Pushbullet nedir? SSH ve Transmission ile Pushbullet Kullanmak

pushbullet

Pushbullet, tamamen ücretsiz bir push notifikasyon servisi. Google hesabınızla kayıt olup giriş yapabildiğiniz Pushbullet sayesinde, bir metni, dosyayı ya da bağlantıyı, birden çok tanımlı hedefe ulaştırabiliyorsunuz, kendi bildirimlerinizi yapabildiğiniz gibi, bu sayede tarayıcınızdan iPhone ‘unuza bir dosya göndermek de son derece kolay.

Ben Pushbullet ‘i kendi push notifikasyonlarım için aylardır kullanıyorum, bir bildirim oluşturduğunuzda bu bildirimi, Pushbullet sizin için bir iPhone ‘a, Android ‘e, Windows ‘a, Firefox tarayıcıya veya ağdaki başka bir arkadaşa ulaştırabiliyor. Tabii asıl kullanışlılık sizin Pushbullet.com ‘a girip oradan diğer cihazlarınıza bir şey  göndermenizle oluşmuyor, asıl kullanışlı olduğu yer, API sayesinde otomatik bildirimler oluşturabilmeniz.

Kendi kullanım alanlarımdan örnekle, aşağıdaki durumlarda bir bildirim iPhone ‘uma gönderiliyor:

 • SSH üzerinden bir bağlantı kabul edildiğinde
 • Sunucu üzerindeki bir servis başarısız olduğunda
 • Transmission üzerinden bir Torrent ‘in indirilmesi tamamlandığında
 • Belli aralıklarla IP kontrol edilip, sunucunun IP’si değiştiğinde

Bunlar sadece birkaç örnek, bunlar gibi pek çok bildirim oluşturabiliyorsunuz. Mesela SMARTD, bir diskinizde sorun tespit ettiğinde bildirim alabilirsiniz, ya da herhangi bir yazılımınıza entegre ederek olaylardan haberdar olabilirsiniz, bir RSS feed ‘i takip edebilirsiniz, kargo takibinize entegre edebilirsiniz, gibi.

Bunun için ben, aşağıdaki örnekteki gibi, bir curl komutu kullanıyorum, tek komutta bildirim gönderilmiş oluyor:

/usr/bin/curl https://api.pushbullet.com/api/pushes \
-u useridburayagelecek:: \
-d device_iden=cihaznumarasiburayagelecek \
-d type=note \
-d title='Buraya bildiriminiz gelecek.' \
-d body="Bildirime tıklayıp uygulama açılınca verilecek geniş açıklama" \
-X POST")

API basitçe, bu kadar kolay kullanılabiliyor. CURL kullanabildiğiniz sürece, bunu os.system() ile python ‘da da çağırırsınız, PHP ile de, başka bir uygulama veya dilde de. Önce Pushbullet.com ‘a girip kaydınızı tamamlıyorsunuz, daha sonra App Store veya Play Store ‘dan ilgili uygulamayı indirip adımları takip ediyorsunuz. Birkaç dakika içinde her şey hazır olmuş oluyor, kullanıcı numaranızı ilk satıra, cihazınıza ait numarayı ise ikinci satıra veriyorsunuz, oluyor size her zaman kullanılabilir, pratik bir bildirim sistemi.

Peki SSH bağlantısı olduğunda nasıl bildirim alabiliriz? Linux için, /etc/profile ‘a şu kısmı ekliyoruz:

if [[ -n $SSH_CONNECTION ]] ; then
/usr/bin/curl https://api.pushbullet.com/api/pushes \
   -u useridburayagelecek:: \
   -d device_iden=cihazidburayagelecek \
   -d type=note \
   -d title='Uzak bir baglanti yapildi.' \
   -d body='Uzak bir baglanti yapildi.' \
   -X POST

fi

Transmission ‘dan torrent bildirimleri almak da bir o kadar kolay, önce bir bash dosyası (.sh) oluşturuyoruz, mesela torrenttamam.sh, bunu chmod +x yaparak Çalıştırılabilir yapmalıyız:

#!/bin/sh
/usr/bin/curl https://api.pushbullet.com/api/pushes \
   -u useridburayagelecek>:: \
   -d device_iden=cihazidburayagelecek\
   -d type=note \
   -d title=" $TR_TORRENT_NAME Torrent Dosyası Tamamlandı." \
   -d body="Torrent dosyası şu tarihte tamamlandı, $TR_TIME_LOCALTIME ." \
   -X POST

Buradaki $TR_TORRENT_NAME ve $TR_TIME_LOCALTIME değişkenlerini biz düşünmek zorunda değiliz, Transmission onları kendisi dolduracak. Şimdi Transmission ‘u da ayarlayalım ki, Torrent tamamlandığında bu bash dosyasını bulup çalıştırsın. Bunun için önce transmission-daemon servisinin kapalı olduğuna emin oluyoruz, yoksa yaptığımız ayarların üzerine yazıp işimize engel olacaktır. Daha sonra /etc/transmission-daemon/settings.json dosyasına giriyoruz ve şu değişiklikleri yapıyoruz:

 •     “script-torrent-done-enabled” satırını buluyoruz, bu ayar “false” ise “true” yapıyoruz.
 •     “script-torrent-done-filename”: “/dosyanın/konumu/torrenttamam.sh”, şeklinde ayarlıyoruz.

Bu iki değişikliği yapıp, dosyayı kaydedip kapatıyoruz, daha sonra transmission-daemon servisini yeniden başlattığımızda, eğer her şey doğru yapıldıysa Transmission bu her torrent tamamlandığında çalıştıracak ve bize dosyanın ismini ve indirildiği tarihi belirten bir bildirim ulaşacaktır.

Hepsi bu kadar! Pushbullet ile oluşturduğunuz ücretsiz push bildirim sisteminizi aklınıza gelen her yere entegre ederek, sunucunuzdaki olay akışını haber alabilir, indirmelerinizi takip edebilir, isterseniz ayarlayıp, her gün hava durumunu içeren bir günaydın mesajı bile ekleyebilirsiniz!

Yorum Yazın