Cydia Tweak Listesi (2013)

evasi0n-jailbreak

iPhone ‘un en sıkıntılı yanı, bir Apple ürünü olması. Bu da maalesef en olmadık yerde kısıntıya gidilmiş, ısrarla eklenmemiş özellikler, gereksiz sınırlamalar demek oluyor bazen. iOS ‘unuzu jailbreak yapmak oldukça kolay bir işlem, Google’dan pek çoğunu bulabileceğiniz son derece basit yöntemlerle jailbreak yapmak mümkün. Jailbreak ‘in kendisi, cihaz için pek de sıkıntılı değil. Asıl sıkıntıları ise Cydia mağazası üzerinden kurduğunuz ekstra özellikler yapıyor ki, neyi kurup neyi kurmayacağınıza dikkat etmeniz gerek. Hepsini haftalardır kendim kullandığım, benim Cydia tweaklerimden bir liste yaptım, hepsi çok önemli eksikleri kapatıyor benim için.

En gerekliler:

 • Tab+: Muhtemelen Cydia ‘dan ilk indirmeniz gereken, çok basit bir tweak, tek özelliği Safari ‘deki maksimum 8 sekme sınırını kaldırmak. Bu son derece yersiz sınırlamayı kaldırdığınızda, aynı anda 15 – 20 sekmeyi yavaşlama olmadan kullanabiliyorsunuz.

Eksik fonksiyonları tamamlayanlar:

 • HapticPro: HapticPro, iPhone klavyesinde var olmayan Haptic Feedback özelliğini eklemeye yarıyor. Yani her tuşa bastığınızda minik titreşimler oluşturarak gerçek bir tuşa basıyormuşsunuz hissi yaratıyor. Daha önce Haptic desteği olan bir dokunmatik cihazdan iPhone’a geçtiyseniz, HapticPro sizin için olmazsa olmazlardan.
 • AirBlue: Biraz kapsamlıca bir uygulama, amacı iPhone ‘da var olmayan dosya paylaşımı fonksiyonunu kazandırmak. Çalışmaya başladığı zaman iPhone ‘un kendi BT sistemini kapatıp kendisininkini getiriyor, bu sebeple aktifleştiği zaman BT üzerinden kullandığınız kulaklık vs. bağlantınız kesilecek. Çalışması oldukça iyi, bildirimleri ve başarılı bir arayüzü var, iOS ‘un kendi paylaşım arayüzüyle de uyumlu. Yalnız BT eşleştirmeleri sırasında, genellikle önce karşı tarafın sizi bulması gerekebiliyor bazen, muhtemelen bir güncellemeyle çözülür.
 • Bridge: PwnTunes ile birlikte kullanabilirsiniz, iPhone ‘da normalde iTunes üzerinden almadığınız, ya da PC yardımıyla senkronlamadığınız şarkıları çalamıyorsunuz. Bridge bunu mümkün kılıyor, böylece Internet ‘ten indirdiğiniz ya da Bluetooth ile aldığınız mp3 ‘lerinizi hemen Müzik uygulamasına ekleyebiliyorsunuz.
 • Rinngo: Rinngo henüz yeni sayılabilecek bir uygulama, iPhone ‘da zil seslerini mağazadan almak zorundasınız. Rinngo bu kısıtlamayı kaldırıyor, hem istediğiniz müziği zil sesi yapabiliyorsunuz, hem de oldukça başarılı bir kesme (parçanın ilk 30 saniyesini atlayıp 00:30 – 1:15 arasını almak isterseniz mesela) fonksiyonu da mevcut.
 • PwnTunes: İki farklı işlevi var. Hem My Music klasörü altına atılan şarkıları Müzik veritabanına ekliyor, ki bu Bridge ile benzer bir işlev. Hem de, iPhone ‘unuzu PC’nize, iTunes olmadan sanki bir fotoğraf makinesi, USB bellek vs. gibiymiş gibi tanıtabiliyor. Böylece de iTunes ‘den kurtulup rahat rahat dosya aktarabiliyorsunuz.
 • iFile: Her daim ihtiyacınız olacak, iPhone ‘unuzun normalde bir dosya yöneticisi yok. İfile hem bir dosya yöneticisi, hem bir arşiv çıkartıcı, hem metin dosyalarını gösterebiliyor, muhtemelen medyalara da bir göz atıyor, kısacası iFile bir dosya yöneticisiyle bir isviçre çakısından hallice, son derece faydalı bir uygulama.
 • Safari Download Manager: iPhone ‘da Internet ‘ten dosya indirmek mümkün değil. SDM, Safari ‘ye harika bir indirme fonksiyonu kazandırıyor, aynı anda çoklu dosya alabilmek ve sade bir arayüzle takip edebilmek, ayrıca kaydetmeden sadece Göster kullanabilmek gibi gerekli fonksiyonlar da mevcut.
 • Stride: Stride tam olarak gerekli değil ama, pratik ve iPhone ‘unuza yeni bir yüz kazandıracak bir tweak. Kilit ekranınıza Android ‘den hallice, kişisel görüşüm, çok daha iyi bir çizim tabanlı parola ekranı koyabilmenizi sağlıyor. Ayrıca olur da bunda bir sıkıntı çıkarsa, iPhone ‘un kendi PIN arayüzüne istediğiniz an geçiş de mümkün. Parola kullanıyorsanız işleri sizin için hem daha keyifli, hem de daha kolay yapacak.
 • RoqyBT4: Bunu henüz fazla deneyemediğim için önermiyorum, ancak Trial periyodu mevcut, en azından para harcamadan deneme şansınız var. Bluetooth üzerinden normalde göremeyeceğiniz diğer cihazları gösterebiliyor, ayrıca add-onları sayesinde iPhone ‘unuzla BT üzerinden GPS, OBD ve HRM (Kalp Takibi) kullanabilmenizi mümkün kılıyor.

Geliştirmeler:

 • NCSettings: NCSettings harika bir Uyarı Merkezi eklentisi. Bazıları SBSettings tercih ediyor, ancak bana kalırsa NCSettings daha hoş görünümlü. Çok basit kısayollarla pek çok farklı işlevi (WiFi, GSM, 3G kapat/aç, Cihazı kapat/yeniden başlat/respring, el feneri, otomatik düzeltme vs. vs.) kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz.
 • Zephyr: Zephyr ‘i çok beğeneceksiniz demiyorum, ancak bir kez deneyip arayüzü bu şekilde görmeniz şart. Zephyr, N9’a alışkınsanız, benzer bir SWIPE arayüzüyle uygulamalar arasında kaydırarak geçiş yapmanızı, istediğinizi basit bir hareketle kapatmayı, ayrıca iPad ‘dekine benzer 3-parmakla-kapat hareketi gibi pek çok parmak hareketi kazandıran eşsiz bir uygulama. Tek sıkıntısı, karışmasını istemediğiniz uygulamaları Ayarlar ‘dan sizin seçmeniz gerekmesi, yapmazsanız Fruit Ninja ‘daki seri bir hamlenizin sonu kendinizi Safari ‘de bulmanıza yol açabiliyor.
 • Infinidock: Çok basit mantıklı, ancak çok verimli bir tweak. Amacı alttaki dock üzerindeki 4 ikonun isterseniz sayısını arttırmak, istemezseniz de sağa doğru kaydırarak istediğiniz kadar uygulama eklemenizi sağlamak. Böylece buraya istediklerinizi koyup hızlıca ulaşmanız mümkün.
 • Low Power Banner: iPhone ‘un sinirleri geren şarj uyarısından kurtulabiliyorsunuz, nedir derseniz, normalde iPhone ‘un şarj azaldı uyarısı kocaman bir pencere şeklinde karşınıza fırlayıp işinize engel olurken, LPB, onu olması gerektiği gibi küçük bir bildirim kutucuğuna çeviriyor, %20 ve %10 da iki kez uyarı koyabiliyor, uyarıları tamamen kapatabiliyor, başka sesler seçebiliyor ve uyarı metnini düzenleyebiliyorsunuz.
 • User Agent Faker: İşinize sürekli yaramayacak, ama yeri gelince günü kurtaracak bir tweak. İstediğiniz siteyi kandırıp sizi PC sanmasını sağlayarak iPhone ‘a özel arayüzlerden kurtulabiliyorsunuz. Mesela HulkShare ‘den bir dosya indirmek isterseniz, SDM ‘iniz var olsa bile karşınıza “iPhone ‘da buna destek yoktur, isterseniz e-mail yollayalım” penceresi veriliyor, UAF ise siteyi kandırıp sizi bir PC olarak gösteriyor, dosyanızını rahatlıkla indirmeye devam ediyorsunuz.

Kurcalamak için:

 • OpenSSH: OpenSSH, iPhone ‘unuzun terminalini uzaktan kontrol edebilmenizi sağlıyor. Ayrıca SCP yardımıyla tüm dosya sistemini PC’nizden kontrol edip veri aktarabiliyorsunuz. Güvenliğiniz için kurulum talimatlarını çok dikkatli okumanız şart.
 • Terminal: iPhone ‘unuza bir Terminal uygulaması ekliyor, böylece konsola düşüp işinizi görebiliyorsunuz. Yalnız iPhone ‘da normalde arayacağınız çoğu CLI uygulaması mevcut gelmediğinden, bunları ya tek tek bulup kurmanız, ya da Terminal ‘den pek verim alamamanız muhtemel.
 • iPAStore: Aslında bunun amacı kurcalamak değil. Kendisi bir Installous alternatifi, App Store uygulamalarını korsan olarak indirip “denemenizi” sağlıyor. Oldukça geniş bir uygulama listesi var, seçtiğiniz uygulamayı indirmek için dosyayı alacağınız siteye yönlendiriliyorsunuz, daha sonra bu uygulama hem indirmeyi yapıyor hem de bitirince kuruyor sizin için. Yalnız bu bir süre sonra Hava Durumu uygulamasını bozdu bende, sildim, herhangi bir sıkıntı oluşursa ilk hedefiniz bunu silmek olsun.

Yüklemeyin:

 • AssistantEnhancer: Amacı oldukça etkileyici bir uygulama, Siri ‘ye pek çok yeni fonksiyon kazandırma iddiasında. Yalnız şu sıralar o kadar çok hatası var ki sonuç ya Siri ‘yi çökertmesi ya da dondurması, ya da toptan cihazınızı bir dakikalığına dondurması oluveriyor, şimdilik uzak durmanız en iyisi. Nadiren düzgün çalıştığı anlarda ise “Show me a picture of a monkey” deyip bir maymun görebiliyorsunuz ekranda, oldukça ilginç pek çok yeni özelliği var.

Tabii ki  Cydia tweaklerinin hepsi bunlar değil, Cydia mağazasında yüzlerce, binlerce farklı paket mevcut, ve bazıları iPhone ‘unuza bambaşka yenilikler eklerken, bazıları da maalesef biraz sıkıntı çıkartıyor. Apple ‘ın yapmadığı ve muhtemelen asla yapmayacağı düzenlemeleri beklemekten bıktıysanız, Jailbreak ve Cydia uygulamaları, tam da şimdi kaçılacak en doğru yer. Bilmeniz için; yukarıdaki tweaklerin çoğu MobileSubstrate kullanıyor, yani isterseniz cihazı Safe Mode ‘a zorlarsanız, bu tweakler kapanıp, hiç yoklarmış gibi normal iPhone arayüzüne dönebiliyorsunuz ki, bu da stabiliyet açısından oldukça hoşunuza gidecek. Üstteki liste umarım faydalı olmuştur, şuan benim iPhone ‘umun aynısı üsttekiler, ve kesinlikle hepsi için tek tek geliştiricilerine teşekkür etmek gerek.

Yorum Yazın