Tor, TorButton/FoxyProxy ve Dreamhost SOCKS5 Proxy

Sansür Türkiye’de yeni boyutlar kazandıkça çözümlerde de yeni ufuklara yelken açmak gerekiyor. IP-tabanlı yasakların başlamasıyla artık DNS değiştirme çakallığı sökmeyecek, hatta şimdiden YouTube’a girerken işe yaramıyor artık. Bu durumdan yırtmak için ben kendi tercih ettiğim 2 yöntemden bahsedeceğim. Tor ve SOCKS5 vekilleriyle yasakları delmeniz oldukça kolay, Firefox ile entegre ederek basitçe yasakların üstünden atlayabilir ve nanik yapabilirsiniz.

Öncelikle DNS sunucularımızı her şeye rağmen değiştirelim. Zira bir çok site henüz IP-tabanlı engellenmiş değil, Google’da “dns değiştirme” olarak ararsanız yeterli kaynak bulabilirsiniz bu mevzuda. Ben DNS için 8.8.8.8’i (Google DNS) tercih ediyorum. GNU/Linux’ta DNS değiştirmek için /etc/resolv.conf‘u düzenlemelisiniz. Eğer bu dosya sürekli kendini tekrar eski ayarlara alıyorsa onun sorumlusu NetworkManager, bu durumda DNS ayarlarınızı buradan yapmanız gerekiyor, KDE’de bunun için knetworkmanager’i kullanabilirsiniz. DNS ayarları değiştirildikten sonra emin olmak için konsoldan bir kaç DNS-engelli siteye ping atın. Tarayıcınız duruma halen uyanmamış olabilir, mesela Firefox, genellikle DNS değişikliklerine geç uyanıyor. Bu durumda emin olmak için farklı bir tarayıcıyla deneyebilirsiniz.

DNS ayarlarımızı yaptıysak, şimdi elimizde 2 farklı yol var. İkisini birden ayarlamanız en güzeli, böylece hangisi size daha uygun geliyorsa onunla devam edersiniz. İlk yol Tor (The Onion Router) kullanmak. Tor ücretsiz bir servis ve gönüllü kullanıcıların yardımıyla yürütülüyor. İkinci yol ise SOCKS5 vekili kullanmak, bunun için SSH bağlantısına sahip yurtdışı lokasyonlu bir hostunuz olması gerekiyor, ben Dreamhost için anlatacağım. Kendi deneyimimde SOCKS5 yönteminin Tor’a göre genellikle daha hızlı, kolay ve sorunsuz olduğunu farkettim. Her iki yöntemde de hızınız bir miktar kayba uğrayacaktır, Tor bazen oldukça iyi performans gösterirken bazen de batırıyor, en garipsediğim durumsa seçtiği çıkış hostunun IPsi neyse YouTube’un ona göre bir dil seçmesi, haliyle bir giriyorsunuz Hollandaca, bir giriyorsunuz Rusça, Almanca oluyor.

FoxyProxy ve TorButton kurulumu

FoxyProxy hem Tor hem de SOCKS5 ile kullanılabiliyor ve şablon  sistemi başarılı, ayarlarımızı kolayca yapmamıza ve kullanmamıza yardımcı olacak bir Firefox eklentisi. https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2464/ adresinden kurabilirsiniz. TorButton, Tor düşünülerek hazırlanmış bir eklenti, onun da SOCKS5 desteği var, ikisinin arasındaki fark FoxyProxy genel anlamda vekiller düşünülerek tasarlanmış bir eklentiyken, TorButton ise Tor düşünülerek tasarlanmış ve Tor onaylı bir eklenti. Onu da https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2275 adresinden alabilirsiniz, ayarları yaptıktan sonra hangisiyle yola devam edeceğiniz ya da her ikisini de tutup tutmayacağınız size kalmış.

FoxyProxy’de isterseniz şablon sistemini kullanabilirsiniz. Bunun olayı şu; Vekil kullanmak istiyorsunuz ama her sitede olmasına gerek yok diyorsunuz, günlük girdiğiniz engellenmemiş sitelerde vekil kullanmak gereksiz yere hız kaybı olduğundan bu çok doğal, ama mesela iş YouTube’a girmek olduğunda da vekile geçmek istiyorsunuz. FoxyProxy üzerinden bunu bir filtre olarak atarsanız, http://www.youtube.com/* ‘a giden tüm istekler sizin istediğiniz bir şablondan geçilir, ancak diğer bağlantıları başka vekillerle/ya da vekilsiz olarak da kullanabilirsiniz, sürekli aç kapa yapmaya gerek kalmayacaktır. Filtrelere IP-tabanlı engellenen siteleri koyarak engellerin farkına bile varmadan gezinmeniz mümkün. Yine FoxyProxy’nin işinize yarayabilecek AutoAdd ve QuickAdd özelliklerini kullanmanız mümkün. QuickAdd ile, bir siteyi belirlediğiniz bir kısayolla filtreye ekleyebilirsiniz. Böylece her engelli sitede menüleri gezinmenize gerek kalmaz, AutoAdd ise belli bir içeriğe rastlandığında onu vekile eklemeye yarıyor. Mesela “Bu site mahkeme kararıyla engellenmiştir” kelimesini eklerseniz o sayfa her çıkacağı yerde sayfa yenilenir ve vekil devreye girer, ancak bunun performansa etkisi olabileceği söylendiğinden eğer sayfaların açılışında yavaşlık hissediyorsanız kapatmanız daha iyi.

TorButton’u kurduktan sonra kendinize göre ayarlamayı unutmamanız şart. Gerçi bu anlatımdaki yöntemde “Use the recommended proxy settings for my version of Firefox” ve “Use Polipo” işaretlemeniz yeterli olacaktır. Ancak “Security Settings” ayarlarını kendinize göre düzenlemezseniz TorButton ile video izleyemezsiniz, çünkü varsayılan olarak Flash gibi eklentiler Tor kullanılırken kapatılır. Bu ayarın yanındaki tiki kaldırmanız yeterli olacaktır.

Tor kullanımı

Tor’un en büyük avantajı herkesin kullanabilmesi. Eğer SSH bağlantısı yapabileceğiniz bir hostunuz yoksa SOCKS5 yöntemini kullanamayacaksınız. Tor kurulumuna başlayalım, bunun için X Terminal’de root haklarımızı kullanacağız:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Açılan kısma en alta

http://deb.torproject.org/torproject.org karmic main

ekliyoruz. Eğer nano kullanamıyorsanız Kate, KWrite, GEdit ile /etc/apt/sources.list’i açıp benzer değişikliği yapmak mümkün.

Kaydedip kapattıktan sonra, X Terminal’de şu komutları veriyoruz:

gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv 886DDD89
gpg --export A3C4F0F979CAA22CDBA8F512EE8CBC9E886DDD89 | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install tor tor-geoipdb polipo
sudo nano /etc/polipo/config

Son komutu verdikten sonra metin düzenleyicimiz açılacak, Tor’un sitesindeki konfigürasyon dosyasının içeriğini bunun içeriğiyle değiştiriyoruz. Sonra şu komutları uyguluyoruz:

sudo killall polipo
/etc/init.d/polipo restart

Artık olmuş olmalı. TorButton ile Test yaptırarak deneyebiliriz. Eğer tor halen başlamamışsa konsoldan “tor” komutuyla başlatabiliriz. FoxyProxy üzerinden de Tor portunuzu ayarlayarak Tor kullanabilirsiniz. Tor’u sadece web tarayıcınızda kullanmak zorunda değilsiniz, kullandığınız herhangi bir yazılıma IP olarak 127.0.0.1’i ve portunuzu gösterirseniz Tor ile beraber çalışacaktır. Eğer önceden Privoxy’niz varsa onu kaldırmayı unutmayın, çakışmasın.

Dreamhost SOCKS5 kullanımı

Anlatacağım yöntem muhtemelen SSH tünelleme yapılabilen her hostta çalışacaktır, ancak ben yine de Dreamhost üzerinden gideceğim. Dreamhost ile görüştüm, ve kişisel amaçlar için SOCKS5 vekil kullanmanıza izin veriyor. Ancak sunucuya aşırı yük bindirdiğinize ya da herhangi bir şekilde zararlı olduğunuza karar verilirse durdurmanızı istiyorlar. Web vekiller kullanmaya (cgiproxy gibi) izin verilmiyor ancak Dreamhost eğer vekiliniz tamamen kişiselse ve yük bindirmiyorsa duruma göz yumabiliyor. Ben CgiProxy denemedim ve SOCKS5’in daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. TOS kurallarına uymanın altın kuralı, vekilinizi başka kimseye kullandırmamak ve sunucuya yük bindirmemek.

Öncelikle hostumuza SSH izinli bir kullanıcı ekliyoruz. Bunu Dreamhost Panel’den yapabiliriz, böyle bir kullanıcı zaten varsa onu da kullanabiliriz. Sistemimizde PuTTY ve PLink kurulu olmalıdır. X Terminal’den şu komutu veriyoruz:

plink -N [email protected] -pw password -D 127.0.0.1:1080

Burada user yerine kullanıcı adımız, demo.dreamhost.com yerine sunucu adresimiz, password yerine parolamız gelecek. Biz bu komutu verdikten sonra Using username “kullanıcıadı” gibi bir mesaj çıkmalı, bu çıktığında artık SOCKS5 bağlantımız tamam demektir. Şimdi FoxyProxy’den Vekiller’e, oradan “Yeni Vekil Ekle” ye giriyoruz, IP: 127.0.0.1, Port 1080 olarak girdikten sonra alttaki SOCKS Proxy? ‘e tik koyuyoruz ve SOCKS v5’i seçiyoruz. İsterseniz bu sırada en sağdaki tabı kullanarak URL Patterns’dan filtre ekleyebilirsiniz. Whitelist’e eklediğiniz sitelere girildiğinde vekil devreye girecek, Blacklist’e eklediklerinize girdiğinizde ise asla devreye girmeyecektir.

Her iki yöntemi de deneyip hangisinden memnun kaldıysanız onu tercih edebilirsiniz. Ya da unblockvpn.com gibi servislere yönelme şansınız da var. Ancak bilin ki bunlar bile sizi sonsuza kadar sansürden korumaya yetmeyecektir, o yüzden dışarı kaçış şansı bulduğunuza mutlu olmak yerine sansüre karşı olabildiğince tepki göstermeye çalışın. Paket-tabanlı engellemeler devreye girdiğinde ve kullanıcılara yaptırım (kota kısıtlaması, hız düşürtme, bağlantı kesme, hatta para/hapis cezası) uygulanmaya başlandığında bu sefer bunlar da sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Ya da en temizi, kendinize yaşanır bir ülke bulun ve burada elinizde ne var ne yoksa oraya taşıyın ve arkanıza bakmayın.


3 yorum yapılmış

  1. Tor kullanırken Flash Player zaten çalışıyor diye biliyorum.

  2. tor kullanırken flash player’in çalışması için yapılacak ayar nerden ve nasıl yapılır.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  3. Arch için /etc/resolv.conf.head üzerinde değişiklik yaptıktan sonra Network’u yeniden başlatmak gerekli.Yazı için teşekkürler.

Yorum Yazın