myTinyTodo ile Yapılacakları Yönetmek

Yaklaşık 3 gündür, yapılacak listesi sorunuma bir çözüm arıyordum. Bunun bir sorun halini almasının asıl sebepleri; hem N9’daki TO-DO uygulamalarının yetersizliği, hem de benim bu alanda hiçbir çözümü tam olarak benimsememem oldu. Uygulamaların kimi yetersiz, kimi fazla yeterli/karmaşık, kimisi de fazlasıyla “fantastik” geldiler ki, kendi basit liste tutma amacıma hizmet ettiremedim bunları. myTinyTodo ise, şimdiye kadar bulduğum en iyi çözüm, ve her anlamda işimi görüyor. Peki, yapılacaklarımızın listesini tutacaksak, neden myTinyTodo?

myTinyTodo, basit bir PHP betiği. Sunucunuza kurup, dileğinize göre SQLite veya MySQL üzerinden kullanabiliyorsunuz. İlk avantajı da burada, diğer bir çok çözümün aksine, Web ‘de çalıştığınız için platform-bağımsız çalışabiliyorsunuz, üstelik tüm veriler sunucunuzda saklanıyor, ve kodlar açıkta olduğu için kendinize göre bir yön verme şansınız mevcut. Son derece basit bir kurulumdan sonra, myTinyTodo ile hemen çalışmaya başlamak mümkün, üstelik oldukça da yetenekli.

  • Ayrı listeler ve etiket mümkün. İsterseniz benim gibi, tüm yapılacaklarınızı Genel adında bir listede toplayabileceğiniz gibi, çok yapılacak işiniz varsa, bunları farklı listelere dağıtabiliyorsunuz. Daha önemlisi, her yapılacak notunuza bir etiket verip, etikete göre arama yapabiliyorsunuz. Mesela “Blog”, “MeeGo”, “ITStuff”, “Angarya” gibi etiketler yaratıp, basitçe sadece angaryaları, veya blog işlerini takip edebiliyorsunuz.
  • Bütün yapılacak maddelerine bir deadline verebiliyor, öncelik belirtebiliyorsunuz. Verdiğiniz bitiş süresi size “3 gün içinde”, “yarın” gibi mantıklı kelimelerle sunuluyor. Önceliklerde ise daha da mantıklı bir şekilde, +2, +1, 0 ve -1 seçenekleri mevcut. Böylece neyin önemli olduğunu bildiğiniz gibi, neyin önemli olmadığını da bilip, dikkatinizi dağıtmamış oluyorsunuz. İsterseniz maddelere not eklemeniz de mümkün.
  • Yapılacaklar size son derece sade bir arayüzde, gerekli her şeyi (öncelik,madde,bitiş tarihi ve not) tek satırda, renklendirilmiş şekilde veriliyor. Anlamak için bir bakış yeterli.
  • Listelerinizi isterseniz parola korumalı hale getirebiliyorsunuz, ayrıca yine isterseniz, bazı listeleri halka açık hale getirmek, hatta RSS üzerinden besleme vermek de mümkün. Böylece, kapalı kapılar ardında kalması gerekmeyen işlerinizi, etrafınızdakilerle paylaşmanız mümkün hale getirilmiş.
  • MyTinyTodo ‘nun harika uyumlu bir mobil versiyonu da var, http://kurulumunuz.com/?pda yapıp, akıllı cihazlarınızdan bu kullanımı son derece kolay arayüze erişebiliyorsunuz ki, büyük bir artı. N9 için konuşursam, şimdiye kadar gördüğüm en iyi TO-DO web arayüzü bu yazılımda. Daha da iyisi, arayüzün tamamı dinamik, sayfalar arasında gezinmiyorsunuz. Üstelik eklediğiniz yeni maddelerde “/” işaretiyle akıllı özellikler kullanmak mümkün. Mesela, “/+1/ MyTinyTodo’dan bahset /Blog/” yazıp, Blog etiketine +1 öncelikte bir madde eklemek mümkün.
  • Bunların dışında, myTinyTodo, isterseniz yapılacaklarınızı sıralama ve CSV veya iCalendar olarak dışa aktarma yeteneğine de sahip. Türkçe dil desteği de myTinyTodo ‘da mevcut.

Özetlemek gerekirse; myTinyTodo son derece sade, pratik, oldukça fonksiyonel ve de güvenli. Üstelik senkronizasyon derdiniz olmadığı gibi, mobil kullanmak da mümkün.

Beni myTinyTodo ‘ya kadar getiren yol oldukça sıkıcıydı, açıkçası MTT ‘ye de fazla güvenmemiş, kurduktan sonra kendime göre yeniden dizayn etmeyi düşünüyordum. Biraz kullandıktan sonra, işin gerçeği şu ki, bu küçük web yazılımında ihtiyacım olan her şey, fazlasıyla iyi düşünülmüş ve entegre edilmiş bile!  myTinyTodo,  yaklaşık 1 yıldır yeni sürüm vermemiş olmasına rağmen, benim nezdimde en başarılı TO-DO uygulaması.

Demo ve indirmek için:  myTinyTodo.net

Yorum Yazın