İşletim Sistemlerim (a.k.a Demirbaş Listesi)

(Sahalarda görmek istemediğimiz ekranlar: Windows 8 BSOD)

Bu blog girdisi, kendimi blogosferin en çok işletim sistemli adamı olarak kayıtlara geçirmek, hak ettiğim “Aranel, The Tireless One” ünvanına el koymak amacıyla yazılmıştır. Hatta bu yazıyı okuyan, ya da yazının ortasına gelemeden “eeh yahu” diyen herkesi de rekabete davet ediyorum. Yalnız 16 adet extended partisyonunuza kurduğunuz 15 farklı Linux dağıtımı sayılmıyor, günlük ihtiyaçlarınız için kullandığınız, gerçekten “şunun için lazım bana” dediğiniz OS’ları toplayın bakalım, şöyle liste çıkıyor mu:

  • (K)Ubuntu Son Sürüm: Böyle yazdım çünkü en son Heron’da falan saymayı bırakmıştım sürüm kodlarını. Bu ana bilgisayarımın sistemi, yaklaşık 4 yaşında (Jaunty’den beri) ve 2 PC, 2 HDD değiştirdi, KDE 3.5’den 4’e geçişi yaşadı, ama işlevinden -sağolsun- ödün vermedi. Şuan 3840×1080 çözünürlükte bir Plasma KDE çalışma alanını bana sunuyor, ve bunun üzerinden bu girdiyi yazıyorum. En çok kullandığım ve bana en lazım olan sistem bu, IT hayatımın büyük kısmı bu sistemde geçiyor, askerlik anıları gibi anlat anlat iç bayacak anılarım var. Anlatmayayım ama.
  • Windows 7: Kubuntu’nun olduğu ana bilgisayarda multi-boot kendisi. 1,5 yaşında falan tahmin ediyorum. Oyun oynamak, Steam üzerinde oyun oynamak, ve nadiren Windows’tan başka çıkar yol kalmadığı durumlarda beni kurtarmak amacıyla varlığını sürdürüyor. Üzerinde rahat 2 korsan CD dükkanı açılacak oyun var, bir nevi oyun konsolum oldu artık.
  • Sanal Windows XP: Bu da ana bilgisayarda Linux’un altında, VirtualBox üzerinde çalışıyor, acil durumlarda ya da Linux’u kapatmadan Windows’a mahkum kaldığım nadir durumlar (Flatcast dinlemek mesela) için var ama 3 ayda bir görüşüyoruz, nispeten gerekliliği tartışmaya açık.
  • Windows 7: Lenovo S10-3t üzerinde kurulu geldi, yakın zamana -2 gün?- kadar genel amaçlı MeeGo ile birlikte kullanıyordum, orijinal olduğu ve netbookun kendi sistemi olduğu için silmeye kasmamayı düşünüyorum, işlevi daha bu hafta bitti. Üzerinde Lenovo’nun yüklediği kamyon dolusu bloatware de cabası.
  • MeeGo Netbook 1.2: Lenovo S10-3t’de ağırlıklı tercihim olan sistem, zira kendisi bir tablet üzerinde gördüğüm tek adam akıllı GNU/Linux arayüzü olma yetkinliğine sahip, performanslı, sağlam bir sistem. Maalesef MeeGo projesi yerini Tizen’e devretmekle meşgul olunca bu proje baltalandı, ama halen netbookta bir Linux’a ihtiyacım olduğunda (ki ona ne zaman ihtiyacınız olacağını hiç bilemezsiniz, güzelliği budur) bana hizmet ediyor.
  • Windows 8 Consumer Preview: S10-3t’de şuan günlük olarak kullandığım ve PC’me asla sokmamayı düşünsem de, o sistem ve tablet amaçlı arayüz için süper de işlediğini düşündüğüm Windows, en sonunda bir işime yarayanını yaptılar. Uzun uzadıya bahsedesim var bundan, tabletten beklediğim her işimi görüyor şuan. Tek sorunu bir Windows olması, dolayısıyla hiçbir hesap parolamı ya da önemli verimi üzerinde taşımaya ikna edilemiyor olmam.
  • MeeGo Harmattan: Mobil işletim sistemim, üzerine bir kitap dolduracak kadar yazıp çizdiğimden ekstra bahsetmeyeyim, detaylar için meegoturkiye.org diyeyim. Evden dışarı adımımı attığım andan itibaren türlü çeşit fonksiyonu ve tam bir Linux sistemiyle her işime yetişen, yeri gelip multimedya cihazı, Internet ile aramdaki bağlantı, her tür anlık iletişim aracı, oyuncak, her şey olan alet bu. Benim için anlamı büyük.
  • HD DREAM üzerinde CHROOT’lu OptWare: Fantezi nedir, nasıl yapılır? Başta sadece yapabiliyor olduğum için yapmıştım kabul, şuan daha çok Torrent indirici ve veri merkezi olarak kullanıyorum, bir nevi kendi plug bilgisayarım oldu bu. Tabii onun dışında kendi saçmasapan kapalı sistemi üzerinde çalıştırdığı işletim sistemi de onu medya oynatıcımsı bir şey yapıyor, yine de sever sayarım.

Yakın zamanda kullanımını bıraktıklarım: Lenovo’mda deneyip derin bir başarısızlıkla sonuçlanan son sürüm Ubuntu, eski media center sistemim Mythbuntu ve birkaç sene önce bıraktığım Mac OS X’in o dönemki sürümü. Bir de tabii ki N900’ümde kullandığım Maemo ve fantezi amaçlı kurduğum NITdroid.

Bu listeye uzaktan bağlandığım, sunucu vs. sistemleri dahil etmedim, sonuçta onlara da neredeyse günlük olarak işim düşse de, günlük hayatımın parçası değiller. Asıl soru şu; benim için tedavi, umut var mı doktor?

Yorum Yazın