Oyuncu Fareleri: Logitech G9 ‘dan Logitech G500S ‘e

Emektar G9 ‘umun kablosunun arada bir temassızlık etmeye başlaması, yeni bir masaüstü sistem kurmaya karar vermemle aynı zamana denk gelince, Logitech G500S ‘e geçmiş bulundum. Gxxx serileri, Logitech ‘in önceki Gx serilerinin devamı aslında, bu sebeple ikisi arasında hem pek çok benzerlik, hem de bazı farklılıklar arasında bağlantı kurmak mümkün. Öncelikle G500S neler yapabiliyor, biraz bahsetmek gerekirse:

Fare, maksimum 8200 DPI ‘a kadar çıkabiliyor, saniyede 1000 raporlama yapabiliyor, üzerinde mavi LED ‘leri, geniş bir kasası, 27gram ‘a kadar çıkabilen ekstra ağırlık yuvası, 10 düğmesi ( 7 ‘si ekstra: 3 düğme yanda, 2si sol tuşun üzerinde, 2’si tekerleği sağa sola kaydırarak), 1 scroll geçiş butonu mevcut, ayarları ise Logitech ‘in son derece başarılı Logitech Gaming Software yazılımıyla yapılabiliyor.

Özellikler konusunda biraz konuşursam;

 • 8200 DPI tabii ki işin abartısı. Çok sayıda 4K ekranda oynamıyorsanız asla bu değerde kullanmayacaksınız. 2x 23″ FHD ekranda asla G9 ‘un sunduğu 3200 ‘ü bile tamamen kullanmadım.
 • Saniyede 1000 raporlama özelliği hoş, ancak zaten tüm oyuncu farelerinde mevcut olduğu için G500S ‘in ekstrası değil.
 • 27g ‘a kadar çıkabilen ekstra ağırlıklar hoş, fareyi ilk elime aldığımda hissettiğim hafifliği hemen çözebildim. G9 ‘da var olan bir özellikti, burada geliştirilmiş.
 • G serilerine aşina olanlar fare tekerleğinin 2 modunun olduğunu biliyor olmalılar. Bunlardan biri tek tek geçmeye olanak sağlayan “tırtıklı” mod, diğeri ise sonsuz kaydırabildiğimiz mod. Her ikisi de kullanım alanına göre son derece faydalı, zira bir oyunda tek tek geçiş önemli iken, onlarca sayfalık bir dökümanı sonsuz kaydırmada kaydırabilmek harika.

Farenin estetiği gerçekten hoş, açıkçası G9 ‘un estetiğine dair yapılan eleştirilere de hiç hak vermediğimden, bu konuda doğru kişi olmayabilirim ancak, bence bu fare kaliteli görünüyor. Ele çok iyi oturup, yorulmadan keyifle kullanabiliyorsunuz. Lazeri başarılı, ancak bu noktada nokta vuruşu yorumlar yapmak için insanın piyasadaki 100 farklı fareyi kıyaslaması lazım tabii ki, ancak diyebilirim ki, yanlış giden bir şey hissetmiyorsunuz.

G500S ile ilgili dikkat  edilmesi çok önemli üç husus var, bunların üçü de ayrı ayrı, aşil topuğu olabilecek noktalar:

 • Farenin firmware ‘inin güncel olduğuna emin olmalısınız. Zira eski sürümde ciddi gecikme sıkıntısı olduğuna dair şikayetler var. Ben fareyi aldığımda kendisi son sürümdeydi, ancak sizin olmazsa, güncelleyin.
 • Farenin sonsuz kaydırma tekerleği, eski G serileri kadar iyi değil, sırf bu yüzden değişim yaptırıp yine aynı sorunu yaşadığımdan söylüyorum, tekerlek yukarı doğru kaydırmalarda hafifçe bir iki adım geri kaçırabiliyor. Önceden bu özelliğe çok bel bağlıyorduysanız bu durum, alışamadığınız taktirde sinir bozucu olabilir.
 • En önemlisini en sona sakladım; G500S ses çıkarıyor. Bundan kaçmanızın imkanı yok, bazı fareler diğerlerine göre biraz daha az ses yapabilir, ve arka USB portlarına bağlamak daha iyi sonuç verebilir, ancak sonuçta G500S ses çıkarıyor. Kapasitörden kaynaklandığı iddia edilen, tiz bir elektrik sesi duyacaksınız. Bu sesi bazı insanlar hiç algılamazken, kimileri ise yarım metre öteden bu sesi duyabiliyor. Kulaklarınız hassas ise, bu tip sesleri duyuyorum diyorsanız bilmeniz çok önemli, fareniz ses çıkaracak.

Kendim de bir solak olarak, solaklara özel notumu da yazayım: G500S sol el düşünülerek tasarlanmış, “ambidextrous” farelerden değil. Piyasada da benzer fiyat aralığında, bu niteliklerde çift elli fare pek yok. Bunun yanında, kendim bir solak olarak G500S ‘den, G9 ‘dan olduğumdan daha memnun olduğumu söyleyebilirim. Sol tuşun kenarına eklenen iki ekstra tuş oyun sırasında kolaylıkla ayırt edilip, basılabiliyor, Logitech bunları normalde DPI tuşu olarak atamış, ancak LGS yazılımıyla bunlara birer makro vermek elbette çok daha iyi oluyor. Tekerleği sağa sola hareket ettirerek ekstra 2 tuş daha kazanmış oluyorsunuz. Sol tarafta, yanda kalan 3 düğmeye oyun sırasında sol elinizle ulaşmak kolay iş değil, o sebeple onların ikisini, sol tuştan çaldığımız DPI Yükselt/Alçalt yapabilirsiniz, böylece sadece tek bir tuş kaybınız oluyor ki, ona da nadir işiniz düşen bir fonksiyonu eklemek mümkün. G500S, bana kalırsa sol elde tuhaf durmuyor, hareket ettirmesi de kolay. Dahası tuşların hemen hepsini sol elinizle de kullanabiliyorsunuz, G9 ‘da yan tuşlar boşa gidiyordu. Elbette ki özellikle sol el düşünülerek tasarlanmış bir fare harika olurduysa da, G500S de şimdilik beklediğimden çok daha iyi.


Önceki farem G9’a kıyaslamak gerekirse:

 • Elbette model daha ileri, teknoloji daha yüksek. Daha yüksek DPI, daha iyi yazılım, daha çok tuş var, bunları bahsetmişim sayıyorum.
 • Tekerlek modları arasında geçiş yapan düğme yukarı alınmış, bu süper. Önceden fareyi kaldırıp altındaki düğmeyi kullanıyorduk, zahmetliydi, artık mod değişimine üşenmeye son.
 • Sol tuşun kenarına eklenmiş 2 tuş kesinlikle çok daha faydalı. Özellikle sol elli kullanıcılar için. Yan taraftaki 2 düğmenin sayısı da ortaya eklenenle beraber 3 olmuş.
 • Tekerlek biraz daha dışa çıkıntılı. Bunun avantajı kaydırmada kolaylık sağlaması, ancak dezavantajı da orta tuşa basmanın daha fazla yüklenme gerektirmesi.
 • G9 ‘daki 2 farklı kapak özelliği G500S ‘de geride bırakılmış, sabit bir kasa var ve değiştiremiyorsunuz. Bu özelleştirme anlamında dezavantaj, ancak daha sağlam ve estetik olması da avantaj yanı.
 • Acı kaybımız: Profil değiştirme özelliği G500S ‘de bulunmuyor, ancak yanılmıyorsam serinin başka diğer farelerinde bu opsiyon sunulabiliyor. G9 ‘da var olan bu özelliğin G500S ‘de olmaması akıllara durgunluk veren bir pazarlama dehası. Bu özelliği halen Logitech Gaming Software ile kullanabiliyorsunuz, hatta oyuna göre algılama mevcut, ancak cihaz üzerinde birden fazla profil mümkün değil, dolayısıyla Linux tercih ediyorsanız profil özelliğini yok sayabilirsiniz.
 • G9 ‘da LED ışıkları değiştirebilmek gibi hoş bir lüks sunuluyordu, G500S ‘de LED ‘ler mavi. Renk hoş, ancak gönül isterdi ki özelleştirmek mümkün olsun.
 • Kısacası; G500S genel anlamda daha iyi bir fare, ancak özelleştirme anlamında bir kaç adım geriye atmış oluyorsunuz.

Daha önce oyuncu faresi kullanmadıysanız, ancak sık oyun oynuyorsanız, böyle bir ürüne geçmeniz şart, bunun eğlencesini özellikle Magicka gibi oyunlarda öyle bir çıkartıyorsunuz ki, bu farelerin varlığına karşılık 10 liralık pazardan alınmış farenin çok ciddi dezavantajı oluşuyor, hile mi değil mi, gri bir noktada kalıyorsunuz. Tabii bu gri noktanın avantaj ve konfordan faydalanan tarafında kalmanız yararınıza. Pek oyun oynamıyorsanız, G500S ve türevleri bir gereksinim değil, ancak bilgisayar başında çok vaktiniz geçiyorsa, kesinlikle takdir edeceğiniz bir katkısı olacak. G500S ‘in oyuncular için makrolar, ekstra tuşlar, dpi/raporlama gibi özellikleri ön plana çıkarken, konforu ve sonsuz kaydırma gibi özellikleri ise günlük hayattaki kullanıma hitap ediyor.

Günün uzun saatlerini bilgisayar başında geçiren, dahası oyun platformu olarak da kullanan benim gibiler için iyi bir fareye yapılan yatırım boş değil, aksine ihtiyacınız bariz bir hal alıyor. G500S ve türevi oyuncu fareleri, sadece oyuncular için de değil, iyi bir masaüstü performans ve konfor bekleyenler için bir çözüm. G9 ‘u oldukça uzun süre için kullandım, haliyle dayanıklılık konusunda çok parlamasalar da, müşteri hizmetleri açısından parlayan markalar seçerseniz, fareye aslında para vermiş gibi hissetmiyorsunuz. G500S, şuan alınabilir, uzun ömürlü olabilecek, eksikleri kapatılmış, devrimden çok evrimsel bir model, ve bu evrimin meyvelerinden 140 TL gibi bir fiyata yararlanmak mümkün ki, bu fiyat bandındaki en mantıklı seçimlerden. Diğer yandan, aşil topuklarına dikkat edip, sizin için bu fareyi heba edip etmeyeceğine karar vermelisiniz.

Yorum Yazın