sitelerinde araştırdık ama satın alabileceğimiz bir site bulamadık. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkürler

 4. Aranel keşke bu yazını görseydim :) Benimde saatlere ve her türlü teknolojik şeylere ilgim var. hatta otomatik saatlere karşı ayrı bir ilgim olduğu için, kendime 420 tl ye bir esprit saat aldım :) babamda 22 yıllık otomatik bir saat var hala çalışıyor :)
  keşke yazınızı görmüş olsaydım ve otomatik saat alma konusunda düşünseydim :) ama keşke birşeyi geri getirmiyor, bu makineyle 2020’ye kadar idare ederim. ondan sonrada cep telefonları kalmaz, direk kendime bir kol telefonu alırım. o zamanki yazılımlar falan :) her neyse :) bana iyi kilitlendi bu saat :) üzüldüm şimdi :) forumda neden paylaşmadınız bu konuyu :P

  Üzüldüğüm diğer konuda, okulda kopya çekmeyi kaçırmak :) otomatik makinede bu şansım yok :) ah ah. keşke görseydim bu yazınızı. daha az paraya, daha çok şeyler başarabilirdim :)

 5. Farklı odalardan pek olmuyor, aynı odanın tamamını ve dışarıdan çok az bir alanı alabiliyor. SE kutusu olması doğal sonuçta saat onların üretimi? :) N900’ün hafızaya almak gibi bir özelliği yok, bunun için tasarlanmış bir yazılımı da yok biliyorum, belki ileride birileri bunun için aksessuar veya yazılım üretir, yine de çok beklentiye girmemek lazım.

 6. selam oncelıkle hayırlı olsun .guzel bır kesıfmıs.bende seıko velatura aldım gosterısten baska bır teknolojısı yok.bende severım bu tarz james bond saatlerını.)ınceleyımde bende alırım n 900 sayende aldıydık zaten bıde bundanda olsun:D n 900 ıle arsında bluettotla ıletısım kurma mesafesı ne kadar farklı odalardan oluyormu bıde sony erıccsson kutusu ne alaka onu anlamadım.15 yıl once bende daha kımsede yokken casıonun uzaktan kumandalı saatını almıstım halada duruyor teknolojısı hala eskımedı.tv ve vıdeo yu kumanda edıyor gercı vıdeo aklmadı artık:den onemlı ozellgı 15 sene once vcd dvd kumandalı kılıma vb kumandalı cıhazlar yoktu fakat gunumuzdekıbu cıhazların kumandalarını saatın ogrenme fonksıyonunla kızılotesı gozune tutarak saat o fonksıyonu hafızasına alıyor ve o ıslemı yapıyor.n 900 unde bu sekılde hafızaya alarak tv kumandası falan yapabılecegını duymustum ama nerden nasıl hıc kımse bır bılgı yazmamıs.

 7. Hmm doğru evet renk farkı varmış dikkat etmemişim :) Gümrükte sorun çıkarsa itiraz etmeyi deneyin ve Amazon satış faturanızı -postanıza gelen- kaybetmeyin, onu gösterip ürünün esas fiyatından kargo giderini çıkarttırabilirseniz gümrük ödemenize gerek kalmaz. Açıkçası zaten gümrük memuru ayakta uyumuyorsa kargo fiyatını çıkartmayı kendisi de akıl edecektir.

  Tabii ki :) Ben ilk ufak betiklerimi hazırlamaya başladım bile =) İlk fırsatta bir RSS ve Twitter okuyucusu yapmayı düşünüyorum. OpenWatch’ın geliştiricisiyle de kaynağı açması için görüşmeye çalışıyorum ama pek yanaşmıyor gibi. Olmazsa artık AT kodlarını öğrenip kendi başıma bir Maewatch yapmaya çalışma isteğim var, hem Python’la seviyeli bir ilişki kurarım böylece. :P Programlama veya betiklerle ilgileniyorsan birlikte de çalışabiliriz tabii.

 8. Cevabınız için sağolun. Evet, deri kordonu daha çok beğeniyorum :) Bahsettiğim model siyah haricinde kahverengi kordunu olan model. Aynı satıcıda(soteluk) 108£’luk bu saat mevcut, gözünüzden kaçmış olabilir belki. Bakalım umarım gümrükte sorun yaşamam da burada birlikte OpenWatch ile saatin sınırlarını zorlayabiliriz :D Güzelde kaynak olur.

  http://www.amazon.co.uk/Bluetooth-MBW-150-Classic-Update-SonyEricsson/dp/B001OU9K24/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=electronics&qid=1284388966&sr=8-4

 9. Teşekkürler,

  Aslında incelememde hissiyatı yeterince iyi anlatamadım gibi hissediyorum. Kolunuzda telefonunuza/tabletinize sürekli bağlı bir saat bulundurmak gerçekten çok faydalı. Mesela daha birkaç saat önce uyurken karşı telefonum çaldı, ve kim arıyor diye bakmak için kalkıp gitmek yerine yatağımdan aramayı reddettim :) Teknolojiye de bir teşekkür gönderdim bu fırsat için.

  Classic, Music ve Executive arasında fonksiyon olarak bir fark yok. Ancak tasarımları ve üretildikleri bileşenler tamamen farklı, 3 saat birbirlerine hiç benzemiyorlar. Executive paslanmaz çelikken, Classic modeli gördüğüm kadarıyla deri mesela.

  Ben Executive’i 90+20 pounda aldım ve gümrükte para ödemedim. Bu arada Classic’i nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama amazon.co.uk ‘da soteluk adlı kullanıcıdan alırsanız (ben ondan aldım ve sorun yaşamadım) ürün 108 değil 73 pound. Shipping bedeli yine 20 pound olacaktır. Eğer 108 olanı alırsanız:

  a) Gümrükte muhtemelen kargo bedeli değil sadece ürün bedeli hesaplanır. Bu durumda limitin altında çıkarsınız. Limit 150 EUR.
  b) Gümrükte kargo bedeli de hesaplanırsa ya da memur gıcıklık yapacaksa limitin üstünde çıkarsınız. Bu durumda gümrük bedeli ödersiniz.

  73 olanı alırsanız: Gümrük bedeli ödemezsiniz, çünkü ben ödemedim, sizinki benimkinden daha ucuza geleceğinden siz de ödemeyeceksiniz :)
  edit: Farkettim ki iki ilan da aynı satıcıdan. Ama görünürde bir fark da yok. Ancak 73 olanın stoğunda 1 adet kalmış, acele etmek lazım:

  http://www.amazon.co.uk/Bluetooth-Uhr-MBW-150-Classic-SonyEricsson/dp/B000VXLW44/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1284371181&sr=1-1

 10. Öncelikle hayırlı olsun :)
  Gerçekten çok güzel ve detaylı bir inceleme olmuş. Hele hele OpenWatch olayına bayıldım. Benimde uzun süredir aklımda olan bir ürün yalnız birkaç şeye takıldım. Mesela ben bu [ http://i54.tinypic.com/14kfq1l.jpg ] yani CLASSIC olan modeli gerçekten çok beğendim. Ama işte EXECUTIVE modeliyle tam farkını anlamış değilim. :-)
  Ayrıca, ürünü satın almam halinde 108£(ürün)+20£(shipping)=128£ [300TL] gibi bir miktar ödemem söz konusu. Gümrükte takılıp takılmayacağı konusunda hiçbir fikrim yok ki takılırsa da ödemekten başka çarem kalmayacak zaten. Gerçi amazon.co.uk konusunda yazı yazacağınızı belirtmişsiniz ama ben genede ufakta olsa bu konuda beni aydınlatmanızı temenni ediyorum. :)
  TEŞEKKÜRLER

 11. Yeni döndüm tatilden, cevaplayayım:

  @ghost
  İkisi de aynı bataryayla çalışıyorlar. Ancak dijital kısım iptal olduktan sonra analog kısım bir hafta daha çalışabiliyor.

  Satıcımla görüşüp, ardından Sony Ericsson ‘a geri iade edeceğim elbette :) Garanti için minimum 1 sene olması lazım diye biliyorum, satış yeri Almanya olduğu için süre farklı olabilir.

  @Delimotorcu
  Evet ekran daha büyük olsa iyi olurmuş gerçekten. Gerçi bu da göründüğü kadar yetersiz değil, saatin boyutunu daha fazla büyütmeden ekranı büyütmeleri zor olurdu.

  @lepadekor
  Teşekkürler =)

 12. gule gule kullanin :)

 13. çok uzun zamandır saat tasımıyorum cep telefonlerı cıktıgından beri
  eskidende databank tabir edilen tam olmasada qwerty klavyeli bir casio saatim vardı zaten dijital harici saat kullanmadım hiç benimde merakım o idi ozamanlar
  şimdi geldigi noktaya bak saatlerin eskiden akilli telefonlar tlf numarasi dogum gunu ve ajanda hizmeti kronometre hizmeti verir iken simdi cep tlf larimizi yontebiliyoruz cep telefonu olarak kullanabiliyoruz

  gelelim incelemeye cok guzel olmus ellerine saglik boyle farkli bir teknolojik olay hakkinde turkce inceleme yok bu saati almak isteyen ler icin guzel bir kaynak olmus

  keske saatin dijital ekrani biraz daha buyuk olsa imis yada altta analog saat saatin caminda seffaf dijital ekrani olsa daha guzel olabilirmis tabi bu benim fikrim yinde super bir saat gule gule kullan

 14. sayın aranel saatin analog olan kısmıda saatin jarj olmasıylamı çalışıyor yoksa içerisinde bulundurduğu ayrı bir pillemi?

  Garanti konusundan sanırım hiç bahsetmemişsiniz.Saatiniz arıza yaparsa ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Yorum Yazın