OBD Nedir? & iPhone 5 (iOS6) ile OBD-II Araç Bağlantısı Kurmak

Bugün konum OBD-II. Peki nedir OBD? OBD, ya da On-board Diagnostics, 1997 ‘den beri otomobilinizde bulunması zorunlu olan, bu nedenle bu yılın üzerindeki her araçta bulabileceğiniz bir standart. OBD ‘nin kendisi, standardın tarihçesi ve amacı konumuz değil. OBD ile sizin yapabileceğiniz en önemli şeyler;

 • Aracın arızalarını okumak. Özellikle de Yol Bilgisayarı olmayan bir modelde, bir şeyler kötü gidiyorsa size tek dönüşü sarı bir uyarı ışığı (Check Engine) olacaktır, bu ışık yakıtta az miktarda su olduğu için de yanıyor olabilir, aracınız yerinden bir daha kalkmayacak da olabilir. OBD sayesinde aracın neresinde nasıl bir sıkıntı olduğunu hemen görebilir, buna göre tamir edilmesi yoluna gidebilirsiniz.
 • Arıza kayıtlarını silebilmek. Bazen arıza kayıtları yanıltıcı olabilir, yanlış olduğunu düşündüklerinizi silip, arıza ışığını söndürebilirsiniz.
 • OBD ile pek çok farklı veriyi anlık olarak alabilirsiniz. Aracın harareti, devri, hızı, MAF/MAP sensörü, püskürtülen yakıt miktarı bunlardan sadece birkaçı. Araç modeline göre değişen pek çok veri sayesinde, bilgisayarı olmayan aracınızda bile, yakıt tüketimi, 0 – 100 istatistikleri, hatta çevreye verdiğiniz zarar, yakıta harcadığınız TL, ne zaman vites yükseltmeniz gerektiği gibi onlarca farklı veriyi oluşturup, anlık olarak takip etmeniz mümkün.
 • Bu saydıklarım sayesinde, cep telefonunuz yardımıyla aracınıza olabilecek en iyi Yol Bilgisayarı ‘nı yapabilirsiniz.

Peki iPhone ile OBD-II ‘yi nasıl kullanırız?

Bunun bir yolu, son derece pahalı olan OBD uygulamalarını indirmek, ve çok daha pahalı Wi-Fi OBD adaptörlerine para döküp bunları kullanmaya çalışmak. Ben bu yolu tercih etmek yerine, en ucuza tüm bu harika özellikleri nasıl edinebileceğinizi anlatacağım.

Her şeyden önce, E-Bay ‘den bir Elm327 OBD-II adaptörü alıyoruz. Ben bunu yaklaşık 20 liraya aldım, daha ucuza ve daha pahalıya mevcut ama 20 ‘den fazla da vermeyin. Piyasada yüzlerce liralık OBD-II cihazları var, artılarını eksilerini müdavimleri bilir elbette ama, kişisel kullanımınız için Elm327 fazlasıyla kolay ve ekonomik bir çözüm, Bluetooth üzerinden çalıştığını da belirtmekte fayda var.

Peki Elm327 ‘yi aldık, şimdi ne yapıyoruz? Tabii ki iPhone ‘umuza bağlaa..mıyoruz! Çünkü iPhone ‘a, doğrudan iPhone uyumlu olmayan Bluetooth cihazlarını göstermemiz mümkün değil. Bunun için birkaç şeye ihtiyacımız olacak. Öncelikle iPhone ‘umuzu, daha önce yapmadıysak, Jailbreak yapıyoruz. Jailbreak ‘i halen yapmadıysanız, bu yazıya devam etmeden önce şunu okuyup diğer tüm mükemmel artıları da kazanmaya bakabilirsiniz. Jailbreak yapmadan, maalesef Bluetooth ‘umuzu etkinleştirmemiz mümkün değil.

Bu adımı tamamladıysak, şimdi Cydia ‘dan RoqyBT4 ‘u indirebiliriz. RoqyBT4, iPhone ‘unuzun Bluetooth ‘u üzerinden GPS, Kalp İzleme (HRM) ve OBD özellikleri ekleyen bir Cydia eklentisi, ben bu yazıyı yazarken mevcut olan son sürüm iOS 6.1.2 ile tamamen uyumluydu, şimdi siz daha yeni bir sürümde iseniz halen işe yarayıp yaramadığını önce bir kontrol edebilirsiniz. RoqyBT, 5 Euro (şuan yaklaşık 11 TL) karşılığında lisanslanabiliyor, lisanslamadan pek de bir işe yaramıyor zaten. RoqyBT4 ‘u Cydia ‘dan indirin, ve lisansınızı alıp tanıtın. Daha sonra RoqyBT ‘yi açıp bir küçük ayar yapıyoruz:  “Configuration” menüsüne girin ve “Current device type selection” ayarını “Generic OBD token” olarak ayarlayın.

Şimdi daha önce E-Bay ‘den almış olduğumuz OBD-II cihazımızı aracımıza takıyoruz. Bu son derece kolay bir işlem olacak ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmeyecek. Aracınızın OBD-II girişi, muhtemelen direksiyonun altında, ya da sürücüye ayrılmış alanın içerisinde bir yerlerde olmalı, modelden modele tam yeri biraz farklılık gösterebilen bu alanı bulduğunuzda, OBD-II cihazınızı buraya takacaksınız. Bunu yapmak, herhangi bir USB cihazı bağlamak kadar kolay. OBD-II giriş yerini bulamadıysanız aracınızın kılavuzuna, ya da son çare, servisine başvurmanız gerekebilir. Giriş yerini öğrendikten sonra cihazınızı buraya takın ve aracınızın çalıştırın.

Aracımız şimdi çalışıyorsa, RoqyBT ‘ye geri dönüyoruz. Bluetooth opsiyonunu açık konuma getirin. Aşağıda bir cihaz listelenecek, bendeki adı “OBD-II” olan bu cihazı seçin. Eğer herhangi bir sıkıntı olmazsa, bağlantı gerçekleşecek ve üzerinde “Check Engine” yazan bir logo göreceksiniz. Alttaki Server ve Port bilgileri önemli.

Şimdi sırada OBD uygulaması bulmak var. Bu biraz da sizin tercihinize kalmış bir konu. Ben Rev2 Lite ‘ın çalıştığını kendim denedim, ancak DashCommand tercih ettim. Seçeceğiniz uygulamada aramanız gereken en önemli özellik, kendi sunucu adresinizi ve portunuzu girmenize izin vermesi. Buna olanak tanınmıyorsa o OBD uygulamasını kullanamıyorsunuz. Kendi önerim olan DashCommand ‘i anlatmak gerekirse; DashCommand, bu yöntemle tamamen sorunsuz ve  hızlı çalışıyor. Bağlantınız hemen kuruluyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz, birden fazla araç tanımlamak da mümkün. İlk kurulumda aracınızla ilgili pek çok detay bilgiyi istiyor sizden. DashCommand ‘in özellikleri  arasında:

 • Arıza kayıtları okuma/silme, aracın kendi hazırlık testlerini izleme
 • Aracın: hızını, devrini, ivmesini, gücünü, torkunu, Intake/Coolant ısısını anlık takip edebilme. Anlık ve Ortalama Yakıt Tüketimini görebilme, son 5/30/180 dakikalık tüketimi tablolar halinde izleyebilme, menzil hesaplama, yakıt seviyesini görme, yakıt akışını takip etme, MAP/MAF/O2 sensörlerini izleme, yakıt basıncı, Vites Zamanlamaları… Ve daha fazlasını anlık olarak takip etme. Ayrıca yolculuk istatistiklerini de aynı ekrandan izleme; CO2 emisyonu, toplam harcanan yakıt, yolda geçen zaman, yakıtın TL cinsinden harcaması gibi pek çok ortalama verisini alabilme
 • Kapsamlı Konsol fonksiyonu sayesinde her an kontrol sahibi olabilme
 • Data Logging fonksiyonu sayesinde verileri anlık olarak kaydedip, günlükler oluşturabilme
 • Sanal yarış pisti
 • Değiştirilebilir temalar, sürekli güncellenen geniş bir arayüz arşivi mevcut

DashCommand çok işlevli, harika bir yazılım. Tek sıkıntısı, maalesef ücreti de buna göre epeyce dolgun. AppStore ‘da yaklaşık 70 lira. Tabii edinmenin başka yolları da mevcut, böylece oldukça hesaplı bir çözüm haline geliyor.  DashCommand ‘i indirdikten sonra tek yapmanız gereken, ilk kurulumda sorulan soruları cevaplamak, daha sonra da OBD-II türünü ELM olarak, veri portunu da az önce RoqyBT ‘nin ekranından aldığınız IP ve portu yazarak doldurmak. Bu son derece basit iki adımı gerçekleştirdikten sonra, nihayet iPhone 5’inizde, çok, gerçekten çok ucuza; normalde aracınızda standart olarak bulunmayan önemli bir özelliğe sahip olmak, pek çok veriyi takip etmek, dahası her zaman başa gelebilecek türlü çeşit arızaya hakim olmak mümkün.

Neredeyse bedava gelen, ve muhtemelen aracınızın bilgisayarının sunmadığı kadar özellikle bu yeni yol bilgisayarının, Tadını çıkarın!

8 yorum yapılmış

 1. Aranel Surion

  Bildiğim kadarıyla bu programlarla kilometre düşürme yapılamıyor, hatta OBD-II protokolünde böyle bir özelliğin araç üreticileri tarafından sunulmayacağını düşünüyorum.

 2. Hocam bu programlarla km düşüren bir adam gördüm youtube de bu özellikleri kapatılmış mı ? yoksa eyvah derim bir çok kişi yapacaktır derim…

 3. Merhaba, dashcommand i indirdim, fakat baglanti kuramiyorum . telefon lg g2

 4. slm peki samsung s 3 kullanıyorum buna nasıl bir uygulama gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 5. Abdullah Aybulut

  Merhaba elm327 yi roadstar rd 8410n multimedya cihaza bağlayabilirmiyiz

 6. Selam..bende Asus 7 inç model:KOOE Androit 4.3 Donanım bilgisi: Wi-fi, Bluetooth, Donanım yazılım sürümü,v.b… Bu tablet sim kartlıdır. Yukarda anlattığınız yol bilgisayarına uygun bir tabletmidir.Ayrıca tabletimi aracımın teybine bağlayabilirmiyim.Tabletin sesi malum yetersiz….Aracım ise wv passat variant 1998 modeldir.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Saygılarımla…

 7. Aranel Surion

  Cydia ‘dan RoqyBT4’ü indirdikten sonra eklentisi olan RoqyOBD4 ‘ü de indirmelisiniz, yazıda bahsetmemişim. Bu ikisinin de kurulu olması gerekiyor. Bu söylediğim iOS 6.x sürümler için geçerli, Yazımdan sonra çıkan iOS 7.x ‘e güncellediyseniz, Sonu 4’lü olanları hiç kurmayın, silin. RoqyBT7 ve RoqyOBD7 ‘yi kurun Cydia ‘dan, iOS7 uyumlu sürüm bu.

 8. Roqyobd4 not intaller diyor generic token secilmeye calısıldıgında

Yorum Yazın