Nokia, Özgür Yazılım Dünyasından Ayrıldı


Nokia ve Microsoft’un sunduğu canlı webcast birkaç dakika önce bitti, sanıyorum ki FOSS’un, özellikle mobil Linux’ların yiyebileceği en ağır darbelerden biri oldu bu, Maemo ile birlikte ilk kez ana akım cihazlarda GNU/Linux görmeyi beklerken, Nokia tüm FOSS camiasından ayrıldığını açıklamış oldu.

Kısaca gelişmeler şöyle: Artık Nokia R&D (Araştırma/Geliştirme) bütçesini kısacak, Symbian’ın gelişimine tamamen son verilecek, Ovi mağazası Microsoft Marketplace’e entegre edilecek, MeeGo’ya yapılan yatırım %50 oranında kısılacak, Qt için bir açıklama gelmedi sanıyorum ama, ona da Nokia’nın destek vermek için bir amacı yok, çünkü Nokia Windows Phone kullanan yeni cihazlarında Qt kullanmayacak. MeeGo ilk defa bu kadar büyük bir güçle, mobil cihazların etrafını (netbook,IVI,smartphone,tablet..) saracakken Nokia’nın bu yaptığına küfür etmemek çok zor. Sonuçta Nokia, Dell gibi, HTC gibi sadece cihaz üreten uyduruk bir üreticilerden biri olacağı gibi, tüm geliştirme projelerinin fişini çekiyor ve FOSS desteğine son vererek baş düşmanlarından biri olan Microsoft ile anlaşıyor.

Tabii bu gelişmelerin tüm projeler için çok ağır sonuçları da var. Maemo muhtemelen bu gelişmeden pek etkilenmeyecek, zirâ Nokia zaten bu projeye N900 çıktıktan sonraki ilk birkaç ay dışında hiç bir yardım etmemişti, dolayısıyla Maemo için bugün ne yapılıyorsa özgür yazılım camiası tarafından yapılıyordu. Qt’nin ne olacağı çok havada kaldı, tüm IT dünyasını bir noktada birleştirebilecekken (Bilgisayarınızda, telefonunuzda, arabanızda aynı uygulamayı kullanabiliyorsunuz) artık bunun olamayacağı aşikar. Nokia’nın Qt’ye yatırım yapması için de bir sebep kalmadı zaten. Bu durumda, yanlış bilmiyorsam KDE’nin yasal olarak Qt’yi devralma hakkı var, Trolltech ile yapılmış anlaşması uyarınca. Ya da kodun son hali herhangi bir grup/kuruluş tarafından alınıp yeni bir Qt sürümü (fork) yapılabilir. Qt’nin bu durumda yaygınlık anlamında ciddi bir hasar alacağı kesin olsa da, masaüstü Qt için (KDE?) çok şey değişmeyebilir. Asıl bu işten etkilenen ise MeeGo olacak ki, henüz bir açıklama yapılmamasına rağmen MeeGo kullanıcıları arasında projenin öleceği korkusu başladı bile. Nokia, LF tarafından yürütülen MeeGo projesinin en büyük destekçisiydi ve artık MeeGo’yu “deneysel proje” olarak etiketleyip ayırdığı bütçede %50 kesintiye gidiyor, bu da adım adım projeden ayrılmasını çok büyük bir ihtimal yapıyor. Nokia, “deneysel” olan bir MeeGo cihazını bu sene piyasaya sürecek, ve tabii ki Maemo’ya yaptığı gibi satış/pazarlama bittiği anda -ki bu da ilk ay demek- tüm desteğini çekecek, ondan sonra bir başka MeeGo cihazının gelme ihtimali ise düşük.

Üzücü bir gündü, sonuçta Nokia geleceğini Microsoft’a emanet etti ve FOSS dünyasından kalıcı olarak ayrıldı. Arkasında ise Maemo,MeeGo ve Trolltech’den devraldığı Qt kaldı. Bu projelerin yollarına Nokia olmadan nasıl devam edeceklerini ise zaman gösterecek. Kişisel olarak, ilk cep telefonum 5110 ile son “telefon demeye 1000 şahit” cihazım N900 arasında bir sürü Nokia cihazı kullanmış biri olarak, bugünden itibaren “tercih edilmeyecek mobil markalar” sıralamasında benim için Apple ve Microsoft’tan sonra üçüncü sıraya yerleşti. En önemlisi ise, MeeGo’ya ne olacağı, bundan sonra GNU/Linux’un mobil cihazlarda tutunma imkanı kalıp kalmadığı ve biz Maemo’dan “özgür mobil cihaz” alışkanlığı olanların nereye gideceği. WebOS; GNU/Linux, Xorg gibi “gerçek Linux” bileşenleri içeriyor ancak çoğu kısmı (UI, framework vs.) kapalı, Android çoğunlukla açık ancak özgür çoğu bileşeni içermiyor, MeeGo’nun geleceği ise son derece bulanık. Sanırım hepimiz bir beş sene daha N900’den şaşmayacağız.

6 yorum yapılmış

  1. Hay ya. Nokia ilk kez adam gibi iş yapıyor derken onu da bırakmış. Benimde aldığım son Nokia alet N900 olacak sanırım. Onuda yakın zamanda satmayı düşünüyorum zaten satabilirsem.

  2. duyduklarıma göre nokia yeniden 3310 satmayı planlıyormuş :)

  3. toptan çanta

    nokia ayıp etmiş gerçekten. linux suz pc pc değildir bence.

  4. ben cevabimi aldim :D tesekkur ederim uzun zamandir inceliyorum bu cihazi sadece nokia cekilmis oldugu icin guncellemelerde olmicak demektir. bunun icin sordum acikcasi ama suan zaten bu cihaz icin kullanicilarin bir kismi gerekli yazilimlari karsiliyorlar. bir sikinti olucagini sanmiyorum. n900 alicam demektir. :D:D tesekkur ederim…

  5. N900 alıp almamak konusunda, incelemesini oku ve meegoturkiye.org ‘da yazdığım “N900 Benim için mi?” dökümanını dikkatle incele, bana uyuyor dersen alabilirsin, önemli olan bir ürünün genel anlamda iyi değil senin için iyi olup olmadığıdır. Özgür işletim sistemli olmak konusunda MeeGo cihazlar henüz çıkmadığına göre, Maemo ile rekabet edebilecek bir cihaz olduğunu sanmıyorum, yine de “nispeten iyi” diyebileceğim Android ve webOS var.

  6. ben n900 almayi dusunuyordum ama bu yazilardan sonra biraz sogudum :D sizce almalimiyim yoksa baska bir cihazami yonelmeliyim. daha dogrusu bu maemo gibi ozgur bir isletim sistemli baska hangi marka var acaba :D

Yorum Yazın