Özgür Yazılım Günleri 2013 ve Tizen 2.0 Magnolia

Tizen Türkiye ‘de, bir süredir RD-210 geliştirici cihazımız mevcut, ancak bir türlü işten güçten fırsat bulup da Tizen 2.0 Magnolia hakkında konuşamamıştım. Tizen ‘e bir giriş yapmak, bu yazının hedefinde olmadığı için zor olur ancak; basitçe, HTML5 merkezli, Linux tabanlı, açık kaynak bir mobil işletim sistemi, ve -umuyorum ki- bir ekosistem Tizen. Ağırlıkla Samsung ve Intel tarafından geliştiriliyor. Hikayesinin tamamı bu yazının konusu değil, ancak 2 gün sonra, 6 Nisan 10:00 ‘da, Özgür Yazılım Günleri ‘nde Oytun ile beraber kısa bir sunum gerçekleştireceğiz, oralarda olanlarla bu konuda laflamaya bolca vaktimiz olacak.

Etkinlik duyurularını bırakıp yazıma geri dönersem; Tizen ‘in şimdiden iki geliştirici cihazı mevcut, bunlardan ilki olan RD-210 ‘u bir süredir kurcalıyorum; hatta Tizen 1.0 ile ilgili küçük bir etkinliği MeeGo Türkiye ile İstanbul ‘da düzenlemiş, 1.0 üzerinde basit bir tanıtım yapıp, 5 dakika/10 satırlık bir tanıtım uygulamamızı, ve bir geliştirici arkadaşımızın oyununu ne kadar kolay Tizen ‘e port edebildiğini tanıtmıştık. Zaman geçti, şimdi aynı cihazda 2.0 kurulu. Tizen ‘in bu sürümleri halen oldukça erken sürümler, haliyle pek çok fonksiyon beklendiği gibi çalışmıyor, ya da tamamen mevcut değil. Yine de ben çok erken bir ilk bakış şansını hazır yakalamışken, ilgimi çeken bazı detayları karma olarak vermek istedim size:

 • Tizen’in arayüzü ve renkleri tatlı, henüz tam oturmuş değil ama özellikle uygulamalar için ayarlanmış beyaz ağırlıklı tonları başarılı. Arayüz oldukça akıcı ve gözünüze hoş geleceğini tahmin ettiğim detaylar barındırıyor.
 • Rehberinde şimdiden Favoriler ve Hızlı Arama mevcut. Ayrıca Gruplama da mümkün, ve otomatik reddetme mesajları da ayarlanabiliyor. Telefon arayüzü de gerçekten çok güzel görünüyor.
 • Spam SMS’leri engellemek mümkün! Bu devirde çok gerekli olan bu özelliği en sonunda cihazınızda kurulu kullanabiliyorsunuz. Hem kişi hem de kelime tabanlı engelleme yapılabiliyor.
 • Tek kelimeyle etkileyici bir tarayıcı deneyimi mevcut. Tarayıcı çok yetenekli ve çok da hızlı.
 • Kamera uygulaması var, çoklu çekim için çekim tuşuna basılı tutmanız yeterli, birkaç saniyelik bir basılı tutmada 8 – 10 fotoğraf alıveriyor sizin için, Ön kamera ile geçişler bile şimdiden düşünülmüş ve çalışıyor. Kamera uygulamasının muhtemelen başka bir kamera uygulamasında görmediğiniz kadar çok detay ayarı var.
 • Kurulu not uygulamasına çizim notlar da alabiliyorsunuz. Kurulu bir Dosya Yöneticisi de mevcut.
 • Hemen her uygulamada yatay/dikey mod desteği var.
 • Klavyesi hemen hemen tamamlanmış gibi. Diğer üreticilerden pek de farklı bir şey yok klavyede. Klavyede Türkçe desteği de var. Cihazında hem Türkçe dil desteği, hem de bölgesel ayarları mevcut.
 • Şaşırır mısınız bilemem, cihazın varsayılan arama motoru Yahoo. Listede ikinci sırada Naver (bir Kore firmasıymış) ve üçüncü olarak da Google var. Garip mi?
 • GPS mevcut, hatta geliştirici cihazlarımızda bile çalışıyor. Konumlaması epeyce hızlı, ancak Harita uygulaması henüz olmadığı için kesinliği denemedim.
 • Ayarlarda Bluetooth, NFC ve Wi-Fi Direct desteği gösteriliyor. Ayrıca SD Kart opsiyonu da mevcut. Güç Tasarruf Modu olduğu gibi, dahası buradan CPU’nun gücünü de düşürebiliyorsunuz.

Tizen 2.0 Magnolia ‘nın, kullanıcıya yansıyan en dikkat çekici, ayırıcı özellikleri şimdilik bunlar. Açıkçası cihazın şuanki durumu, bana oldukça güven verici geliyor. Herhangi bir özellikten feragat edilmemiş Tizen ‘de, hepsi ya şimdiden az çok hazırlar, ya da en azından ayarlarda mevcutlar, bu da tüketiciye ulaştığında mevcut olacaklar demek oluyor. Sistem şimdilik çok standart bir görüntüye sahip, muhtemelen ileri safhalarda, pazarlama düşüncesiyle tasarımda ciddi yenilikler görebiliriz. Buna rağmen, cihazda unutulmuş gelen bir özellik de yok, kamera uygulaması, yatay/dikey desteği, Türkçe dahil bir çok dil desteği, tarayıcısı ve halen piyasada mevcut cihazlarda olmayan küçük ayrıntıları, bitmiş ürünü şimdiden merak edilmeye değer kılıyor. Google ‘ın arama motoru sıralamasında üçüncü listelenmesine tam bir şey diyemesem de, vardır tabii bir bildikleri, değil mi?

2 gün sonra, 6 Nisan ‘da Özgür Yazılım Günleri ‘nde olacağım, yanımızda bir de, daha taze kurulmuş bir Tizen 2.0 Magnolia ‘lı RD-210 ‘umuz olacak, biraz laflamak ister, ya da cihazı dünya gözüyle bir göreyim derseniz, etkinlikte bizi nerede bulacağınızı biliyorsunuz :) Gelmişken, bu yıl da Bilgi Üniversitesi ‘nde düzenlenecek olan ÖYG takviminde yine çok ilginç konuşmalar olacak. Bunlardan biri de Firefox OS. Yazılımın geneliyle de, özgür yazılımla da ilgiliyseniz, bu yıl da etkinliği kaçırmamanızı kesinlikle öneriyorum. Türkiye şartlarında yılda en fazla bir, bilemediniz iki defa olabilen bu tip etkinliklerin talep arttıkça sıklaşacağını tahmin etmek zor değil, gelip o talebi yaratmak ise yine bizlerin elinde.

Görüşmek üzere!

Bir yorum yapılmış

 1. Şöyle özet geçeyim haftada 40 adet telefon çıkaran bir firmadan ne telefon alınır, nede alınan telefona güncelleme gelmesi beklenir.Bu yaptıkları, dediklerine göre çok çok yüksek performanslı işletim sistemi piyasada tutunması için en az 2-3 senesi gerekli heleki daha Firefox OS ve Ubuntu telefon ve tabletlere uyarlanmaya başlandı.Şu dandik prototip telefonları bile Snapdragon S800’lü işlemciden daha iyi sonuçlar veriyorsa (ki bence yalan Samsung her testinde işlemcisine osuna busuna O.C. çekilmiş cihazlar kullanıyor bunun foyası çıktı zaten.) he bide eğer testler doğruysa çok stabil çok iyi bir işletim sistemi ise şu an tizen telefonu olan, gelecekte S600 veya S800 işlemcili tizen telefon için niye değiştirme gereği duysunki? Eğer böyle birşey yaparsa kendi ekmeğinden olur.Piyasayı bitirir.Şu 2 senedir yeni çıkan telefonlarda ne değişti adam akıllı? Her sene daha fazla ram koyup daha güçlü işlemcisi olan modeller piyasaya sürülüyor.Bu sene bi iphone ile beraber parmak izi okuyucusu geldi ki bence ona yenilik bile denmez daha önceden yapılmış birşey sadece üzerine ekleyip basitleştirip millete sundular.

Yorum Yazın